Hanbíte sa niekedy za svojich rodičov?
Neviem, či som jediná, ale posledné roky mám čoraz častejšie pocit prenesenej hanby za svoju mamu.
Vždy bola svojská, lenže čím je staršia, tým častejšie povie niečo nevhodné, okomentuje cudzích ľudí alebo rieši veci, ktoré by som ja radšej nechala tak. Často jej ani nedochádza, že ju dotyčný človek počuje, a úprimne povedané, ani ju to veľmi netrápi.
Keďže jej už musím pomáhať s rôznymi vybavovačkami, nákupmi či návštevami lekárov, trávime spolu viac času a niekedy mi býva naozaj nepríjemne, trápne a vyslovene sa za ňu hanbím :-/
Máte niekto podobný pocit pri svojich rodičoch?
Nemyslím si, že je to diagnóza, skôr povaha :-/
A uz Ti takato osoba s ,,dobrym umyslom" skusala niekoho dohodit? No to uz len sa budes citit trapne. Ked sa ho najskor opyta, ci je fesak zamestnany, kolko zaraba, ci ma frajerku,... a na to, ze tuna nasa ,,Anca" je celkom k svetu, aj varit sa uz ako tak naucila. Najhorsie, ze Tebe sa chlap fakt pacil a poznala si ho z videnia. Nie, neskoncilo to happyendom, skor chodenim po kanaloch. :D
@anonym_autor nie za rodičov ale za babku. Minule povedala mojej známej, že je poriadne macatá a keď ju videla minulý rok vyzerala lepšie. Známa je v 8 mesiaci tehu.🫠
To, čo opisujete, je častejšie, než si ľudia priznajú. Nečítam z toho „zlú dcéru“, ale skôr vnútorný konflikt medzi dvoma časťami vo vás. Jedna časť vie, že mama je svojská a pravdepodobne sa už veľmi nezmení. Druhá časť má pocit, že by ste mali byť akýmsi filtrom medzi ňou a svetom, akoby jej správanie vypovedalo niečo aj o vás. A práve tam sa často rodí tá hanba. Nie vždy sa hanbíme za druhého človeka. Niekedy sa bojíme, čo si o nás pomyslia ostatní cez neho. Keď sme boli deti, naši rodičia reprezentovali náš svet a my sme boli ich predĺženou rukou. V dospelosti sa však karta obracia, najmä keď im začíname pomáhať s nákupmi a lekármi. Podvedome padáte do pasce, kde máte pocit, že správanie vašej matky je vizitkou vašej vlastnej hodnoty a že ste za ňu a jej prejavy na verejnosti zodpovedná. Akoby jej sociálny prešľap bol vaším zlyhaním. Vaša matka starne, stráca filtre a úprimne, pravdepodobne stráca aj potrebu páčiť sa svetu alebo napĺňať spoločenské očakávania. To je jej výsada, hoci pre okolie otravná. Vráťte matke jej hanbu a oddeľte sa. Keď nabudúce povie niečo nevhodné pred cudzím človekom, namiesto toho, aby ste sa vnútorne scvrkli a snažili sa situáciu zachrániť, vyhladiť alebo sa prepadnúť pod zem, urobte v duchu krok vzad. Mentálne sa od nej odpojte. Cudzí ľudia v obchode alebo u lekára nevidia „vás a vašu zlú výchovu“, vidia staršiu, svojráznu pani a vedľa nej jej dospelú dcéru. To trápno, ktoré cítite, nie je v tej situácii objektívne prítomné; vytvárate si ho vy sama vo svojej hlave tým, že sa snažíte kontrolovať to, čo je úplne mimo vašej kontroly, prejav iného dospelého človeka. Nechajte ju niesť následky jej vlastnej povahy. Ak spôsobí konflikt, je to jej konflikt, nie váš. Vašou úlohou je pomôcť jej s nákupom, nie režírovať jej osobnosť. Keď s rodičmi trávime viac času a zároveň sa o nich začíname starať, mení sa dynamika vzťahu. Je prirodzené, že sa objaví podráždenie, únava aj rozpaky. Mnohí ľudia si to zakážu cítiť, lebo „dobré deti sa predsa za rodičov nehanbia“. Lenže zakázané pocity nezmiznú, iba sa začnú prejavovať ako napätie alebo výčitky. Ak by ste prestali niesť zodpovednosť za to, ako mama pôsobí na ostatných, čoho by ste sa báli najviac? Niekedy nás najviac vyčerpáva snaha, aby naši rodičia reprezentovali hodnoty a správanie, ktoré by sme si priali a nie tých, kým skutočne sú.
@bjnr No presne, je to o tom že sme spolu a je to ťažké potom... Ja som rada aj za túto diskusiu, lebo práve pár dní dozadu som s matkou zažila jeden zo stropov. A to bola situácia kde sme boli spolu, ale matka využila situáciu kedy som pri nej nebola a opustila sa úplne... Len potom mám pocit že je z toho aj nejaká generačná trauma, lebo napríklad matka mojej matky bola podobný odľud a mala pocit že všetci sú zlí, rovnako to má aj moja matka a teoreticky môžem nadobudnúť to presvedčenie aj ja, lebo napríklad často vidím že sa na nás pozerajú ľudia divne, správajú sa k nám inak, ale nevidím že za tým je napríklad nejaký incident čo matka predtým s tým človekom vyvolala... Tu v tej situácii by som tiež nechápala prečo ku nám zrazu zmenili správanie keby som nechcene nebola svedkom situácie.
@anonym_autor Neboj nic, aj ty taka budes. Ako sa vravi: "Co vidis na druhych, cakaj na sebe."
mpji obaja rodicia maju po 70tke. niekedy vedia zasrierlt v sukromi ci na verejnostim moja mama komentuje vsetk oco vodi taka bola vzdy a moj otec rad zovialne vtipkuje pripadne je neprijemny ked sa mu nieco nepaci. ale co citam este su na tom dobre
@anonym_autor tak ono to ide z vekom na mňa to tak nedolieha moja mama bola celý život taká dosť takže som už na to zvyknutá...rodičov si nevyberá človek ani vek...tie veci nevracia ty ale ona....ale tak niekedy môžeš ak treba vybaviť radšej niečo sama...ja by som to tak riešila až.sa.nedostatmem do trápnej situácie ...jasné že nie vždy sa to dá...každý sme nejaký ...myslím že predavači už zažili rôznych ľudí oni to tak neberu..
Ja mam taku tetu, ale mam pocit, ze ona bola vzdy taka.. teraz ma cez 70 a proste.. vojdeme do butiku, nikde nikto len predavacka a ona zahlási "tu chces nakupovat, tu su take ciganske veci" 😅
@silvike to ano, mas pravdu, ale vies co desi mna, ze kedysi v 55bol clovek v dochodku a ze ide dole vodou videla rodina, teraz si predstav plny kancel prijemnych 65r tiet 🤣
@eeffka No ved toto, toto...juj aj s nami bude "sranda" ;) ked my bufeme mat tolko a budeme "sprijemnovat" den nejakym 30tnickam v praci 🙂
Mojej babky sestra bola taká, ale celá rodina sme ju proste brali s humorom. Asi najlepšia situácia bola keď privítala môjho bratranca s novou frajerkou zo slovami, že minule si tu bol s krajšou 🤣🤣🤣🤣 na mieste tej frajerky sa otočím vo dverách, ale pre tých čo vedeli, čo z nej dokáže vyletieť to bola teda celkom sranda.
@anonym_autor neviem koľko má rokov, ale mojej matke aj svokre po 60-tke začalo šibať. Tak ako sa správa nevhodne svokra (s ňou som častejšie) je niečo hrozné, ako sa oblieka, to nejdem komentovať. Ako sa správa v spoločnosti je hrozné, domácnosť - špina a bordel na dvore, v záhrade... Naposledy prišla moja rodina k nám, tak som pozvala aj svokrovcov a to ako prišli oblečení, ako smrdeli, ako jedli pri stole strašné niečo, naozaj som sa hanbila.
@anonym_autor niesi sama. Ja sa napr.hanbim ak príde ku mne oco do prace a pýta peniaze (je mu to jedno pred kým). S mamou keď ideme do mesta, alebo sa nahodou stretneme v obchode nahlas komentuje co je drahé, že nedávno to stalo toľko a už to stojí toľko. A ak niečo kupuje tak milión krát rozmýšľa či kúpi, sak to stojí dajme tomu 3-4€ a vráti to naspäť a pritom peňazí ma viac net mmz dosť
@beronsche neviem kolko mas rokov ale ano od 50nastavaju zmeny,pozvolne a len k horsiemu, sama mam k 50ke a vidim ze co som stihala pred 10r je uz davno za mnou.
@eeffka tiež nemám ďaleko od 50-tky a samozrejme, že telo starne a potrebuje na regeneráciu dlhší cas, ale rozhodne by som netvrdila, že to už ide tak dole vodou, že končíš a jediné na čo si súca, je sedieť na dochodku... skôr je to zmena, prechod do inej životnej etapy, nie úpadok..
Reagovala som preto, že z tvojho príspevku to vyznelo, že po 50-tke je už konečná... Nuž, moze byť, ale rozhodne nemusí..
Áno za moju mamu,niekedy nepozná hranice čo je vhodne a čo nie,niekedy až priliz komentuje ľudí hlavne keď to môžu pocit a fakt mi to neni prijemne,naposledy sme boli na detskom koncerte a spievala tam tancovala potom ma akože zo srandy buchla po zadku smiala sa,hovorím mami toto vážne neni vhodne ani vtipne a ešte sa na mňa urazila že som moc vážna ona sa len baví,ja som dosť introvert tak aj preto možno mi to vadi,alebo led sme v obchode cez pól obchodu na mňa kričí
Veď to kľudne môže byť začínajúca demencia čo tu mnohé opisujete - zvýšená agresivita. buďte radi že rodičia sú ešte funkčni a netreba ich prebalovat. Treba sa proste obrniť trpezlivostou (a pokorou)U mňa takto obaja rodičia, mama dožila ležiaca s Alzheimerom, otec je už kompletne mimo mentálne ale až doteraz bol najmúdrejší, všetci ostatní boli hlupáci, doktora nepotreboval a nič mu nebolo. Mne je tých ľudí skôr ľúto že sú odkázaný na druhých a že takto nikto nechce skončiť ale žiaľ...aj my takí budeme
@eeffka tiež nemám ďaleko od 50-tky a samozrejme, že telo starne a potrebuje na regeneráciu dlhší cas, ale rozhodne by som netvrdila, že to už ide tak dole vodou, že končíš a jediné na čo si súca, je sedieť na dochodku... skôr je to zmena, prechod do inej životnej etapy, nie úpadok..
Reagovala som preto, že z tvojho príspevku to vyznelo, že po 50-tke je už konečná... Nuž, moze byť, ale rozhodne nemusí..
@beronsche jasne ze nie, ale proste vacsina seniotov v mojom okoli (rodicia, znami) do 65 ako tak, podla povahy ale okolo 70ky proste niekedy mi rozum zastane nqd spravanim. Najmudrejsi, neomylni ... nedaj boze pripustit ze zasrani (50r 🤣) by mohli mat pravdu. O perlach typu kde si? 15 30 cez prac tyzden (no kdr asi) ani nehovorim, cele dni volne ale ukolovat zamestnanych s prkotinami si vedia najst cas. Naposledy napad z nasej rodiny, ide si obnovit vodicak lahko pred 80, polohluchy, nesoferuje odhadom 20r (proste .... a napad je tu)
Nie, nikdy by som sa za nich nehanbila. Co to je za otázku? Jáj, však nová doba 🙄
Ja si ctím rodičov.
@beronsche jasne ze nie, ale proste vacsina seniotov v mojom okoli (rodicia, znami) do 65 ako tak, podla povahy ale okolo 70ky proste niekedy mi rozum zastane nqd spravanim. Najmudrejsi, neomylni ... nedaj boze pripustit ze zasrani (50r 🤣) by mohli mat pravdu. O perlach typu kde si? 15 30 cez prac tyzden (no kdr asi) ani nehovorim, cele dni volne ale ukolovat zamestnanych s prkotinami si vedia najst cas. Naposledy napad z nasej rodiny, ide si obnovit vodicak lahko pred 80, polohluchy, nesoferuje odhadom 20r (proste .... a napad je tu)
@eeffka keď čítam, čo zažívajú iní, som fakt vďačná za mojich dôchodcov - 70+ a myseľ svieža..
Ale, aby som bola aj v téme - mňa do rozpakov zvykne privádzať svokra. Tá sa neštíti úplne nevhodne komentovať iných, hoci ju môžu pocut.
Nie, nikdy by som sa za nich nehanbila. Co to je za otázku? Jáj, však nová doba 🙄
Ja si ctím rodičov.
@anonym_e5251b ale prosím ťa, aká nová doba.
Vždy boli ľudia rôzni.. jední ok aj na starobu, iní vôbec.
Úcta neprichádza automaticky pokrvnym zväzkom. Úcta sa rodí v dobrých vzťahoch.

Mám takého otca a to nemá ešte ani 60… pusa mu predbieha rozum… keď niekam ideme upozorňujem ho ako malé decko… niekedy pomôže niekedy nie… vždy len tŕpnem čo zase vypustí… už mu neverím preto mu skoro nič nehovorím lebo čo nevie to nepovie…ešte sa uráža keď som potom zlá čo to zase vypustil… neuvedomuje si následky… tak radšej nech nič nevie