Môj manžel je držgroš

yogina987
13. júl 2015

Som na materskej. Z prídavkov na 2 deti a rodičáku platím mesačne 190 eur. Zvyšok mi ostáva. Z neho kúpim to, čo uznám sama za vhodné, nemusím nikomu predkladať účty. Väčšinou pre malú, oblečenie, hračky... z bazárika, niečo pre staršiu dcérku... Manžel platí hypotéku, čo je samozrejme riadna položka, občas nakúpi, niekedy spolu. Keď sme na nákupe spolu, zabíja ma pohľadom, keď si niečo obzerám. Naproti tomu, on len tak vybehne a kúpi nejakú vec (často niečo, čo sme mali, ale stratil to, zničil, nevie nájsť...) aj za 50 eur. Neustále mi vyhadzuje na oči, že veľa míňame, že si nič nevážim... Ja som zo skromných pomerov. Nepotrebujem značkové oblečenie. Často nakupujem v sekáči pre seba, aj deti. Predávam veci na bazárikoch, snažím sa dopestovať niečo v záhrade, ale keď si idem niečim "urobiť radosť", pozerá na mňa ako na najhoršiu zlatokopku, ktorá ho len využíva. Keď chcem staršej niečo dokúpiť, nasleduje obhajoba, prečo dieťa, ktoré rastie, potrebuje ZASE tričko za 5 eur. Všetko musím obhajovať, ospravedlňovať...
Celý čas, čo sme spolu, som ho nasledovala, prispôsobovala sa mu, kým pracoval na svojej kariére, starala sa o deti. Popri tom som vždy pracovala. Čo bolo ťažké, keďže sme sa sťahovali za JEHO prácou. Ja som sa vždy prispôsobila, našla si prácu, dcérke vybavovala školu krúžky... A teraz, keď niekedy stojíme pred kasou s nákupom, stojí a čaká, že kto zaplatí. Je mi vtedy do plaču. Skončila som ako chudera. Keď konečne vytiahnem kartu, lebo mi je trápne, ako na nás predavačka pozerá, tak muž rýchlo vyskočí, akože Jáj, počkaj ja to zaplatím... Jeho príjem, bol vždy nepomerne vyšší, niekedy aj 4 násobne, na účte má niekoľko desiatok tisíc (ak nie viac) Vidím, že tak, ako pri prvej materskej, aj teraz sa snaží zneužiť svoju situáciu. Nechcem sa nechať vydržiavať. Len som si v kľude chcela užiť svoju zaslúženú materskú. Postieľku, kočík... všetko mám z druhej ruky (aj keď som si to predstavovala pri druhej dcérke inak), stále dojčím, používam látkové plienky... Riešenie hypermoderných kočíkov za 1000 eur, či výbavičky na mieru a iných hlúpostí u mňa z princípu nehrozí. Aj tak ale musím zvažovať, čo kúpim. Nechcem odísť od bábätka. Takže len odrátavam mesiace, keď dorastie a pôjdem do práce.

0silvia0
13. júl 2015

@natalym no to mi pripadá, že sa o ničom inom ani nestíhate rozprávať, len o prachoch... to musí byť nuda... ale rozprávať sa a argumentovať vyzlečená... hm... žena, ty máš teda rafinované taktiky... ty môžeš dávať lekcie mladým neskúseným manželkám, know-how máš vymakané 😀 😀 😀

A kupuješ často blbosti? akú blbosť si naposledy kúpila? 🙂

natalym
13. júl 2015

@0silvia0 No a čo mi iné zostáva. No prachy riešime stále, lebo doteraz sme neriešili a podľa toho to aj vyzeralo.

gurmanka
13. júl 2015

@yogina987
A rozpravali ste sa o tom spolu? Nie nejake naznak, splechnutia kedy tedy, ale realny rozhovor, kde vsetko povies a vysvetlis. Ano, normalnemu chlapovi (prepac) by to malo byt jasne hned, ale tvoj je ocividne iny.
Ja k manzelovym peniazom (beriem ich ako manzelove, lebo ich mal davno predtym, ako sme sa spoznali) pristup mam, s tym, ze mi dokonca polovicu poslal - ak budes nieco potrebovat/chciet, kup si. Jeho nazor je, ze zena proste potrebuje viac penazi, lebo jemu nezalezi na tom, ake tricko si kupi, mne ano, aj ich potrebujem viac. Rovnako kadernicka, atd.. . A o detoch ani nehovorim, ukazala som mu, kolko stoja detske veci a nie je problem. Dokonca mam pocit, ze ho budem musiet aj brzdit.
Neviem aky mate vztah, urcite uz vies, co na neho plati a co nie, a mozno aj z coho vyplyva toto jeho spravanie. Ci je to charakteristicka crta (a to muselo byt vidno aj pre svadbou a detmi), alebo sa nieco zlomilo. A doma robis normalne full servis? Varenie, pranie, zehlenie, obskakovanie? Stara sa o deti, mas vobec moznost ist robit aspon brigadne?

yogina987
autor
13. júl 2015

@luciavivienkina moj si najnovsie k tej svojej mamicke aj odklada peniaze 😖

@jaju_ska ved prave. pracujem v skolstve a tam by to bolo o hubu ostat sama ako prst s dvomi detmi. muz je SZCO, takze aj teraz si vykazuje minimalnu mzdu. Vyzivne by stlacil na minimum. Akoze on vie deckam kupit. Ale to uz robi velkeho "granda" a tie reci okolo toho... 🙄 neznasam, ked to robi aj pred starsou dcerkou a vytvara u nej ten pocit viny. tymto stylom z nej vychova "feministku", ktora sa bude bat vydat aj zostat chvilu s babom, aby nezostala ako "prizivnicka" na chlapovi ☹

@janickacrazy ano viem. Ale to by neobstalo. V podstate v konecnom dosledku mame vsetko zabezpecene. To kolko si okolo toho vytrpime je druha vec 😖 toto je klasicke ekonomicke tyranie, ako hovori @raffaela a to sa rovnako ako psychicke tazko dokazuje 😒

@maminuska vies co, ked sme sa spoznali, zacali sme spolu skoro byvat v jeho byte. Vtedy som zarabala viac ako on. Hned na zaciatku mi navrhol, nech si dame peniaze na spolocny ucet, ked uz spolu byvame. Ja truba zalubena, som to brala ako ustretovy pozitivny krok, ze akoze patrime k sebe, ideme spolocne "gazdovat" 🙄 Teraz uz viem, ze som mu mala vydelit polovicu najmu, z nakupov zaplatit polovicu blocku a bolo by... Mladost, sprostost. On je strasne na prachy. Vsetko sa mu mali. Uroven sa nam zlepsila, ale on stale riesi, ake to je cele zle, a co bude dalej... Pocuvam to cele roky, cele roky v strese... a pritom to ide. Vzdy sme si nejako nasli pracu. Sme obaja VS vzdelani, v podstate zdravi.... je to o nervy, taky chlap

@vroni vies kolko sa mi nahadame? v podstate hlavne kvoli peniazom. Resp. za mna, hlavne kvoli tomu, ze ich stale riesi. Teraz sa vyhraza, ze predame dom, a pojdeme do bytu. Ked sme boli v byte, vsetkym zavidel dom. A ja nebudem svoje deti vlacit stale ako macence, pre jedneho nevyrovnaneho trpaka.
Musim to nejako ustat kvoli nim.

Lebo my zeny to vzdy nejako musime ustat. A nakoniec aj ustojime...

yogina987
autor
13. júl 2015

@natalym k tomu kupovaniu blbosti. Ved to. Kupim si ja- vycitky, ticha domacnost... Kupi si on- ani o tom neviem, zistim az neskor, alebo Jeee, to je parada, co som zohnal! 😠

yogina987
autor
13. júl 2015

@janinah moj ma k mojmu pristup. Kedysi to bol nas spolocny. Ja k jeho, ktory si vytvoril potom, nemam. A bohvie kolko ich este ma. Mna to nebavi robit "policajta" dospelemu cloveku. To on ma vsetko rad pid kontrolou a bol by to hrozny boj, neustale si od neho ziadat vyuctovanie. Vzdy nejako zahmluje, prekruca temu...

zexi
13. júl 2015

@yogina987 vieš, nejaká k....a ako si to ty nazvala, ktorá rozhadzuje peniaze, by pri tvojom mužovi neostala ani poldňa - preto si pri ňom ty, lebo si to od neho necháš.. Ale nič nie je stratené, pomaličky to musíš zmeniť, ak sa nechceš utrápiť, v prvom rade by som si založila nový účet - a tam mu už nedala prístup - ani ty nemáš prístup k jeho. Alebo si založte jeden jediný - ale tam predpokladám že súhlas na jeho strane nebude. A začni aj ty reagovať pri kúpe vecí pre deti ako on reaguje ked kúpi niečo sebe. A prestaň míňať materskú na potraviny - materská je pre dieťatko nie pre chod rodiny - ten má zabezpečiť partner, ktorý na materskej nie je. Naučila si si ho takto sama, tak si ho dokážeš sama aj odnaučiť, a začni hneď. Nepôjde to zo dňa na deň, ale ľudia sa menia.

timea7
13. júl 2015

@yogina987 tvoj manžel ťa ekonomicky týra, na rovinu by som mu povedala, že sa alebo sa začne správať ako manžel a otec a prestane sa tváriť, že ty z materskej utiahneš celý chod domácnosti a on si bude peniaze odkladať, alebo podáš návrh na súd, aby si dostávala výživné na deti aj na seba, ideš do práce, o dieťa sa bude starať opatrovateľka, ktorú budete cvakať na polovicu, upratovať a variť vám bude ďalšia pani, ktorú budete tiež platiť na polovicu, aby si milosť pán uvedomil, že to, čo robíš pre rodinu, nie je zdarma. Inak sa ti čudujem, že si sa nechala zahnať takto do kúta a mala s takýmto mužom dve deti. Rozvod by som zatiaľ neriešila, podľa mňa to na rozvod nie je, ale na riadne tresknutie po stole áno. Nechcem byť vulgárna, tak sa ani nevyjadrujem k tomu, čo si o takomto type mužov myslím..... 😝 😝 😝 😝 😝 😝

zexi
13. júl 2015

to ekonomické týranie a súd by som určite vytiahla. nie je to ťažko dokázateľné - práve naopak, začne mať bobky, lebo akonáhle sa do toho obuje súd, tak sa príde na všetky jeho účty neúčty - pokiaľ ich neprepísal na matku ovšem 😕

timea7
13. júl 2015

@yogina987 bolo by super, keby si mala nejaký doklad o existencii jeho ďalších účtov. Ako reaguješ, ak je u vás tichá domácnosť, keď si niečo kúpiš? Na rovinu by som mu povedala, že manželstvo pre teba znamená nielen spoločné bydlisko, spoločnú domácnosť, spoločné deti, ale aj prístup k spoločným peniazom,lebo tie nie sú jeho, ale vaše. Ak si myslel niečo iné, tak je na omyle a kludne si môže naštudovať zákon o rodine, ktorý ho z toho omylu vyvedie. Ty sa nesmieš dať! Správa sa tak porto, lebo ty s tým súhlasíš. Prečo si neurobila cirkus, keď si on zriadil účet a ty k nemu nemáš prístup? Akým právom? Veď nie si žena, ktorá rozhádže polovicu výplaty v butiku za dve hodiny a on to dobre vie! On má prístup k tvojmu telo, ty k jeho účtu nie? To čo je za manželstvo? Možno hlúpe prirovnanie, ale toto by som teda nezniesla.

jaju_ska
13. júl 2015

Prosim vas netlacte ju tu do sudov hned a do napozeranych sudnych sieni. Realita je uplne inde. Ked by on velmi chcel tak velmi rychlo by na sude spravil takeho chudacika zo seba ze by mu sud nariadil to najnizsie vyzivne a bolo by to este ovela horsie vyzit. A myslim ze aj ked by ho s tym chcela len postrasit tak b nepomohlo kedze urcite az tak debil nie je.

luvika
13. júl 2015

@yogina987 chuda ty a deti :/ si mi pripomenula situaciu, kedy jedna kamoska chodila s (uz byvalym) frajerom, ked sme sli niekam von, ten moj sa siel "zblaznit", ked som si chcela co i len nieco svoje zaplatit, ze v ziadnom pripade (mne zas toto bolo trapne, ale s nim sa nedalo) a kamoska presny opak. Ako mne by absolutne nevadilo, ze si musim svoje zaplatit, ale keby ma frajer odniesol len do polovice cesty autom domov na zastavku, ze dalej nech idem busom (lebo je to pol na pol cesta a fer!!!) alebo ak chcem zaviest az domov, tak nech prispejem na naftu, tak by letel ako spinave pradlo. Vzdy som z takychto situacii ostavala v nemom uzase. V zivote by som s takym lakomcom nebola. Teraz ma ten jej byvaly uz manzelku a robi presne to co ten tvoj, on ma na ucte tisice, luxusne auto a znackove veci a ona s dietatom po sekacoch behaju. Otras. U nas zas som s mojim pred mesiacom zasla do obuvi, lebo mi pes roztrhal sandalku. Nasla som si troje, co som sa rozhodovala a moj vzal vsetky 3 krabice a rovno k pokladni. Tak sme sa este pred predavackou hadali, ze ja chcem len jedny a on vkuse ze nie, berieme vsetky 3. Predavacka vyhukana, nevedela co blokovat a az sa zacala smiat, ze toto zazila prvy krat, pretoze "hadky", kde zena prosika ze este chce a muz frfle su caste, ale aby zena protestovala a muz chcel kupovat viac nez musi, to veru nie :D nakoniec sme urobili kompromis, vzali sme dve, a na druhy den aj tak dosiel aj s tretou krabicou. Tak mi toto co ty pises pride od neho tak hnusne chrapunske, ze nechapem, ako niekto moze takto zmyslat. Ako vsak nechas so sebou zametat, tak budes mat. Varila by som tie najlacnejsie jedla a denne mu davala pred nos len kase, privarky a vzdy okomentovala, ze zial na viac nemam, pretoze deti si zasluzia ist von pekne oblecene a ja tiez. Okrem stravy nemam kde zial usetrit a bodka. Bud sa bude spolupodielat na tom, aby sme aj my zili rovnaku uroven ako on, alebo s nim ani nikam chodit ako chudobni pribuzni v starych veciach nebudeme...a nech si trhne.

timea7
13. júl 2015

@jaju_ska a keby veľmi chcela ona a našla si šikovného právnika, tak mu to veľmi rýchlo na súde vyvráti. Máme zopár právnikov v rodine, tak sa neopieram o Súdnu sieň, ale o realitu. Myslím, že oni už dávno prešvihli čas, kedy sa dá o financiách dohodnúť v rozhovore. Čo jej radíš ty?

jaju_ska
13. júl 2015

Ale suhlasim s nazorom ze z materskej nekupovat potraviny vobec ani veci do domacnosti (muzi si casto myslia ze veci ako toaletak,sampon, sprchac, cistiace sa vyskytnu v kupelke len tak same od seba) a ked zbada ze nieco nie je a opyta sa preco tak mu povedat lebo nemam a poslat ho to kupit. No a velmi rychlo poprihadzovat na zoznam dalsie veci co treba kupit. Mne snubenec nechava kazdy mesiac sto eur v hrnceku. Ze ked budem na nieco potrebovat. Nikdy som sa nepytala ako to "nieco" mysli. Ale plati byt a ked ideme na nakup obed alebo vylet plati on. A ja samozrejme tiez robim nakupy ale so svojich penazi. (Tu stovku vzdy vyberiem z hrnceka a odlozim do obalky, uz mame nasetrene aj kludne na dovolenku, ale kedze sa nestara kde tie peniaze davam tak nechava nadalej.) ale tiez som mu na zaciatku ked sme zacali spolu zit povedala ze bud sme ja a on alebo my. A sme my. Ale pristup k jeho uctu nemam a ani on k mojmu. To sme nejako nikdy neriesili.

loginexistuje
13. júl 2015

@yogina987 nuz urobila si blbost najma ze si z toho nevycuvala za vcasu ... taky clovek sa velmi velmi tazko zmeni ...

mna by zaujimalo co su to tie vystrelky to si ako kupujes kabelky za 100 + ecok alebo ako ...

Neviem nechcela by som aby toto zazivali moje deti .. musi to byt strasne ... v takomto zit..

jaju_ska
13. júl 2015

@timea7 No ja s jednym pravnikom zijem preto viem aka je realita a obcas sa ho aj opytam ako sa mu spava ked mu nazriem do notebooku a vidim ze pise niekomu zverovacku alebo navrh na vyzivne a tam su popisane bludy ako je chudak ten dotycny a nemoze tolko platit. On mi len povie ze musi napisat to co si klient ziada.:( je to hnusne ale o tom je pravnicka robota. A dobreho pravnika treba dobre zaplatit preto by som sa nehrnula do toho pokym by som na neho nemala. A pri dvoch detoch tazko clovek uplati pravnika :/

timea7
13. júl 2015

@jaju_ska keby som si na toho právnika požičala od rodičov, stále by som bola na tom lepšie ako teraz, nemyslíš? A ak má právnika jedna strana, je jasné, že ten ho obhajuje, ak aj nesúhlasí vnútorne s tým, čo hovorí, je to jeho práca. Ale právnika má aj druhá strana, preto je dôležité získať dôkazy - o existencii ďalších účtov, skutočnom príjme a pod. tie už druhá strana len tak nevyvráti. V každom prípade by som si na jej mieste hľadala prácu a pre dieťa miesto v jasliach, neživorila by som, ak by sa s ním nedalo dohodnúť.

jaju_ska
13. júl 2015

@timea7 Ano dalo by sa pozicat.. Aj ked myslim ze uz len keby tusil ze ho manzelka chce dat na sud velmi rychlo by sa uctov pozbavoval a zrazu by zarabal 380€ ci kolko je teraz minimalka. Ja by som to brala ale skor z tej strany ze ak je manzelstvo okrem tohoto fungujuce (samozrejme od tohto problemu sa mozu odvijat ostatne) netlacila by som to na sud ale skor bud do poradne, s cim by asi nesuhlasil, alebo jednoducho ho dotlacit do rozhovoru po ukazani mu ze nie nemam na to a musus prispievat viac aj ty. Vsetko je vzdy o komunikacii a myslim ze na nu neni nikdy neskoro

tykat
13. júl 2015

@yogina987 po precitani tvojich prispevkov som sa tak nasr*ala ze na tvojom mieste by som bola schopna obist nebankovky a nabrat si tolko uverov kolko by sa dalo bez podpisu manzela. Peniaze by som odlozila (nie na ucet ale v hotovosti, pripadne na ucet k niekomu fakt spolahlivemu) a nesplacala ich. Rucite za nich ako manzelia obaja, to by sa panacik cudoval keby mu zacali exekutori klopat na bankove ucty. Asi to nie je take jednoduche ale v prvej chvili ma toto napadlo 😠

marshmallow
13. júl 2015

@yogina987 to cisto ako u nas :(

maria1989
13. júl 2015

@tykat skvelý nápad!! 😀 😀

timea7
13. júl 2015

@jaju_ska súhlasím, ale na komunikáciu treba dvoch....myslím si, že on sa bude brániť zubami nechtami všetkému, čo by zmenilo súčasný stav, lebo on je s ním nadmieru spokojný. 😖
@tykat tiež zaujímavé riešenie....len by asi strhlo búrku, som vždy za to, aby sa to vyriešilo miernou cestou, ale ak by sa inak nedalo.... 😀 😀 😀 😀 😀

blackcrystal
13. júl 2015

@yogina987 Baby ti tu pisu o sude, no ja som pravnicka a viem ti poradit, ze zo zakona jednoznacne vyplyva, ze ucelom vyživneho nie je iba uhradenie bežných potrieb dieťaťa, ale všetkých potrieb k jeho spravnemu vývoju. Kedze uvadzas, ze manzel plati hypoteku, povazuje sa to za uhradu jednej z najdôležitých potrieb dieťaťa v záujme zabezpečenia jeho vyvoja.
Preto nie je velka sanca, ze v takomto konani uspejes a nemyslim, ze bude potom idealne zit s clovekom, s ktorym si sa sudila.
Myslim, si, že to mas tazke a toto ekonomicke tyranie moze mat negativny dopad na tvoje deti, len ty sama sa z toho mozes dostat. Na tvojom mieste by som manzelovi este dnes (aj to uz je neskoro) povedala, ze od dnes ma tri mesiace na to aby sa zmenil a daval ti pravidelne peniaze na ruku (sumu si uz urci podla vlastneho zivotneho stylu a podla toho kolko si on moze dovolit bez toho aby ho to zasiahlo). Napr. 400 eur mesacne aby si mala z coho platit detom oblecenie, vylety a hracky.
Ak manzel nesuhlasi tak by som zacala realne zvazovat ziadost o rozvod a odisla s detmi k rodicom, skor nez sa, ako si sama napisala, stane z dcerky "feministka", ktora sa bude bat vydat.

timea7
13. júl 2015

@marshmallow to nemyslíš vážne!!!! Si čerstvo vydatá, má ťa ľúbiť ako koňa a nie sa na tebe priživovať!!!! Čakáte bábätko, okamžite mu to stopni, kým nie je na svete, inak budeš trpieť celý život.

marshmallow
13. júl 2015

@timea7 tak uznam ze nemame vela...ale od kedy som na chorej velmi mi chyba moja vyplata :(

yogina987
autor
13. júl 2015

@jaju_ska ono, moj muz nie je nejaky tutko, takze sud s nim by bol dost tazky. ma kadejakych znamych, super pravnika si najde jednym telefonatom. Takze nad tym ani velmi neuvazujem. Toto je "vysoka hra" 🙄 musim veeelmi premyslat, co urobim.

timea7
13. júl 2015

@marshmallow je jedno, či máte veľa, alebo málo, tiež sme pred rokmi začínali pomaly z ničoho, v štátnom byte zariadenom na pôžičku, neskôr sme stavali som....ale vždy boli peniaze spoločné a vždy som mala prístup k nim aj ja, napriek tomu, že som zarobila tretinu toho čo manžel. Ide tu o systém, nie o to, či máte veľa alebo málo.

klincek
13. júl 2015

@yogina987 necitala som ziadny prispevok, takze mozno zopakujem to, co tu uz bolo..manzelia maju pravo na rovnaku zivotnu uroven, a deti maju pravo sa podielat na zivotnej urovni rodicov.
Takze: hod s nim debatu, ze ti kazdy mesiac v den jeho vyplaty posle na ucet sumu, ktoru potrebujes na vyzivu seba a deti, plus na veci, ktore si platila doteraz. Ak to porusi hned prvy mesiac, podaj si navrh na sud na urcenie vyzivneho na seba a deti. Ano, bude to hanba..a obrovska..jeho.
Ked chlap nema chochmes na tieto veci, treba do kopnut do zadku (ci uz tak ako som napisala, alebo neskor aj definitivne). Otazku penazi budete riesit cely zivot-a ty si nezasluzis citit sa cely zivot ako chudera.

rakywanda
13. júl 2015

osobne si neviem predstaviť, že muža dotiahnem na súd, aby mu určil výživné na mňa a dieťa a potom sa vrátime domov a budeme normálne fungovať? hihi-haha-úsmevy,sex...

môj, pokiaľ má navarené, absolútne nerieši výdavky za domácnosť, teší sa ak si niečo kúpim ja alebo malá. nikdy nepýtal bločky, či akési vydokladovanie, ani keď sme žili nadivoko, ani počas materskej, ani teraz a dúfam, že mu to vydrží navždy. ešte keď sme spolu chodili, platil mi dovolenku, a to som už zarábala, ale on by to neprežil. musím mu dnes povedať, aký je poklad 😀 .

timea7
13. júl 2015

@yogina987 skús sa s ním pre začiatok porozprávať, nie doma, niekde v kaviarni, deti dajte niekomu strážiť. Maj pripravené mesačné náklady na domácnosť - potraviny, drogéria,lieky, oblečenie....povedz mu, že nie je fér, že ty nemáš prehľad o vašich (nie jeho) peniazoch, keď on má v tebe zabezpečenú starostlivosť o deti a domácnosť. Nech si skúsi predstaviť, že by si sa jedného dňa rozhodla odísť od rodiny (čisto utópia, jasné), musel by si zariadiť, aby sa mu niekto o deti a domácnosť staral a zrejme by to nebolo zadarmo. Spýtaj sa ho, ako sa máš cítiť, keď stojíte pri pokladni a on sa nemá k tomu,aby zaplatil. Že čaká, že ty z tej almužny budeš platiť nákupy....predlož mu sumu, ktorú požaduješ mať mesačne na svojom účte. (Mierne ju nadnes,lebo bude určite tendencia ti ju skresať 😝 ) Ak sa nedohodnete, budeš mať tri možnosti - 1.alebo sa s danou situáciou zmieriš a kým pôjdeš do práce vydržíš a celý život budeš s ním bojovať o každý cent, kým si on bude odkladať.....
2. Čo najrýchlejšie si nájdeš prácu, aby si mala aspoň aký taký príjem a ostatné bohužiaľ ako v bode 1.
3. Rozvedieš sa s ním, po ekonomickej stránke to budeš mať približne také ako teraz, sama s dvomi deťmi to nebudeš mať ľahké, ale nikto ťa nebude využívať a budeš mať možnosť spojiť svoj život s iným mužom, ktorý ťa ekonomicky týrať nebude.
Neviem, koľko má tvoje mladšie dieťa, ale ja by som si na tvojom mieste hľadala prácu tak, či tak.