Ísť bývať na samotu?

zuzanajamriskova
19. feb 2020

Ahojte. Mame moznost kupit dom s prekraaasnym pozemkom. Bol to vzdy nas sen mat dvor zahradu domcek a vsetko okolo toho. Jediny problem je v tom ze je cca 2km od najblizzsej dediny. V podstate uz je to skor laz..chaluparska oblast. Trvalo tam byvaju asi 4rodiny. Mame 3 male deti 11,7a 2 roky. V okoli ziadne deti nebyvaju. Starsi chodia doskoly tu v meste kde byvam. To je cca 15km od toho domu. Vedeli by sme ich vozit rano pred a po robote. Jedine co nas ale odradza ze by tam deti nikoho nemali. Ak ked moje dve starsie mam v striedavej starostlivosti. Takze tyzden su u otca tam kde aj teraz byvame a tyzden u nas. Viem ze konecne rozhodnutie je na nas no hladam niekoho kto zije takto mimo alebo sa tiez rozhodol odstahovat mimo mesti. Klady...zapory...ci to nelutuje. Dakujem za kazdy postreh a aby som dodala urcite bude treba druhe auto a ja som velmi slaby sofer🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

modrava
19. feb 2020

mne to pride zbytocne velke a stare. budete zarabat len na dom a venovat cas len domu a cestovaniu hore dole. pri striedavej starostlivosti sa tvoje deti nacestuju este viac. dom ma zmysel ak si ho mas moznost uzit. ak deti vedia mat viac radosti z byvania v dome ako starosti okolo toho. stacia mesiace zleho pocasia a bude tam, aspon z mojho pohladu, na nevydrzanie. vonku nic a vnutri ponorka. a k tomu nechut cestovat za povinnostami, skolou, kruzkami, exom...

adka1978
19. feb 2020

Išla by som bývať na lazy keď budú deti samostatné. Keď sú malé tak síce sa dá dohodnúť, ale veľkú časť života strávite logistikou detí, nákupov a chodením hore dolu.

lenka2710
19. feb 2020

@janage aj môj muž je radšej v meste, predsa len aj športové aktivity, športové centra, ihriská, aj pre malú! Obaja sme z domu, ale bývame na byte!
Neviem si predstaviť, keďže muž robí od rána do úplného večera, že kedy by mal napríklad čas aj robiť okolo domu, ved na dome je stále čo robiť!
A keď chceme vypnúť, ideme k našim alebo svokrovcom! Tam si vždy na jar niečo zasadim a potom to mam cez rok takú psychohygienu, ísť si pokopkat v hline 😂 ale ako súčasť každodenného života si to už neviem predstaviť, aj keď som tam žila 24 rokov

wena
19. feb 2020

Ja by som išla ak by to bol môj sen. Nákupy, obchody a pod. by som neriešila vôbec, my bývame v meste a 100% nákupov riešime online, v obchode sme neboli aj rok možno. Škola, krúžky, atď. tým by som sa tiež neriadila, je bežné, že deti dochádzajú aj keď žijú v meste, dedinách atď. Budú možno dochádzať aj na strednú, VŠ a pod., dochadzanie za školou je normálne a je to super príležitosť aby boli skôr samostatní. Iné deti by som neriešila už vôbec, dnes deti bežne bývajú na sídlisku a nemajú sa s kým hrať lebo každý je doma alebo ma vlastne aktivity po práci.
Co by som riešila je môj životný štýl - som typ do prírody a do záhrady? Nebudem sa tam nudiť? Ono ani kultúru a zábavu by som až tak neriešila - koľko x chodia ľudia v meste do divadla, do kina, na večere aj keď ich majú pod nosom? 2-3x mesačne? To kľudne tých 15 km pôjdete, veď to je nič, menej ako z jedného konca ba na druhý.

iwusik74
19. feb 2020

Ja by som si zistila ako je to v zime, ked napadne vela snehu, s odhrnanim..lebo potom bude tazsie sa dostat do skoly a prace...ale inak nadhera 🙂

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

Kupili to holandania. A ty to zrekonstruovali. Mame komplet foto dokumentaciu co a ako bolo robene. Pani tam pisala detske knihy. Nema to nic z brexitom. Pred 2rokmi jej manzel umrel a tak to predava. Na zaciatku bola cena 155000 asi preto to nikto nechcel a samozrejme nie kazdy chce ist na samotu. Teraz je cena ovela ale ovela nizsia aj preto ze ona peniaze nepotrebuje a urobili sme na nu dojem. Vsetko je ok nie je to ziadna habadura. Stretli sme sa aj so susedmi. No a Detva ma 15tis obyvatelov mame tu gymnazium a spojenu str skolu s roznymi zameraniami. No ak by chceli ist inde napr do zv alebo lucenca tak z tej dediny co je 2km odtial chodia autobusy vsade a kazdu pol hodinu. Tam je aj skolka aj obchod a pod.veci. No a ak by chceli ist este dalej tak ci tak by museli na intetnat. Cas robit okolo domu mame. Doteraz sme chodili do domu po starkej. Robili sme si na zahrade a pod. No starka v jesen zomrela a teraz sa nevedia medzi sebou dohodnut. Vyplatit sa nechcu predat tiez nie...inac by sme kupili to...a opravovat a starat sa o to nechce nikto kedze to maju nevysporiadane. Preto sme sa rozhodli hladat si nieco svoje a oni nech sa zuhria medzi sebou.

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

Zatial je predstava taka ze muz chodi na pol osmu do prace takze deti by viezol rano ma to cestou. Robi do pol stvrtej takze aj domov by ich mohol brat, pripadne ked uz nebudu chodit do druziny ide autobus okolo pol druhej priamo k domu, tam je zastavka. Cestou mozu urobit nakup. No a pre pripad potreby ako lekar a ine by sme mali nejake mensie druhe auto pre mna.

h2
19. feb 2020

@zuzanajamriskova Ahoj, ja snívam o živote na samote, aj keď teda mám predstavu skôr o nejakej celoročne obývateľnej chate v lese, kým toto je skôr hospodárska usadlosť. Pochádzam z mesta (z BA) a momentálne žijeme už 12 rokov na dedine. Ale je to dedina pri Bratislave, máme tu všetko, čo potrebujeme. Kým syn nebude dospelý, určite nikam na samotu nepôjdeme. Už toto bola pre mňa obrovská zmena, samozrejme, k lepšiemu, lebo predtým som bývala v jednoizbovom byte. Nechceli by ste aj vy zvážiť skôr takýto "medzistupeň" medzi bytom v meste a samotou? Skúsiť si nájsť domček na dedine, ktorá má základnú vybavenosť? Aspoň, kým sú deti malé...
Druhá vec je samotný tento dom na samote. Pozrela som si video a zisťovala aj nejaké ďalšie informácie o tejto nehnuteľnosti. Vo videu sa spomína výmera 10 000 m2. Podľa listu vlastníctva (č. 2407, kat. úz. Podkriváň) je celková výmera pozemkov 2399 m2. Ani to nie je málo, ale prečo sa potom vo videu spomína 10 000? Samotná majiteľka nadobudla nehnuteľnosť dedičstvom v júni 2018, takže to, že dom je na predaj 4 roky, je mylná informácia. Majiteľka je podľa trvalého pobytu (aj podľa mena) Holanďanka, predpokladám, že dom dala zrekonštruovať, aby ho mohla predať. Dom na Slovenských lazoch jej je asi nanič.
Dobre si to s kúpou ešte rozmyslite, aby si neskôr neľutovala.

vamajka
19. feb 2020

@zuzanajamriskova vidno, ze to mas v hlave vsetko vyriesene a velmi to chcete tak smelo do toho deti si zvyknu. Predstav si, ze sa dom preda niekomu inemu bola by si sklamana? Kludne do toho chodte i ked ja som mestsky typ a neviem si to predstavit

jvlo
19. feb 2020

Šla by som, ak deti musíte voziť, tak je jedno či 5 alebo 15km

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

Ked si pozriete pozemky okolu je to obcianske zdruzenie. To zalozila kvoli tomu aby mohla pidu nadobudnut pretoze cudzinci nemozu kuput polnohospidarsku podu. Je to tych 10ha ktore ale budu tiez predmetom predaja. Zdedila ho po muzovi ktory zomrel to som uz pisala vysie. No a pisala tu knihy a naozaj tu aj travili cas poslala fotky. No a k domu sa dostala cez holandana ktory roky zije v lucenci a prekladal jej knihy pre slovensky trh.

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

@h2 a dalsia vec je ze na ten 1ha pozemok si mozeme vybavit dotacie co rocne vychadza cca 2000eur ktore mozeme pouzit na pripadne opravy na dome

h2
19. feb 2020

@zuzanajamriskova Ahá, tak potom je to aj viac, ako 10 000 m2. Len ma teda ani vo sne nenapadlo, že Občianske združenie Detvan založila Holanďanka. 😀

h2
19. feb 2020

@zuzanajamriskova Tie informácie, čo si písala vyššie, mi ušli, kým som písala a zisťovala, čítam to až teraz, spätne.

sisaka
19. feb 2020

Určite nie s detmi. Ani sa nenazdáte máte doma 2 pubertakov a nejaká samota u lesa pre nich bude za trest. Je to vek, keď decká sa združujú, stretávajú a len máloktoré uvita takúto izoláciu... aby sa Vám zo striedavej starostlivosti časom nestala výlučná starostlivosť otca. Ja som prežila detstvo a dospievanie na dedine, 5 km od mesta a o obmedzeniach by som mohla rozprávať aj hodinu. Najmladšie tam bude tiež úplne osamotené, týždeň sú súrodenci preč, nebude sa mat s kým hrať, s kým vybehnúť von. Dve auta bude nevyhnutnosť, inak je to už dokonalá izolácia, po pár rokoch sa človek “vynadiva” a príde realita, nekonečne cestovanie hore-dole, obhospodarovanie celého majetku vrátane jeho údržby, nedajbože k tomu nejaké zvieratá a už ste tam uviazaní a môžte zabudnúť na nejaké dovolenky, zhltne Vám to všetok voľný čas aj peniaze a deti sa samé odtiaľ nepohnu, budú odkázané na vás alebo zdĺhavé dochádzanie autobusmi ...

deti95060810
19. feb 2020

joj pre mňa by to moc nebolo....ja osobne by som to nerobila....zlých ľudí je viac než dosť...

janickacrazy
19. feb 2020

@zuzanajamriskova No je to na vás, ak tam chcete ísť, tam to kúpte, ja by som do toho nešla ani omylom. Máme tiež 3 deti, presťahovali sme sa z mesta na dedinu, kde je všetko základné blízko, obchod, škola, školka, kostol, pár metrov od domu, ale mna to aj tak stále ťahá do mesta. Malého som vozila rok 18km do mesta do školky každý boží den, lebo tu ho nevzali, potom behy do roboty, no uťahaná som bola ako pes. Nikdy viac a ešte voziť viac detí, každé bude mať iné krúžky, stačí, že manžel ochorie a nebude ich mocť voziť, tak budeš sa trepať ty so všetkými tromi hore dole každý den. Mne by sa nechcelo, ale ak sa tebe chce, tak smelo do toho.

zuzzqa
19. feb 2020

absolutny suhlas @wena !
Doleziteje je, ze vy s muzom mate vyriesene ako a kde chcete zit, prisposobovat sa 18 rokov detom len aby chudence nemuseli cetsovat autobusom do/zo skoly popr. v puberte za kamaratmi mne osobne pride uplne scestne... My tiez byvame na dedine, 30 minut autobusom na kraj mesta a deti si zvyknu, taxikara im robit teda fakt neplanujeme ;)
Ak vy viete ze vas toto vas urobi stastnymi a ze mate na to finance, fyzicky a mentalne sa starat o velky dom a pozemok (lebo je to naozaj starost, viem o com hovorim, minimlane pociatocna invesiticia na vsetky potrebne naradia sa splha k radom tisicom eur....) tak chodte do toho.
Jasne ze budes ma nazory pre a proti, su ludia ktori by nezili na dedine pri meste niesto este na samote, naopak ja som isla z velkomesta na dedinu a naspat do mesta by som nesla ani keby mi za to zaplatili :D Pre mna je najvacsia pohoda rano vstat, uvarit si kavu, dat si ju na terase v prijemnom tichu (lebo na okolo nemame ziadnych susedov! ;) ) pohrabat sa v hline, pokosit zahradu. Co sa tyka obchodov tak vsetko riesme v podstate online aj ked do mesta dochadzame za pracou, po nej sa nam nechce pochodovat este po obchodoch, radsej sa ponahlame domov na teraskku dat si vinko.

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

@sisaka doba je ina za 10rokoc zijem v meste som si nejak nevsimla ze by samlady ludia stretavali a zdruzovali a ked aj nejakych vidim su to nejaky asocialy alebo fetaci takze nie dakujem radsej ho raz cez vikend na nejaku zabavu odveziem. Ja som tiez z lazov aj ked nie az z takych a nic mi nechyba ani nemam ten pocit ze by som bola ukratena. Ocino pre mna este aj prisiel rano po zabave ked som isla do vedlajsieho mesta. A do skoly som chodila busom ako ostatne deti z okolitych lazov.

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

@zuzzqa hovoris mi z duse. V dnesnej dobe sa vsetko toci len okolo deti aby nahodou nebola narusena ich komfortna zona a potom to tak vyzera. Ja pre nich chcem iny zivot naucit ich samostatnosti vediet sa o seba postarat vediet nieco vypestovat a opravit. Teraz to tak mozno nebudu vnimat ale raz budu vdacny pretoze neviem co bude z tych mestskych deti ktore so stale online alebo na kruzku. A teraz sa moze urazit kto chce ale je to tak. Zivot je o inom. A hlavne my s muzom chceme aby ich zivot bol o niecom inom ako o socialnej sieti a virtualnom svete

simca06022011
19. feb 2020

Otazka je, ci tam chodia autobusy... lebo deti naozaj netreba do 18tich vozit. My mame zastavku 1,5km, mesto cca 10km... a ziadny problem nie je. Jedine co je smutne, je ze mam jedinacika a z tych par rodin tu, malokto je doma... malokto ma deti v tom veku... cize v podstate program si robi sama.... Rano ideme vsetci jednym autom, malu hodime do skoly, ja idem do prace... vecer takto späť. Prehodim ju zo skoly na kruzky v ramci obednej prestavky uplne v pohode aj pesi (naschval som to tak nakombinovala a je to super)... Nakupy riesim minimalne, k lekarom so skolackou? Od kedy sme na na dedine je chora tak raz za rok (naposledy mala sople minuly rok vo februari...)... Zvladla som to aj uplne sama, ked bol chlap mesiac v nemocnici... ja uz neviem, ked si niekto nevie rpedstavit byvat dalej od mesta, to sme taki rozmaznani? Treba kazdy den bezat k lekarovi, do shoppingov? naozaj skolopovinne deti potrebuju mat okolo seba v susedstve kopy deti, ked chodia domov vecer? (vidim okolo seba, susedov co mame chodia domov o 19tej a aj neskor...)

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

A dat dieta na niekolko kruzkov? To s nim radsej budem travit cas ja ako ho mam vidiet lrn par hodin pred spanim.

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

@simca06022011
@zuzzqa presne toto si myslime aj my a som rada ze nie sme jedini taki divni 😂

modrava
19. feb 2020

@zuzanajamriskova
to nie je o zhyckanosti deti, ale o tom ci im doprajes hodiny na autobusovych zastavkach, staniciach..
odpadnuta prva, druha hodina v skole? bludila po tescu aby nemrzla, sedela v mcdonalde.. odpadnuta hodina poobede? cakala dve hodiny na autobusovej stanici, kym zacali chodit castejsie poobedne spoje.
lyziarsky? skolsky vylet? kino s kamoskami? scifi..vsade musela vstavat alebo chodit o tri hodiny skor, aby stihala.
nekonecne hodiny stravila sedenim na vlakovych a autobusovych staniciach.
a to stale bola len dedina za mestom a stredna skola.
kruzky na zakladnej som odtrpela ja, lebo som tu hodinu kruzila po okolitych parkoch, centrach, obchodoch a chodili sme domov o siedmej.

simca06022011
19. feb 2020

@zuzanajamriskova zabezpecte si velku spajzu 🙂))) mne je moja malá :D

simca06022011
19. feb 2020

@modrava ale netaraj... mam tu 2 tinedzerky u susedov a nic take nezazivaju :D dokonca obe sportuju, dennodenne maju treningy, cez vikend sutaze a nikde necakaju a nemrznu... da sa rodine program tak urobit, aby to v pohode vychadzalo a zase tym detom to neuskodi ak sem tam musia pockat niekde

cawes
19. feb 2020

@zuzanajamriskova cely zivot som vyrastala na dedine ktora mala v podstate vsetko, teraz zijem na dedine tiez v dome tiez. Osobne do toho domu z videa by som nesla. Mala som najprv pocut ze popisujes nieco top co vas ocarilo. Toto je stary zrekonstruovany dom. Aj ked mas dokumentaciu ty nevies ked zatlces hrebik a spadne polka steny co vsetko najdes. Dokumentacia je jedna vec, vies kolko takych som videla a veci boli uplne inak. Za dalsie predava ho dlhsie lebo ma dovody no ak by bol taky top aj tak nepredava dlho. Ja by som do tak stareho domu nikdy nesla. Na lazy ok ak by som snivala ako ty ale aspon do niecoho poriadne noveho.

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

@modrava trosku zvelicujete asi

vuvi
19. feb 2020

@zuzanajamriskova my tak podobne byvame, len nemam cas velmi pisat, ak chces, napis mi ip, odpisem ti 🙂

nevludna
19. feb 2020

@777januska777 ja som sla z panelaku do lazu a nimdy som to neolutovala;) samozrejme sme viazani na auta, ale to sme boli aj v meste. Takto nemam nervy, ci poobede zaparkujem pred domom.

Ja by som nemenila, deti este nemame ale radsej ich budem mat v prirode ako v betonovej dzungli🙂 a to s tymi kruzkami sa da zabezpecit aj mimo mesta😄 si myslite ze na dedine deti neziju?;) a celkovo nerozumiem tej zavislosti rodicov dat deti do niekolkych kruzkov...