Manžel sa so mnou nerozpráva
prislo aj na mna. som tu uz niekolko rokov preto nova registracia.
Moj manzel nema potrebu mi nieco povedat. okrem otazok, co bude na obed, kde je to a to atd.
nikdy nebol bajkarsky tip ale teraz to uz prehana. jemu vraj staci byt pri mne. viem ze vela z vas napise ze sme sa odcudzili lebo pracuje na tyzdnovky no na tie tyzdnovky pracuje odkedy sa pozname tzn. 15 rokov. mam pocit akoby mal nejaku krizu, co popiera.
napr. ideme na dovolenku autom 10 hodin a on sa ma za cely cas opyta ci zastavime.
niekedy mi to je vtipne niekedy uplne do placu. ako tyranie. mne by huba isla chcem mu za vikend povedat vsetko co sme zazili, co treba vybavit, urobit a on mi niekedy nie je schopny ani odpovedat. trva to nejaky rok ale teraz to vystupnoval ze ani nepocuva. sme niekde so znamymi a on povie mozno jednu suvislu vetu. len sedi a usmieva sa.
vcera tu bol u nas na dvore nejaky chlap a on pride do vnutra a proste nic. tak som sa po dvoch hodinach ked tu tupo kuka do blba opytala kto to bol a co chcel. odpovedal ale aj dodal naco mi to ma hovorit. moja odpoved aby teda rec nestala. stretol spoluziaka zo strednej, vychadzali spolu chodili spolu na pivo este ked sme nebol zobrati. to mi teda oznamil. pytam sa a co ma nove. neviem. a co ste sa bavili. nic. tak si hovorim, super ste si pokecali. mozno to ani niesu dobre priklady. vytrhnute z kontextu. Ale aby chlap prisiel domov. a po vetach uz som tu milacik. Lubim ta. nasledovalo 2 dnove ticho je psycho
Stručné zhrnutie
- Dlhodobé tiché správanie partnera často súvisí s introvertnou povahou alebo pracovným vyčerpaním a riešenia diskutované v téme zahŕňajú odbornú konzultáciu s psychológom, partnerské kurzy a sebavzdelávanie cez knihy ako Susan Cain "Ticho".
- Praktické domáce techniky na zlepšenie komunikácie v páre odporúčané v diskusii zahŕňajú písanie listu alebo SMS, dohodnutý čas na rozhovor (10–30 minút denne alebo týždenne), metódu „kontrolnej otázky“ a spoločenské hry (napr. Scrabble).
- V diskusii sa uvádza viacero dostupných zdrojov pre páry: kniha "Päť jazykov lásky", kniha "Síla introvertů" (Silvie Lohken), manželské kurzy ako "Kana pre manželov" a "Kurz Rut" a tiež odporúčanie nechať si poradiť od psychológa alebo manželskej poradne.
Q: Ako zistiť, či je tiché správanie partnera povahové (introverzia) alebo príznak vážnejšieho problému?
A: Porovnajte, či bolo mlčanie prítomné dlhodobo alebo nastalo náhle; diskusia odporúča prečítať Susan Cain "Ticho" a "Síla introvertů" (Silvie Lohken) a pri náhlej zmene vyhľadať psychológa.
Q: Pomôže párový kurz alebo manželská poradňa pri nedostatku komunikácie?
A: V diskusii užívatelia odporúčali kurzy "Kana pre manželov", "Kurz Rut" a rôzne manželské kurzy alebo poradne ako konkrétne možnosti na zlepšenie komunikácie.
Q: Aké konkrétne techniky môžem vyskúšať doma, aby sa partner viac zapájal do rozhovorov?
A: Navrhované techniky sú: dohodnúť 10–30 minút denne alebo raz týždenne výlučne na rozhovor, používať „kontrolnú otázku“ (konkrétne otázky, ktoré nútia stručnú spätnú väzbu), písanie listu alebo SMS a hrať spoločenské hry (napr. Scrabble) na stimuláciu rozhovoru.
Q: Ktoré knihy alebo autorov odporúčali účastníci diskusie pre porozumenie tichému partnerovi?
A: V diskusii boli spomenuté tituly Susan Cain "Ticho", "Päť jazykov lásky" (5 jazykov lásky) a "Síla introvertů" od Silvie Lohken, plus menšie odkazy na ďalšie tituly typu "Dar lásky".
Q: Je tiché správanie partnera dôvodom na podozrenie z nevery?
A: V diskusii sú protichodné názory: časť používateľov uvádza podozrenie na krízu alebo milenku ako možnosť, iní trvajú, že mlčanie je povahové a prítomnosť dotykov, starostlivosti a sexu považujú za dôkaz vernosti.
Q: Kedy hľadať odbornú pomoc pri manželskej nekomunikácii?
A: Diskusia odporúča vyhľadať psychológa alebo manželskú poradňu, ak mlčanie trvá mesiace/rok, negatívne ovplyvňuje spánok, rodičovské fungovanie alebo spôsobuje silnú úzkosť a opakované hádky.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mlčanlivosť partnera často súvisí s povahou (introverzia) alebo pracovným vyčerpaním a nie je automaticky známkou zlyhania vzťahu.
- Nátlak a „nutenie rozprávať“ sa v diskusii označovali za kontraproduktívne a zvyšujú napätie.
- Pomocné sú konkrétne praktiky: dohodnutý čas na rozhovor (10–30 minút), písanie SMS/listu, spoločenské hry a čítanie kníh ako "Ticho" či "Päť jazykov lásky".
- Psychológ alebo párové kurzy (napr. "Kana pre manželov", "Kurz Rut") boli v diskusii odporúčanou voľbou pri pretrvávajúcich problémoch.
Sporné názory
- Môže to byť povahová introverzia s ktorou treba žiť, versus môže ísť o krízu stredného veku, skrytý problém v práci alebo neveru; diskusia uviedla obe možnosti bez jednoznačného záveru.
Otvorené otázky
- Zlepší sa úroveň verbálnej komunikácie s vekom, alebo sa tichosť u introvertov vyhrotí?
- Pomôže, ak len jeden partner prečíta knihy typu "Päť jazykov lásky" alebo "Ticho", keď druhý nechce čítať?
- Ktorý konkrétny formát párového kurzu (týždenný kurz vs. intenzívny víkendový kurz) dáva najlepšie praktické výsledky pri nekomunikatívnych partneroch?
Spomenuté značky a firmy
Kana pre manželov,Kurz Rut,Manželské večery,Manželstvá misia,Manzelaky,Startitup
Spomenuté produkty a metódy
Susan Cain "Ticho",Päť jazykov lásky,5 jazykov lasky,"Síla introvertů" (Silvie Lohken),Dar lásky,kontrolná otázka,nastavenie zrkadla (tiež „mlčanie ako reakcia“),písanie listu/SMS,rodinné/manželské kurzy,spoločenské hry (Scrabble),vykecávacia polhodinka (10–30 minút),blogovanie,psychologická konzultácia
Miesta a osoby
Tatry,Kriván,Alpy,Susan Cain,Silvie Lohken,Shakespeare,Sládkovič,Startitup
Moj ma vyse 50r a vravim ti, bude to ešte horsie 😂 tak si uzivaj teraz kym sa da.
Moj tiez na oslave len sedí a nic. Potom mi chodia sms, ze co mu bolo, preco bol "oduty" a pod. Za toto ho "neznasam", reku aspon na oslavach sa tvar jak človek. Moj mi nepovie ani ked je chory, ani ked ho trápi cosi, proste zatajuje to. Zevraj ma nechce zatazovat. Reku, super. Raz ta tu najdem na zemi lezat a nebudem vedieť preco zaco.
Ale vies co som si vsimla? Ked sa jedna o jeho záľubu alebo nieco co ma rad, tak sa rozkeca. Napr. mi vie naruzivo opisovať futbal a pod. pre mna hluposti 😃 poctivo počúvam.
Takze bud rada, ze aspon k tebe naklonnost prejavuje, ze sa objimate, lubite, a je tam iskra. 😉 Moj napr. ma za ruku nechyti, nepohladka, v tomto je "necitlivy" a mne to tak chyba 😔 a tiez nema rad ani ked ja ho hladkam alebo sa vesiam nanho. 😂
Mozme si podat ruky,mam doma to iste. Tiez mi je casto do placu,hlavne ked vidim ako keca s kamratmi, alebo ked si spomeniem ako sme niekedy hodiny kecali ked sme spolu este len chodili. A to je on vacsinu tyzdna mimo nas v robote. No nezrobime nic s tym, musime sa vykacat inde.
@adula12 och moj boze. no tak idem to vsetko prehodnotit lebo ako vidim tak mam este celkom stastie.
@manzelkazufala su ludia kt nemaju potrebu vypravat nonstop a odpovedaju len strucne , vychova al povahova crta, a mozno tym ze maka,a spi si "aj odvykol"....mizno je taka povaha....moj ma tiex faxy kedy moc toho nenahovori, ale ja tiez...takisto pri cestovani autom som ticho a ked sa nieeco spyta zvycajne odpoviem kratkou jednoduchou vetou...
Takze ak bol taky vzdy by som urcite nikoho tretieho za tym nehladala, ak bol ale ukecany a zrazu ani obraz ani zvuk tak sa nieco adi deje
Bohuzial nemam pre teba radu, ale presne tak je to aj u nas, moj muz povie 4 slova za mesiac a to sme spolu kazdy den. Na rozdiel od tvojho mi vsak ani nepodakuje za obed, ani mi nepovie, ze ma lubi a uz vobec sa ku mne nikdy neprituli. Takze vidis, este sye na rom dobre🙂. Ja uz som si zvykla, neriesim, aj ked obcas ma to zamrzi. Viem, ze je taka povaha, ma kopec dobrych vlastnosti, je uuzasny otec, sustredujem sa na tie dobre vlastnosti, znasilnovat ho nema zmysel.
no len aby ta este manzel neopustil a raz mu nerupli nervy za to ze ho neustale nutis rozrpavat Ja som taka ista ako on nerozpravam ak nemusim radsej si zijem zivot tak vnutorne a fakt to poriadne nasere ak mi niekto povie “sak co nic nerozpravas. Ako sorry ael takto ho slovne znasilnovat je uz moc.
@manzelkazufala Bud rada ze ho mas. Ono zaznelo tu ze byt ticho je tyranie. Take vyjadrenie je tak na facku. Vies ako tyras muza ked ho neustale tlacis vsetkym moznym ( dohovaranim, placom, atd atd ) aby robil to co mu nie je prirodzene ? Predstav si to opacne. rada rozpravas. Co keby on by ti zakazoval rovnako upenlivo hovorit ? Uz by si snim nebola.
Jasna vec je to ze na zaciatku vstahu clovek vela rozprava aby povedal co ma rad, nema atd. Postupom casu v manzelstve kazdy vie co ma robit co ma ten druhy rad ... Takze prebytocne slova su viacmenej zbytocne.
@vanesanova prepac, nic hlupejsie som davno necitala. Ona zije v realite, mie v americkom filme...
@manzelkazufala, ja ti na jeden den poziciam mojho muza. On rano rozdrapi oci a melie. V kuse. A chce odpovede. A pozornost (k jeho reciam). Syn je jeho klon. Ked maju konverzacnu naladu, mam vecer nekontrolovatelnu chut splachnut sa do zachoda a pocuvat aspon par minut blahodarne ticho.
@manzelkazufala viem ze je to z tvojej strany tazke, ale ked raz taky je preco ho menit a nutit do niecoho co nechce ? Treba sa pozriet aj z druhej strany, ako by si sa citila keby tebe zakaze rozpravat ked to robis rada ? Bud rada ze tu je niekto kto ta dokaze vypocut a zbytocne ti do toho nekeca 🙂 ;)
@manzelkazufala Ja by som sa asi porozprávala s psychológom, zatiaľ bez manžela. Oni sú odborníci a možno by mohli dať nejaké tipy a povedať, či je to len povaha, alebo nejaká duševná choroba.
Lebo mne to príde moc, no... môj tatko tiež malo hovorí, ale sú témy, ktoré ho bavia a potom ho nevieš prerušiť. Manžel môže byť unavený z práce, ale keď ani cez voľne dni m ničom nerozpráva, ja by som sa bála normálne.
@blairgossip ok to som potrebovala pocut a zacinam tomu trochu rozumiet.
@vroni 😂😂😂😂 no praveze ludia hovoria, ktori nas poznaju ze keby nebol taky aky je uz by ma davno zabil. takze dakujem ja si toho svojho necham
@martinenka886 asi mam krizu ja, sama doma s detmi. vonku nikto nechodi je hic... tak nemam s kym. som cela rada ze je doma a on je ticho. treba mi ist do prace medzi ludi
@manzelkazufala presne tak, neries to tak do hlbky a reci typu urcite niekoho ma a vrat mu to, daj si poslat kvety s listockom su primitivne a ani to necitaj, len ma nastartovali. On je taky, ja mam podobného, len este nie sme spolu tolko, este komunikujeme, ale hadat sa hadam len sama a slak matriafa ked nereaguje, by som mu aj facku dala za to.
Moj manzel je tiez taky. Trochu mi pomohlo precitat knizku 5 jazykov lasky. Zo začiatku troska nudne, ale potom dost dobre.
Tie reci typu, preco s nim vlastne si, ma milenku a podobne, ber jednym uchom dovnútra druhym von....
zeny dakujem vam idem kuknut nejaku tu knihu. to TICHO ma zaujalo. tie sci-fi pribehy o milenke nechavam bokom, verim ze moja intuicia ma nesklame keby sa nieco take dialo. nas vztah ako zistujem je uplne ok. vasen, iskra, sex po 15 rokoch a 3 detoch stale perfektny.
len ja som asi viac unavena a viac si ho vsimam alebo co. nikdy toho moc nenahovoril a ako tu bolo spomenute asi na zaciatku hovoril viac ale teraz ked uz sa pozname tak to nie je take.
potrebujem ist medzi ludi a prestat ho dusit neustalimi otazkami co mu je? preco nic nehovoris? povedz nieco.
@janka0509 5 jazykov lasky som prestala citat prave preto ze ma to akosi nudilo ale chcem sa k nej vratit. dakujem
@manzelkazufala presne zo začiatku, som musela preskakovat urcite pasaze, lebo zbytočne strasne vela prikladov tam bolo.... Vela veci som nedocitala, niekedy som citala kazdy treti riadok... Ale podstatou je pochopiť, ze kazdy človek ma iny jazyk lasky. Napriklad ja aj ty sa potrebujeme rozpravat, lebo inak sa citime prazdne, nenaplnene, zatial co nasi manzelia to tak nepocituju, nepotrebuju sa rozpravat tolko ako my, maju iny jazyk lasky. Tazke vsak je, ze pokial precitas knihu iba ty, tak mozno pochopis, preco tvoj manzel nerozprava, aky ma on jazyk lasky, ale problem je, ze tym manzela nezmenis, nezmenis tym ani seba, stale budes potrebovat komunikáciu... Ale aspon ti to pomoze pochopit ze to, ze nepotrebuje s tebou zdielat svoje pocity, nemusi znamenať, ze ta nemiluje. Samozrejme nemusi to platit uplne vždy, to uz spozorujes sama podla jeho každodenného spravania
@manzelkazufala tak ho vytiahni niekam na vylet aj s detmi, vyuzite pekne pocasie ;)
Ak je spatna vazba v podobe neverbalnej komunikacie OK..plus..,,ľúbim Ta "povedat vie..plus nemáte výrazný pocit..že vas nepocuva...je to skor otazka vasho nekomfortu...a perspektiva riesenia na vasej strane..ked si na to zvyknete..alebo sa vyrozpravate inde...Iné je...ignorácia..naschvály....nevšímavosť...a to sa vas netýka..hm?☺
Neviem či sa to tu spomínalo, ale ja mať takého chlapa ako ty, skáčem od radosti... nevravím že je to úplne ok, ale ja mám doma presný opak...jeden nezastavujúci sa magnetofón ktorý večne kecá o autách, práci, zážitkoch...ale že vkuse...ticho je len keď ide do sprchy(aj to si musí pískať)...je to fajn ale poriadne na nervy keď celý deň len melie a melie...som tým človeka čo má rád ticho a pokoj a toto ma fakt vytáča...aj keď ideme na prechádzku do lesa, rada by som počúvala šum lístia, spev vtáčikov a namiesto toho počujem že treba meniť na aute olejový filter, raz som na križovatke tak zaflekoval...a vkuse 🙈 my dve máme extrém manželov ale presne naopak 😅 ale vedz že ticho je lepšie 😉 aspoň pre mňa by bolo
@manzelkazufala
@janka0509 aj aj ju mam, ja som ju kupila môjmu chlapovi, ja ze to on by si ju mal precitat :D zacnem asi od seba :D
@manzelkazufala zameraj sa na to, čo ti píše /tova/. Alebo aspoň si daj na to pozor, vlastná skúsenosť. Pusinkovanie, miláčik, sex atď. ešte nie je zárukou, že jeho slová a myšlienky nepatria inej. Nemusí to tak byť, ale keď predtým nebol až taký tichý, tak je tam veľká pravdepodobnosť. Aj keď je introvert, až tak by sa to v 40 -tke nevystupňovalo. Maj otvorené oči. Držím palce, aby to tak nebolo.

@jumama
@saslavka73 nie nerozprava je v stavebnictve maka fyzicky a po praci mi pise alebo skypuje s detmi. potom este max 2 spravy a spi