Je prehnané puntičkárstvo zo strany muža normálne?

mummy222
7. dec 2015

Ozyvam sa sem, lebo sa potrebujem vypisat, nerieste moj nick ze je cerstvo registrovany, nevymyslam si ale chcem byt v anonymite.
Som mlada mamina, mam dve male deti, vydata 7 rokov (asi cas krizy). Uz som dosla do bodu kedy som si povedala "dost". 🙄 Chce to nejaku zmenu fungovania v rodine...

Bude to zniet miestami smiesne ale je to skor tragikomicke. Manzel je nieco ako "Monk"-puntickar ktory chce perfektne vyzehlene kosele (uz si ich zehli sam lebo nie je s mojim sposobom zehlenia spokojny), perfektne upratany byt, aby som sa detom venovala casovo na 100% a sucasne aj domacnosti, aby som ich v noci chodila kazdu hodinu prikryvat, aby v byte nebol prach, aby v skriniach bolo vsetko urovnane, aby deti, male deti uz teraz nastopercent sa ovladali a nenosili hracky do obyvacky (to ho rozzuri). Aby ste sa vedeli do mna vzit, samozrejme, mam aj ja chyby. Som clovek velmi citlivy, zatazeny skor na vztahy, pre mna poriadok nemal nikdy vahu, ale zasa bordelar nie som. proste som prisposobivy clovek, ak sa nieco stane, neriesim, prisposobim sa. Pre mna su mnohe veci hluposti, som flegma, citliva, on zasa cholerik, racionalny. Tak v norme. Mne pridu take banality ako nepodstatne veci, ak deti rozhadzu hracky, su to predsa male deti. ucitm ich upratat za sebou, ale muz chce aby nikde nebol ani naznak rozhadzanych hraciek. Vsetko chce v konstatnom poriadku. To by sa este dalo zvladnut, casom som sa aj seba naucia vycepovat a z cloveka s normalnym sklonom k poriadku sa stala neuroticka mamina, ktora vsetko kontroluje a je v strese ze co bude, ze muz bude nespokojny. Netvrdim, ze clovek sa nema prisposobit a ze rozdielna povaha manzelov toho druheho ma nema obohatit (ano som uz poriadkumilovnejsia ako kedysi), ale som to ja a neviem sa zmenit do zakladov. Ved ani ja nechcem aby sa on menil do zakladov, ale niektore priority si treba usporiadat inak. Chcem normalny rodinny zivot, kde sa otec usmieva a neriesi hluposti a vazi si ma ako zenu, nema ma len ako robota a lasku si nevynucuje stopercentmy vykonom.

Ked nieco neurobim co on chce a potom je ohen na streche a dava mi to patricne pocitit. Hadky by sa tiez este dali prekusnut, ale najhorsi na tom je psychicky tlak z jeho strany na mna. Je schopny ma citovo vydierat a ignorovat, byt urazeny akoby slo o najpodstatnejsiu vec. Najnovsie sa stala taka situacia, ze som rano v zhone detom neustlala postele a pyzamka im nevyvesila, aby sa vetrali. Povedala som si ze to urobim ak sa vratim domov s mensim dietatom. Zacal po mne vtedy kricat aka som hrozna matka, aka nezodpovedna, ako sa zle staram o deti, ze u nich doma to bolo inak a ja mam zlu vychovu z rodiny, ze som nedosledna (to je jeho oblubene slovo). A stale to mi opakuje. Je mi do placu, myslim ze som normalna matka, mam aj chyby ale urcite by som deti nezanedbavala. pre mna je podstatnejsia vludnost a pohoda v rodine ako stres z toho, ze deti pred jeho prichodom rozhadzu hracky a on najde hracku na chodbe a zacne vrieskat a zlizem si to ja ako neschopna bordelarka. Najnovsie sa zatvara v obyvacke lebo nechce aby deti po obyvacke behali a robili neporiadok. Zakazuje im chodit na gauc. nemozu si upratat az po hre ale musia upratovat priebezne. Ak to nesplnia, zas ja si to zlizem ze ved ja som ich neusmernila a je v izbe bordel. Ale prepanajana, ved su to deti.
Co sa tyka mna, ja uz zacinam verit lziam ze som fakt neschopna, neverim si, stracam sebavedomie, ved muz ma nema rad, je prevazne nevrly a negativny. V citovej oblasti, chladny, sa ma ani nedotkne. Nas vztah je ako zamestnanecvs. vrcholovy manazer (teda pracu prenasa domov). Neustale ma potrebu riadit, kibicovat mna aj deti. Netvrdim ze obcas nepomoze, nevynesie smeti atd. Ale vacsinu veci robim ja a on riadi. Ja som z toho uz unavena, nervozna, mam depresivne stavy, stavy uzkosti ked ma prist domov.

Jemu staci vidiet otvorenu skrinku v kupelni alebo nezhasnute svetlo. A cely zvysok dna mame pokazeny. Minule sa stalo, ze som upratala cely byt, navarila, dieta uspane bolo, ja som si konecne urobila kafe a oddychovala a on prisiel z prace a skolky s vacsim dietatom a namiesto toho aby sme si spravili pekne popoludnie, porozpravali sa aky bol den, zacal sa rozculovat, ze jaky ja mam na rodicovskej veget, ved pijem kavu (ale to ze som unavena a cele dopoludnie som makala nevidi) a zasa si nasiel nejaku drobnost - nestihla som totiz este vycistit vysavac. Ze ako si ja mozem oddychovat, ked toto a toto nie je dokoncene. Som dost vycerpana a poobede ak si chcem oddychnut zacne mi to vyhadzovat na oci, ze som predsa matka, ma byt pre mna prirodzene sa venovat dietatu, nemam pravo na hobby. Ani na kusok vydychnutia. Ze mame ist do detskej sa hrat a on chce klud. V noci ak sa dieta budi a ja k nemu vstavam, raz som uz z vycerpania zaspala a zacal do mna, ze aka som bezscitna matka a tu chrapem, predsa dieta mrnci. Pritom hoc niekedy pomrnci ale potom zaspi. A on zasa citovo vydieracske reci, ze nie som spravna matka, ze som sebecka a necitliva. Ale zeby on vstal k dietatu, to nie. Vyhovara sa na pracu.
Som ja mimo, alebo je on? ja uz neviem co je realita v mojom zivote. A co ma byt a nema byt normalne, co ma matka a nema robit. A neviem uz ako muza urobit spokojnym, ved nikdy nie je :(
Musela som sa vypisat, nemam komu, rodina si mysli ze vsetko je ok. Dakujem.

timea7
13. dec 2015

@mayamibee ak je pre tvojho muža prioritou poriadok, nech upratuje len on. Povedz mu, že pre teba je prioritou prospievanie vášho dieťaťa, tak sa mu bude venovať. Behať tri krát denne s prachovkou budeš môcť keď vyrastie.

mayamibee
13. dec 2015

@timea7 ano mas pravdu, on moj nazor pozna, ale nevie sa s tým vyrovnat. vraj ako sa dokazem hrat v tom neporiadku...nevravim, že mi to nevadí ale netrha mi to žily ako jemu, poriadok si spravim, ale ako pise zakladatelka temy, na konci a nie priebežne odpratavat a stresovat sa. my si den užijeme ked sme sami, poobede je to síce vidiet a na jednej strane chápem muža, že pride z roboty a nechce vidiet rozhadzané ale holt ma smolu, mame 2,5 ročné dieta takže od neho ešte nejaku disciplinu nemože očakavat, ale robíme pokroky 🙂 ak niečo malý velmi chce, napr íst do obchodu tak si mi rad pomože upratat, lebo mu poviem, že ideme až ked bude upratané tak vtedy sa snaží, inak nie 🙂 a tiež často vravim mužovi, že ked chce super špecial poriadok može si zaplatit tetu na upratovanie a mam to podložené tým, že mam kamaratku ktorá si takto platí ženu čo im chodí upratat raz do týždna poriadne tak to hned stíchol, že on rad pomože :DD

tina1979
13. dec 2015

Naozaj zaujimavy prispevok.
Ak sa mozem opytat , ako sa sprava v praci ? Ako ho posudzuju v praci ? Mozno v praci je hoci manazer, ale utlacany niekym inym a ventiluje si to na tebe . To nemeni situaciu , ze by sa nemal tak spravat ku tebe.
Ake mas stare deti ? Ked skonci materska, chystas sa do prace ? Vies si predstavit ten chaos chodit do prace na 8h + vsetko to , co si stihas teraz za cely den ? A to nehovorim o chorobach deti , ocerky z prace. Kedy by bolo realne , aby bol tvoj manzel pri detoch doma ? Ja by som neuteka z domu, lebo by som bola na nervy este viac, lebo by som sa bala o deti , ci preziju doma so psychopatom, Mozno na zaciatok ho nechat sameho doma aj na tyzden, nech si sam nakupi, navari, opere, povysava......
Urcite potrebujes ty psychologa, aby si sa dala dokopy, lebo zachvilu sa zrutis.

Mam manzela, ktory prisiel z rodiny kde bolo vyupratovane 24h/ denne. Mava stavy, ze zuri, ze je vsade neporiadok. Ja to ignorujem, a poviem mu , nech uprace on , alebo naneho nakricim aj ja
Bol doma s detmi casto , aj cely den, aj niekolko dni po sebe. Riad neumyty, vsetko rozhadzane, nic nespravene, .... s usmevom som mu povedala, ze kolko toho postihal za ten cely den ..... Ale je to povaha , ktora si nikdy nezmeni. ked ho to chyti , tak zuri na chvilu.

margaretka_9
13. dec 2015
Používateľ margaretka_9 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od margaretka_9.

@tina1979 len mi povedz ako to niektore zeny stihaju ze maju furt upratane 😖

siska53
13. dec 2015

@tina1979 podla mna mali upratane az ked boli dost velki. Len sa lahko zabuda. Alebo to bol taky typ rodiny,kde matka vsetko pulirovala a deti boli odkazane samy na seba. Suseda tak musela,lebo mala takeho muza. Deti sa cely cas od dojcata museli zabavit sami. Taky maju aj vztah teraz.:(

tina1979
14. dec 2015

@margaretka_9
@siska53
svokra upratovala po nociach , ked deti spali. Svagrina - mm sestra je taka ista. Upratuje po nociach , alebo nejde s detmi von, len aby mala upratane.
Hrava sa so svojimi detmi, potom nerobia taky neporiadok a upratuju si po dohrani.
Ja sa radsej vyspim , alebo si pozrem nieco v TV. Bordel ma vzdy pocka a nikto ho za mna neuprace.
Ja nepoznam stastnu rodinu ( stastny vztah medzi manzelmi) pokial je jeden chory na poriadok . Lebo potom ten clovek iba upratuje cely zivot , namiesto toho , aby si uzival zivot.

sida447
2. jan 2016

tvoj manzel ma obsedantno-kompulzivnu poruchu,treba to liecit,znici vam to onak rodinu,aj poznaci deti....

margaretka_9
8. jan 2016
Používateľ margaretka_9 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od margaretka_9.

@tina1979 ved toto. Ja sa celkom obavam ako to bude u nas ked budeme mat male. Kamoska mala takto konfilt so svokrou pretoze maju dve deti a ona im venuje vsetok cas a prisla k nim raz neohlasene svokra a ze vsade mala bodel. Ale ved treba tiez pochopit, ze my zeny nie sme nadprirodzene bytosti ale normalni ludia 🙂

miriam_s
8. jan 2016

@mummy ahoj, ja mam doma nieco podobne ale v mensej miere. Radim ti z vlastnej skusenosti , ak nechces od neho odist, musis sa voci takemuto spravaniu vzburit. Aj ked viem , budu nasledky, hadka, rataj s tym , posli ho do ri.i. . aj on je uvas doma tak nech nieco urobi. Zo zaciatku to bude tazke ale on si zvykne. Ak to neurobis, jeho naroky sa budu zvysovat - bud sa z toho potom nervovo zrutis alebo to tak ci tak vyusti k rozvodu. Ked raz moj muz takistobtak vyvadzal, deti boli velmi male, upratovala som ich ixbu. Bol odtiahnuty plisaci stolik za kjtorym boli popadane hracky. Chcela som ich upratat, umyt za nim a dat ho naspat. Uz som to nemohla pocuvat, vzala som starsiu dceru obliekla sa , nechala vsetko upratovanie a vratili sme sa az vecer ( malych synov som mu nechala). Ked som prisla domov, cely byt vypratany. O synov postarane. Ziadne vycitky. Musi si uvedomit ze nema nad tebou moc. Kym si to bude mysliet,utoky sa budu stupnovat. Drzim pakce!

miriam_s
8. jan 2016

@mummy222 v prvom som nechtiac oznacila inu maminku 🙂