Ísť bývať na samotu?

zuzanajamriskova
19. feb 2020

Ahojte. Mame moznost kupit dom s prekraaasnym pozemkom. Bol to vzdy nas sen mat dvor zahradu domcek a vsetko okolo toho. Jediny problem je v tom ze je cca 2km od najblizzsej dediny. V podstate uz je to skor laz..chaluparska oblast. Trvalo tam byvaju asi 4rodiny. Mame 3 male deti 11,7a 2 roky. V okoli ziadne deti nebyvaju. Starsi chodia doskoly tu v meste kde byvam. To je cca 15km od toho domu. Vedeli by sme ich vozit rano pred a po robote. Jedine co nas ale odradza ze by tam deti nikoho nemali. Ak ked moje dve starsie mam v striedavej starostlivosti. Takze tyzden su u otca tam kde aj teraz byvame a tyzden u nas. Viem ze konecne rozhodnutie je na nas no hladam niekoho kto zije takto mimo alebo sa tiez rozhodol odstahovat mimo mesti. Klady...zapory...ci to nelutuje. Dakujem za kazdy postreh a aby som dodala urcite bude treba druhe auto a ja som velmi slaby sofer🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

@cawes a ked je to stary zrekonstruovany dom tak ma nemohol ocarit? Nie vsetci maju novostavby a ani to pitom nie je ono. No a presne o tomto to je ako mi slovaci uvazujeme. Za 155000by som ho ani ja nekupila. A bol dlho za tu cenu no pani to neriesila lebo jej zomieral muz a nepitrebovala tie peniaze. A nepotrebuje ich ani teraz. Ona je rada ze sa nasiel niekto kto si ten dom zamiluje a bude sa on starat lebo ma k nemu srdcovy vztah. Ked sme ho nasli bol za 135000 a pri obhliadke sme hned povedali ze tolko nemozeme dat no dom nas uchvatil. Nakoniec sme sa dohodli na 95000eur pretoze ona dom ma v holandsku a peniaze pre nu nie su problem.

modrava
19. feb 2020

@simca06022011 netáram. Píšem svoj názor. Mali sme len jedno auto a dcéra sa od strednej presúvala sama. Nemala šoféra k dispozícii. Ale je vecou autorky kde a ako chce vychovávať deti. Napísala som čo bol náš problém. Nie všeobecný a u každého.

simca06022011
19. feb 2020

@cawes nemozes si byt tymto ista, ja mam novy dom, a riesime do dnes iba probelmy s nim. A tento sa predaval tri roky 🙂 Podla mna to bude hlavne lokalitou, ktora je dalej, dom je obrovsky (necitala som infosky, ale podla fotky... )... vsetky tie stare casti domu, pristavby a vsetko bude potrebovat skor ci neskor investicie... a za par rokov aj dom (konkretne ja mam ten NOVY dom, v lete to bude 5 rokv, a uz sa ide fasada malovat...). Kto vie kolko to vyjde vykurit atd. To su faktory co zavazia viac .... a preto to nepredaju rychlo 🙂

simca06022011
19. feb 2020

zimna udrzba ciest by ma este zaujimala, ekdze je tam malo domov.. do mesta daleko, ci vam to odpracu nacas, aby ste neboli zaseknuti v zime doma...

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

@simca06022011 sused tvrdi ze uz par zim poriadne snehu ani nebolo. Ale inac vyhrnaju ako stihaju. Ale to bol aj v meste niekedy problem ze nebolo rano vyhrnute. Zoberme si taku Bratislavu ked napadne 2cm aku maju kalamitu 😂 a nikto sa z tade nestahuje lebo je zle vyhrnute

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

@simca06022011 a ak bude taka kalamita tak si vezmeme dovolenku 😂😂😂

karolinakr
19. feb 2020

Ked bude v Bratislave ešte raz kalamita, sťahujem sa na lazy

janickacrazy
19. feb 2020

@zuzanajamriskova ved ty si už rozhodnutá, tak chod do toho

simca06022011
19. feb 2020

@zuzanajamriskova ze by to bol az taky rozdiel tych 50km? Nas tu kazdy rok chyti taka kopa, ze sa prehrabavame do auta :DD Ja teda som pri BB, ale toto je prva zima co sneh nie je..

acmvm
19. feb 2020

@simca06022011 lenze ty nepoznas detaily z ich sukromia.
Osobna skusenost. Mam kolegov, ktori byvaju po dedinach. Ja som z mesta, a stale pocuvam ako mi je dobre. Jeho syn chodi o 14 tej na anglictinu, ale na druhy kruzok ho neda, na futbal, pretoze on nebude cakat do 18:30 kym skonci trening. Pracuje do 16-17tej. Dedina 15 km od mesta. Druhy kolega, syn nechce chodit na obedy, pretoze ak pojde na obed, potom nestihne bus a musi cakat hodinu na dalsi spoj. To je prva dedina od mesta 4 km. Na kruzky nechodi, su neskorsie a on nepojde domov s tym, aby o dve hodiny cestoval nazad na trening. A potlkat sa po meste 3 hodiny kym zacne trening nebude. Takze chlapec z dediny nechodi na futbal, i ked by chcel. Druhy syn chodi na kruzok, ale iba ak je do 16tej, mama nanho nebude cakat v meste do 18tej. Deti sa im doma stazuju, ze ostatne deti z mesta si v klude pojdu domov na hodinu a idu na trening, a oni musia stale cestovat hore dole, a stale cakaju v skole, na zastavkach ak im odpadne hodina a nemaju spoj.
A nemyslite si, ze po dedinach su ludia vonku, ze sa deti vonku hraju na cerstvom vzduchu. Kazdy je zavrety v dome za pc a tv, mobilom. Take casy byvavali pred 30 rokmi, to uz nie je. Skuste sa teraz prejst po dedinach, nikde nikoho nevidiet.
A to este ani nezacinam s pracou okolo domu a nekonecnymi opravami vsetkeho mozneho.

malinka158
19. feb 2020

@petulda333 tiez som na strednu dochadzala kazdy den rano 35 km, aj poobede naspät 35 km. Boh vie co to nebolo. Rano skoro vstavat, chodila som neskoro domov, vela casu na ucenie nebolo.

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

@simca06022011 tak napr v Hrinovej co je kusok od tial nebol vobec sneh a hore na Latkach cca 15km od hrinovej co je asi vasa nad.vyska je este aj teraz dost vela snehu

modrava
19. feb 2020

@acmvm pozor, napisu ti ze taras a prehanas :D

modrava
19. feb 2020

@zuzanajamriskova nechcem aby to vyznelo blbo, ale ked uz investovat tak do niecoho, co je predajne. ja som ovdovela v 42, mala som na krku 60rocny stary dom, ano, po prerabke a v dobrom stave. ale utiahnut som to financne nevladala a predat to bol problem. musela som ist hodne pod cenu. takze ak kupovat, tak nieco co predam rychlo a za realnu cenu.
ale ako to citam, si rozhodnuta. zatial si neuznala ani jeden argument proti. takze len ti drzat palce, nech vam to vyjde a nech ste spokojni 🙂

ladyvi
19. feb 2020

Takto. Neriesim, aka zrada je za danym domom. To netusim.
15km v Ba (ktore ides 1.5hod) a 15km niekde od Detvy je zasadny rozdiel. V tomto az taky problem nevidim. Nevidim problem ani v tom, ze deti budu osamotene, pretoze su 3ja a budu mat obtyzden zmenu - u otca. Poviem ti, ale na co si treba dat pozor. Likvidita danej nehnutelnosti. Ak u vas peniaze nie su problem, kupte si to ako letne sidlo, chalupu (aj ked trosku drahy spas ak ratam rezie mesacne). Ak u vas peniaze nie su problem,mozno ani likvidita vas nemusi trapit. Ale ...

Ste introverti, samotari, fyzicky zdatni, zrucni a s vnutornym pokojom a stastim? V tom pripade, chodte do toho.
Ak nie, sibne vam. Taky pozemok vyzaduje 10mesiacov udrzbu, okrem 2 mesiacov ked je zima. Od februara do novembra je to o praci na dvore. Ste tie typy? To nie je len ostrihavanie byliniek. Je tvoj muz pracovity, sam sa chyti roboty? Ak ano, zvladnete to.

Dnes ludia snivaju, nevedia kde najst stastie, zaspominaju na prazdniny u babky, a vybavi sa im chalupa na lazoch a romantika v dusi. Ale tu pracu babky a deda v pozadi si malokto pamata.

Snivam tiez o niecom takom. Pokoj, ticho, vela manualnej prace, dotyk s prirodou, sem tam navsteva od susedov. Taky ideal pre mna a moju vrtulu v zadku, co sa tyka manualnych prac. Ale mam deti a muza, ktory je hlavicka, ale ruky lave 😉 my by sme ako dvojka zvladli maximalne chalupu 50mstvorcovych a mensi pozemok. A deti? Nie, ja otrokom rozvazania byt nechcem.

Kupte si radsej chalupu. Malu, rozkosnu, celorocne obyvatelnu. Vo vasej blizkosti (do 50km).

tinapa
19. feb 2020

@zuzanajamriskova Mne sa ten dom náhodou páči.. Aj okolie je super.. Si si asi aj tak už rozhodnutá, nie? Vyznieva to tak.. Napadlo ma, že by ste si možno mohli nechať "zadné vrátka" otvorené- nechať si terajší byt, ak ste v byte (neviem), a v prípade, že to bude na vás veľa, vrátite sa. Ja by som sa presťahovala, chvíľu neinvestovala nič, len nevyhnutné, ak je treba a po pár mesiacoch zistíš, či to funguje, či nie... ??!!

tinapa
19. feb 2020

No len kúpiť to treba, že? A následný predaj tiež nemusí byť jednoduchý.. Podľa pána Čapa- relitný maklér- má byť likvidita nehnuteľnosti, ktorá sa kupuje, v popredí..

modrava
19. feb 2020

@tinapa a predaju po troch rokoch za 80?

tinapa
19. feb 2020

@modrava Dopísala som, že netuším, či by to potom rýchlo predali..

modrava
19. feb 2020

@tinapa hej, odoslali sme naraz 🙂

petulda333
19. feb 2020

@malinka158 no ale oni maju 15km...to je 20min cesty cca.. Nie tak vela

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

@modrava uznavam vsetky argumenty proti. Vo vsetkom maju pravdu ale je to aj o tom ako si vie clovek zariadit cas a co preferuje. Skusili smu byt a zili sme aj v dome. Vieme co to obnasa ze su to urcite aj starosti ale urcite krajsie ako o par rokov riesit ze sa mi napr. syn poflakuje po meste s nejakou zlou partiou lebo nevie co s casom. To len ako priklad. A stat sa moze vselico ano tiez mozem ovdoviet ale ked bude kazdy premyslat takto tak kam sa dostaneme? To asi potom kazdy musi ostat u rodicov kde to dobre pozna....su veci ktore sa musia vyriesit teraz pred kupou co a ako budeme robit a ostatne pride casom. A keby doslo k tomu ze to nezvladneme vzdý sa mozeme vratit do bytu a toto napr.prenajimat alebo predat. Mozno bez zisku ale za to co to kupime to si myslim predame ta cena je momentalne primerana.

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

@petulda333 7min po dialnici do mesta

modrava
19. feb 2020

@zuzanajamriskova ja somto nepisala kvoli tomu ze som ostala sama, ale kvoli tomu, ze treba kupovat predajne nehnutelnosti. ale jasne, je na vas ako sa zorganizujete.

oslo1
19. feb 2020

Ja by som do toho Isla, zivot mas len jeden.
Pozemok je nadherny, velky, okolie krasne. Ak budete mat cas sa tam venovat zahrade a zvieratam, tak super.
AJ moj sen je zit na samote. V minulosti som byval na pidi dedine, preto odporucam 2 auta.
15 km cestovania je ok, tolko dochadzam autom do roboty, a to byvame na okraji Londyna.
Dom je ok, ja by som si radsej zrekonstruovala/postavila svoj, us mame 2 rekonstrukcie za sebou.
Tiez sme rozmyslali nad navratom na Slovensko, a ak by sme sa vratili, tak asi do niecoho podobneho.

petulda333
19. feb 2020

@zuzanajamriskova parada.. Ja by som fo toho sla. My tiez tento rok stavame dom... Sice v dedine ale od mesta 12km...

mummy01
19. feb 2020

@zuzanajamriskova z vlastnej skusenosti to neodporucam. Byvala som v mini dedine,kde nic nebolo,ani obchod...proste nic. Najblizsie mesto 15km,bolo to o hubu ked uz dcera sla do skoly. My sme sli spat do mesta a nelutujem.

dskjhfdlkdjhl
19. feb 2020

@zuzanajamriskova osobne by som hladala trochu inym smerom, kedze deti chodia do skoly v Detve, tak by som sa divala aj na to, z Podkrivana to velmi na denne dochadzanie nie je. Mas tam aj blizsie lazy a samoty-Skliarovo, Piest a podobne.

sisaka
19. feb 2020

@zuzanajamriskova
@zuzzqa ja to nepovažujem za zhyckanost deti, pre mna je normálne brat do úvahy potreby všetkých členov rodiny. Dieťa sa potrebuje rozvyjat, hľadať v com je dobre, krúžky, športy mu pomáhajú rozvyjat sa, umožňujú zmysluplne trávenie voľného času, prinášajú návyky, zručnosti, ktoré sa mu raz v dospelosti zídu. Čim sú deti staršie, tým viac času chcú tráviť v spoločnosti rovesníkov, aj keď Vám sa zdá, že sa stretávajú len socky a fetaci ja nesúhlasím , syn ma pomaly 12, dcéra 21, obidvaja sa stretávajú alebo stretávali v obdobi puberty s kamarátmi, dcéra od 15 rokov pracovala, odchádzala do školy aj práce sama, moje decká majú ďaleko od pohodlných zhýčkaných deti. Napísala som svoj pohľad, nám by takéto bývanie nevyhovovalo, v úvodnom príspevku sa pýtaš na klady a zápory, ak toto nie je pre teba prekážkou a trávenie voľného času deti si predstavuješ inak, tak nie je čo riešiť

simca06022011
19. feb 2020

@acmvm Neberiem názor nikomu. Ja som na dedine, viac menej až za dedinou, do dediny tak kilometer peši... a vidím, co tu je a vidím aj tým ľuďom do súkromia, keďže sa stretávame 🤦‍♀️ a myslím, ze nemajú s dopravou problém, práve naopak. Maju kamošky tie baby, tu hodinu dve prežijú s nimi ak majú tréning... A rodicia ich v kľude odvezú... Tých 20 minút ich fakt nezabije a chodia na kadejaké krúžky-sutaze a denne majú tréningy.. Moja dcéra je ešte malá a tiež ma viac krúžkov a v kľude to zvládam aj bez auta. To, ze konkrétne tí, ktorých spomínaš nevedia pre deti zbehnúť, lebo by im koruna z hlavy padla allebo deti nevedia kvoli tomu, co oni chcú robit počkať je ich problém. A s obedmi je to tiež výhovorka, skôr im to nechuti a preto tam nechcú chodiť, čo je to pre školáka ísť o hodinu neskorším autobusom? Nič. Ja som z mesta a kvôli hodine-dvom som domov necestovala nikdy a nik z mojich spolužiakov. Tiež som chodila na krúžky a domov večer a tiež sme na autobusy čakali pol hodinu-hodinu (a teraz chodia ešte menej frekventovane) . A nič to nemalo s tým, či bývam alebo nie na dedine. A k sedeniu doma, dieťa mam akurát von so psom odkedy sme prišli pred hodinou domov... Ako sa oteplí všetci tu žijú von.. 🤦‍♀️ Ale ako vždy asi žijem na inej planéte 😁 stále tvrdím, že všetko to záleží od rodiny a ako si to zariadia. Dokonca susedia co majú menších chlapcov využívajú starku v meste ako medzizastavku, ďalší majú tiež niekoho (je tu teraz asi 10 domov, nie všetci ešte bývajú)... Čiže kde je vôľa, tam je cesta. Všetko je to o pohodlnosti. Tiež by sa mi páčilo mat obchod a dmko pod nosom 😎 ale za dvor, les za plotom, potok a psa, záhradu a vlastne sliepky a iné zvery by som nemenila 😁