Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Keď ľahké drogy ubližujú

16ivulik16
21. okt 2014

Ahojte žienky,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám brata (21 r.), ktorý má psychické problémy ( on si myslí, že je v poriadku). Problémy začali, ked pracoval v Holandsku, kde mohol aj legálne fajčiť marihuanu. Najprv to boli telefonáty domov typu odrezal som si palce, oznám to našim doma. Vždy sme zavolali bratrancovi, ktorý bol nedaleko neho a s ktorým sa stretaval. A ten nám len povedal že to nie je pravda, že je v poriadku, že to istotne bude mať z toho chlastu a z trávy. Jeho klamstvá a bludy sa stupňovali. Začali chodiť správy od cudzích dievčat, ktoré si "overovali" reči môjho brata (že či je majster slovenska v boxe, či mal ťažkú nehodu a ostal na vozíku) proste bludy, ktoré tlačil do hlavy nielen im, ale aj ľudom ktorých poznal.

Neviem čo si od toho chlapec sľubuje, dohováranie nepomáha. Plus ma exekúciu na účte. Dlhuje peniaze kade tade.
Pred mesiacom prišiel domov z Holandska, že ho zbili, ale že už sa tam nevráti lebo ide podnikať na Slovensku. Otvorí si autobazár, chovnú stanicu pre psov a ide kupovať auto ( nemá ani vodičák) plus nemá ani peniaze..len dlhy. Je agresívny, ak ho niekto nepočúva, ked rozpráva o svojich "plánoch" alebo ked mu niekto nedá peniaze. a možno je agresívny aj preto, lebo ma abstak.Po nociach nespí. Chodí hore dole pobyte. My ostatní nemôžme spať kvôli nemu. Máme ešte malú 6 ročnú sestričku, ktorá to vníma, že niečo s ním nie je v poriadku. Vyhýba sa mu. Nechce byť v jeho prítomnosti.
Naposledy začal, že pesničky od Majka Spirita - všetky oči na mne..aj od kaliho nejaké dve..že sú o ňom. Že sa im ide poďakovať. ( Niekto sa možno nad tým zasmeje, ale nám to už smiešne nepríde). Toto je len málo z jeho výmyslov.
Boli sme aj za obvodnou lekárkou. Povedali sme jej, čo doma zažívame..a pýtali sme sa aj o radu ako máme postupovať. Tá volala psychiatričke, že tým že on fajči travu viac ako tri roky ( to im aj on sám povedal ) , je môžné že on už je vžitý s tými bludmi, ktoré rozpráva. Proste on to tak berie, že to je skutočný svet. Povedala, že takéto prípady musia byť hospitalizované, duplom keď je v rodine malé dieťa. Dnes bol u tej psychiatričky, dala mu nejaké lieky a objednala ho zase na dalšie sedenie. Uprimne, pochybujem, že lieky bude brať. On si myslí, že všetci sme proti nemu.

Fakt, už nevieme ako ďalej. Lebo on neubližuje len sebe..ale aj ľudom okolo seba... 😔 😔 😔

Za každý váš názor, alebo radu budem vďačná.

klincek
21. okt 2014

@16ivulik16 porozpravaj sa s jeho psychiatrickou, ona musi poznat zakonne moznosti, ako ho dostat do liecebne..riesia to casto. je to dlhodoby proces, ale ide to. a zrejme bude treba riesit aj pravnu rovinu veci (nutenu hospitalizaciu, resp. obmedzenie sposobilosti na pravne ukony). viac v IP, ak budes chciet.

anatalia77
21. okt 2014

@16ivulik16 je mi to luto.
Hlavne si uvedomte,ze uzivanie lahkych drog moze spustit schizofreniu. Alebo ine psychicke neduhy. Treba s tym radsej ratat ako ostat zaskoceny.

vejula
21. okt 2014

@16ivulik16 Ja sice nepoznam nikoho, komu by takto preplo po aj dlhšom hulení ako 3 roky, ale je pravda, že ak tvoj braško mal nejaké predispozicie, k nejakej psychickej poruche, tak trava mohla byť spušťačom. Len neviem, či s tým ty niečo spravíš, pokial on nechce 😖

silaviat
21. okt 2014

neporadim ti sice co dalej ale vyzera to ze tvoj bracek nejde len v trave ale skor by som ho tipovala minimalne na pervitin,, z neho sa niekolko dni nespi clovek je schyzofrenik trasie sa a ma preludy .. ak mate v rodine male dieta neako by som sa ho pokusila dostat na liecenie .. alebo mu spravte testy na vsetky drogy

alyn
21. okt 2014

@vejula suhlasim, trava moze byt spustacom, hlavne co sa schizofrenie tyka. Schizofrenia je dedicna a museli by ste ju mat v rodine.

bludy a ine veci moze mat aj pre inu dusevnu poruchu. treba navstivit odbornika, co asi bude narocne ak sam nebude chciet.

zaroven sa obavam ze ak by chcel, cestu k marihuane si lahko najde...

sharlotta
21. okt 2014

Tiez si myslim, ze v tomto musia uz byt aj trvdsie drogy, nie len trava. Trava moze byt spustacom schyzofrenie, aj paranoie, ale uprimne som NIKDY nevidela niekoho, kto by mal abstak z travy, vlastne je to aj nenavykova droga.

alyn
21. okt 2014

@alyn sorry az teraz som si vsimla z bol u psychiatricky.. tak ta musela dat nejaky zaver. vôbec super ze ste ho tam dostali..

arabeska
21. okt 2014

@16ivulik16 aky zaver dala psychiatricka?podla man v tom neni len trava, ale urcite tvrdsie drogy, tiez typujem pervitin, podla veci ktore si opisala som si tym skoro ista. 😔

nice202
21. okt 2014

a co povedala psyhiatricka podla priznakov? Podla mna trpi bud chorobnym klamstvom alebo maniou.

16ivulik16
autor
21. okt 2014

Psychiatrička ho objednala na psychoterapiu o dva týždne. Ja som s ním na tom vyšetrení nebola, takže neviem viac 😒
K tej psychiatričke sme ho dostali s pomocou našej obvodnej lekárky, ktorá sa snaží pomôcť.Chlapec si chcel urobiť vodičak..a ten papier by mu musela ona potvrdiť.. pani doktorka povedala, že ho potvrdí iba pod tou podmienkou, že navštívi psychiatričku. Ona aj s tou pani psychiatričkou volala, tá povedala že takéto prípady treba hospitalizovať..vedela, že on tam príde... a nakoniec ho poslala domov s liekami a objednala na psychoterapiu?! Nechcem uraziť prácu lekarov, oni najlepšie vedia čo majú robiť s takými prípadmi..ja sa v tom absolutné nevyznám..v živote som sa s takým niečim nestretla ..až teraz..ale prišlo mi to také, ako keby ho odbila..a postupovala klasicky.. Ani to, že je v rodine malé dieťa s ňou asi nič nespravilo... Ja od vás nechcem diagnózy...lebo ani vy nie ste odborníci..Potrebujem radu ako postupovať..ale zavolať naňho políciu mi príde až drsné..ale je to asi jediná možnosť ☹

16ivulik16
autor
21. okt 2014

Predpísala mu Atarax ráno a večer...

mawka
21. okt 2014

@silaviat presne to ma tiez napadlo. toxicka psychoza. inak, @16ivulik16 pozri si cesky film piko... tiez mam pocit, ze ide aj o toto. ale neviem no...

veriiii
21. okt 2014

@16ivulik16 objednajte sa u jeho psychiatricky a porozpravajte sa s nou, je dost mozne,ze je kopec veci ani nepovedal.. na psychiatriu ani na liecenie ho nemoze nik prinutit, bohuzial,ine je ak by mal sudne nariadeniu liecbu... alebo ak je agresivny pod vplyvom drog, vtedy ho mozu bez jeho suhlasu doviest aj policia na psychiatriu.a ano, aj marihuana moze uskodit,susedin vnuk "dostal" schizofreniu po marihuane..otazka je ,ze ci zostal len pri nej,alebo skusal aj nieco ine.potrebuje odbornu pomoc,i ked ju bude asi odmietat....

erickatt
21. okt 2014

Ten test stoji 10 ecok. A je na 5 drog, aspon budete vediet na com fical

simca06022011
21. okt 2014

Je to trapenie. Velmi dobre si viem predstavit ako musi byt u vas dusno. Mne takto vyvadzala mladsia sestra. Aj skoncila v kremnici (este nebola plnoleta) a poviem ti, ze to nepomohlo vobec, skor to bolo pre nu ako tabor a detto potom "polepsovna". Ani po navrate nepriznala do dnes nic... olutovala to ze co-to pokradla ale to bolo vsetko. Co pomohlo? Po vsetkych trapeniach, hadkach, utekoch a kradeziach ( ako neplnoleta nezarabala, cize nic ine neostavalo) isla z domu... proste pre nu dvere rodicovskeho bytu ostali zavrete. Pomohlo? Tazko povedat... musela zacat riadne pracovat, starat sa o seba sama, urcite uz nie je na ziadnych drogach. Teraz ma 26 a z mojho pohladu stale u nej nieco skripe (absolutne nerealisticky pohlad na svet, mega plany, exekucie, problemy so zodpovednostou a neustali pocit ako vsetci su proti nej a ona chudatko za nic nemoze... za vsetko su zodpovedni rodicia atd) ... pri snahe pomoct jej som vzdy dopadla ako sa povie "...vezmu celu ruku" a nakoniec som toho vysla ako najhorsia a casom sa naucila aj fajn pretvarovat.
Je dospely, dala by som mu na vyber nech skusi daco so sebou robit (liecebna, praca, zodpovednost) alebo sa zbali... krute? Mozno... ale kazdy si zaslusi pokoj a zazemie... hadam sa nebude cela rodina obavat co bude zajtra...

16ivulik16
autor
22. okt 2014

Obvodná lekárka chcela od neho dve ampulky moču. Jednu pre jej vstupnú prehliadku..a druhú posielala na toxikologický rozbor.. Výsledky ešte nemáme...

@erickatt test na drogy by som kupila to nie je problém..ale problém je ten, že on si ho dobrovoľne nespraví, nespolupracuje, lebo my všetci sme proti nemu...

@simca06022011 ako píšeš..je to trápenie .. a vyhadzov z domu . už sme to skusili..doplazil sa domov, že sa chce vratiť, nasluboval balalajky a naši ho pustili... a ráno to bolo zase tam, kde sme boli predtým...Naša mamka si nikdy nechcela pripustiť žeby mu niečo bolo, aj ked som jej vravela, že už nie je taký ako býval niekedy. Až potom ked začal robiť dlhy a mamka ich musela splácať a začal s nou jednať ako s nejakou kamaratkou+ do toho vyhážky a jeho bludy ..videla, že už je zle...

So mnou rozpráva najhoršie... ja ani nespím v izbe s ním ..spím v obývačke lebo to sa nedá...ked nechodí hore dole po izbe... tak normalne rozpráva so mnou v noci (pritom ja spím) už som sa tak párkrat zobudila na jeho hlas...ako niečo hustil ...potom čakal odpoved.. a ked som neodpovedala tak, začal to iste dokolečka zase.

simca06022011
22. okt 2014

@16ivulik16 kazda mama je taka, nasa tiez bola... dokonca som nie raz dostala papulung co sa staram, ked sestra prisla domov vyslovene "na nieco"... ale raz to preslo, vykradla nam jedneho dna komplet byt, zobrala vsetko... mamine zlato co si zbierala cele roky, peniaze, oblecenie, dokonca detske knihy, drahsie hracky bratove, odniesla nasho psa ku nejakej kamaratke, potom som ho hladala po celom sidlisku.. no proste vsetko co ta napadne... Este par mesiacov nas otravovali jej "kamaratky", ze im dlzi peniaze (a to si niektore prisli drzo pytat v mojom alebo maminom obleceni). Bol to koniec trpezlivosti a vsetci sme sa tak nejak obrnili, aspon jeden pred druhym... ale kazdeho to dalej trapi vo vnutri... ale co uz... do dnes mama lutuje, ze nereagovala skor.
A k lekarom, dostala papier o schizofrenii, mala chodit k psychologovi a brat lieky z ktorych bola sice ako namesacna, ale viditelne nepomohli. A ani psycholog, kedze nakoniec som si vypocula (a na nestastie aj ona, kedze to povedali pred nou), ze su na vine rodicia, lebo sa u nu vela starali, vsetko jej davali a maju s tym prestat. Cize vacsiu blbost som nepocula. Navstevy trvali kratko... o par mesiacov bola zase z domu a stalo sa to com pisala vyssie. Viac sa nevratila...
Neviem do dnes o nijakom pozitivnom teste na drogy, aj ked som ju na vlastne oci videla s marihuanou aj pervitinom... . Bud to dobre utajila mama aby nebolo zle, alebo sa nakoniec k tomu nik nedostal.

kiki68
22. okt 2014

treba dozerat aby lieky bral,doslova nad nim stat. Inak skonci natrvalo v ustave. Poznam ludi,co im po lahkych drogach zacala nejaka ta schizofrenia,parafrenia atd. ono to cakalo na spustac. Ja osobne by som cloveka psychicky choreho nenechavala bez prisneho dozoru, pre chorobu je typicke,ze budu lieky vysadzovat. To sposobuje ich diagnoza. Ak doma na to nemate cas,tak riesit trvalu hospitalizaciu. Bude to lepsie pre Vas a tu malu hlavne. Aby nezacali problemy este vacsie.

redlola
22. okt 2014

ja si tiez nemyslim, ze ide iba v trave, skor to podla toho co opisujes vyzera na pervitin, pripadne halucinogenne drogy obcas. on uz zjavne zije v blude, ze je uplny typek, hovori klamstva o sebe, aby vyzeral lepsie. toto nerobi marihuana. sklamem ta, ale chalanovi nepomozete. pokym sa sam nerozhodne s tym prestat. mozete ho nutit, vyhrazat sa mu, stat nad nim, no pokym sa sam nerozhodne.... nepoznam nikoho, kto s tym prestal, lebo... (dopln si). skor musi prist nieco, co ho presvedci, ze musi prestat, ze to nema zmysel pokracovat v drogach, musi ho to prestat bavit. a to ho donutite velmi tazko. na vasom mieste by som s nim navstevovala psychiatra, takto si tam on moze povedat co sa mu zapaci, a urcite by som chranila malu sestru. toto nech radsej nevidi. ale neviem si predstavit sposob co s tym. velakrat som pocula, ze drogovo zavisli sli (poslali ich) do medzugorja, mnohym to pomohlo, mnohym nie. ti, co sa vratili boli v podstate sfanatizovani. na druhej strane, dali im aspon vymenu za drogy tym, ze ich tak zblbli s vierou. casom fanatizmus ustal a teraz vacsina ludi zije normalne zivoty. to su ale ti, ktorych poznam. no viem aj o takych, ktorych pustili a hned utekali ako psy z utrhnutej retaze.

tilda
22. okt 2014

@16ivulik16 http://www.cpldz-kosice.sk/
lepsie ako "obycajny" psychiater bude priamo psychiater adiktolog - na SK je 5 cpldz, neviem ci mate z Popradu blizsie Ke alebo BB, mrkni... drzim palce (a nech tam nejde sam, treba ho sprevadzat a objektivizovat co hovori doktorom)

kiki68
22. okt 2014

@redlola ale on uz ma diagnozu, jemu ju to spustilo. Tam uz je problem nielen v drogach,ale v tom,ze chalanovi preplo. To sa proste stava, bola tam predispozicia,lenze to nikto nevie pokial to nema po generaciach v rodine,ze sa nieco nemoze spustit vdaka alkoholu, stresu, drogam. Jasne,ze tomu,kto tuto predispoziciu nema to asi nespravi nic.

Osobne by som tiez ak bude treba volala policiu,lebo potom sa lahsie vybavuje hospitalizacia. Ale dolezite je to,aby bral lieky. A robit mu dozor doslova. Sledovat to ako sa meni stav,ci lieky sadli. Mame v rodine osobu s diagnozou a dost vaznou,takze vieme ake to je. Je to o velkej zodpovednosti sledovat stav a spolupracovat s odbornikmi

16ivulik16
autor
22. okt 2014

Ďakujem vám všetkým za rady, a každú jednu odpoved si vážim..lebo žiť s človekom, ktorý ma psychický problem je fakt drina...

Pri nom sa všetko obracia na ruby..za dobrotu na žobrotu. taktiež som mu chcela pomôcť, kedže má toho exekútora na učte aby vyplatu z holandska posielali na môj učet. peniaze sme vytiahli a poslali mu ich poštovou poukážkou.. Ale teraz nám vykrikuje že sme mu minuli jeho peniaze..Pritom mamka má všetky ústrižky z pošty, koľko mu poslala. Je agresívny, že chce svoje peniaze naspať.. Jemu napríklad mamka poslala v piatok 500 eur..a v nedelu jej volal aby mu poslala dalšie lebo on už nemá peniaze.

Mna núti aby som šla vziať pôžičku na svoje meno a peniaze dala jemu + plus zobrala na splátky notebook a telefon.. ( včera jeden rozbil ked ho v amoku hodil o zem) . ked som mu povedala že nič nevezmem tak na mna dvíha ruku , kope do všetkého...

Unho je to agresia v kombinácii s tými bludmi.. Už som si ho aj začala nahrávať čo rozpráva a ako sa vyhráža , že ja sa mám pobaliť a vypadnúť z domu.. Že to ja som dotiahla až tak, že on musí brať lieky.

A teraz sedí v obývačke ..pozerá telku a smeje sa...uplný opak... ☹

sense
22. okt 2014

zial viem o com vravis, poviem ti len jedno pokial on asam nebude chciet zial vy nezmozete nic, prave preto ze je plnolety a mysli si ze je uplne vporiadku.....ak by ta ale napadol aj vyhrazky su trestnym cinom mozes ho udat a dostane nariadene liecenie sudom....

irenkask
22. okt 2014

@16ivulik16
No ešte tou pôžičkou by ste to zaklincovali úplne a chráň pánboh ak takýto človek dostane do rúk vodičák.
Čím skôr to treba riešiť pokým aj niekomu z vás neublíži v nejakom ošiali alebo amoku.

zuzanka999
22. okt 2014

@16ivulik16 tak toto fakt na trávu nevyzerá.. skôr by som typovala fakt nejakú psychickú poruchu (schizofrénia) snáď ho dá psychiatrička do poriadku. Držím silno prsty !!!

lujza123
22. okt 2014

@16ivulik16 no nieje trava, to je pervitin alebo schiza alebo obidvoje (schizofrenia, dlhy, nespavost - to vsetko su sprievodne javy uzivania pervitinu, nie travy)

lorela
22. okt 2014

@16ivulik16 Keď som si prečítala "Obvodná lekárka chcela od neho dve ampulky moču"... Aby ste neboli prekvapení, že v moči nič nebude, resp. "len" tráva. Mať v zásobe "čistý" moč, kúpený alebo podarovaný od známeho je častý a bežný jav u drogovo závislých. Pred návštevou lekára ani nehovoriac...

tilda
22. okt 2014

@lorela presne tak..a najdlhsie sa v moci "drzi" trava,synteticke len par dni

buba1993
22. okt 2014

Abstinenčné príznaky mať z trávy nemôže O.o

katfan
22. okt 2014

Tipujem lsd alebo trip.z tychto stavov sa clovek dostava dlho, pokial vobec.dalsia moznost je zbavenie svojpravnosti, ak ohrozuje okolie a nasledne umiestnenie do nejakeho zariadenia.snad sa z toho chlapec dostane.drzim palce.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli