Manžel je bordelár. Dá sa to zmeniť?

dasenka352014
17. dec 2015

Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa vám niektorej podarilo manžela bordelára aspoň trocha zmeniť. Môj manžel bol celé detstvo zatvorený vo svojej izbe kde si neupratoval a ani jeho matka mu tam nejako veľmi neupratovala. Dôraz sa kládol na jeho vzdelanie, takže bordel v jeho izbe nikomu nevadil. Asi dvakrát do roka- na Vianoce a na Veľkú noc si svoju izbu povysával. Keď sme už spolu chodili, tak som mu tam občas aj ja upratovala lebo som sa tam zle cítila, v takom bordeli, špinavý koberec, všade prach, v skriniach aj pavučiny... Svokra nie je poriadkumilovný typ a také sú aj jej deti.

Teraz keď máme dieťa je toho už na mňa veľa, ráno vstanem, malého dám ku hračkám a namiesto toho aby som sa v kľude naraňajkovala musím ešte 15 minút chodiť po byte a upratovať za manželom. Deň čo deň! Napr. jeho oblečenie zo včerajška, jeho pyžamo, špinavý riad, omrvinky po jeho raňajkách, špinavé prádlo, atď. Mám toho dosť, stále na neho kvôli tomu vyjdem ale nemá to žiaden účinok :/ Tvrdí že to ja som posadnutá poriadkom, lenže pre neho je aj upratovanie raz za týždeň posadnutosť. Nedokážem byť celý deň doma s drobcom a všade narážať na jeho veci, oblečenie, či jesť za špinavým stolom ktorý po sebe nikdy neutrie.... Tak len chodím po byte a upratujem.... Viem, že to ako ho svokra vychovala už nezmením, ale chcem sa spýtať či je možná aspoň malá zmena, či sa to niektorej podarilo... dajte rady 🙂

natalym
17. dec 2015

@dasenka352014 Nekonečná trpezlivosť a ubrať zo svojich nárokov. Ale nezávidím. Ja som tiež nie zrovna poriadkumilovný typ, ale čo je moc to je moc. 😲

dasenka352014
autor
17. dec 2015

To aby upratoval od neho nejako nevyžadujem,ale aspoň keby po ňom neostala vždy v byte spúšť :/

mysicka36
17. dec 2015

Blééééé ja by som sa s takým človekom rozišla hneď v zárodku vzťahu. Keby ma pozval k sebe do takého grcu ako opisuješ, bolo by to posledné rande. 😝

monicm
17. dec 2015

@dasenka352014 Neviem, asi len rozhovor, kľudný a pokojný. Vysvetli mu čo chceš, zľav zo svojich nárokov, vedela si, koho si berieš, nechci zázraky. Začni drobnosťami. "Vydieraj", ak ti viac pomôže, budeš mať viac času na neho. Môjmu som musela niektoré veci, čo som od neho chcela vysvetľovať 1000x a nie vždy to zabralo. A tak som sa s niektorými vecami musela zmieriť. Zistila som, že fakt sa chlapi po svadbe nezmenia, resp. ak zmenia, tak len k "horšiemu". Ale čo by sme bez nich robili. 😀

marcela305
17. dec 2015

@dasenka352014 paneboze ako si mohla snim zacat zit??? da sa to zmenit ak to nebude hned brat osobne a urazat sa ,skus mu povedat ze ench zacne sam aspon s jednou vecou nech si da svoje spinave veci do prania vzdy ked sa vyzlecie ...postupne sa mozno nauci po sebe upratat ale nerobila by som to za neho... nie si jeho sluzka ,normalny chlap by mal vediet po sebe upratat a sem tam aj urobit nieco navyse... ved ty tiez neperes len sebe alebo neumyvas len svoj riad...

natalym
17. dec 2015

@dasenka352014 Vieš čo skús. Napísať mu presný zoznam čo má byť upratané po odchode z domu, resp. čo vnímaš ako bežný poriadok. Napr.
1. Utretý stôl v kuchyni, špinavý riad v dreze
2. Povysávaný alebo vyprášený malý koberček

Vysvetli mu to a daj to na viditeľné miesto. A chváliť. Ó dneska 3 veci z 10 tich, zajtra budú štyri. Funguje to.
Nefunguje: Čo keby si niekedy aspoň stôl utrel ? Niekedy, no pre neho je práve teraz to niekedy.
Funguje: Dojedz a utri stôl. Vždy.

sardinka335
17. dec 2015

@dasenka352014 na malu zmenu treba aj z jeho strany ochotu - čo keby si mu navrhla aby aspon tie svoje veci hadzal na jedno miesto a nie po celom byte? Treba začať malymi zmenami a hlavne pochváliť, podakovať ze ,,jeeej super, ze si to aspon na jednu kopu nahadzal,, 😀
Podla mna ho nejako zásadne neprerobíš - tak bol vedený a vychovávaný takze zvyk je zelezna košela a to by on sam musel veeelmi chcieť čo zjavne nechce. A kto ti kaze ,,museť chodit pobyte a upratovať za manzelom,,?? To uz je tvoja chyba ze si nevieš v klude sadnuť - bordel neutečie a treba sa nan pripraviť pohodičkou, ranajkami, kavičkou...týmto sa uz ja nevytačam. Inak ja mam na poriadok tiež velke naroky a udržiavať moj štandard je náročné, ale uz aj často upušťam, ze neumyvam okna kazdy mesiac....uchylka no, proste pokoj v rodine, pohoda, relax je viac ako utrety prach, ale netreba to prehanať, ani z bordelom a ani s prehnanym poriadkom.

jumama
17. dec 2015

Ani krikom ani kludnym rozhovorom nic nezmenis 🙂 Bud kreativna a hraj sa... nakresli vysrdieckovane napisy alebo odkaz ruzom na zrkadlo, co by si rada aby spravit. Na veci mu kup vesiak alebo byva aj taky stojan sluha, a tiez ho nejakym vysrdieckovanym presladkym sposobom nauc vesat veci aspon tam. Skratka nech pochopi, ze z lasky k tebe to ma spravit, lebo jemu to netreba, vie sa i v neporiadku sustredit a zit... Lasku laskou dosiahnes 🙂

natalym
17. dec 2015

@jumama Výborný nápad.

mysicka36
17. dec 2015

@jumama a čo je on retardovaný, že nevie alebo nevidí ako sa ona okolo neho narobí? Ráno 15min. pred tým ako obriadi dieťa po ňom spratáva jeho bordel!!!! Ach ženy naivné. 😖 Riť mu netreba utierať? 😀

natalym
17. dec 2015

@mysicka36 Nevidí. A nemusí byť retardovaný.

bratislavcankanm
17. dec 2015

@dasenka352014 niektori za nedaju zmenit vobec... a ti, co sa daju, tak len ciastocne... takze s niecim sa budes musiet zmierit (ked uz si sa zanho vydala 🙂 )... omrvinky na stole zrejme ostanu na teba, ak ich aj odstrani po sebe sam, pravdepodobne ich najdes na dlazke.
Moj ex bol tiez bordelar... horko tazko som ho naucila aspon davat spinave veci k pracke, napriek vsetkemu on by nesiel do roboty v spinavych veciach... zaviedla som pravidlo, ze periem to, co je pri pracke, takze ak to tam neda, pojde bud v koseli zo vcera (hodenej na sedacke v obyvacke), alebo si ju operie sam rucne. A este spinave riady odnasat do drezu alebo aspon do kuchyne na dosku (to fungovalo tak na 50%). ale ze bundy, kabaty ma dat do skrine na chodbe a nie na stolicku v kuchyni v obyvacke - tak to bol boj, to som vacsinou aj tak musela ja zavesit.

Ale je to individualne - mozno tvoj nebude mat problem s odpratanim oblecenia, ale riady budes musiet odpratavat ty. Mozno si zvykne vynasat kos (u nas som sa zmierila s tym, ze to musim ja). Treba skusat, co sa da a co nie. A trvat na tom, co zacne fungovat. Lebo aj ked sa nieco nauci robit, po case s tym zase prestane. Napriklad tyzden po sebe bude davat oblecenie do skrini, ale potom postupne to zase zacne ostavat vonku, po stolickach, sedacke a pod. - takze zase ho upozornit, aby to dal na miesto.

Vela stastia. Uplne ho urcite nezmenis, uspech bude, ak sa ti to podari aspon na 50 %, a bude to nadlho.

zuzikmeduzik
17. dec 2015

@dasenka352014 je mi ľúto že to musím napísať ale my to máme rovnako, preto som aj kukla túto tému...sme spolu už 10 rokov...presne, ráno rýchlo po ňom upracem, aby sa dalo v byte vôbec fungovať...keď sa chodí do práce a deti do škôlky, netreba všetko upratovať, ale keď je človek s malým dieťatkom doma, nebudeme predsa zakopávať všade o neporiadok...jediné, čo pomohlo, muž má teraz diétu, tak už nenachádzam omrvinky od chleba po celej kuchyni...mali sme x krát rozhovor, nepomohlo, práve naopak. Všetky domáce práce robím ja, keďže som teraz doma. Poviem pravdu, vymenila by som ho za prvého poriadkumilovného muža. Vieš čo je najhoršie? keď tie veci poodkladám, podľa neho mu ich "schovávam"...ak ste spolu iba krátko, ešte sa dá postupne meniť. My sme začali spolu bývať až po 5 rokoch a to je už to zaľúbenie, kvôli ktorému sme ochotní meniť sa, preč.

mawka
17. dec 2015

mne nie, ale terajsej exovej partnerke sa to podarilo - ciastocne. asi preto, ze je starsia od neho o peknych par rokov a ma respekt, asi preto, ze ona ho vie vydierat a asi preto, ze tam chce nadalej ex byvat, ma tam komfort a full servis, tak drzi drzku a pomaha. ale nie uplne so vsetkym. no uzasny pokrok s nim dosiahla, ze on si uprace svoje veci, povysava, umyje dlazku, utrie prach, umyje riad a tak podobne. holt, som nebola az taka svina, aby sa mi to podarilo 😀 😀

natalym
17. dec 2015

@zuzikmeduzik No neviem čo by si povedala na chronického upratovača čo by ťa je ... l za omrvinku jak malé decko. 😉

natalym
17. dec 2015

@mawka Na niekoho to veru platí. Direktívne. Aj na môjho. Nechcem byť jak jeho mamka, ale keď to funguje. 😉

zuzikmeduzik
17. dec 2015

...sme spolu 10 rokov v jednom byte som chcela napísať....

mysicka36
17. dec 2015

@dasenka352014 no ja ešte raz napíšem. Vedela si to tak upratuj. Nezmení sa ani kvôli tomu že otapetuješ celý byt srdiečkami 😎

mawka
17. dec 2015

@natalym tak ale ja nebudem suplovat matku predsa. ani nikoho vychovavat. tiez ma to nebavilo. je fakt, ze na zaciatku vedia chlapi zahrat divadlo, aby si zenu udrzali a az nas maju, tak vyplavu na povrch take tie dolezite veci, ze su inak nez sa nam zdalo. nemam na to nervy, fakt ze nie. som rada, ze sa s nim nemusim uz nijakym sposobom dotahovat. ze ho mam z krku 🙂

denae
17. dec 2015

bol na bordel zvyknutý z domova, nikto ho za to nepéroval a teraz už ťažko niečo zmeniť. Nemôže ti už ustúpiť v ničom aj z toho dôvodu, že z jeho pohľadu by to bola porážka, ktorú si, ako "chlap" nemôže predsa dovoliť. A môže sa časom stať, že ten jeho neuprataný bordel bude vytýkať tebe ako tvoju neschopnosť mať v byte poriadok. Mala som takého a už 24 rokov je mojím ex.

natalym
17. dec 2015

@mawka Mne sa to tiež protiví a keď vidím, že niektoré ženy sa fakt takto rozprávajú s mužmi, podľa mňa je to ponižujúce aj pre toho chlapa. Tak ja sa snažím pevným hlasom a presne určiť čo chcem, aby videl, že to naozaj potrebujem a že to bude musieť urobiť. Funguje, ale ja som to musela zmeniť, kým som len čakala a naznačovala, nič sa nezmenilo, len sme boli obaja protivní.

mawka
17. dec 2015

@natalym tak to je jasne, vseobecne plati, ze chlapovi treba narovinu povedat co chceme a co treba urobit a nie omacky im hovorit. nereaguju. jasne a strucne a narovinu.

ejuska79
17. dec 2015

@dasenka352014 nezobrali ste si nahodou mojho???

natalym
17. dec 2015

@mawka Lenže sranda, už to zmenilo aj mňa. Niektorí ľudia to nechápu, lebo poviem, šak rovno daj čo chceš ja nerozumiem čo tu teraz melieš........... 😀 😀 😀

natalym
17. dec 2015

@ejuska79 Zoznámte ich. 😀

natalym
17. dec 2015

@dasenka352014

namiesto toho aby som sa v kľude naraňajkovala musím ešte 15 minút chodiť po byte a upratovať za manželom. Deň čo deň! Napr. jeho oblečenie zo včerajška, jeho pyžamo, špi......................

NEMUSÍŠ!!!!

Môžeš sa naraňajkovať a napísať na lístok: Keď prídeš tak prosím Ťa odlož si toto a toto ku košu a cmuk ľúbim ťa............

mawka
17. dec 2015

@natalym presne

natalym
17. dec 2015

Ja to už nerobím...................... Obaja prídeme z roboty vyfľusnutý, tak ľahneme na gauč a keď je zle otvoríme fľašku a dáme si po poldeci a veci sa upracúúúúúúúúúú zajtra.
My sa už všetci doma smejeme zo slovíčka musím....... Musím tamto a hento. A musím? Nemusím, chcem napr. A to je niečo iné.

libka1
17. dec 2015

@dasenka352014 das sa ty manzelovi zmenit na bordelarku? 😅 😀

sasa1310
17. dec 2015

@dasenka352014 a čo čakáš, že sa niečo zmení? Načo si si takého brala, keď ti to teraz vadí?
Ak si chcela zmenu, mala si ju nastoliť na úplnom začiatku