Máme ešte počkať so zásnubami?

kvetinkaaaaa
8. mar 2016

Ahoj baby, chcela by som sa vas opytat co si myslite o tom, ze ja by som uz velmi chcela posunut nas vztah s priatelom o krocik dopredu (chodime spolu 6 rokov, mam 23, priatel 25, ja este studujem, on tento rok končí, nebyvame spolu) a velmi snivam o zasnubach - ako jeden mozny krok ako to posunut dalej, ved predsa to uz znamena nieco viac ako len samotne chodenie, priatel to samozrejme vie a stale mi hovori ze mam pockat, ale toto mi hovori uz 3 rok... a ja stale len snivam o tom....co si o tom myslite ? mam byt trpezliva, alebo si ist po tom ? alebo ako sa mam zachovat k situacii...? dakujem za kazdu jednu odpoved a prosim az tak velmi ma nezvozte :D

jankastubka
8. mar 2016

Sice spolu chodite dost dlho ale ste dost mladi, nesamostatni. Este ani nezarabate, naco sa ponahlat so zasnubami. Aby sa nestalo, ze sa chlap zhaci a cuvne.
Je pravda, ze ja som si nenapadko vybrala prsten, ktory sa mi pacil a vyzeral ako zasnubny a vtedajsi priatel potom povedal, ze ok bude zasnubny. Ale popytal ma potom o ruku pri najblizsom vyroci. Uz sme spolu ale byvali, a obaja pracovali. Dnes sme uz takmer 14 rokov spolu, z toho 5 rokov manzelia a 3 rocne babo.

zajko_usko
8. mar 2016

Ja mam 6 r vztah a je mi to jedno.....nam je
spolu dobre tak akoje..??netlac na pilu,lebo mu to!polezie na nervy a poslee ta do..???

misel0806
8. mar 2016

Este by som pockala. Aj ked ste spolu sest rokov. Ste este studenti. Nezarabate nemate spolocne byvanie najprv by som riesila toto a potom by som uvazovala o zasnubach spolocnom zivote o detoch. Netlac nanho nechaj tomu volny priebeh aby ti ozaj este neutiekol. Tieto veci casom pridu aj sami ale na to musite byt dvaja😀😀

lili2015
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
buba1993
8. mar 2016

Aj spoločné bývanie je posun vpred. Najskôr by som skúsila vyriešiť to. Prsteň je len "formalita " skôr fakt to bývanie, nech zistíš, koho si chceš dať na krk 🙂

majka99999
8. mar 2016

@buba1993 spolocne byvanie uz riesila v inej teme. 😀 😀 Studuje a nemoze chodit po brigadach, inac nestiha skolu... Chodit na MK a rozmyslat nad hlupostami stiha... Kludne si ju vyhladaj na fore.

Mila kvetinka, zasnuby nic nevyriesia, ak sa nechcete zobrat v dohladnej dobe, teda co by ti pomohlo mat ten prsten 3 roky na prste?

maja22
8. mar 2016

Ak ti záleží na tom, aby po zásnubách prišlo aj manželstvo, neodporúčam ti spoločné bývanie. Ono to síce pekne znie, že si vyskúšate, aké to je byť naozaj spolu. Ale to nikdy nie je to skutočné naozaj, lebo je to stále len hra na niečo. Ty budeš čakať, kedy sa muž prejaví, že mu stojíš za doživotný záväzok a muž má "full servis", načo by sa hrnul do záväzku. Porozprávajte sa o tom, aké má predstavy o budúcnosti, či sú pre neho zásnuby posledným krokom pred svadbou, či je pre neho manželstvo dôležité, kedy asi plánuje tento životný krok vykonať. Nie nátlakovým štýlom, ale tak normálne, povedať si vlastné predstavy o živote a veci s tým spojené. Dnes dievčatá často nemajú problém vhupnúť s mládencom do postele a deliť sa s ním o najintímnejšie zážitky, ale načať tému manželstva, detí a budúcnosti sa im zdá "nevhodné", aby sa ten chudák nevyplašil... Príde mi to trochu pomýlené. Najprv si stanovme svoje priority a potom spolu zdieľajme to, čo si zaslúži naozaj ten pravý. Držím palce. A vlastná skúsenosť - zásnuby sme mali rok pred svadbou, tiež sme spolu chodili dosť dlho na to, aby sme svoj vzťah chceli posunúť na vyššiu úroveň a manžel bol vtedy ešte vysokoškolák. Nemali sme všetko hneď, prišlo to postupne. Zoštátnicoval na výbornú, učil sa doma s novorodeným synom v náručí. Bol šťastný, spokojný, chceli sme to tak obaja a vyšlo to. Všetko sa dá, keď to chcú obaja. Ak nie, vždy sa jeden bude trápiť. Preto je dôležité poznať predstavy toho druhého a zvážiť to. 😉

natalka13
8. mar 2016

Svadba moze byt aj bez zanubneho prstena, je to nejaka istota stastneho zvazku? Nieje.
my sme stastni 25 rokov aj bez trapneho vezmes si ma? este nebodaj pri slavnostnom obede s rodicmi.
V zivote su dolezitejsie veci,ale to zistis casom.

janinah
8. mar 2016

Riaď sa svojim pocitom a nie reakciami na nete,je to tvoj život.Tu sa dočítaš,že svadba je trápnosť a zbytočnosť a možno to píše práve žena,ktorá by sa rada vydala,ale požiadanie o ruku akosi neprichádza.Sú aj mladšie ženy aj študentky a už sú vydatá a sú matkami.Treba však aj isté zabezpečenie,aby ste neboli finančne závislí trebárs od rodičov. Ak partner teraz končí školu,tak sa porozprávajte ako sa chce "postaviť"na vlastné nohy,ako chce riešiť prácu,bývanie.Nenatískaj sa mu,len povedz,že by si rada vedela nejaký plán dobudúcna,nejaký časový postup a či si vôbec práve ty tá pravá.Návod ako ho "dotlačiť" do zásnub tu nenájdeš a ani by to nebolo múdre,rovnako však je nemúdre nemať predstavu o budúcnosti pri vážnom vzťahu ,každá dvojica je individuálna.Rozprávajte sa.

bonaqa2013
8. mar 2016

ak partner hovorí že ešte máš počkať - asi to nie je to pravé orechové - z jeho strany. Ale ste študenti - tak radšej počkajte kým aspoň nastúpite do práce....

timea7
8. mar 2016

Určite by som so zásnubami počkala, najmä preto, že o ne nestojíte obaja. Síce ste spolu už dlhšie, ale ste obaja mladí, nerozumiem tomu, prečo si sa upla na zásnuby, možno sa chceš pýšiť snubným prstienkom, možno máš pocit, že to bude iné, ak budete zasnúbení, že je to ďalší krok k pre teba určite vytúženej svadbe, no netlačila by som na pílu. Ani snubný prstienok, ani svadba ti nič nezaručuje, aj keď to pre niekoho znamená istý posun vo vzťahu. Na tvojom mieste by som sa sústredila na dokončenie školy, pouvažovala o spoločnom bývaní, aby ste si vyskúšali, či ste schopní spolu fungovať, niečo našetrila a zásnuby a pod. neriešila stále dookola na fórach. Hlavne nevypisuj, že nemáš čas na brigády, keď máš čas zakladať stále nové témy....

kecalkova
8. mar 2016

Ahoj... Môjho snúbenca som spoznala cez net, bola som od neho cca 120 km ďaleko, najprv sme sa len stretávali, dochádzali raz on, inokedy ja... potom som bývala u nich. A to bola poriadna skúška, či sa vôbec k sebe hodíme, či sa dopĺňame, či vieme vedľa seba žiť a podobne. Aj ja som "otravovala" môjho, že kedy konečne budú zásnuby, potom nastala debata a nechala som tomu voľný priebeh. Jedného dňa prišiel z práce s kyticou a prsteňom...ja v teplákoch a pri sporáku... Hláška: "Však počkaj, nech sa upravím!" nepomohla, ale bolo to najspontánnejšie a najmilšie prekvapenie aké mi urobil. Najprv treba doštudovať a zamestnať sa... všetko niečo stojí. A po zásnubách odpovedať na otázky kedy bude svadba sa ťažko odpovedá, keď nemáte "nič" zariadené, myslím zamestnanie a domov. Áno, je to ďalší krok vo vzťahu. Vzťah musí dozrieť.. Najprv je zaľúbenosť ako v puberte a potom je to iné, je to zamilovanosť. Vážite si jeden druhého, už nie si ty a on, ale MY, lezie ti na nervy ale život bez neho si nevieš predstaviť, aj hádky sa končia výbuchom smiechu a objatím, vážite si každú maličkosť, každú spoločnú chvíľu, obetuješ všetko pre dobro toho druhého, vážiš si každé euro, ktoré pribudne do domácnosti, pomoc, slová, spoločné plány a podobne. Rozmýšľate rovnako, spolu riešite problémy, delíte si starosti a rozdávate radosť... Áno, po zásnubách nasleduje svadba, však o tom sníva každá baba od detstva... Potrebuje to čas a trpezlivosť... Drž sa 🙂

gabrielaslivkova
8. mar 2016

V prvom rade si skús úprimne odpovedať, prečo chceš zásnuby. Totiž to je otázka "Vezmeš si ma?", teda potom by mala nasledovať svadba. Chceš si ho vziať za muža alebo chceš byť len zaujímavá medzi svojimi kamarátkami? Zásnuby nie sú o tom, že chcem prsteň a ideme ďalej tak ako doteraz...
Potom, ber ohľad aj na priateľa, ak to tak necíti, tak ho do toho netlač. A možno len chce, aby to bolo prekvapenie a ty stále a stále vŕtaš, kedy sa to stane. Prestaň to od neho vyžadovať a čakať na to.
Ďalej si skús odpovedať na otázku "a čo potom?" Budete žiť tak, ako doteraz? Zoberiete sa? Kto vás bude živiť, keď obaja ešte študujete (aj keď teda priateľ už končí)? Kde budete bývať? Viete sa postarať o rodinu?
Myslím, že na zasnúbenie máte ešte čas, síce už ste spolu dosť dlho, ale ste ešte mladí a hlavne nežijete ten reálny život - nepracujete, neplatíte účty za bývanie,... Najskôr si vyskúšajte reálny život (či už spoločné bývanie, alebo len osamostatnenie sa od rodičov), až potom riešte zasnúbenie a svadbu.

lintu
9. mar 2016

Myslím si o tom toľko, že väčšina študentov počas školy rozmýšľa nad úplne inými vecami ako sú zásnuby a svadba. Tie sa riešia fakt len keď už dvaja musia alebo majú k tomu iné opodstatnené dôvody. Bežný študent si zvykne najprv dorobiť školu, po nej sa nejako postaviť na vlastné nohy a až dakedy potom prichádzajú na rad vážne životné rozhodnutia ako manželstvo a deti. Nemoralizujem. Mne je jedno, kto si ako čo zariadi. Spomenuté bol len taký klasický príklad zo života, s akým som sa už neraz stretla. Tvoj priateľ je možno presne taký istý. Možno ti chce ponúknuť viac ako len slovo študenta, ktorý momentálne nemá žiadne istoty. Lebo, ok, zásnuby.... A potom čo? Priateľ navyše tento rok štátnicuje... Jednými štátnicami si si už predpokladám sama prešla, čiže vieš, aké je toto obdobie preňho náročné.

Stlm svoje predčasné nadšenie a nájdi si niečo iné, kam by si sústredila svoju pozornosť. Vzhľadom na váš vek a sociálny status priateľova nečinnosť naozaj ešte nemusí znamenať tragédiu. Naopak, tragédia môže prísť, ak mu budeš o svojich plánoch do budúcna neustále hovoriť a on to skôr či neskôr začne pociťovať ako nátlak. Mimochodom, ak máte byť spolu, období, keď sa nebudete mať kam posúvať vo vzťahu zažijete ešte asi veľa. Čo budete potom robiť? 🙂

shia
9. mar 2016

určite naňho netlačiť, to chlapi nemajú radi, radi sú pánmi situácie a robia takéto rozhodnutia oni - k oniec-koncov chceš aby ťa požiadal o ruku preto, že chce on, a nie že si si to vydupala, či nie? 🙂 Aby ti to potom nikdy nemohol vyhodiť na oči, že TY si to chcela. Napr my sme sa brali po skončení VŠ po 8 rokoch chodenia a vôbec sa mi to nezdalo neskoro, potom hneď pár mesiacov na to dcérka ;) a bolo to ideálne. Možno on chce počkať kým doštuduješ aj ty, čo by bolo, myslím si, ideálne, popri škole by si možno aj tak nemala toľko času riadiť spoločnú domácnosť, financie zaobstarať a všetko. My sme napr vlastne zásnuby ani nestihli, rovno bola svadba, kvôli okolnostiam 🙂 Takže ťa aj chápem, že asi snívaš o tom romantickom požiadaní o ruku, prstienku atď, ale treba si uvedomiť aj to, že to v živote nie je všetko, omnoho viac je dobrý fungujúci vzťah, nie každý chlap to tak vie prejaviť alebo byť natoľko romantický. Keď hovorí, že potrebuje čas, daj mu ho aspoň kým neskončíš skolu, veĎ to máš predpokladám za chvíľku, a keď tak potom sa porozprávajte - no skončila som, a čo teraz? nechcem žiť len tak bez svadby..a riešte potom ;) držím palce

mysicka36
9. mar 2016

Moc na toho chlapa tlačíš. Aby ti ešte nezdrhol 😎 Nájdi si koníčky napr. cestovanie alebo si kúp psa a presmeruj časť energie na neho 😀

mala_hobitka
9. mar 2016

Nemas sa kam ponahlat. Studujete, nepracujete, nebyvate spolu...... Vsak sa zamysli. Z coho kupi zasnubny prsten? Z coho budete platit svadbu? A co z toho keby ste boli manzelia ked nemate kde spolu byvat? Najskor si porieste bezne existovanie - skolu, nasledne stalu pracu a spolocne byvanie. A mimochodom ja osobne neodporucam svadbu bez spolocneho byvania a rozhodne nie parom ktore su spolu dlhodobo prevazne na dialku.

A hlavne skus sa zamysliet ci chces manzelstvo a spolocny zivot v dobrom aj v zlom s tvojim priatelom....alebo proste chces svadbu lebo sa nevies dockat seba ako nevesty? Lebo to je rozdiel.

moonlight1210
9. mar 2016

ak si ta nechce vziat, tak mozes po mihalniciach behat a nepresvedcis ho.

najcastejsie chlap zacne chciet, ked zena prekona fazu strasnej tuzby po svadbe, zmieri sa s tym, ze svadba teda nebude a presmeruje svoje myslienky inde.
vtedy chlap zavetri, ze zena, co mu neustale davala najavo, ako strasne ho chce (lebo tlacila na zasnuby, na svadbu, na to aby "urobili dalsi krok", aby sa "niekam pohli"), ho zrazu asi uz az tak nechce, dokonca jej to vyhovuje, ze sa nikam nehybu a keby motyka vystrelila, kludne by sa zahladela do iného.
ze uz ich vztah neberie tak zaväzne.
ze jednoducho zacala robit to, co robil cely cas on jej: prestala sa na neho tak viazat.

ved vies, ake je lahke nieco odmietat a hovorit si, ze sa tomu budes venovat neskor a podla nalady, ked to mas kazdy den pod nosom.
a ako velmi po tom tuzis a strazis si to, ked to mozes mat len obcasne a aj to nie je iste.

a vtedy chlap, ak mu na zene naozaj zalezi (len vyuzival pohodlie, ze nemusi o nu bojovat, lebo mu stale davala najavo, ako na nom visi - tymi opakovanymi snahami o rozhovor o zásnubách a svadbe), zmeni pristup a zrazu by proti zasnubam, ci svadbe nic nemal.
a je spokojny, lebo ma pocit, ze to bol jeho navrh, jeho rozhodnutie. nie, ze ho do toho tlacili.

adela232
9. mar 2016

Ja som to mala tak isto. Tak ja som ho zviedla otehotnela som a bolo. Vzali sme sa do č mesiacov máme 2 krásne deti a sme šťastný. Niekedy treba chlapa trocha nakopnuť oni su v tomot velmi pomalý a pohodlný. Určite ta miluje len sa mu nechce a neviem pochopit ake je to pre teba podstatne. Bud vydrz este nejaky cas alebo ho zved :D

ivett1
9. mar 2016

ja si myslím, že on si chce najskôr dokončiť školu a potom sa uvidí😉

kllamarka
9. mar 2016

Chodite spolu 6 rokov a 7dmy byva kriticky. Treba si davat pozor, aby ste svoj vztah 'neprechodili'.
To sa stava casto, ked sa vztah nikam neposuva, nema dynamiku.

lucka1987
9. mar 2016

Ak s aniekto pýta na verejnom fóre, či má počkať zo zásnubami....... tak moja odpoveď je áno ...
lebo keby si si istá, že to určite chceš, a si pripravená, nepýtaš sa cudzích žien 😉

bestmate
9. mar 2016

S milym sa pozname od 2013, byvat sme zacali 2014, svadba a dieta ( na to mas este cas) 2015. Casto sme chodili okolo jedneho svadobneho salona, chceli nechceli ina cesta nebola a vzdy som obdivovala tie saty az tak ze si to vsimol .. Chlapom treba nenapadne podsuvat, ak to mysli vazne urcite zaberie. Vo svojom okoli poznam aj takych co chodili spolu 7-8 rokov a potom sa rozisli.

minnie55
9. mar 2016

To je pekne, ze TY snivas o zasnubach. Ale hlavne by o ne mal stat tvoj priatel. Pekne pockaj, kym ta poziada o ruku, ale preti, lebo on to tak citi a nie preto, ze ho ty do toho tlacis. Ste mladi, mate kopu casu.

perzefona
9. mar 2016

Tak o tom ci budu zasnuby snad rozhoduje chlap nie?

jabadaba
9. mar 2016

mam taky dojem, ze sa velmi v zivote nudis, ked o inom nesnivas len o zasnubach. Sorry, ale mas 23, nedokoncenu skolu, zivot pred sebou. Co tak skolu dokoncit a hadam aj co to zazit v profesii, ktoru si si vybrala? Na co studujes ak mas hlavu plnu vdavkov? Studujes snad preto, aby si sa aj realizovala, ci sa mylim? Prilis tlacis na pilu, to tiez riadne chlapov odradza. Venuj sa sebe, svojej skole, chvilu svojej kariere. Rozhodne budes pre priatela atraktivnejsia nez ako uknucana stihacka.