Meno po otcovi, s ktorým neplánujem žiť

Rada by som si overila teoriu, ze zena neda dietatu meno alebo priezvisko po otcovi, s ktorym NAOZAJ netuzi/neplanuje v buducnosti zit alebo tvorit par.
Takze.. Je tu niekto, kto nechce zit s otcom dietata, ale aj tak po nom pomenuje dieta?
kvetaautor
16. okt 2013
@karabashka Nie, uvedenie otca neznamena automaticky priezvisko po otcovi.
karabashka
16. okt 2013
@kveta no v manželstve to je automaticky, a inak to presne neviem..ale čo mám známe tak dávali priezvisko po sebe jedine tie ktoré neuvádzali meno otca..
digysa
16. okt 2013
@kveta Hypoteticky odpoviem na tvoju otazku....Keby sa mi postastilo mat dieta s "frajerom" a buducnost je neista, tak by ma ani vo sne nenapadlo dat mojmu dietatu priezvisko po otcovi. NEDAVA TO ZMYSEL.
TO priezvisko sa predsa da zmenit, ked sa zosobasime, usporiadame si vztah a rozhodneme sa zit, ako rodina.....

Ak vsak tento vztah aj tak pride do stadia rozvodu a ja uz som detom mena zmenila na otcove, tak uz ich viac menit naspet nebudem. To uz by bolo prilis komplikovane.

Ale ako slobodna matka, zijuca s otcom svojich deti by som detom nechala prizvisko po MNE.
rachel36a
16. okt 2013
ak ste manželia alebo rozvedení menej ako 9 mesiacov tak dieťa má automaticky meno po otcovi, ak nie, môžeš sa rozhodnúť či mu dáš meno svoje alebo po otcovi, ktorý s tým ale musí súhlasiť, a kedže spolu neplánujete ostať tak pochybujem že by mal o to záujem
@kveta
zigzag
16. okt 2013
ja si myslim, ze dieta by malo mat priezvisko podla toho s kym zije v domacnosti, aby sa citilo sucastou hoci aj neuplnej rodiny.... ved aj pri vypisovani sobasnych papierov, tam vypisujes ako sa bude dieta volat, aj priezviska pre deti. ja so sa po rozvode vratila k dievcenskemu menu a idem teraz prepisat aj maleho.... predsa, meno je meno,,, 😉 a zeny co pisu, ze si hladaju spolahliveho partnera, no jeden cas som si myslela, ze mam najlepsieho manzela na svete.... preto nekric hop,kym nepreskocis .... :-x
sue
16. okt 2013
Baby a ako by ste riesili situaciu slobodnej matky s dietatom,ktore ma meno po otcovi a po svadbe si vezme manzelovo meno,pretoze spolu budu mat dalsie dieta? Situacia dvoch priezvisk u matky neprichadza do uvahy.... Dik.
vroni
16. okt 2013
Hm, neviem, nebola som v takej situacii, ale myslim, ze pokial by sa otec dietata chcel spravat ako otec (a nebol to zaroven nejaky sialeny magor), tak by som uvazila aj moznost dat otcovo priezvisko (asi 😃 ) Pri chlapovi, ktoremu siblo vramci tehotenskych hormonov a nema zaujem ani o dieta ani o mna a riesi len svoje ego - tak by dieta malo rozhodne moje priezvisko.
vroni
16. okt 2013
@sue, ja v podstate vidim len moznost dohodnut sa s otcom prveho dietata, ze dovoli zmenu priezviska. Ina moznost by bola len sa zmierit so stavom, ktory je (tj. jedno dieta bude mat ine priezvisko) - ale ta zrejme nie je to prave orechove. Tretia moznost uz nie je (vlastne je, matka si necha svoje priezvisko a budu v rodine tri preizviska, ale to sa mi zda dost blbost)
maribell
16. okt 2013
nije ani zosobasenie nieje automaticke priezvisko po otcovi ked my s manzelom sme vyplnovali ziadost o sobas tak tam bola kolonka ako sa budu volat nase deti ci to bude alebo chlapec..aa tam sme vyplnili manzelove meno ... pokial ide o slobodnu matku tak neviem ako to funguje
zigzag
16. okt 2013
@sue zalezi ake stare je to dieta,ked ma svoj nazor respektovat, osobne by som po rozvode poziadala o zmenu priezviska na dievcenske a rovnako to by som dala aj dietatu z prveho manzelstva ,kedze je v j mojej strostlivosti, a po druhej svadbe by som si meno nemenila a novoredenec by mal moje dievcenske priezvisko meno tiez,,,,, matka je ista( aspon zatial, a ak neni po umelom olodneni, vtedy to neplati 😃 ) aj ked ja by som sa uz 2x vydavat nechcela, naco aj, ked s vami chce byt tak, je, a ked nie, tak zbytocne vybavovacky..eee neprosim,,,
kvetaautor
16. okt 2013
@sue Ja som to vzdy tak citila, ze chcem, aby malo babo moje priezvisko. Takze by som si po svadbe priezvisko nemenila.
mojika
16. okt 2013
no ako ja nechapem teorii ze zena ktora nechce zit s otcom svojho dietata mu to meno aj tak chce dat,to sa mu aj tak za kazdu cenu chce s prepacenim za vyraz pchat do zadku? ved ked s nim nechce zit tak zrejme nieco riadne pokaslal,to je jedno aka je situacia,zaklad je ze matka s dietatom zostala sama tak na co jej je jeho meno? bud je naozaj vplyvny alebo ta zena tajne dufa ze s nim raz este bude zit,mne to inak nevychazda a alimenty dostane aj ked nema jeho meno.A pokial viem ak je slobodna tak musi ist na urad vybavit papier popredu aj snim aby mu to meno dali inak automaticky dostane meno po matke a potom by to zase len spolu museli ist riesit a urad.
sue
16. okt 2013
Precitala som si to po sebe este raz 😃 a presny popis situacie: Matka sa vola F.Mrkvickova - za slobodna, dieta sa vola M.Mrkvicka. Matka sa vyda a vezme si priezvisko manzela, takze sa vola F.Jablckova. Spolu maju dieta, ktore sa vola Jablckova. Nechali by ste prve dieta Mrkvickom,alebo ho v pripade suhlasov nevlastneho a vlastneho otca menili na Jablcka? Mrkvickova-Jablckova matka byt nemoze.... Prve dieta je dost male na to,aby vyjadrilo svoj nazor na svoje priezvisko...
hori
16. okt 2013
@sue ako to , ze Mrkvickova-Jablckova byt nemoze? ja poznam zenu, co si nechala svoje rodne priezvisko a k tomu si pridala manzelove... myslim, ze to je mozne...
sue
16. okt 2013
@hori z praktickych dovodov Mrkvickova- Jablckova su v realite sialene dlhe a sialene neskombinovatellne mena 😃
jabadaba
16. okt 2013
@sue zena moze mat dve priezviska, ale u nas na SK musi prijate priezvisko ist na prve miesto a az potom nasleduje rodne priezvisko zeny.Ale Ty si asi myslela dodatocnu zmenu priezviska, ci nie? K nej je potrebny suhlas manzela. Od veci ale no...
jabadaba
16. okt 2013
@sue kombinovatelnost mien neries, proste to ide mat dve priezviska a nikto na matrike neriesi ci su dohromady dlhe alebo zneju spolu trafene.
sue
17. okt 2013
@jabadaba toto všetko viem 🙂 aj viem, že kombinácia tých dvoch konkrétnych mien v reálnom živote nie je možná 🙂 "trápi" ma len, čo s prvým dieťaťom ženy 😉
kvetaautor
17. okt 2013
@sue Ano, menila by som meno prvemu dietatu po svadbe, aby sme sa volali vsetci rovnako.
hori
17. okt 2013
@sue asi podla toho ci ma prve dieta nejaky vztah k bio otcovi, ci sa navstevuju a pod... ak nie, priezvisko by som mu zmenila podla sucasnej rodiny...
billam
17. okt 2013
@sue ak by Jablcko adoptoval Mrkvicku, tak by ste boli vsetci Jablckovci 🙂
sue
17. okt 2013
Ďakujem baby, viem,m že som už otravná 😃
@kveta menila by si aj ak by sa dieťa Mrkvička stretával so svojím biootcom a ich vzťah by bol v pohode?
@billam o adopcii sa vôbec nerozprávajme - biootec chlapčeka je skvelý otec a matka nemá dôvod prerušovať kontakt a otcovstvo... bavili by sme sa len o zmene mena...
billam
17. okt 2013
@sue v tom pripade by som nemenila meno...nemáš dôvod, ako bio otec je ok.
kvetaautor
17. okt 2013
@sue Ak by biootec suhlasil tak menila lebo viem ze deticky casom ine priezvisko trapi.
irriss
17. okt 2013
@sue
Ja bych nemenila..protoze trapeni nastava ne kvuli jinemu prijmeni, ale z osobnich vnitrnich duvodu. V pripade, ze by se s otcem nestretaval a vedel by, ze mamince napr. zpusobil bolest. Nebo kdyby vedel, ze se ho otec vzdal.. Dite bojuje se svym odlisnym prijmenim, jen v pripade, kdyz se v nem nema sanci "identifikovat" a nebo ho to prijmeni zatezuje "bolesti"..minulosti.. 😉
Na prijmeni milujiciho otce muze byt syn jen a jen hrdy 🙂
kykka
17. okt 2013
@kveta Toto moze urobit len obycajna naivna tava. Ktora rozumovo vyspela zena pomenuje dieta po muzovi, ktory ju nechce? Ako ubohe, bez stipky sebaucty. Takeho chlapa by som nakopala do vajec a nie este po nom menovala dieta...
irriss
17. okt 2013
@kykka No ja vidim k takovemu rozhodnuti snad jen 2 moznosti
1. financni duvod (vycuranost)
2. velka a silna hloupost (litost)
sue
17. okt 2013
@irriss syn sa volá po matke, nie po otcovi, takže je akokeby "jediný" so svojim priezviskom - ocko má iné a mama po svadbe iné...
irriss
17. okt 2013
@sue aha..takze je jakoby "jen" mamin..jestli tomu rozumim..,pokud tomu rozumim dobre, tak bych menila na tatkovo a nebo aspon na "spolecne"..Kazdopadne bych mu nenechavala "jen"mamino za svobodna.. 😉
inkinka
28. okt 2013
@kveta zmena mena dietata po svadbe podla noveho partnera je podla mojho nazoru akceptovatelna len vo velmi vynimocnych pripadoch, ak otec dietata o dieta nejavi zaujem napriklad. Myslim si, ze s menom sa spaja aj urcita tradicia rodu, co mozeme vidiet aj na pripadoch niektorych rodin z umeleckeho fachu, kde si zeny po vydaji nechavaju aj rodne priezvisko.

Začni písať odpoveď...

Odošli