Materská a pocit menejcennosti , ako ďalej?

doga666
7. feb 2020

Zdravím mamičky.. Poslednú dobu mam pocit ze sú všetci lepší ako ja.... Vo všetkom.. Mam Trosku "umeleckého" nadania tak som myslela ze si aspoň čo to privyrobim popri rodicaku,už som aj co to na maľovala, no len keď ceknem fb, rúca sa mi svet.. Každý amatér je asi lepší ako ja, každý maľuje dokonalo, lepšie, preciznejsie originalnejsie.. Cítim. Sa byť prázdna... Proste som Nula... Horšie je však to ze už si to začínam myslieť fakt pri všetkom čo spravím... Ci pri varení alebo aj pratani toho bytu nášho keď je zachviľu aj tak všade bordel.. o starostlivosti o deti... Mam. Pocit ze zlyhávam vo všetkom.. Nešťastná som strašne.. Ešte aj s chlapom to teraz trocha škrípe, fakt. Mam pocit ze mi všetko padá na hlavu.. Nemám chuť ráno ani vstať z postele.. Skratka dokonalá depresia...

ladyvi
7. feb 2020

Ak chces privyrobit pre rozpocet. Upratuj po veceroch alebo vikendy. Okna, kompletne upratanie bytu. Neviem v akom regione si, ale mozno sa ti nieco podari najst. Mamicku, co nestiha, manazera, co potrebuje ozehlit.

Maluj pre radost a svoje vypnutie. Ved vies urcite o umeni viac ako aj ja, a urcite vies aj to, ze mnoho umelcov ostane navzdy nepochopenych a nedocenenych. A hlavne financne.

Rovnako ako baba vyssie, zrusila som FB. Potom som objavila konika, ale miestami mam tiez chut odist. Je to taky falosny svet. Su tu maminy s dokonalymi deckami, ale denne 3 fotky. Nerozumiem k comu to je. Pocit ocenenia?Su tu take, co su stale nastajlovane, deti tiez a aj domacnost. Ja zo skusenosti vsak viem, ze zivot taky nie je. Kazdy si bojuje na svojom bojisku a nechcem si pripustat, aby mi nejaka nastajlovana domacnost ubrala na mojom vnutornom pokoji a stasti. No neporovnavat sa je tazke. Kazdy mame take chvile. Aj ja. Ale drzia ma kratko. Bud si z porovnavania vezmi to pozitivne, ze chcem, aby ma ti lepsi tahali, alebo tych lepsich hod za hlavu a nemrhaj na to energiou.

balihara
7. feb 2020

Tie obrazy sú úúúžasné😲👍

spadnutaslivka
7. feb 2020

maľuješ pekne, ale to ešte neznamená, že obraz predáš. neviem, aké máš ceny, ale myslím, že takéto veci nejdú lacno a tiež musíš myslieť na to, že ani tí ostatní zväčša nemajú peniaze na rozhadzovanie. väčšina kupuje kvôli úžitku. za "dekoráciu" je málokto ochotný vyvaliť 70e. obrazy sa proste nepredávajú každý deň. tvoj talent je škoda len tak zahodiť, ale je pravda, že to proste nemôžeš robiť z nutnosti zarobiť. ozaj je pravda, že do tvorby pretláča človek svoje pocity, čiže tam proste bude chýbať ten cit. máš rodičák, tipujem, že aj zarábajúceho manžela, takže aspoň čo-to máte a všetko navyše ber ako bonus. inak si myslím, že si doma asi nedocenená, možno si už aj pár rokov na rodičovskej dovolenke a proste preto si potrebuješ "dvihnúť sebavedomie". rozumiem ti, ale depkou z nepredaných obrazov si nepomôžeš. skôr sa skús zamerať na tie veci, ktoré ti vychádzajú.
ešte k tomu predaju- "meno" si človek buduje na facebooku dlho, treba byť aktívny, zviditeľňovať sa, sledovať tvorbu aj iných- myslím tým lajkovať a komentovať, potom sa aj tvoje príspevky viac ukazujú. najprv budú lajkovať, keď niekoho niečo fakt osloví, potom si možno kúpi alebo si objedná niečo menšie. proste úspech dačo stojí. ale ako vravím, tvoje sebavedomie by nemalo závisieť na schopnosti / neschopnosti predať svoj obraz.

karolinakr
7. feb 2020

To je pravda, davas si tam vselijake hastagy, potom ta zdiela niekto znamy, kto ma 1000 priatelov a tvoja tvorba sa ukaze viac ludom.Takto ked budes obrazy doma v kute drzat, nikto sa to nedozvie.Aj moja kamoska na stare kolena sa zapisala na kurzy, a uz si vystavuje obrazy v obyvacke a hned sa kazdemu pochvali, ze to ona malovala

jana_eyre_2
7. feb 2020

@doga666 aj ja si uvedomujem, že všetci robia všetko lepšie ako ja.. občas ma to tiez trápi, ale zase na druhej strane - prečo by som mala byť vlastne v niečom výnimočná? Čo mi to dá?

Fakt chápem ako to myslíš a ako sa cítiš - ale uprimne - v skutočnosti si už dávno nenahraditeľna osoba - si nenahraditeľna pre svoje deti.. pre ne lepšia mama ako ty ziadna iná nie je.. ostatné veci vôbec nie sú dôležité..

laguna28
7. feb 2020

@doga666 onrazy máš naozaj pekné, ale ako umelec zabudas na najpodstatnejšie ,, originál je len jeden" toho sa drž a nikdy na to nezabudni. Sú to tvoje originály. To že majú ľudia rôzny vkus neovplyvnis. Ale nikdy nestrat samu seba. Nesnaž sa maľovať inak ako to cítiš. Porovnávanie s inými ťa blokuje. Nedovol to. a ak ťa to poteší, maľujes lepšie ako ja 😉😜. Drž sa...

doga666
autor
7. feb 2020

@ladyvi nuž to nieje také jednoduché.. Keby som mohla už dávno pracujem tam kde som robila pred materskou.. Bohužiaľ nikto sa mi o deti nepostara..chlap ten chodí do nemecká, na mesiac aj dva.. Staršia dcéra ta chodí do škôlky už ale každý druhý týždeň chorá... A druhe, to ma už 3 roky ale ne vezmú mi do škôlky skôr ako od septembra.. Takže rodicak koniec, preto rozmýšľam ako si zarobiť z "domu"

lucyluv
8. feb 2020

@doga666 tak ti poviem, myslis si, ze ti, co maluju krajsie ako ty, to niekedy vzdali? Myslis si, ze clovek je hned dokonaly a nemusi na tom pracovat? To je mozno 1% tak talentovanych, co nemusia na sebe makat, vsetko ostatne je vytrvalost a praca na sebe.

lucyluv
8. feb 2020

@doga666 ale co pozeram tie tvoje obrazy, tak podla mna ta lebka a pani so psikom su uplne ze dokonale 🙂

doga666
autor
8. feb 2020

@lucyluv ďakujem, nuž slabé chvíľky niekedy prídu, a ja potrebujem mat pocit, že niečo robím správne a mam v tom vytrvať, nevzdáva sa. Zaujíma ma názor iných lebo naozaj ak budú moje výtvory niekde v polici tak tým nič nedosiahnem...mozno sa aj dostanem k tomu ze svoje veci vystavím, potom budem lepšie vedieť načom som 🙂 len keď ma stále má premahat ten blbý pocit tak to zasa rýchlo vzdam.. Ako sa poznám..

lucyluv
8. feb 2020

@doga666 vies tu ti sice mozeme napisat hocico, mozno ta na chvilu podporime, ale vytrvas, jedine ak ty budes naozaj chciet. A hlavne to rob preto, ze ta to bavi, uzivaj si to.

leuchtturm
8. feb 2020

Ved vyfot svoje obrazy a daj ich na sashe a na Facebook.

korra
8. feb 2020

@doga666 Tvoja tvorba sa mi velmi paci! Mne velmi blizky styl! Ta liska aj ten akt zeny.. srsi z nich taka rozpravkova dusa a zivot. Rozumiem aj tvojmu "vyhoretiu", ale ono to byva vacsinou tak, ak mas talent na umenie, tak "ekonomika" pokrivkava 😉 obrazy skutocne nie su vec, co si ludia kupuju ako rozky, chce to cas (aj ked to vyznie ako klise). Vela znamych umelcov, zostalo "bohatych" az po smrti (tym ta preboha na nic nenahovaram, len to je k tomu casu). Skus to ponat ako svoj dennicek, len pocity a rozpolozenie premietnes do farieb. Skusila by som dielka niekde ukazat/vystavit, ani nie hned za ucelom predaja, to by mohlo posobit demotivujuco zo zaciatku. Skus fotky nahrat na Pinterest, Instagram, niekedy pomoze tie dielka pretavit do drobneho uzitkove umenia, ako ti niekto radil, trebars diar, skusila by som rozne formaty, naaranzovanie pomoze, nemusis pouzivat ziadne filtre, len podporit usporiadanim zmysel obrazu, niekedy pomoze slovny opis, citat (neotrepany), vers, vyjadri pribeh. Za kazdym obrazom by mal byt, inak je to taka "seriova vyroba", ktoru dostanes hadam v kazdom hobby markete a inde. Nic proti gustu, niektorym ludom sa to paci, ja takymi vecami nerada byvam obklopena, preto zvyknem aj nabytky "seriove" pretvarat 😁 takymto stylom malovania si viem predstavit skutocne rozpravku (nemyslim disneyovky), ale take nase tradicne, alebo bajky, mne napriklad toto velmi chyba na "trhu". A rada by som pre syna nieco v tomto duchu do izby. Osobne diela, ktore sa rovnaju fotke ma neoslovuju. Aj ked teda portret by mal byt "vystizny", preferujem techniky mierne "nedokonale", boze, toto sa tazko opisuje 😁 malujes naozaj krasne ❤️

doga666
autor
8. feb 2020

@korra myslím ze máš naozaj pravdu, fakt na tom niečo je 🙂 jasne ze nechcem hneď za každú cenu niečo predať, ale par eur by potešilo možno aj povzbudilo., 🙂 je síce pravda ze ma par známych oslovilo aby som im niečo namalovala tak možno toto ma trosku na kopne. Ty líšku keď dokončím si už aj viem predstaviť, ako ju naaranzovat na lúke v tráve, urobiť foto a zavesiť hoc aj na ten fb.. 🙂 ale to ma čas 🙂 ďakujem vám aj tak všetkým ze ste mi kus pomohli, to maľovanie ma trocha vytrhne z rutiny doma..

lujza123
8. feb 2020

@doga666 ahoj, tiež sa živím umením. To porovnávanie s druhými je profesionálna samovražda. Nesmieš sa porovnávať. Nemôžeš byt lepšia ci horšia, musíš byť špecifická, nebáť sa mat svoj štýl. Nejaká fb skupina, lajky ani komentáre vôbec nič nehovoria o kvalite, niektore veci sa páčia viac, iné menej, sú rôzne módne vlny. Väčšina veľkých umelcov bola slávna až po smrti.
Porovnávaj sa akurat sama so sebou, či si lepšia ako si bola.

A k tvojim obrazom. Talent nepochybne máš, ale to je len zlomok. Umenie je hlavne o drine, vykresliť, vymaľovať si ruku (oko, vnímanie) proste makať.
Druhá vec je vlastná prezentácia, marketing. Ak ich predávaš takto nafotene tak moc úspechu nečakaj. Obrazy sa nefotia potme na linke vedľa kanvice a mikrovlnky. Nepredávas zemiaky ale umenie, tak to trochu nacancaj. Na internete predáva hlavne fotka. Svetla, pekná, pohraj sa s ňou potom v editore, photoshope.

A upratana domácnosť pri malých deťoch je utopia. Vykašli sa na to,ako taky poriadok bude až keď budu v škole, škôlke. Zbytočne mrhas časom

26ka
8. feb 2020

obrazy pôsobia trochu melancholicky, ale sú veľmi krásne, určite sa rozvíjaj, treba hodne trpezlivosti, skúšania, možno maľovania mimo domu, kde by si sa odosobnila od problemov doma... ja som tiez chcela byt vo vsetkom najlepsia, neustale som sa porovnavala s ostatnymi, ale jediny s kym sa treba porovnavat je clovek sam. aby si o rok mohla byt lepsia ako pred rokom; aby si prisla na to co vlastne chces... cekni tuto damu, bola som na jednej jej prednaske a k malovaniu sa dostala tusim trochu kuriozne, venuje sa tomu teraz na plny uvazok, a teda sama vo svojich clankoch na sashe rozvrhla nejake grafy, ze kolko dnes % času zabera tvorba, administratia atd. oproti minulosti. P. S. nerobim nikomu reklamu
https://happymelon.sk/blog/vytvarnicka-eva-suga...

monkasponka
8. feb 2020

Čo by som dala keby som aspoň z polovice vedela tak kresliť 😏.. moje kresby su hlava a par ciarok... toť kresba človeka 😀😀, skus vymyslieť aj iny sudok.. kreslit sa nedaju len obrazy, aj na ine veci, textil, keramika,.. možnosti je vela a ked nie, nič da nedeje. Talent je vzacna vec, naozaj...

karolinakr
8. feb 2020

@doga666 my sme chodili so spoluziackou na technicku skolu, ona sla potom do kancelarie ci kam, a ked som ju stretla po x rokoch, z nicoho nic zacala prerabat stare drevo a nanášať naňho nejake obrazce, proste vyzera to starodavne, taky do chaty styl, dedinsky, velmi pekný
Spravila si svoju stranku na fcb, potom zacala na Sashe.sk predavat a celkom sa jej dari.Neživí sa tym na hlavny pomer, ale popri prace a predala uz 300 veci okolo.A nikdy by som to do nej nepovedala, že ma taketo sklony a vyzera to fantasticky
Takže pozri si na inspiraciu nejake stranky a uvidis, co sa da robit.Mozno si založíš živnost a eshop so svojimi vyrobkami.Či jak?🦊🦊🦊

doga666
autor
8. feb 2020

Musím povedať že ste skvelé, dievčatá. Tu na MK sa väčšinou stretávam s dosť nepeknymi komentmi, aspoň čo sem. Tam pozriem nejakú tému. Mate dobre poznámky,nápady, vychytavky a veľa podnetov pre mňa, dosť ste mi pomohli naozaj 🙂 veľmi vám ďakujem 🙂 som. Rada ze som to riskla a založila tému.

emma_932
8. feb 2020

@doga666 paaaani, to su nadherne obrazy 😲 si velmi sikovna. ale. konkurencia je velka, to je fakt. tak sa zameraj na urcitu cielovu skupinu /ak som to spravne pochopila, chces predavat/. maluj a inzeruj len pre urcitu skupinu.

vinetuu
8. feb 2020

@doga666 uplne ti rozumiem, tiez som sa podobne citila. Je to pre teba moznost prist nato preco to tak je. Odkial mas to presvedcenie. Ja som to mala od mojich rodicov. Ze ostatni su lepsi a neustale porovnavanie. Treba si to vnutorne vyriesit, pripadne aj terapeuta najst. Len nie psychologa tradicneho bez rozhladu. nikto nebude taky ako si ty. Ty si jedinecna taka aka si. Ak ti malovanie robi radost tak sa tomu venuj to je uzasne ze si aj nieco namalovala. Druhymi sa inspiruj ale neporovnavaj sa. To je tvoja cesta nie ich. Musis nieco zmenit a zistit kto ci co ti berie energiu. Pasivne sa nestane nic. A materstvo je narocne, mozno staci docerpat sily a budes ok.drzim palce

doga666
autor
8. feb 2020

Ako nevravím ze hneď chcem predávať to nie, nechcem zas vyzerať ako človek co niečo nacaebe a hneď to chce speňažiť za vidinou zisku... Je to o tom ze sa chcem podeliť so svetom s tým co vo mne je, keď už nemôžem len tak vyjsť medzi ludi a baviť sa, tak aspoň takouto formou, maľbou kresbou.. Vyjadriť svoje pocity, možno nájsť ľudí čo sa cítia podobne, a môj obraz im bude pripomínať že život je vratky, ale treba zdieľať pocity a prekonávať ich, lebo inak sa človek udusi vo vlastnej stave.. 🙂 viete ako to myslím.. 🙂

doga666
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasanka605
8. feb 2020

@doga666 neblbni a neprestavaj 😊 ty sa uvolnis a naozaj to nie je márne ked si sem pridala foto. Skus sashe, tam ludia maju zaujem kúpiť originalne obrazy, pripadne nieco konkretne na zakazku. Mozno nejake detske motivy, to sa dobre predava si myslim. Ja mam tiez take podobne myslienky niekedy. Po materskej som sla spat do práce na viac ako polovičný ale pri krpcovi malokedy stíham normalny zivot a stava sa ze urobím aj chybu a to mrzi trikrat viac potom lebo je to len z nepozornosti ked maly 0lace alebo daco. No co uz, uz si len zvyknut.

doga666
autor
8. feb 2020

Ešte chcem na margo jedného komentu že takto nafotene obrazy nepredám : fotila som ich len tak z ruky pre vás, momentálne nepredávam nič 🙂 chcela som len ukázať tvorbu bez aranžovania, photoshopu proste tak ako to je momentálne pri takom svetle aké momentálne mám 🙂 nechystám sa teraz hrr vytvoriť si stránku a pridávať predávať, chcela som len možno trošku povzbudenia 🙂

martinajurkechova
8. feb 2020

Podobne sa aj ja cítim, skončila mi rodičovská dovolenka. Teraz si vybavujem podporu v nezamestnanosti. Chcem byť pri deťoch najdlhšie ako sa dá, ale v septembri sa budem musieť zamestnať a mám z toho veľké obavy. Ako zvládnem tri deti, domácnosť a prácu. Snažím sa na to ešte moc nemyslieť. Čo sa týka maľovania, určite sa s nikým neporovnavaj. Zároveň si myslím, že to asi nebude moc zisková činnosť, nakoľko ľudia nie sú moc ochotní dať peniaze za umenie. Tak to proste je. Nesúvisí to s tým, že by si nevedela malovat. Skús to robiť skôr pre seba. Veď koľkí umelci zomreli v chudobe a teraz sa ich obrazy predávajú za milióny.

cacianka
9. feb 2020

@doga666 ved su to krásne dielka. Kazdy ma iny rukopis, co sa jednemu nepáči inych 10 oceni.
Kludne to zverejni, casom si svojich majitelov najdu. A keby aj nie je to tvoj relax a ten je pre teba naj

aveeva72
9. feb 2020

@doga666 Kraaasne!

laskamojajeidna
25. jún 2020

Si matka, krásna, dokonalá a nenahraditeľná. A také sú aj tvoje maľby, si to ty. Niekto namaľuje tri čiarky a už je z toho obraz čo ide na dračku. Nehľadaj chyby, je to nezmyselné. Neponižuj sa, ver si. Tež sa z toho. Viac sa tomu odovzdaj a ako píšu baby, len neporovnávaj. Veď aj,keď sa deti porovnávajú ,že ktoré je šikovnejšie atď...no k čomu to je, keď sú dokonalé a jedinečné osobnosti. Všetko je aj o vkuse. Koľko ľudí toľko chutí. Určite padnú aj tvoje obrazy niekomu do oka. Drž sa! Len maľuj a tvor😉