Krst - nátlak svokry

motylik47
16. sep 2016

Milé baby.. mám taký sprostý problém. Len čo sme oznámili svokrovcom, že čakáme bábo, svokra zavolala svojho druhého syna (má môjho manžela a jeho brata, ktorý je slobodný, býva pri mamičke, sám nedokáže nič urobiť, ťahá mu na 40tku a nemám ho rada) a oznámila mu,. že nech si príde s nami vypiť, lebo že bude krstný. Do mňa vošli zaraz všetci čerti, že čo už rieši, keď som bola len v treťom mesiaci, a ešte viac, keď prišiel do obývačky, len sa zatváril, že "čo ja s tým mám" a odišiel preč. Ani jedno slovo nepovedal. Teraz som v siedmom, a som v hlúpej situácii, lebo viem, že ona bude do mňa hučať, aby som ho dala za krstného lebo je to jediný brat a pod, a čo by ľudia povedali, keby sme ho nedali... och, keď si predstavím, čo to bude po pôrode, tak mi je zle.
Pritom minule sme boli všetci traja so švagrom v bare, a tam sme to oznámili spoločným kamarátom. Jeden znovu doňho drgol, že budeš krstný, a on že no ani za Boha nebudem krstný. Tak som mu vtedy povedala, že ho ani nikto nevolá.
Lenže viem, že akonáhle sa to narodí, tak začne peklo, a keď neurobím, čo mamička bude chcieť, tak ma znenávidí na celý život a ešte na smrteľnej posteli mi to bude vyčítať.
Moja situácia je taká, že mám dve vydaté sestry a vydatého brata, ktorí sú už niekomu krstní, ale mám aj slobodnú sestru, ktorú by som rada dala za krstnú. Lenže zas bude mať svokra protiargument, že keď ona bude krstná, tak švagor bude krstný. Ale ja ho tak nemusím, že si neviem predstaviť, aby naše dievčatko stále počúvalo toho ufrflaného zakomplexovaného chlapa, v každom druhom slove nadávka, chudáčik, lebo nemá ženu, a vlastne všetky ženy sú ku*vy a stále dookola, ako všetko je zle, všetko je na hovno.
Najhoršie je, že čo povie mamka, to on urobí. Už som raz urobila tú chybu, že hoci on nechcel ísť za svedka nám na svadbe, tak ho mamka prinútila, a potom ešte rok od svadby som musela počúvať, aké to bolo trápne, že tam musel sedieť, ako ch*j a mal ten po*ebaný motýlik... proste celá svadba bola o ňom. Vtedy boli svedkovia tiež moja sestra a on. Ale keď poviem svokre, že dám za krstnú mamu len moju sestru a nikoho viac, tak bude peklo.
Poraďte mi, ako z toho von. Lebo keď svokre poviem moje argumenty, tak on za ňou pôjde, a bude z neho nakoniec najväčší chudáčik, ako vždy.

fra
17. sep 2016

@stanulienkat čudovala by si sa, ale mám v okolí dosť veľa veľmi vzdelaných a rozhľadených ľudí, ktorí učia na vysokých školách alebo pracujú vo vede,, viacerým tipujem tak IQ 150+ a sú to kresťania, veria tomu, čo hovorí Cirkev a dokonca sa podľa toho aj snažia žiť 🙂
.
...také tie reči, že Cirkev manipuluje jednoduchými ľuďmi sú len citáciami z dejepisov z komunistickej éry, ono je to dosť komplexnejšie... a viera fakt nie je otázkou jednoduchosti alebo nejednoduchosti človeka - tá hranica ide inde...

katrinka8
17. sep 2016

@karolinka2010 - celý a jediný problém výberu krstných rodičov je podľa mňa v prístupe k viere rodičov. Keby rodičia, ktorí idú dieťa krstiť, brali krst tak, ako má byť (nie "na parádu". pre tradíciu, pre rodičov, pre toho či onoho), absolútne by nepotrebovali riešiť, kto bude krstným rodičom - presne a hneď by mali tých správnych kandidátov. Väčšina ľudí to berie však práve tým druhým spôsobom, takže má často aj problém, koho by za toho krstného dala - kritéria sú presne tie, ktoré buď nie sú správne (financie) alebo príp. nie sú pre túto úlohu ž aké podstatné. Proste nehľadia na pravú úlohu krstných rodičov. Mať vzťah k dieťaťu či schopnosť sa o dieťa postarať totiž tiež nestačí na výber krstného rodičovstva, ak beriem krst ozaj vážne. Je OK, ak aj toto funguje, ale z hľadiska viery to nestačí.
Ale napr. ja dokážem pochopiť, že "pre pokoj v rodine" ľudia dokážu podľahnúť a brať krst ako "len nejaký obrad, aby boli spokojní rodičia, svokrovci atď." - proste občas aj v rodine treba robiť kompromisy, či už na jednej alebo druhej strane. Tam je akurát dôležité, aby boli obe strany vnútorne uzrozumené s tým, že je to "len divadlo". To už si ale každý musí sám v sebe poriešiť. Druhá vec je, ako to berie cirkev a verím, že skutočných veriacich to divadlo dokáže pobúriť, len zase si myslím, že na tom má podiel práve aj cirkev, ktorá si nedokáže ustriehnuť rovnaké pravidlá pre všetkých a všade (jeden farár robí ak, iný inak, hoci pravidlá ako aké sú rovnaké z cirkevného učenia, a mali by platiť pre všetkých rovnako) - čím vlastne dávajú šancu týmto divadlám. A platí to aj pre krsty, aj pre svadby. Ale to je už iná téma zas trochu.

maciatkolulu
17. sep 2016

@motylik47 po precitani prispevku som sa dobre zabavila 😀 ako naozaj ak je toto jediny tvoj problem, tak ti sveta zit 😀 este nie je babo na svete a uz sa handrkujete kto bude krstny a o kom bola svadba atd. To mi chces povedat, ze ked by bol krstny, tak sa vase dieta bude s nim stretavat castejsie? Lebo podla mna je to to iste, aj keby bol, aj keby nebol. Je to obycajna formalita, neznamena to, co kedysi. Takze to mas uplne jedno, ja by som dala sestru a mam radost, ze mam niekoho na kom mi zalezi a ked chcu supnut aj svagra voila nech sa paci, nikomu ty nic nespravis, bude ticho od svokry, svagor nech si frfle, ze ma opat kvoli tebe a tvojmu dietatu motylika a party skoncila, zivot ide dalej 😉 Zelam ti do zivota, aby si riesila naozaj iba taketo "banality" 😉

motylik47
autor
17. sep 2016

@maciatkolulu :D zlata si
Nie, jasne ze to nie je jediny problem, ved som aj napisala, ze je to taky sprosty problem, len ja ho fakt nechcem za krstneho pre moje dieta, lebo je strasna povaha, a ja mam z neho pravidelne nervy. Ide len o to, ze ja nechcem a svokra mi to bude vycitat do konca zivota, lebo je uz taka. lebo som sa snazila robit kompromisy a vychadzat s nou, ale donekonecna ma to nebavi. A nepaci sa mi, keby babatko moju sestru volalo krstna a jeho krstny... akosi automaticky by ich to davalo dokopy.
Mna by to ani nenapadlo riesit, keby mi svokra netlacila svoje chutky. Ono to este zdaleka nie je problem, ale bude, ked pride na lamanie chleba a raz vybuchnem :D to ma ani manzel asi nespozna..

asenet
17. sep 2016

@motylik47 Práve si si odpovedala sama: "Ja ho fakt nechcem za krstného pre moje dieťa". Tak na to nepristúp. Veď v tom máš jasno 😉 Svokra prežije. Baby, nenechajte si riadiť život manželovou matkou. Ak by mala reči, povedala by som jej, že to je moje dieťa, krstných mu budeme vyberať my s manželom, ona už svoju šancu mala pri svojich synoch 😝

jahodka11
17. sep 2016

@motylik47 ja poradím jedine, co sa osvedčilo nam dvom....po mnohých rokoch sme konecne prisli na to,ako s rodinou ako tak vychádzať....jednoducho im oznamite, ako to bude a bodka...ziadne vysvetľovanie, diskusia....nie je o čom, len im to oznamite....krstná bude moja sestra a nic viac a nic menej...nedaj sa vtiahnuť do žiadnej debaty....!!! Lebo tovzdy skončí tym, ze ty si bud na vine alebo prinajhorsom pristúpia na ich voľbu....takze len jednoducho oznámiť!

jahodka11
17. sep 2016

A inak, nic v zlom, len my ženy si to strasne komplikujeme, vsetko riešime....ved to male sa este ani nenarodilo! Sa sústred sama na seba, nech je spokojne aj to male v brušku a svokru nerieš....ja som to robila dlhe roky a len som robila sama sebe zle....ale tak,clovek sa učí na vlastných chybách....!

janulabb
17. sep 2016

súhlasím s @jahodka11 oznámiť, že krstná bude sestra BODKA. Bude to precedens do budúcnosti, tvoje dieťa tvoje rozhodnutie. Neumáraj sa zbytočne a vypusti z hlavy fantasmagórie svojej svokry. 🙂

ibrunova
17. sep 2016

@motylik47 Ale však ani on nechce byť krstný, či chce? Ak on nechce, tým lepšie 🙂

motylik47
autor
17. sep 2016

@jahodka11 ja by som veľmi rada, lenže v realite si to neviem predstaviť, ona to predsa začne riešiť a pýtať sa, prečo, a čo brat a čo potom a pod. Mám byť ticho, alebo sa smiať, alebo ako sa to robí??? :D Keď sa začne vypytovať, čo mám povedať? Lebo isto to neskončí tým, že jej to oznámim. Ja jej to môžem len oznámiť, a ísť preč, ale ona potom bude chodiť dennodenne za mojim mužom a hučať doňho, aby mi dohovoril. Toho by som ho rada ušetrila.

katarinka289
17. sep 2016

@sardinka336 ja to viem.Ale ako som povedala,nebudem tu nikoho presvidcat.Uz som sa poucila ako to je na MK.Kup si bibliu.Ja svoj cas viem vyuzit aj inak,ako presviiedcat tu niekoho,kto si aj tak mysli,ze ma vzdy pravdu a pritom je uplne vedla...len musi mat proste posledne slovo.Pekny zvysok vikendu 🙂 PS:prinajmensom konecne budes vediet ze Jezis sa narodil bez dedicneho hriechu 😉 PEACE <3

miluna777
17. sep 2016

Akože vážne?
A ty si tak silno veriaca, že chceš svoje dieťa pokrstiť? Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale ja si myslím, že aj keby rodičia vymetali kostol denodenne, krst maličkého dieťaťa, ktoré nemá o náboženstve ani potuchy a nemôže si vybrať, či tomuto chce veriť, nie je správny. Ale to je iba môj názor, veriace mamičky možno budú mať iný. Každopádne, ak ste neveriaci, na čo krstiť dieťa? Aby bola svokra spokojná?
A keď už to silno mocno chcete, to fakt chcete, aby mu bol krstným otcom chrapúň, ktorý o to nemá záujem? Normálne svokre povedz, že jej synček nemá záujem o to byť krstným otcom, a tak si zvolíte niekoho iného. Čo je na tom? či chceš do tej manipulácie zatiahnúť aj svoje dieťa, ktoré bude nútené tráviť čas so svojim "milujúcim krstným otcom", o čo sa ti isto svokra postará? Zatiaľčo milý ujko vášho dieťaťa bude otrávene prevracať očami a dieťa nikdy nepochopí, prečo ho krstný neľúbi?

natalym
17. sep 2016

Však sa dohodni so švagrom, veď aj tak nechce byť krstný tak čo. A potom povieš svokre, že on aj tak nechce byť, že ste sa o tom bavili a bodka.

motylik47
autor
17. sep 2016

@ibrunova on má ale také hlúpe reči, že je hrdina, nechce byť krstný pred kamarátmi, ale viem, že keď na to príde, tak sa bude tváriť, ako urazený, lebo sme ho nezavolali, a bude spolu s mamkou držať krok. Už sa stala aj taká vec, že sme ho volali na spoločnú dovolenku aj s našimi kamarátmi ale stále nás odmietal, že on nechce ísť, nech mu dáme pokoj. Tak sme mu dali. A nakoniec, dva dni pred odchodom som sa dozvedela, že svokra šla osobne k tým kamarátom ich pýtať, aby sme ho chudáčika zavolali, lebo je smutný, že ideme bez neho. Keď som sa to dozvedela, myslela som, že azda zle počujem. Tak nakoniec šiel s nami ako najväčší chudáčik, ktorého nikto nezavolal.
Toto isté sa stane aj teraz, on pred nami povie, že nechce byť krstný, a pred svokrou, že aký je biedny, lebo sme ho nezavolali. Ja fakt nemám chuť riešiť takéto pubertálne či skôr škôlkarske javy so 40 ročným chlapom, s ktorým v podstate nič nemám, nemusím ho vôbec vidieť a je mi tak dobre.

natalym
17. sep 2016

@motylik47 Však jej rovno povedz, že on sa jasne vyjadril, že nechce byť a ona nech sa do toho teda nestará.
No toto poznám aj ja mám takú svokru, čo chce za každého rozhodovať a vidí každému do hlavy.

natalka13
17. sep 2016

Nechapem nam tu napises ze ho nechces za krstneho a nevies co povedat svokre. Jednoducho nechcemem ho mame vybrateho ineho cloveka.hotovo.
Co si nesvojpravna? mas svoj rozum, je to tvoje dieta, uz to tu niekto pisal mali by ste s manzelom hlavne dospiet, budete mat dieta. To svokra rozhodovala aj kedi ho pocnete a aku farbu noha iciek mas mat ktory den na sebe?

janulik2008
17. sep 2016

@miluna777 hm napisdm ti ako je to u nas mam krstnu dceru a bola krstena ako babatko takze ani netusi ze je krstena aby som sa priznala od krstu bola v kostole asi 2x. nie neberieme to tak ze musi verit. u mas islo o to dat zaklad krst a ptm sa rozhodne ... a inak tie reci ze to ste bonku a nie je pokrstena? 😀 az sme sa nasrdili a sme im povedali z sestra malu neda pokrstit.

miluna777
17. sep 2016

@janulik2008 Ja ti neviem. Nemáš u toho krstu čosi sľubovať a tak, že budeš to dieťa vychovávať vo viere a tak? Ja som celkom náboženský laik, prešla som si iba turbulentným obdobím v puberte, kedy som "verila" a potom od toho upustila. Nie je to také pokrytecké pokrstiť dieťa len preto, aby bolo okolie spokojné?
A pokrstiť ho s tým, že si neskôr vyberie tiež nie je nič moc. Mi to príde také... Ja svoju dcéru nasilu vydám za cudzieho chlapa, veď sa časom sama rozhodne, či sa chce rozviesť...

motylik47
autor
17. sep 2016

@natalka13 stále som bola človek, ktorý sa snažil robiť kompromis, vyhovieť niekomu, ak mu to pomôže, nerobiť prieky a pod. S nikým som nikdy nemala nejaký veľký problém. Preto, keď sa stretnem so svokrou, ešte nie som naučená jej nejak ostro odvrávať, väčšinou sa jej snažím preto vyhýbať. Je to zrejme aj z úcty, rodičom som nikdy neodvrávala, mám s nimi super vzťah, vždy sa vieme porozprávať, navštíviť, nedala by som ich za nič na svete. Sú približne v jej veku. Vážim si svokru aj preto, že je manželova mama, a naozaj by som nechcela, aby kvôli mne sa naštrbil vzťah manžela s mamou, lebo mama je len jedna. Preto riešim, ako by sa to dalo vyriešiť, aby sa nemusela hnevať. Ak nepomôže podobrotky, čo sa chcem pokúsiť najskôr, tak potom zakročím ráznejšie.
Vidím to však ako jedinú cestu, nejaký rázny krok, lebo čím ďalej, tým viac vidím, že si nezaslúži, aby som sa k nej správala rovnako, ako k mame, lebo moja mam takáto protivná nikdy nebola. Je to pre mňa v podstate cudzí človek, preto ju nemám ani chuť počúvať. Je to asi údel nevesty, že musí byť tá zlá.

natalym
17. sep 2016

@motylik47 Veď a manžel čo na to?
Pozri sa kto si nedá povedať normálne tak tomu treba inak.

jonnie
17. sep 2016

@motylik47 Ja som argumentovala mojmu muzovi tym, ze som vybrala preto takych krstnych, ze sme veriaci a keby sa nam nieco stalo, viem, ze sa o dieta postaraju v nasej viere. Preto je krstny rodic, ze ma nahradit v pripade potreby rodica. Takze - ak jeho zasady nekoresponduju s tvojimi - co to riesis. To dieta moze mat k nemu vztah i bez toho, aby bol krstny. A predstav si, neviem,ci to u vas tak funguje - ze bude mat ist raz na svadbu tvojho dietata...strpelo by tam takeho frflosa? Jasne, ze je to hypoteticke... Ja neviem, co sa bojis svokry - raz sa pohadas a mas pokoj na cely zivot :D

janulik2008
17. sep 2016

@miluna777 ano ale rocne dieta asi toho nepochopi vela bude vacsia vezmem ju do kostola. a pozor malu sestra chcela dat pokrstit takze sme ju pokrstili a co sa tyka okolia tak byvame na dedine a kazda 3tia tera prva otazka ze kedy krstite? 😀

celasapremenim
17. sep 2016

@motylik47 náhodou, nemáš to zlé
Na rovinu svokre povedať, že je nemožný, nadáva a takému človeku svoje dieťa v prípadnej situácii nenechá. Že to vyriešite inak. Na rovinu.

celasapremenim
17. sep 2016

@motylik47 inak a na nálady typu, aká si bezkonfliktna pri výchove detí môžeš zabudnúť....ak nie si vo vegetatívnom stave, ani svina mater, tak budeš musieť o svojich deťoch rozhodovať aj za cenu rozlamania vzťahov, ak to inak nepojde

mayami
17. sep 2016

nečítala som komentáre, je to Vaše dieťa, vy jediní ako rodičia máte právo vybrať krstných. Svokra sa môže aj na hlavu postaviť, je to len a len Vaša vec. Daj si sestru za krstnú ako chceš, svokre to oznám a hotovo, nech sa uráža koľko chce. Povedz si svoje, nemá ti čo do toho svokra kafrať

motylik47
autor
17. sep 2016

@celasapremenim ak to bude nutne, tak to urcite tak urobim.. chcem to len nejako "oddialit" lebo zatial este u nich byvame, kym sa nebude dat prestahovat, preto ju takmer kazdy den vidim (aj svagra), a musim s nou nejak vychadzat.

zabka124
17. sep 2016

Nejako vychádzať? Však oni si zvyknú na nové pravidlá správania sa, len ich treba stanoviť :D ľudia zájdu len tak daleko ako im ty sama dovolíš.

motylik47
autor
17. sep 2016

@zabka124 len či si zvyknú takí starí ľudia... oni majú ešte svoje staré návyky, svokra nevie ani dvihnúť tlačítkový mobil a bude ma riešiť po celom meste, aj tak keď len idem po meste, tak všetci zazerajú.
Ale máte všetky pravdu, treba zakročiť ešte predtým, než sa mi začne starať do výchovy, lebo to neskončí dobre..

miluna777
17. sep 2016

@janulik2008 Ufff, tak to chápem, že to človek vidí inak, v takom prostredí, kde by na vás asi poslali exorcistu so sociálkou v jednom balíku, kebyže nepokrstíte...

natalka13
17. sep 2016

Ja nevravim, ze mas byt na svokru ostra.
Da sa normalne slusne povedat, preco si si vybrala sestru a nie svagra. My sme nekrstili, tiez bola svokra z toho na nervy, ale hlavne manzel jej vysvetlil preco nie, a ze je to nase rozhodnutie. bodka, nemienime o tom viac debatovat.
A ak ti zalezi natom, ze ta bude roznasat po meste tak to je ejdno obycajne malomestiactvo a bude sa to tahat s tebou so vsetkym hielen s krstom,ale budes riesit ze ta scokra ohovara, lebo dieta ma cervenu bundicku od tvoje mamy a nie fialovu od nej. ked ti toto vadi, ze svokra kraka po meste no coment.....