Je možné zmeniť krstných rodičov?

tanicka16
26. mar 2021

Ahojte, neviete náhodou či sa dajú zmeniť krstný rodičia?

angel993
28. mar 2021

@tanicka16 mňa krstni rodičia nikdy nestrazili, nenosili dary a aj tak máme super vzťah. Rovnako ja nečakám od krstných môjho syna aby mu robili sponzora a pestunov. Žiaľ v manželovej rodine to tak je, jeho krstné deti očakávajú darček pri každej návšteve a ich mama nám pred ich sviatkami posiela linky na darčeky.

evatko
28. mar 2021

@janickacrazy
Urcite nemyslel, ze je to nutne. Je to pekne, vitane, nie nutne.

janickacrazy
28. mar 2021

@evatko no tu je to tak zaužívané a bol plný kostol detí a všetkým prišli aj krstni rodičia, nácvik prijímania sme chodili 3 mesiace každý týždeň

evatko
28. mar 2021

@janickacrazy
Chapem, zauzivane. Ale nie je to podmienka pre vysluzenie sviatosti.

olusik112
28. mar 2021

@janickacrazy no ale na 1sv prijmanie može krsnych zaskočit hocikto nik ich občiansky pytat nebude

janickacrazy
28. mar 2021

@evatko no ja som myslela že to je ako pri krste, ale tak nejak som to neriešila

evatko
28. mar 2021

@olusik112 nepotrebujes tam ziaden zaskok.

olusik112
28. mar 2021

@evatko ja nie moje deti krsnych maju ale ak by namali vzala by som aspom segru tam.

evatko
28. mar 2021

@olusik112 no to je jasne, moze tam byt cela rodina

olusik112
28. mar 2021

@evatko cela rodina bude inde no v lavici vyhradenej pre krstneho by bola aspom sestra s mužom ak by krsnych nemali

anicka382
28. mar 2021

No tak aj mne naša kmotra na dcerinom prvom svät.prim.sice v kostole bola ale na spoved sa neunuvala a cez primanie stala ako hydrant pri lavici hanbila som sa ako pes a to sme sedeli vpredu v kostole.

evatko
28. mar 2021

@anicka382
tak to by ma ani nenapadlo, hanbit sa a sudit.

evatko
28. mar 2021

@olusik112
Nejako to moc riesite. My mame vyhradenu lavicu, a ci si do nej sadne babicka, alebo krstna, alebo surodenec, je uplne sumafuk. O to tam absolutne nejde. Je uplne jedno, kto kde sedi, stoji. Kto pride, nepride.

olusik112
29. mar 2021

@evatko to je tvoj nazor a moj je taky že by som si suplujucich krsnych v takom pripade zvolila. A či sa to zda tebe ako somarina tak to už mi je jedno. Vo vetšich dedinach či mestach to ludia maju u riti či tam dieta krsneho ma či tam ma rodičov či je oblečene v riflach či sa aspom vie pomodlit otčenaš či vlastne chodilo doteraz do kostola.

evatko
29. mar 2021

@olusik112 Ja Ti hovorim pohlad z pohladu katechetky.

evatko
29. mar 2021

@olusik112
Pre mna ako praktizujucu veriacu, plus katechetku je uplne jedno, kto kde sedi. Suplovat krstnu nema vyznam. Kludne tam sestra moze sediet, ale netreba to titulovat.
Pre mna ako mamu prvoprijimajucich deti, a katechetku, ktora sa im venuje na nbv a kazdy tyzden na fare a v kostole, je najdolezitejsie, aby boli perfektne pripravene, aby rozumeli, co sa ide a ich zivotom stat, aby sa tesili. A my s nimi. Jasne, ze som rada, ze pri mojich vlastnych bola celucicka rodina. Ale pri tretom dietati(tak ma mrzi, ze to nebude teraz v maji), napr krstneho volat nebudem. Bola to extremne zla volba, lebo som bola debil. Ale vobec mi to nevadi. Budu tam vsetci ostatni. Urcite pride aj on, ale neberiem ho ako krstneho.

olusik112
29. mar 2021

@evatko na jednej strane si hovoriš katechetka krestan praktizujuci na druhej strane prechovavaš hnev voči krsnemu tak to nechapem sory.

mandarinka555
29. mar 2021

@mina17 Prečo žijete toľkí v jednom dome, ak si ani na meno neviete prísť ?

evatko
29. mar 2021

@olusik112
Hnev????
Ukaz mi, kde som pisala o hneve???
My sme uplne v pohode so sebou. Bavime sa, nemame problem.
Akurat, ze som zle vybrala. Lebo som pred rokmi rokucimi mala pocit, ze musim vsetkych obsiahnut, aby bol kazdy nejakemu mojemu dietatu krstny. Tak a toto bol omyl. Je uz roky nepraktizujuci. Zije mimo sviatostneho manzelstva, nepomaha vo vychove vo viere. Ja pomoc nepotrebujem, davam.mu krstansku vychovu s manzelom. Len, ze to pri krste slubil. To, ze mu nezablahozela, neozve sa, nenavstivi nas, to mi nevadi. Strerneme sa u svokry, pokecame, posmejeme. To je vsetko. Keby nebol krstny, mi to nevadi. Necakam ani jeden darcek, tak som im povedala, ze ja na dary, ani darceky nie som. Cize tuto nemam problem.
Ale to je nadlho. Jeho zivot sa ubera uplne inym smerom a ja hi zato neodsudzujem. Tesim sa z jeho zmien. Tesim sa jeho rodine. Ale krstnym otcm ostane vzdy len na papieri.
Ja nasu vieru beriem vazne. Nie papierovo.
Ale dakujem za usudok. Vdaka Bohu, ze sa z hnevu nemusim spovedat. Levo nie je v mojom srdci.

olusik112
29. mar 2021

@evatko už len z toho som to usudila] e ho pozyvat nebudeš.

mina17
29. mar 2021

@mandarinka555 mame dvoj dom moja mama ma jednu polovicu ujo stary otec mojich krsňat ma druhu polovicu nebudem sa sťahovať z rodného domu kôli tomu že sa mi nezdravia

mandarinka555
29. mar 2021

@mina17 Len ma to zaujímalo....a tvoja kmotra sa tiež zrejme sťahovať nechystá...To sú také typické žabo-myšie dedinské vojny 😝

mina17
29. mar 2021

@mandarinka555 chystá sa byvať u nás lebo oni sa nas snažia z domu vyštvať to je na dlho

mandarinka555
29. mar 2021

@mina17 Aj som si myslela....