Dvojaké občianstvo

lucyjuris
1. máj 2018

Ahojte zienky, s priatelom ktory je cech a planujeme svadbu. Na Slovensku vraj nie je mozne mat dvojake obcianstvo. Znamena to ze pridem o svk obcianstvo a budem mat ceske? Alebo si mozem vybrat? Dakujem za seriozne odpovede 🙂

ressankajanka
2. máj 2018

@katriona1 Verím, ono to naozaj veľa uľahčí. A na Slovensku (teda ty v ČR) sa to nenahlasovalo nikde, že som získala trvalý pobyt v inom štáte? Len pre istotu sa pýtam, mňa by tá byrokracia už ani neprekvapila 🙂

10zabka10
2. máj 2018

@lucyjuris ja si myslim,ze to v pohode slovenske ti ostava, teda napr ja mam manzela poliaka a ma stale polske a ked sme prsli byvat na slovensko,tak aby mal trvalu adresu tu,ma aj zatail na 5 rokov slovensky obciansky a po 5 rokoch sa predlzuje ale polsky mu ostava a deti maju aj slovenske aj polske obcianstvo (minule sme to vlastne vybavovali),nikdy clovek nevie,co pride a ,ktore sa im v dany moment hodi viac ;)

katriona1
2. máj 2018

@natalka13 oni to české občanství dávno mají 🙂

Nabývání státního občanství České republiky narozením
Kdo a za jakých podmínek
Dítě nabývá státní občanství České republiky narozením, je-li v den jeho narození alespoň jeden z jeho rodičů státním občanem České republiky. Místo narození dítěte nemá na nabytí českého státního občanství narozením žádný vliv. Rovněž skutečnost, že dítě nabude automaticky ze zákona vedle českého státního občanství i státní občanství cizího státu, nic nemění na nabytí státního občanství České republiky dítětem. Český právní řád připouští, aby v takovém případě mělo dítě dvojí popř. víceré státní občanství. O nabytí státního občanství České republiky není třeba v tomto případě nijak žádat, dítě jej nabývá automaticky ze zákona již narozením.

Dítě, které by se jinak stalo osobou bez státního občanství, nabývá české státní občanství narozením:

jsou-li oba rodiče osobami bez státního občanství
a zároveň
a pokud má alespoň jeden z rodičů povolen pobyt na území České republiky na dobu delší než 90 dnů
a zároveň
dítě se na jejím území narodí.

Jak a kam se obrátit
O nabytí státního občanství České republiky není třeba nijak žádat, dítě jej nabývá automaticky ze zákona již narozením. Jedná se pouze vydání dokladů, kterými se české státní občanství prokazuje, např. cestovní pas, občanský průkaz, v případě dítěte narozeného v zahraničí také o vydání českého rodného listu. Skutečnost, že uvedené doklady nejsou vydány, nic nemění na tom, že dítě má české státní občanství (za splnění výše uvedených podmínek), pouze o tom nedisponuje žádnými doklady. Zjišťování státního občanství České republiky u nezletilé osoby se provádí zpravidla až při vydávání prvního občanského průkazu, popř. dříve, má-li být dítěti vydán cestovní pas nebo požádají-li o zjištění státního občanství dítěte rodiče.

U dítěte narozeného v zahraničí je třeba nejprve požádat o zápis jeho narození do tzv. zvláštní matriky (blíže včetně požadovaných dokladů viz matriky - narození, uzavření manželství nebo úmrtí státních občanů ČR v cizině - zvláštní matrika v Brně), na základě kterého je dítěti vydán český rodný list, který je nezbytný k vydání např. občanského průkazu nebo cestovního pasu ČR. K zápisu narození do zvláštní matriky je třeba připojit i osvědčení o státním občanství České republiky dítěte (blíže včetně požadovaných dokladů viz státní občanství České republiky).

http://www.mvcr.cz/clanek/nabyvani-statniho-obc...

tuqanqa
2. máj 2018

@katriona1 uplne souhlasim. U obcanstvi u deti ale musis zaziadat aby to bolo oficialne. Automaticky po matke ziska len nemas ziadny doklad (CR RL). Staci podat ziadost, tusim som platila 18€. Lebo bez dokladu nemozes napr zaziadat o CR pas pre dieta. Kde v Cr vydavaju detom tusim na 5r a na svk na 2r. Vsetko sa da cez ambasadu.

katriona1
2. máj 2018

@ressankajanka v čr jsem nic nenahlasovala, nevím jestli jsem mela, ale nikdo to nechtel, já jsem tam od všeho odhlášená a nic tam už nereším 🙂

@tuqanqa jak je popsané v tom článku, žádáš jenom o rodný list, ne o samotné občanství, to mají automaticky, taky jsem to roky nevedela a byla jsem potom prekvapená, že vlastne mají oboje občanství 🙂

tomiholjubavi
2. máj 2018

ja byvam v chorvatsku a nemam tu obcianstvo. dostala som trvaly pobyt, ktory sa automaticky predlzuje kazdych 5 rokov. s trvalym pobytom som dostala aj chorvatske rodne cislo a taku karticku, co sa vola boravišna iskaznica, vydava ju cudzinecka policia a vyzera ako obciansky preukaz. Aj nim mozes vsetko vybavovat ako obcianskym. Ale pritom mam pas stale slovensky, aj obciansky slovensky, aj som plne slovenka, len v HR som evidovana ako menšina 😃 na slovensku som odhlasovala len poistovnu a smeti 🙂
neviem ci je to uplne pravda, ale mne povedali, ze ked poziadam o chorvatske, pridem o slovenske, tak som si o tom ani viac nezistovala. staci mi trvaly pobyt.

tuqanqa
2. máj 2018

@katriona1 nie, automaticky ziska to ano, ale musis si zaziadat o udeleni. Automaticky ti potom vystavia RL a synovi automaticky k mojej mame v cr prisla zdr.karticka.
To udelenie obcanstva pre dieta (doklad) je platny 6mesiacov. My sme to tak vybavovali asi 2r nazad. Dokonca me sa stalo ze mi prepadl pas aj obcanka a bez platneho dokladu som stratila obcanstvo. Na chvilu som bola obcanom nikoho 🙂 a musela som ziadat a opetovne uznania obcanstva.

vroni
2. máj 2018

@sisaka, dvojite obcianstvo mozes ziskat narodenim, sobasom alebo tak, ze si ho ziskala pred rokom 2011 (tusim). Ja mam dvojite lebo Slovenka jednoducho som a nemecke preto, aby som nebola odkazana na pripadnu pomoc zastupitelskych organov slovenskeho Bananistanu v zahranici (vela som cestovala a bolo to pre mna podstatne) Okrem toho mojej rebelskej povahe vyhovuje, ze si v pripade nudze mozem vybrat, komu sa viac nenecham buzerovat 😀

natalka13
2. máj 2018

@katriona1 lenze ja som obcianstvo ziskala po narodeni syna. Takzedruhy synma automaticky ak slovaj ceske obcianstvo?

katriona1
2. máj 2018

@natalka13 a jaké občanství má otec a které jsi mela první ty?

natalka13
2. máj 2018

@katriona1 otec, slovenske, ja slovenske a potom som ziskala aj ceske.

obsadenemeno
2. máj 2018

@ressankajanka no ja zijem v UK a moj manzel ma dvojite obcianstvo - a nie je Cech.... cize to nie je "vynimka" lebo sme boli kedysi jeden stat.... preco potom slovensko neuplatnuje rovnaku vynimku???
Praveze je mnoho statov, kde mozes mat dvojite obcianstvo, dokonca aj na Slovensku to kedysi bolo mozne. Az kym sa nejaky "antimadar" nerozhodol, ze si madari musia vybrat, ze bud-alebo. A dvojite obcianstvo sa zrusilo. Boli sme na posmech celej Europe.

ressankajanka
2. máj 2018

@obsadenemeno Čítala som, že na SR vyberali pokuty za to, ak niekto prijal občianstvo v inom štáte, že sa to riešilo, čo s tým, pretože každý má právo na výber toho, kde chce byť a kým chce byť. Minimálne budem vďačná, ak to celé bude prehľadnejšie ☹ Už len komunikácia medzi SR a ČR je biedna, kedy napr. jeden štát chce nejaký formulár od druhého, ktorý ho nevydáva a pod., nie je ľahké začať život v inom štáte bez toho, aby sme sa vyhli byrokracii.

obsadenemeno
2. máj 2018

@ressankajanka no ja mam stale bolehlav, ak musim na SK nieco vybavovat.....

jukapo
2. máj 2018

@ressankajanka dovolím si opraviť ta (teda ak to nemyslís čiste ako úvahu). Z praktického hľadiska sa bez pasu (teda dokladu o štátnej príslušnosti) veľmi nepohnes. Preto vždy pozor na jeho platnost. Vybavovat si novy pas v zahranici cez ambasadu...no kopec papierovaciek. Zatiaľ čo sl občiansky môžeš mať pri dlhodobom pobyte v inom štáte kľudne aj neplatny, vybavia si ho v prípade potreby v domovskej krajine za pár dní.
Pardon, že som sa takto rozpisala mimo tému, ale nedalo mi 🙂)

ressankajanka
2. máj 2018

@jukapo To asi patrilo niekomu inému, ja mám OP a pas v poriadku, na to vždy dbám 🙂🙂🙂

sisaka
2. máj 2018

@vroni ja mám tiež dvojité,-ale slovenské mám preto, lebo za jeho odňatie by som musela platiť. Už vyše 10 rokov nevlastním slovensky pas a ani som ho nikdy nepotrebovala, ako kanadský občan sa do Kanady musím vždy vracať s kanadským pasom iný by mi bol na 2 veci. Syn slovenské občianstvo nemá zámerne - človek nikdy nevie s čím na Slovensku prídu - povinná vojenská služba, povinná školská dochádzka a pod. chuťovecky radšej neriskujem

sisaka
2. máj 2018

@jukapo občiansky sa pri dlhodobom pobyte odovzdáva

vroni
2. máj 2018

@sisaka, 😀 😀 😀, teraz si ma inspirovala, isla som omrknut, dokedy mam platny slovensky pas. Ze 11.7.2007 😀 😀 😀 Tiez vsade beham s nemeckym, slovensky mam z nostalgie. Deti slovenske obcianstvo nemaju, lebo uz maju moje nemecke a otcovo rakuske, zase tri uz pripadaju mrsknute aj mne. Ale narok maju, ak si o slovenske budu chciet poziadat, maju narok...

dskjhfdlkdjhl
2. máj 2018

@lucyjuris vydajom neziskas automaticky ceske obcianstvo. Mozes si on zaziadat, ale nikde nie je napisane, ze Ti ho aj daju. Takze, ak ho nepotrebujes, tak si uplne kludne nechaj slovenske. Ceske obcianstvo na zivot v CR potrebujes tak akurat na to, aby si tam mohla volit. Deti v takto zmiesanych manzelstvach mozu (a nemusia, nie je to nutne) mat obe obcianstva, teda napr. aj dve rodne cisla, jedno slovenske a jedno ceske.

ressankajanka
4. máj 2018

Ahojte, tak som zisťovala veci okolo trvalého pobytu Slováka v ČR. Ako spomínala jedna kočka vyššie, mala by som dostať niečo ako pobytový preukaz s trvalým bydliskom. Keďže úrady spolu nekomunikujú, na Slovensku sa to nemajú ako dozvedieť, čiže naozaj môžem mať aj 10 trvalých pobytov v rôznych štátoch. No oficiálnou cestou by som mala odovzdať slovenský občiansky preukaz so slovenským trvalým pobytom a ponechať si len cestovný pas, ktorým by som dokladovala svoje občianstvo, keďže na to české ešte nárok nemám (tým pádom ani na český OP). No príde mi zvláštne fungovať bez občianskeho preukazu 😀 Bola som v tom, že mi len v slovenských dokladoch (OP+CP) zmenia trvalé bydlisko na to české.

dskjhfdlkdjhl
4. máj 2018

@ressankajanka ak vlastnis byt/dom na Slovensku, tak uplne legalne mozes mat dva trvale pobyty, jeden v CR, jeden na Slovensku a teda si mozes nechat aj slovensky OP. V CR dostanes preukaz o povoleni k trvalemu pobytu (tam tiez treba spnit kriteria, nie je to automaticky). Ak nevlastnis na Slovensku ziadnu nehnutelnost, tak potom s tym trvalym pobytom by to uz zrejme legalne nebolo.

ressankajanka
4. máj 2018

@dskjhfdlkdjhl Dom vlastnia moji rodičia 🙂 Na trvalý pobyt už nárok mám, vznikne mi v septembri, teda rok po vydaji s tým, že zdokladujem cudzineckej polícii, že som tu 2 roky predtým nepretržite žila. To pôjde 😉 Akurát som musela písať kamarátke na políciu SR (pracuje na pasovom/občianske), vravela, že neoficiálnou cestou si OP môžem nechať, ale oficiálnou už o trvalé bydlisko v SR prídem, čiže aj odovzdám OP, ako doklad o tom, že som Slovenka mi bude slúžiť cestovený pas, kde bydlisko uvedené nie je. A neviete ako je to potom s českým občianstvom? Ako dlho musím byť manželkou českého občana? Čítala som, že jazykovú skúšku mi netreba, ak v ČR študujem v českom jazyku aspoň 3 roky, ešte mi chýba rok a pol 😝

dskjhfdlkdjhl
4. máj 2018

@ressankajanka keby si bola vlastnikom nehnutelnosti na Slovensku, tak si aj OP mozes nechat. Co sa tyka ceskeho obcianstva, tak ano, vdaka studiu Ti jazykova skuska potrebna nebude, ale necakaj, ze zaziadas a hned dostanes, znama zije v CR takmer 30 rokov, studovala na Karlovej univerzite, pracuje, cakala na vybavenie obcianstva 18 mesiacov, takmer na den presne. Permanentne po nej chceli dalsie a dalsie hovadiny, ale uz ma OP. V podstate ten cesky OP je dobry v tom, ze si pas moze vybavit v CR a nemusi kvoli tomu cestovat na Slovensko a moze v CR volit. K nicomu inemu to nepotrebujes.

ressankajanka
4. máj 2018

@dskjhfdlkdjhl Ďakujem za info 😉 Všimla som si, že je to tu všetko zložité. Veď ja som musela aj pred komisou zdravotnej poisťovni dokladovať, že tu žijem a podobne, aby som vôbec mohla mať normálne české zdravotné poistenie (v tom čase som prišla o prácu a automaticky mi ho vzali), aj tak si ho každý polrok musím predlžovať. Preto mi veľmi pomôže ten trvalý pobyt, asi si za slovenským OP posmútim, ale čo už. Verím, že na úradoch sa nebudú tváriť zvláštne, ak im miesto OP budem vyťahovať cestovný pas a pobytový preukaz 😀

ressankajanka
4. máj 2018

@dskjhfdlkdjhl Inak s tým štúdiom by to šlo, toto ma potešilo, lebo skúšku z českého jazyka by som nedala, u mňa je to pasívne. Rozumiem česky perfektne, ale naopak je to ťažšie, ani by som do toho nešla. Mám za sebou rekvalifikačný kurz, potom ďalší cez Karlovku a študujem kombinovane na VŠ+VOŠ v Olomouci, myslím, že ak sa to skumuluje, tak mi to pomôže, aj keď verím, že to ľahké nebude, nič byrokraticky nebolo doteraz ľahké ☹

natalka13
4. máj 2018

@dskjhfdlkdjhl ja mam cesky pas a nemam OP.

natalka13
4. máj 2018

@ressankajanka ty mozes mat slovensky OP, pobytovy preukaz CR aj trvale bydlisko v CR.

ressankajanka
4. máj 2018

@natalka13 Máš okrem českého pasu len ten pobytový preukaz? Mňa to všetko ešte len čaká, napriek tomu, že tu už žijem nejaký ten rok, musím byť trpezlivá 🙂 Trvalé bydlisko je vlastne zahrnuté v tom pobytovom preukaze? Môžem mať síce slovenský OP, ale neoficiálne, neviem, či mi to za to stojí 🙄

natalka13
4. máj 2018

@ressankajanka nie ja zijem na SK, mam ov OP a pas cesky aj slovensky.
cesky mi prave skoncil musim ist po novy,ale zatial mi nechyba