Moja mama nesúhlasí s výberom krstného pre syna

18. jan 2020

Žienky prosím vás znova o radu....netyka sa to dieťaťa ako takého ale ocenim každý názor aj ten negatívny nakoľko to možno ja v návale emócií nevidím objektívne. Mame mat zajtra krst a dnes sme mali náuku. Za krstneho mal ísť mužov brat no priznal aa že žije s priateľkou a preto nespĺňa podmienku krstneho. Co úplne samozrejme chápem ze nemôže byt krstnym. Nakoľko už celá rodina vedela ze krst bude zajednane koláče a reštaurácia tak narýchlo sme zavolali krstneho môjho manžela nakoľko býva nablízku a brat nemôže tiež žije s priateľkou a sestra bola bohužiaľ v práci. A tu sa stal problém. Moja mama to nemôže rozdychaj nastvala sa na mňa nakoľko podľa nej je krstny na celý život a podobne... A mala som zrušiť krst a dat si sestru. Išlo o riešenie krízovej situácie. Komentáre typu mali ste si načítať podmienky krstneho mi nepomôžu vedela som o tom.... Ale manžel na tom trval a prvému dieťaťu som vyberala krstneho ja mal v tomto voľbu ruku... Keby to za tajil že žije s priateľkou tak ho pokrstila ale som rada ze napriek tomu povedal pravdu. Takže o to nejde. Škôr myslíte si že ma mama právo sa hnevať štýlom daj mi pokoj a podobne? Pretože ja si myslím ze som dospela a je to naša vec koho si dáme.... A je to vec do ktorej sa nemá starať co som jej aj povedala. Nežijeme spolu v domácnosti ale samozrejme si ju vážim a jej názor je pre mňa dôležitý ale ja teraz len kvôli tomu ze ona to chce inak všetko nezmením. Samozrejme sa teraz trápim mrzí ma ze je dusno pre podľa mňa takúto banalitu

catherine1989
18. jan 2020

A prečo nemôže byť krstný, keď žije s priateľkou?

autor
18. jan 2020

@catherine1989 áno že to nedovoľuje kanonicky zákon alebo také nieco

adusa1987
18. jan 2020

A vy ste akeho vyznania ?

777januska777
18. jan 2020

Je to len vaša vec. Ja som na tieto veci zaťažená a teda beriem ich aj dosť vážne, ale to som ja. V mojej rodine môžem tieto veci ovplyvniť podľa toho ako chcem ja, ale keď už budem babička, tak nebudem mať žiadne právo do toho zasahovať. Vy s manželom ten krst neberiete pravdepodobne až tak vážne, lebo by ste si vyberali aj krstných podľa niečoho iného. Ale to tvojej mame nedáva právo o tom rozhodovať.

janinah
18. jan 2020

Myslím,že ste zvolili dobré riešenie a mamka to pochopí hoc neskôr.....funkcia krstného otca sa dnes už tak pokrútila že je to už nie o pomoci rodičom vychovavať dieťa vo viere,ale o darčekoch na narodky,vianoce a materializme.Niektorý krstný si dieťa všimne ,len ak celkom musí a iný z rodiny nie krstný sa mu venuje oveľa viac a úprimnejšie.Hlavne je teraz dieťa pokrstiť a nestresovať zbytočne okolo toho.Škoda len,že ste si to nik neuvedomili ako je to so slobodnými krstnými rodičmi,ak majú frajerku,dosť trapas....

autor
18. jan 2020

@777januska777
Dakujem pekne za odpoveď... Ono okolo toho bolo viacej veci.... S bratom mali spory a nám jeho priateľke a mne sa podarilo bratov u zmieriť.. Manžel to myslel ako pekne gesto... Takže tam skôr išlo o to... Samozrejme nenasavam na cirkev ani nič podobné... Ja to skôr beriem ze to bolo rýchle riešenie situácie a áno ide mi o to aby bolo dieťa pokrstene.... Nakolko je mi to ľúto ale tiež už to neberiem tak vážne pretože s mojimi krsnymi sa nejako nestretavame a ani nič....

zuzkavladko
18. jan 2020

Toto je sialenstvo. Mne nechcelu v Trstenej uznat krstnu mamu (moju sestru) lebo nemala burmovku. U mojich rodicov v Klastore pod Znievom, v malinkej dedine sa potesili, ze pokrstim syna tam. Toto je hrozne individualne

vilma7
18. jan 2020

Môjmu synovi išla za krstnú moja drstra, slobodná, dve deti ( každé má iného otca), žije s priateľom a nik to neriešil. Farár sa ani len nepýtal, ako, kto kedy a prečo.

janinah
18. jan 2020

@vilma7 dosť veľa knazov predpokladá,že ľudia poznajú pravidlá a dodržiavajú ich,sme dospelí a akotak inteligentní...

4stanka4
18. jan 2020

Skoda ze vam knaz nepovedal ze sa da okrstit aj bez krstneho rodica.My sme sa o tom bavili ked sme krstili sestrinho manzela-s nami problem nebol lebo sme manzelia, ale keby chcela ist sestra tak nemoze lebo zije s priatelom bez svadby a maju syna. Farar povedal ze sa da aj bez krstneho rodica a doma sa uz mozeme volat ako chceme.

autor
18. jan 2020

@4stanka4 to sa vazne dá???? To som vôbec nevedela....

autor
18. jan 2020

@janinah
@janinah ale veľa ľudí aj klame že nežijú a sú potom normálne krstnými rodičmi... Čiže je to aj o svedomi

janinah
18. jan 2020

hlavne ja ako rodič vyberám krstných ako majú byť,akési okľuky v tomto nie sú správne...ja predsa viem ako a s kým žije môj kandidát na krstného otca...

gabrielaaaa
18. jan 2020

Počkat dobre to chápem? Napr by sme dali chlap čo ma kolegu kamarati dlhe roky a ma birmovku aj babu ale niesu zobrati tak nam nemožu isť?

autor
18. jan 2020

@gabrielaaaa ak spolu žijú nemozu

dejka77
18. jan 2020

Hmm no ja tieto pravidla nejako nepoznam, ale prave som si uvedomila, ze krstna mojich deti je rozvedena a vtedy zila s priatelom a mali uz deti. Som spokojna s nou ako clovekom a veci okolo toho neriesim. Ked to neriesil ani knaz, tak asi cirkev v tomto nie je velmi jednotna. Vlastne vsetci vieme, ze nie je. Otazka je preco?
Takze bud budes krstit iny termin alebo to nechas tak a zozenies niekoho ineho. Ved to nemusi byt ani rodina.

eperia
18. jan 2020

My sme tiež volali za krsnu sestru,ktorá zije s priateľom .Toto som ani nepočula,žeby nemohla byť krsná.Veď dnes polovica ľudí len tak žijú.Potom už pomaly nebude ani koho volať,keby sme sa držali tvojho názoru.

janinah
18. jan 2020

@dejka77 veľa veci je na svedomí a uvážení kňazov,krstené dieťa nemôže za to,že rodičia rozhodli o krstných rodičoch tak "všelijak" ,nie je úlohou ani cieľom kňazov niekoho dospelého a rozumného "buzerovať,lebo....." ALE pred Bohom sa taký kňaz bude zodpovedať za to prečo urobil ako urobil.....mne blízky človek je kňaz,krstil aj za socíku potajme,dal tým deťom krst a riešiť krstných rodičov bolo ozaj vedlajšie...teda záleží od okolností...ja by som sa hanbila ísť źa kňazom,však nech dáko urobí,nejdem tak źa lekárom ,za sudcom ani za učiteľkou,prečo od kňazov chceme veci mimo pravidiel? ozajstbní kresťanie robia veci ako vraví cirkev,tí vlažńí robia ako oni chcú,tak potom aj ten krst je dosť o ničom,taký "navonok" pre svet,samozrejme aj pred Bohom vždy krst platí,ale toto je už na svedomí rodičov prečo ,s kým a ako a načo vôbec krstia

gabrielaaaa
18. jan 2020

Hm zaujimave😲

dejka77
18. jan 2020

@janinah Tak potom tomu uz vobec nerozumiem. Svokra je dost pobozna (v zmysle, ze len v kostole vysedava - doslova), mama takisto chodi do kostola a je fakt zaujimave, ze na to vobec neupozornili - to, ze krstna nesplna podmienky. A to je krstnou este niekomu dalsiemu.

catherine1989
18. jan 2020

Inak je sranda, čo ak by nastala situácia, že potenciálny krstný otec by v čase krstu nežil so svojou priateľkou, ale týždeň/mesiac/polrok po krste by sa k sebe nasťahovali - čo ho potom vyobcujú? Ach jaj, tieto dogmy stredoveké, na čo je to dobré, aj tak dnes väčšina mladých spolu žije len tak nadivoko, aj deti majú bez svadby, keby to všetci kňazi dodržiavajú, sú prázdne kostoly

cacianka
18. jan 2020

Nemusi byt krstny otec môže byt svedok krstu

vilma7
18. jan 2020

@janinah tak my sme pokrstili žiaľ na tlak starých rodičov. Som to už aj x krát oľutovala.

osky
18. jan 2020

@janinah
Presne si mi to vzala z ust.
Naco by aj bolo dobre klamat?
Naco vlastne krstit a hrat divadlo,ked pravidla cirkvy by sa vedome obchadzali.

O tom,ze je to velmi individualne...
Ano,podla toho,kolko knaz povoli.
Ale pravidla,prikazania su pre vsetkych tie iste.
A kto ich obchadza-hoci i knaz,zodpovie si to potom pred Bohom.
My nemame tu co posudzovat ci odsudzovat.
Clovek ma svedomie.
A kto ho pocuva,vie,ze v nespravnom konani to svedomie aj pekne hryzie 😉

Autorka-nenechaj si pokazit oslavu,ani naladu.
Rozhodli ste sa spravne a urcite mama nema dovod na urazenost.
Predsa ked je vsetko nachystane,termin planovany,nezrusi sa vsetkokoli jej rozmaru-ked ste to teda neriesili predtym.
Ved musi pochopit,ze i hostia si museli zariadit svoj cas,mozno darceky,mozno nieco koli tomu odriekli....bolo by to nefer.
Aj voci knazovi-nema len vas...

janinah
18. jan 2020

@vilma7 tak by si si mala o tom niečo poštudovať,možno si tým dieťaťu otvorila bránu do Neba....

martina1201
19. jan 2020

Ahoj okrem pojmu krstný rodič existuje aj pojem svedok krstu. Ten kto nespĺňa podmienku krstného rodiča môže ísť ako svedok krstu. My tiež tak máme krstnu mamu, ktorá je rozvedená a žila s druhým partnerom a je ako svedok krstu. Len doma ju voláme krstná mama. Ale nie každý kňaz dovolí krstiť za takýchto podmienok. U nás sú 2 farnosti a v jednej okrstia aj len so svedkom a v druhej ani za svet.

dominikamacakova
19. jan 2020

Pre predstavu o tom prečo niektorý ľudia dávajú pokrstiť dieťa a tak isto aj ja a budem pri tom klamať napríklad v tom, že krstný rodičia sa nepoznajú: 1.moja rodina by neprežila keby som nedala pokrstiť dieťa 2.nechcem jej odoprieť prijímanie, keďže sama som sa ako dieťa veľmi tešila a neviem si predstaviť, že tam nejdem 3.nechcem jej odoprieť birmovku aby mohla aj ona byť v budúcnosti krstnou mamou ak bude chcieť 4.bude všetko mať ak sa náhodou bude chcieť vydávať v kostole 5. nebude žiadna moslimka ani nič podobné keď jej drbne v hlave. Nejde mi absolútne o cirkev ani nemám žiadne výčitky že budem klamať. Neverím že to dieťa bude spasené alebo ako sa tomu hovorí? Veď už sa tak či tak "narodilo v hriechu"

evitka83
19. jan 2020

Tak bude svedok krstu. Moj svagor je krstny a moja najlepsia kamoska svedok krstu, pretoze nie je krstena, ale ja som skratka chcela, aby ako krstnu moja dcera vnimala ju.

rybkoava
19. jan 2020

My sme dali za krásnych manželovho brata zo ženou, vedela som o tom že to tak bude skôr ako sme mali dieťa. Oni ako bratia sa tak dohodli už, keď mal švagor dieťa (to som ja ešte s manželom nebola). Vzhľadom ku švagrininej povahe som nebola nadšená, no súhlasila som. Moja mama tiež nebola nadšená, ale brala to tak že je to naše rozhodnutie. Dnes sa už krsným rodičom neprikladá taký dôraz ako kedysi. Podstatné je aby, rodina spolu vychádzala. Ja byť na Vašom mieste urobím si po svojom a mama to musí akceptovať.

janickacrazy
19. jan 2020

@dominikamacakova nechápem, prečo budeš klamať, že krstní rodičia sa nepoznajú? prečo by sa nemohli poznať?