Financie mojich rodičov

12. júl 2023

Ahojte, obraciam sa na vás s problémom ohľadom podelenia financií mojich rodičov. V podstate ak ten problém mám zhrnúť: sú spolu 30 rokov a majú jeden účet. Čiže mamina aj otcova výplata chodí na ten jeden (z toho sa platia účty, sporenie atď). No lenže jediný kto má prístup ku tomu účtu je mama. Ona má aplikáciu v mobile aj platobnú kartu. Môj oco nemá nič. On dostáva "vreckové" mesačne asi 70€ a na nejaké nákupy čo chodí, tak mu mama nechá doma hotovosť. No a tu prichádza ten problém. Oco už má na to nervy, že on zarobí tisíc+ € mesačne a normálne prispieva (t.j. že nie je žiadny alkoholik ani gambler, že by mama musela stražiť účet pred ním) a že z tej výplaty nič nevidí a niekedy sa stále musí pýtať mamy, aby mu už tie peniaze dala na nákupný potravín atď. (on už to berie ako žobraznie).
Čo by ste poradili? Ja si myslim, že by si mal proste ísť vybaviť druhú kartu od účtu do banky a normálne platiť kartou. Že keď bude niečo potrebovať, tak proste zaplatí... Lenže mama akosi na to nechce pristúpiť a keď som sa jej pýtala, že prečo nie, tak mi povedala, že on predsa nevie platiť kartou. Neviem no, ja keby že som vydatá a s manželom mám účet a chodia mi tam všetky peniaze, tak si neviem predstaviť, že by som ku nemu nemala prístup 🤔
Čo myslíte vy?

tamitamitami
12. júl 2023

Mňa napádajú 3 možnosti:
Otvoriť si druhý účet - tam si dá oco posielať výplatu (mame pošle adekvátnu čiastku na náklady).
Otec dostane druhú kartu k účtu (veď priložiť kartu zvládne/pin sa naučí).
Mama dá otcovi v hotovosti sumu ktorá mu ostane z výplaty (po zaplatení výdavkov a on sňou už naloží ako bude chcieť).

evkamotka
12. júl 2023

Otec nech si otvori svoj ucet

rikarika
12. júl 2023

Vies urcite ze za tym nie je nejaky dovod? Kolegyna tiez nema ucet, ani dom na nu nie je napisany len na jej manzela....lebo exekucie z minulosti.

miriam11
12. júl 2023

Mama ho ekonomicky týra. Je to ale ich vec. Poslala by som jej články o tom. Otec,nech si zmení u zamestnávateľa výplaty ná účet iný, nech si založí nový. A mama bude vyriešená.

katka700
12. júl 2023

Je taký problém zájsť s otcom do banky a založiť účet? V práci len nahlási zmenu a vyriešené.

liz_lemon
12. júl 2023

dajte mame ultimatum, ze bud da pristup aj otcovi, alebo si zalozi novy ucet, ale nikdy nevies, ake maju rodicia tajomstva, ci otec nemal nejake financne problemy, o ktorych ani netusis

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anketkarka
12. júl 2023

No najrýchlejšie v dnešnej dobe ja platba mobilom. Odblokuje mobil, priloží a vybavené. Na to nepotrebuje ísť ani do banky, to mu ona povolí v aplikácii. Tam sa nezadava pin. Priloží odblokovany mobil a pozrie či mu ukázalo schválenie platby. Ak má mama na to nejake dôvody mu zakázať prístup, tak keď to bude zle, tak mu zákaze platbu mobilom. Ak to bude mama zneužívať, tak by som si na jeho mieste naozaj založila účet. Však aj dieťa dnes zvládne zaplatiť kartou, tak už nech z neho nerobí .......

maranco
12. júl 2023

Poznám takú rodinu kde mama je "generál" bývajú traja aj zo synom. Jeden bankový účet vlastní mama a má jednu platobnú kartu. Rodičia sú už na dôchodku 70+ s chorobami, môžu kedykoľvek umrieť. Syn chodí pravidelne na poštu v hotovosti vyplatiť "šeky". Chcel som ho naučiť, že kredit na mobil vie dobiť cez internet, nemusí zbytočne cez covidovú dobu chodievať na poštu, ale kartu má mama on ju nepoužíva na platenie.

V prípade ak vlastník účtu zomrie, tak trvalé príkazy sú zrušené, karta je zablokovaná, disponenstvo zrušené a k zostatku na účte sa dostanete až po dedičskom konaní.
Keď otec používa smartfón, mal mať nainštalovanú aplikáciu od banky a mama zriadi disponentstvo, aby mal aspoň prehľad o platbách a úsporách.

Pripadne aspoň mu môže zapnúť notifikácie na email aby mal prehľad, na to nepotrebuje ani disponentstvo.

Mesačné výpisy z účtu mu ukáže, aby vedel ako sú na tom, čo koľko platili, koľko majú zostatok?

Napríklad FIO banka umožňuje zriadiť disponentstvo aj cez IB, netreba chodiť na pobočku a je tam aj režim na čítanie kde nemôže robiť prevody iba vidieť transakcie.

V tvojom prípade nech si otec založí svoj účet, tam dá svoju výplatu, nastaví časť trvalých príkazov a zriadi disponentstvo pre manželku na čítanie pohybov. To isté zriadi mama pre otca aby mali navzájom prehľad o financiách. Každý bude nákupy platiť svojou kartou a podľa potreby si prepošlú peniaze na účet druhého.

anjelicek26
12. júl 2023

Je to skutocne forma ekonomickeho tyrania... otec nech ide do banky a otvori si druhy ucet, mame nech odvadza cast, aku uzna za vhodne na spolocny ucet na bezne vydavky a vreckove si necha take, ake on uzna za vhodne...snad vie, ake maju mesacne fix platby..

zorana999
12. júl 2023
puertorico
12. júl 2023

možno to mama nemyslí v zlom a snaží sa šetriť každé € aby na dôchodku mali . Alebo je to jedna z tých čo si kúpia čo chcú a všetko hrabú pre seba a potom tvoj otec nespraví nič, len si pekne pôjde otvoriť účet do banky a v práci zmení číslo účtu . A začne mame dávať 70€ na mesiac ako ona jemu .
Veď ty mu pomôžeš nech sa naučí platiť kartou

enya00
12. júl 2023

fuuha, chudak chlap..cely zivot dostavat vreckove zo svojej vyplaty 🤦‍♀️ nech si vybavy kartu, alebo rovno iny ucet ..ja by som mu s tym, ako dcera velmi rada pomohla a mozno by sa mamina cudovala, ako dobre vie narabat s kartou 😂

hrabovo
12. júl 2023

Otec nech si založí svoj účet, na mamin nech príde polovica nákladov za bývanie a z každého nákupu potravín a drogérie čo sa spraví, nech jej dá dodatocne polovicu po doloženi bloku. To co už je... Sila

ildiko36
12. júl 2023

@suzitok preto je lepsie drzat peniaze doma a nie v banke

tanyag
12. júl 2023

Myslím, že sa tvoja mama zabudla v "stredoveku" 🙂 ale neboj, nie je jediná...aj moja mama má také názory, že chlap má chodiť do práce a celú výplatu dávať žene na stôl, lebo takto sa to vždy robilo a žena má hospodáriť 😂😂😂 ale to už má cez 80 rokov...takže to beriem s nadhľadom...nikdy nevedela pochopiť, prečo má muž a žena spoločný účet, prečo žena prispieva do domácnosti, keďže je to mužová starosť atď.atď.atď.
Neporadím, ale nechaj to na rodičoch...vieš, aby si z toho nakoniec nevyšla ty tá najhoršia 🙂 ak príde na tú tému, jednoducho povedz, že sa do toho nemiešaš, nech si to vyriešia medzi sebou

liz_lemon
12. júl 2023

@anketkarka mobil netreba odblokovat, ja len rozsvietim display, neodblokujem

kristinapetronela
12. júl 2023

Poraď otcovi že môže zmeniť účet u zamestnávateľa a bude mu chodiť celá výplata ...čo treba dá na účty ,ostatné môže minút konečne po 30 rokoch ...

eva8
12. júl 2023

Otec ma moznost si vybaviť vlastný účet, na ktorý by mu chodila jeho vyplata. Z nej by adekvátnu ciastku posielal na manželkin účet na vyplatenie všetkých nastavených položiek, na stravu. Zvyšok by bol jeho, mohol by si založiť sporiaci účet a podobne. A časom by mohli rodicia ísť aj na predĺžený víkend, dovolenku.

letfenixa
12. júl 2023

A pamätáte si tému, kde matka, budúca svokra, chcela aby aj výplata nevesty chodila na jej účet?

eva8
12. júl 2023

@letfenixa to aj také existuje? 🙂

aduskatt
12. júl 2023

@letfenixa pamätám si, len neviem, ako to nakoniec
dopadlo

suzitok
12. júl 2023

@letfenixa ja si hmlisto pamatam, to nebola ta rodina, ze vo velkom dome zili rodicia a vsetky deti s rodinami a uplne vsetkych peniaze chodili na matkin ucet? 😀

sis82
12. júl 2023

Poradím Ti z vlastnej skúsenosti, vybav otcovi druhú kartu k ich spoločnému účtu. Nauč ho pracovať s internebankingom alebo aspoň bankomatom. A skus tam nahliadnuť aj ty, ci mama nechodí moc do mínusu, alebo nemá ďalšie debetné karty. Toto sme bohužiaľ my zistili až po smrti svokry. Svokrovi tiež chodila celá výplata na jeden účet, a dostával len vreckové. Teraz sa musel naučiť hospodáriť sám s peniazmi, ide mu to v celku dobre. Držím palce

suzitok
12. júl 2023

@sis82 žiadna banka bez súhlasu majiteľa účtu nevydá druhú kartu len tak, dokonca ani keby bol disponentom

onnagakusai
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suzitok
12. júl 2023

@maranco 👍 presne to je ono 😀

zmrzlinka2021
12. júl 2023

Mať spoločný účet je ok, ale nemať k nemu prístup je choré. Tvoj otec je nesvojpravny?

onnagakusai
Odpoveď bola odstránená
Zobraz