Kde nabrať odvahu?

zufala12345
30. jún 2015

Sme pat rokov manzelia a mame mensie dieta.Nase manzelstvo je dlhodobo viac nefunkcne ako funkcne.10 dni zlych,2 dobre.Nevieme riesit narocnejsie situacie,nevieme riesit konflikty,nevieme sa uz ani normalne pohadat vsetko zenieme do extremov.Krik,nadavky z oboch stran,osocovanie,ziadna vzajomna ucta,z mojej strany uz takmer ziadna chut na sex.Myslim ze on ma este lubi,ja jeho uz asi nie.Vsetko vo mne je uz prilis bolave,prilis ublizene,povedali sme si toho skaredeho uz viac nez dost.Mam za to ze to uz lepsie nebude.Najradsej by som sa rozviedla,toto nema cenu,toto uz nie je manzelstvo.Nedokazem to vsak urobit,nemam ziadnu oporu a pochopenie v rodine,hoci zarabam tolko ze by som sa dokazala postarat o seba aj dieta,len na to nedokazem nabrat odvahu ist pre papiere a podat ziadost.Tuzim po lepsom zivore,harmonickom vztahu,laske,ucte,respekte,pokoji.Kedysi to vsetko medzi nami bolo ale davno je to prec.Neverim ze sa to da zmenit,uz nemam chut sa o to ani snazit.Ak niekto prezil alebo preziva nieco podobne co by ste mi poradili?

jana_eyre
30. jún 2015

a ked ste dva dni v pohode, skusate sa o tom vsetkom normalne porozpravat? skusate to riesit vtedy bez vybuchov? lebo pises, ze ked nie su hadky si relativne spokojna, takze predpokladam, ze az taky ukradnuty ti nie je..

verim, ze to je velmi tazka situacia, ale cim som starsia, tym viac som presvedcena, ze ked sa nieko rozhodol vojst do manzelstva, mal by sa co najviac snazit ho udrzat.. ja viem, ze sa to mnoho krat vobec neda, ale treba sa co najviac o to pokusit.. a najlepsi pokus o zachranu je komunikacia medzi sebou..

andrej001
30. jún 2015

@opica89 je taka doba ze sa ludia riadia radsej tym co kde kto povedal a ci to je vobec pravda nikto neskuma....preto sa najde dost ludi ktori si radi ohreju "svoju polievocku" na cudzi ucet,, a ze tym niekomu vedome ublizia nijako neriesia.... dokonca maju z toho "dobry pocit"... apelovat na svedomie takychto ludi je zbytocne pretoze nijake nemaju.... preco by mali pomoct, ked jednoduchsie je vrazit noz do chrbta??? a takych ludi je cim dalej tym viac.... nie laska a stastie dnes hybu svetom ale intrigy.... je to smutne ale je to tak....

motovidlo
30. jún 2015

@zufala12345 Čo takto kusnúť si do jazyka keď sa schyľuje k hádke? Je to veľmi ťažké, každá z nás to pozná, ale robí to zázraky.
Častokrát sme na cudzích ľudí slušnejší ako na "vlastných". Tak ako sa vieš správať napr. k svojej kolegyni alebo susede, skús sa správať k mužovi. Do nich by si asi za každú vetu neskákala 🙂
Aby si ma zle nepochopila. Netvrdím. že je to len tvoja chyba, ale mne sa naozaj v živote osvedčilo začať z môjho konca, ono sa to väčšinou časom upokojí 🙂

andrej001
30. jún 2015

@jana_eyre poviem ti to vetou ktoru som raz kdesi cital a vystihuje podstatu toho co si napisala.... preco nasi otcovia a mamy vydrzali v manzelstvach 40...50...60 rokov???? pretoze niekedy sa pokazene veci opravovali, a dnes sa iba vyhadzuju.... preco si dat tu namahu a nieco napravit, ked jednoduchsie je to znicit a vyhodit???? preco potom hovorime , ze spolu v dobrom aj v zlom ked pri prvom probleme sa hned ideme rozvadzat???? nenapadne nikoho ze zivot nieje prechadzka ruzovou zahradou???? vztah je o tom ze spolu prekoname aj problemy ktore prinesie zivot.... alebo je jednoduchsie rezignovat a skusat to znova, a znova, a znova a na neviem ktory pokus zistit ze ziadny vztah nieje idealny a bezproblemovy????

petra7777
30. jún 2015

@opica89 A divíš sa? Keď sa poobzerám okolo, tak niektorí ľudia sa chovajú horšie ako "zvery" ☹ A to už urážam tie chúdence nemé tváre ☹

kristinka86
30. jún 2015

Kedysi rozvody neboli. Myslis, ze sa ludia nehadali? Nemali horuce hlavy? Ze sa vsetky pariky nasli dokonale? Nie! Niekedy bol najvacsi extrem oddelena domacnost, ak to ozaj inak neslo a casto sa k sebe potom partneri vratili, ak si nechali veci ulezat v hlave. Riesili problemy vcas. Hned, ked sa objavili. Komunikovali, kricali po sebe, ale urovnavali to, aby rodina ostala pohromade. Ano, lahko sa mi mudruje. Aj my sa na vsetkom nezhodneme, tiez som vybusna. Pohadame sa, no spat ideme zmiereni. Nenechame to zajst tak daleko, aby sa vytratila ucta, respekt, laska. Rozvod je vymozenost doby, no nie prave dobra. Rozvod jedine ak je partner alkoholik, bije zenu, deti apod. To je moj nazor. Nekamenujte ma. Som proste za riesenie problemov, nie nasilne ukoncenie rodiny...

jana_eyre
30. jún 2015

@andrej001 no neviem ci ta veta je az taka pravdiva - neviem a trocha neverim, ze kedysi ludia vedeli lepsie "opravovat" vztahy, skor boli viac donuteni svoj vztah akceptovat, alebo lepsie povedane vydrzat za kazdych okolnosti, co nebolo zrovna najlepsie pre ludi v chorych manzelstvach..

ludia boli casto nuteni spolocnostou vydrzat agresiu, tyranie, neveru partnera.. aj moja mama musela vydrzat nevery mojho otca, lebo ostatni by ju zakopali pod ciernu zem, nie kazda zena je taka silna aby vedela vydrzat tlak okolia..

ale zas je pravda, ze mam tiez pocit, ze ludia sa vzdavaju prilis skoro /samozrejme nevravim o chorych vztahoch, kde dominant tyra druheho/ a velmi rychlo stracaju chut problemy riesit, snazit sa udrzat manzelstvo a urobit par kompromisov..

len si jednoducho nemyslim, ze to je dobou, ludia by sa vzdavali prilis skoro aj kedysi, len im to nebolo tak jednoducho umoznene ako dnes..

ali08
30. jún 2015

@zufala12345 rozvedie sa.zober žiadosť,výpis a podaj ju.prečo sa budeš takto trápiť. Myslí na dieťa a to aké to bude keď budete samé, uľaví sa ti, najviac trpí dieťa i keď to nepovie teraz ale časom to uvidíš.ak nemáš podporu v rodine skus ju nájsť tú nie vsetky ta zavrhne,niektoré ta vypočujú a poradia.uvidíš bude dobre a báť sa nemusíš.ak je to takto doma nemyslí že sa to zlepší a môže sa to skončiť tak ze sa začnete aj bit a to bude ešte horšie.ak si mladá môžeš sa ešte zaľúbiť,musíš sa odhodlať.Moja známa si dala cieľ zabehnúť 20km.má svojho trénera ktorí ju na to pripravuje a ze to zabehnuté ukončí tak jednu kapitolu svojho života a začne novú ako rozvedená. Držím ti palce

andrej001
30. jún 2015

@jana_eyre Myslel som to tak ze niekedy sa ludia nerozchadzali pre take malickosti ako dnes. Snazili sa ich riesit a rodina nieco znamenala. Dnes je prva veta ze sa rozvedieme, ale co ak po case prideme na to ze to bola hlupost a dalo sa to riesit aj inak???? cele naopak, cele zle.... tak ako pises boli aj vaznejsie problemy v rodinacha boli ich nuteni trpiet koli tlaku okolia, ale bola ina doba.... dnes pochopim ak je niekto agresivny, napada clenov rodiny, je alkoholik alebo nieco podobne... tak nech sa to riesi ako sa to ma riesit.... som za... ale bral by som to ako poslednu moznost riesenia problemov ze sa partneri rozidu ak uz nieje ina moznost.... dnes je ina doba a mame ine moznosti ako sa tomu da pomoct tak preco ich najskor nevyuzit???

evening_star
30. jún 2015

Odporúčam prečítať si knihu "Moje túžby, tvoje túžby": http://www.preskoly.sk/p/240557-moje-tuzby-tvoj... a pozrieť si tento film: http://ulozto.sk/x1LBSLk/v-jednom-ohni-cz-3gp

timea7
30. jún 2015

@zufala12345 ja by som na tvojom mieste ešte tomu dala šancu. Naordinujte si povinnú terapiu - každú sobotu poobede dve hodiny v kaviarni, dieťa vám hádam niekto z rodiny postráži. Budete mať na seba a svet okolo vás iný pohľad, ako keď ste doma, v kaviarni nemôžete po sebe húkať, urážať jeden druhého. Ale môžete sa veľa rozprávať. Najprv by som si ale stanovila, že rozhovor bude bez vzájomného obviňovania toho druhého. Rozprávajte sa o tom, čo cítite, ako by ste chceli, aby vyzeral váš ďalší život. Dve návštevy kaviarne zďaleka nestačia, aspoň 5-6. Pomohla by aj terapia u psychológa,kam ste mali ísť podľa mňa už dávno. Ak tieto dve veci nepomôžu, budeš mať čisté svedomie, že si pre záchranu vášho manželstva urobila všetko. A dá sa popracovať najmä na sebe. Viem, že nie je príjemné, že to bolí, ak ťa niekto uráža, kričí po tebe, ale dá sa na to odpovedať miesto kričania aj tým, že s kľudným hlasom povieš, prepáč, toto nebudem počúvať a odídeš do vedľajšej miestnosti. Nemusíš urážku oplácať urážkou, ak zmeníš svoje správanie, zmení sa aj správanie tvojho manžela. Ja si totiž nemyslím, že je to už medzi vami beznádejné, keby to tak bolo, dávno máš už žiadosť podanú.....

timea7
30. jún 2015

@andrej001 nie je to celkom tak, ako píšeš, aj keď v tejto téme si ani ja nemyslím, že je to na rozvod. Ale sú typy ľudí, s ktorými je spolužitie nemožné - alkoholik, narkoman, ktorý si za svet svoju závislosť neprizná a nie je ochotný sa liečiť, gambler, žiarlivec, manipulátor.....keby ľudia vyhodili TV, PC, alebo aspoň obmedzili ich sledovanie na nevyhnutné minimum, boli by donútení viac spolu komunikovať, problémy by sa riešili ľahšie a skôr.

timea7
30. jún 2015

@zufala12345 písala si, kým nie je dôvod na hádku, mohla by si prosím nejaký uviesť? lebo ak chceš, tak si dôvod na hádku nájdeš aj každých päť minút, ak nie, tak nie.

h2
1. júl 2015

@zufala12345 Ahoj, podľa toho, čo si písala, aké to je, keď sa nehádate, by som ešte nehádzala flintu do žita. Vašim problémom sú hádky a "horúce hlavy". Ja viem, že je to ťažké (lebo my sme tiež horúce hlavy), ale človek na hádku potrebuje partnera. Skús nereagovať, povedať len, že sa nechceš hádať, ešte lepšie je povedať, že sa nechceš hádať, lebo muža ľúbiš, zaručene hneď prestane vrieskať. 🙂 Ja tiež občas vypením, ale ak sa dokážem ovládať, zvyknem hovorievať: "nechcem sa hádať, som jemná a citlivá povaha a nerobí mi to dobre" 🙂 muž sa na tom zasmeje, že "jemná a citlivá" a všetko je v pohode.

kiki68
1. júl 2015

ja by som sa rozviedla,ak jeden clovek pri druhom prestane byt stastny a je to iba trapenie,tak je to lepsie useknut. Dieta v tom hra urcitu rolu,ale mat frustrovanu mamu, nestatnu, otca,co tiez nie je happy tak to ovplyvni dieta velmi negativne. Poznam ludi co ich rodicia ostali spolu v takomto manzelstve a vydychli si az ked jeden z nich umrel. Ich deti si to nesu dalej do vztahov. Ten strach z toho celkom dost.

jennky13
1. júl 2015

suhlasim so vsetkymi, ktori tvrdia, ze je o co stat, ...poznala si muza, ktory ta miluje , s ktorym mas dieta a ktoremu si slubila, ze ho chces milovat za kazdych podmienok a svojmu dietatu si slubila, ze mu das to najlepsie, co pre neho kedy mozes urobit.
Pre tvoje dieta je to stastny domov, nic ine ...ocko a mamka , ktori sa miluju...
Nase manzelstva krachuju preto lebo vela ziadame a malo davame ....a este sa chovame ako ti, ktorym bolo ublizene. Mas pocit, ze si ta malo vazi , ze ta malo respektuje, malo .....ale skus mu na svojom spravani ukazat ake je to, ked respektujes toho druheho, ked mu budes preukazovat uctu.....uvedom si, ze to, ze veci riesis hnevom nie je jeho problem ale tvoj .....myslis, ze ked sa rozvedies , tak neskor na noveho potencialneho partnera budes reagovat v ucte ? ...ak ano , tak dokedy ? ...alebo si najdes takeho tichuckeho, co sa nebude branit ...

....moja rada, skus viac ako budes ziadat zmenu od neho ...sa chciet zmenit sama....aspon uvidis ake je to tazke...je hrozne jednoduche chciet, nech sa zmeni ten druhy a este tak , aby ja som sa citila statsna ....ale miesto poziadaviek sa pust do realizacie - zacni od seba....ukaz mu v tom ako sa budes chovat ty akoby si chcela, aby s tebou jednal .....muzi potrebuju ocenenie, uznanie, pochvalu .....a ty potrebujes prejav lasky ...skus viac davat ako ziadat a uvidis - za pol roka ....budete stastny par a vase dieta bude na vas hrde a ukazete mu, ze z problemov sa neuteka , ale problemy sa riesia....

jennky13
1. júl 2015

etse dodatok, nepotrebujes odvahu k odchodu, potrebujes odvahu sa na seba naozaj sebakriticky pozriet a skusit urobit nieco so svojimi vybuchmi hnevu, s reagovanim v klude a v pokoji....

maary11
1. júl 2015

Ahoj, tak trochu mi to pripomina moj vztah, kedysi stastni, vsetko v pohode, ja nezavisla, ludia nam hovoria doteraz, ze aky sme my pekny par a my sa doma hadame 🙂 Ale je to ako pisu baby, velakrat ja som nastvana a unavena a vybijam si to na muzovi a on chudak ani nevie, ze co urobil 🙂 teda velakrat neurobil nic, len ja uz som nevyspata a na dcere si to predsa nebudem vybijat, tak na kom? ten kto je poruke.. Aj my povedal, ze k malej sa spravas normalne a ku mne preco nie? On mi aj hovori, ze som "samonasieraci typ" 🙂 a asi aj som 🙂) No stale to riesime, aj sa pohadame, ale rozoberame to. A sme spolu 6 rokov a nikdy sme ani len nespali oddelene, aj ked sme sa pohadali, vzdy sme si lahli do nasej postele! A uz sme si preskali hocico, ale vzdy to riesime spolu.
Takze si fakt musim niekedy zahryznut do jazyka a povedat si, ze nerob to a nevyvolavaj zbytocne hadky.. lebo potom je to z hadky do hadky a tazko z kruhu von! Nam velmi pomaha byt chvilu bez seba, napr. tento tyzden som u mojich rodicov, kym je muz na sluzobke a viem, ze v nedelu mi uz bude neskutocne chybat 🙂
A tiez si myslim, ze ak este rozmyslas o tom co urobit, tak proste skusit tu poradnu, za to nic nedas, teda nejake eura asi ano 🙂 ale mozno to bude za to stat. Drzim prsty!

zufala12345
autor
1. júl 2015

@jana_eyre cela tato situacia mi rozhodne nie je ukradnuta a najradsej by som bola keby sa to vsetko.medzi naki zlepsilo.on sa aj chce v klude rozpravat,poviem lravdu nemam uz na to nervy ani troezlivost.nehovorim ze nie je chyba aj vo mne.

zufala12345
autor
1. júl 2015

@ali08 Skusim tu poradnu,ak to nepomoze nevylucujem vobec rozvod.zasluzime si stastny zivot vsetci traja.

zufala12345
autor
1. júl 2015

@timea7 zaujimavy napad 🙂

zufala12345
autor
1. júl 2015

@kiki68 Ved toto.ja som nemala pekny vzor medzi rodicmi.nenadavali sa,ziadne bitky,ale boli tak citovo odcudzeni ze ma.to poznacilo asi na cely zivot.nechcem aby bol toto pre moje dieta model fungovania rodiny.

zufala12345
autor
1. júl 2015

@jennky13 asi na tom nieco je.

zufala12345
autor
1. júl 2015

Ok,tak pojdeme do poradne.neviem,mam z toho zmiesane pocity,nechcem od toho prilis ocakavat ale skusim to.myslim ze aj manzel bude rad.

zufala12345
autor
3. júl 2015

Opat sa to zhorsilo.Co mozem robit v pripade ze mi nechce dovolit zobrat dieta so sebou do podnajmu?ze ja mozem ist ale bez dietata.

aduuus
3. júl 2015

ako by som citala o nas... :D s tym rozdielom, ze ja nemozem povedat ze uprace, navari (obcas), zboznuje ma a je na mne nalepeny... ostatne sedi... a akurat hladam byt a chcem cim skor aj s malou odist :/ lebo toto nie je zivot, ktory chcem zit, a ktory chcem pre svoje dieta... :(

aduuus
3. júl 2015

@zufala12345 apr tie vyhrazky typu ze nemozes brat dieta...co mas robit? ak si rozhodnuta, tak zobrat sa a ist...nemoze ti vobec nic..ja som si uz raz tym presla...raz som uz totiz s malou 4mesacnou od neho odisla...a vtedy bolo peklo..chodil ma hlasit na socialku, robil cirkusy, vyhrazky...atd...ale nezmohol nic :D

zufala12345
autor
3. júl 2015

@maary11
@kiki68
@ali08 Neviete mi poradit ako v pripade ze chcem ist s dietatom do podnajmu ale muz mi v tom brani?.ja ze mozem ist ale ze sa nemam opovazit zobrat dieta.mam na to pravo?uz som psychicky na dne.

zufala12345
autor
3. júl 2015

@aduuus Ved prave ze ked si predstavim tie cirkusy som s nervami v koncoch.ale to som aj teraz.citim sa ako rukojemnik,nemam nikoho komu by som sa mohla zdoverit,kde ist,uplne strasny pocit.

aduuus
3. júl 2015

@zufala12345 no ako hej boli cirkusy, ale vies ten pocit ze uz sa nemusim nikomu zodpovedat, ze si robim co chcem, nikto mi do toho nekeca a ze mam doma KLUD a ziadne hadky nic...tie cirkusy kolo toho...sice som sa najprv vynervovala ale vzdy som si to potom rozobrala s chladnou hlavou a skonstatovala ze nic mi nemoze, nemoze mi zobrat malu ani nic podobne, takze neskor to uz boli cirkusy len z jeho strany a ja som sa mu smiala do tvare... 🙂