Manžel pracuje na turnusy a chýba mne aj deťom

nelina1
29. dec 2014

Prosím o názor, manžel dlhodobo pracuje turnusovo. Je dva týždne preč, dva týždne doma. Chýba mne aj deťom(13 r. 8r. Deti majú zázemie na Slovensku, svoje koníčky, kolektív, kamarátov. Máme možnosť odísť ako rodina úplne do zahraničia, čo sme sa momentálne rozhodli takto neriešiť. Rysuje sa nám turnusová práca, kde by sme mohli pracovať s manželom a byť spolu ako rodina a ísť všetci. Deti by chodili na SVK do školy 2 týždne, na konci roka by museli robiť komisionálne skúšky. Pozitíva - obohatenie o nový jazyk, kultúru, rodina spolu. Negatíva - neviem ako sa to odzrkadlí na vzťahoch detí v kolektíve na SVK, bojím sa toho, že sa pretrhá, čo doteraz vybudovali a ako by si zvykli v zahraničí.

katinka71
30. dec 2014

@velkacica no tiez som pracovala v zdraotnictve 17 rokov na sk a jedneho dna nam oznamili v nasej okresnej nemocnici ze budu zatvarat oddelenia(aj zatvorili),co som mala robit ist na urad prace alebo si hladat sama ,odisla som sama hladat si pracu do sveta,vtedy nikoho na sk nezaujimalo ci mam na chleba,ci moj syn bude mat zaco studovat, boli to tazke zaciatky v cudzom svete,odkazana sama na seba,presvedit zamestnavatela ze mam nato aby mi vybavil pracovne povolenie este vtedy,bolo potrebne,iste som naplnila aj jazero so slzami co som vtedy plakala,moj syn ostal na sk aj studuje na VS 2 stupen inzinierskeho studia,domov na sk sa vraciam iba na navstevy,

nelina1
autor
30. dec 2014

@adri266 V podstate sme aj tak rozhodnutí ako tu viaceré píšu, odísť spolu. Ale nech sú predstavy a teória aké koľvek, človek zistí len na mieste, keď tam príde, čo to obnáša a ako sa cíti.

adri266
30. dec 2014

@nelina1 preto by asi bolo ist dobre na konci sk. roku, ak by to nevyslo, tak sa do septembra vratit. No kazdopadne,d rzim prsty. Ja som si svoje odzila v UK, ale vzdy som bola rozhodnuta sa vratit domov, sestra, naopak, tam odisla ako aupair a je tam odvtedy a v zivote by sa uz na SK nevratila 😎

nelina1
autor
30. dec 2014

@velkacica Tak práve tomuto štátu môžem ruky nohy bozkávať, že som prišla o prácu . No čo budem písať, štát sa o zdravotné sestry úplne kráľovsky......................

nelina1
autor
30. dec 2014

@adri266
@katinka71 Ja som už pracovala v Rakúsku, tak mám obraz aké sú ťažké začiatky. To je tiež horký chlebík. Tiež som si svoje odplakala, kde ma nik nevidel. Ľudia nejdú preč z roztopaše. Ani vzdelanie nie je uznané hneď. Pekne od podlahy, najskôr ako pomocná sila a až keď sa človek osvedčí v robote a v reči tak až potom ho uznajú.

katinka71
30. dec 2014

@nelina1 mas pravdu opatrovala som rok aj pol pana v bdelej kome on bol v pohode ale rodin0a si vyzadovala svoje,malo to aj vyhody ze ked som robila u nich odbiehala som na pohovory do zdravotnickych zariadeni ,asi z 500 ziadosti som rozposlala ozvali az 3 ,a na 3 pohovore ma aj prijali,doteraz pracujem tu

sirinka
30. dec 2014

@velkacica no to iste, stat by mal priplatit tym v zdravotnickych profesiach, inac sa nemoze cudovat, ze beru nohy na plecia... A len tak mimochodom, kto si v poslednej dobe vybavoval uznanie vzdelania na MZSR prezahranicie, tak podla mojich informacii si tam momentalne vyberaju riadne mastne poplatky, takze v podstate je tento "exodus" spoplatneny 😉

kiki68
30. dec 2014

@velkacica prepac,ale ten exodus je z donutenia tych ludi,ze musia ist prec,lebo by sa tu neuzivili. Tento stat investuje zle, pretoze aky zmysel ma nechat dieta vystudovat vysoku skolu a potom na druhy den mu na studijnom povedia,ak nemate pracu,tak chodte na urad prace. Co ma ten mlady clovek robit, vcera odstatnicoval s cervenym diplomom, dnes nema co ist robit a moze ist na pracak. Je to tazka situacia, urcite by tolko ludi neslo pracovat prec keby nemusia. Podla mna vacsina ludi by ostala doma aj mladych,alebo by isli iba na staze ak by malo zmysel vratit sa. Namiesto toho aby zriadili posledne dva roky vysokoskolskeho studia naozaj uzitocne a hladali ludom pracu si tetky na studijnom pilnikuju nechty a tvaria sa oduto,ked ich clovek otravuje s malickostami. Taka je moja a nielen moja skusenost. Keby je na SK dbre tak ludia nemusia nikam chodit do zahranicia utierat ludom zadky. Ak si niekto mysli,ze v zahranici ho privitaju s otvorenou narucou a nie su tam ziadne poplatky,tak je na omyle. Za ten exodus sa veru plati. My ked sme isli do AT,tak sme mali peknych par tisic eur iba na rozne poplatky co suviseli s bytom,uradmi atd. Mali sme ale jedno stastie, ludia neboli svine (myslim rakusaci) a vela nam poradili. Aj teraz mame super susedov rakusakov. Myslim,ze kazdy kto ide zo SK plati velmi vysoku cenu a to tu,ze tu necha rodinu, niektorych kamaratov. Nie je to len take easy zariadit si a tiez svojim detom lepsiu buducnost.

katinka71
30. dec 2014

@kiki68 presne ako pises v robote ta nikto nevita s otvorenou narucou,hlavne ked si vo vyssej pozicii ako domaci ,mne to davali pocitovat hlavne kolegovia bez vzdelania,ze co im bude cudzinka zadavat ulohy a este dzost ich kontrolovat ci je vsetko porobene na oddeleni,uznanie vzdelania stalo nemalo penazi sa dopracovat ku prekladom,poplatky za kazdy papiere,byvanie v osobnom vlastnictve vychadza na 1200 e mesacne kym nebude splateny,auta vysoke poistky,pozitivum co mi prinieslodo zivota je moja nova rodina moj rakusky manzel s ktoryn budeme 4 vyrocie ,posledne slova mojho uz neboheho otca boli urobila si dobre ze si odisla z sk uz pokojne mozem zavriet oci,viem ze je dobre postarene o teba