Moja svokra si nikdy neumýva ruky

kyttykat
8. sep 2015

Rodicov nemam poblizku, tak som velakrat odkazana na pomoc mojej svokry. Mne by to az tak nevadilo, lebo svokra je v podstate dobry clovek a pomaha nam ako sa da, ja si ju vazim... Ale co sa mi na nej nepaci a zaraza ma je to, ze neudrzuje dostatocnu osobnu hygienu. A to je upratovacka v nemocnici. Ona si skoro vobec neumyva zuby, stale jej smrdi z ust a NIKDY si neumyva ruky. Ruky si umyje iba vtedy, ked ide do sprchy a to je tak raz za tri dni, aj to neumyselne, lebo ruky sa v sprche aj tak umyju, ci to chce alebo nie. Preco mi to vadi? Lebo mam male dieta a dalsie sa narodi kazdym dnom a budem potrebovat jej pomoc. Ona ma este k tomu taky hnusny zvyk, ze skoro nikdy nepouziva pribor, ked krmi maleho, a maleho krmi spinavymi rukami. Alebo minule prisla z nakupu zo supermarketu, ved tam chyta kosiky, peniaze, klucky atd a hned ako prisla domov, tak odhodila nakup a so spinavymi rukami zacala cistit zeleninu, krajat chcleba a varit. Ked si predstavim kolko chorob sa prenasa spinavymi rukami - zltacka, angina, chripka, streptokoky atd..., tak sa mi az to jedlo, co vari nechce jest. Alebo pracuje cely den v nemocnici(!!!!!!!!), po sichte pride ku nam na navstevu a uz ju vidim ako vybera ovocie z kabelky, vysucha ho do neumytych ruk a podava ho jest malemu. Uz som jej to STOKRAT taktne povedala, ze si asi zabudla umyt ruky a ona ze nie, ze ruky ma ciste. Mne je to uz trapne poucat dospelu zenu, ako si ma umyvat ruky hned ako pride domov, alebo nekrmit maleho rukami, ale priborom, lebo toto je zakladna hygiena kazdeho cloveka, ved to uz vedia aj male deti. Povedala som jej to uz nespocetne krat, tak raz sa aj urazila. Ale ked mne je zle z toho, ze robi v nemocnici, kde su kadejake choroby a epidemie a neunuva sa ani umyt ruky, ked pride k nam a hned zacina krmit maleho rukami a nie priborom. Ja sa potom bojim, aby maly nedostal nejaku chorobu.Mne sa to zda byt maximalne hlupe. Ale ked jej nieco poviete, tak sa urazi a nepride sem aj tyzden a my jej pomoc potrebujeme. Manzel jej to tiez povedal, ale nic, akoby hrach na stenu hadzal... Co robit, jak ju prinutit k tejto zakladnej hygiene uz len kvoli detom?

janickacrazy
8. sep 2015

@kyttykat Prečo sa o deti nepostará cez víkend tvoj manžel? A to vážne musíš ísť od novorodenca hned do práce? Akože trochu to nechápem, to nemožeš byť doma aspon pár mesiacov?

kyttykat
autor
8. sep 2015

@moni244 No predstav si, idem po styroch mesiacoch do roboty a manzel robi tiez. To je, co?... keby sme sa mali spoliehat na nase podmienky, tak deti nikdy neurobime. Svokru mam rada, je to matka mojho muza a babicka mojho dietata. Ale skusim jedno z rieseni ako mi napriklad poradila mamulienka30, oskvarka a darina. vymenit svokru a babku za nejaku opatrovatelku, ktora moze dieta zneuzivat alebo bit, tiez nieje riesenie. napisala som sem preto, aby mi niekto poradil a nasla som tu aj super rady.

katka.gzd
8. sep 2015

@kyttykat ja s tebou uplne suhlasim, ze po prichode z vonku si treba tie ruky umyt a basta....to je jedno odkial...po vonku sa pohybuje barskdo, chyta barsco... doma uz cez den snad len po WC lebo sak domov si toho "barskoho" nepustam a udrziavam ako taky poriadok... uplne ta chapem... a rovnako dbam na to aby som si umyla ruky ked idem k niekomu na navstevu po prichode do bytu...obzvlast u ludi, ktori maju male deti a tam si na to davam sakra pozor pretoze aj mne samej by vadilo keby si moja navsteva neumyje ruky a chce chytat moje dieta...a ked ideme aj s manzelom, tak aj jeho upozornim nech si ide umyt ruky.. pevne nervy ti zelam a drzim palce

nanervy_2
8. sep 2015

@mamulienka30 to by ma netrapilo ze len pred nimi ;) ved o to ide wby nechytala a nekrmila deti spinavymi rukami. Co robi doma je jej kapusta

kyttykat
autor
8. sep 2015

@0silvia0 Lenze my sa tu nebavime o extremoch, ale o ZAKLADNYCH hygienickych navykoch. Trosku si zisla z cesty.

moni244
8. sep 2015

@kyttykat tebe zbytocne nieco radit, tak si plac do vankusa, ze svokra nema hygienu, ale nic s tim nemozes robit, lebo ju potrebujes

kyttykat
autor
8. sep 2015

@janickacrazy Moj manzel robi a po styroch mesiacoch sa musim vratit aj ja.

lilitela
8. sep 2015

@kyttykat A moja mama si sice zuby umyva, ale 30 rokov nebola u zubara, zuby ma znicene a rozozrate, zhnite kariesom. Ked chcela dat najest z tej istej lyzice, ako ona lizla aj mojej dcere, som ju zrusila. Tiez sa urazila, ona s tymi svojimi mrtvymi zubami je uz totiz taka szita, ze si to ani neuvedomuje, co to v tej puse "prevaza". Ona je uz samozrejme imunna voci tomu.
Je to blbe davat svojim najblizsim pocitit, ze sa vam nieco na nich hnusi, mna to mrzi.

kyttykat
autor
8. sep 2015

@moni244 Plakat nebudem, nasla som tu rady, ktore som hladala.

libka1
8. sep 2015

@nanervy_2 ale ona im tie deti bude varovat ked nebudu doma... takze asi si zakladatelka nepomoze 😅

sono2
8. sep 2015

@kyttykat no, ja tiež nejdem konkrétne hovoriť ale je veľa ľudí čo si po príchode domov proste neumyju ruky. Ja keď tam prídem na návštevu dosť často sa stane, že chýba mydlo aj na hornom aj dolnom podlaží takže čím ruky umývajú. Ja vždy pýtam alebo zoberiem šampón 😖 ja si neviem predstaviť, že by mi mydlo chýbalo v kúpeľni. Je to otravne totálne ti verím... Ľudia majú svoje zvyky a proste to buď nerobia zo zvyku alebo sa vvyložene nechcú prinútiť a vždy zabudnú. Strašne.

bianca
8. sep 2015

ja som magor co sa tyka umyvania ruk.100 x za den a liter tekuteho mydla na mesiac.A touto mojou poruchou som nakazila aj svoje dieta.Nie sice v takom rozssahu ale kto pride k nam domov,uz ho zenie do kupelne.Ona sama ,staci ze ide so mnou len do pivnice ma vsugerovany taky tik ,ze ked sa za nou zaklapnu vchodove dvere,treba si umyt ruky.Moja svokra ma zasa handricku,Na linku,na stol,na spinave detske usta,Jednu.Nezvladam to ale nic nenarobim.Je to skvela osobka tak neaku tu handricku prezijem-e

kyttykat
autor
8. sep 2015

@lilitela Presne tak, aj mna to mrzi a velmi. Najradsej by som bola, keby som to vobec nemusela riesit. Ale teraz sa este len rozputaju uz davno vymrete choroby. A preco? lebo sem prichadzaju imigranti z tretich krajin a prinasaju sem choroby, ktore uz u nas davno vymreli. Preto ten strach a hygiena...

lilitela
8. sep 2015

@bianca Takuto handricku si pamätam z detstva, tak dobre smrdela, ze? 😀 A este si pamätam, ked bolo treba nieco umyt mi, napr. zaspinene usta, tak naslinit kapesnik a tym - lebo take slinky, to je lepsie ako cokoladova pusa. 😉

vejula
8. sep 2015

@kyttykat no len aby Vám nepovedala, že ked sa Vám nepači, tak si mátte hladať pomoc inde.... Ako ja ťa chápem, len vychovávať svokru asi nieje najlepší nápad. Väčšine dospelých ludí sa to moc nepáči, ak ich chce niekto vychovávať.

kyttykat
autor
8. sep 2015

@bianca Nieje to zle, prave naopak. ved kolko chorob sa zanasa spinavymi rukami. Sympatizujem tebou.

kyttykat
autor
8. sep 2015

@vejula Toho sa nebojim...

sono2
8. sep 2015

Sa mi ľúbi, ako tu hneď niektoré útočia aká si nevďačná miesto k téme reagovať 😠

oskvarka
8. sep 2015

@kyttykat ako ja som tiez neni na umyvanie ruk ktovie aky pedant niekedy sa zabudnem a spetne rozmyslam ci som si umyla ci nie az ked dojde na to ze musim nieco take robit kde potrebujem mat istotu ze som si ich umyla.. tak racej idem aj potom :D.. ako deti sme sa tiez v tomto snazili mamu odrbavat .. ze len namocit a utriet... :D -bola ucitelka uz nam s tym liezla na nervi ako nam s tym pilila usi.. ale ako co ti poviem lepsie ako nic - svokru nekontrolujem ako .. ale mydlo pouziva.. mame aj tekute a raz mi vravela ze doslo 😀 ... a hlavne zase naopak niesom moc za antibakterialne mydla a take veci zase ja som aj za budovanie imunity ale ako pises v obchode na kosikoch.. a ked sa idu smeti vyniest, ked sa robi z masom a s chemikaliami a s chorimi ludmi a utiera sa sopel hlavne pri nadche (dobre niekto ma celorocnu alergiu smrka fit to beriem) tak to musi byt a bodka... ani malemu neumyvam niekedy ked prideme z vonka co mse len na dvore a je jablcka alebo iba tak nic... niekedy mozno aj zabudnem ale tak neviem si predstavit 3 dni si neumyt ruky... uf...

marce63
8. sep 2015

@oskvarka , máš to ťažké, som v šoku, lebo píšeš že svokra je bývalá učiteľka. Neviem si predstaviť takéhoto pedagóga, veď nemá ani základné hygienické návyky. Ja mám cez 50 rokov a som tiež potencionálna svokra, takže si ani neviem predstaviť, že niekto v mojom veku sa môže správať tak obmedzene. Keďže je bývalá učiteľka, má určité vzdelanie, je takéto správanie nepochopiteľné. Keby to bola veľmi jednoduchá žena bez vzdelania..., ale v dnešnej dobe a s prístupom k informáciam, internet a iné médiá, je takáto neznalosť a lajdáctvo nepochopiteľné. Mali by ste sa spolu s manželom vážne pozhovárať s ňou slušne a úplne na rovinu.

canama
8. sep 2015

@kyttykat nechapem ako si moze 3 dni neumyt ruky...predpokladam ze sa nestravuje vyhradne v restikach kedze je upratovacka, cize zakonite doma pripravuje jedlo, cize zakonite si ich musi zaspinit...to si ich akoze utrie do tricka od zvyskov jedla? 🙂
inak ja si napriklad tiez neumyvam ruky zakazdym ked pridem domov, zalezi od okolonosti kde som bola a co som robila, samozrejme ked pridem z nakupu tak si ich umyjem, ale popravde, ak by som to chcela riesit naozaj logicky, tak by som musela umyt aj kazdu jednu polozku nakupu co som doniesla domov, lebo tie veci chytali v obchode aj iny ludia, boli v kosiku, na pase pri pokladni...
a inak tiez poznam kopec ludi co nepouzivaju mydlo a vodu po pouziti WC a tiez zenu (mladu) co od pondelka do piatka nosi to iste oblecenie...ale to je teda jednoznacne uz u mna v kategorii FUJ HNUSNE. 😖

vejula
8. sep 2015

Ja som pri prvom bola taká stihačka, ruky umyvať, v auotbuse som mala nerv, ked malý z kočíka natiahol ručku chytil tyčku a potom šup do pusinky. Tiež ked niekto k nám prišiel, len som striehla či si ruky umyje, ked mu spadla hračka, všetko hned umývala.... Chuda dieťa ked si teraz tak spätne spomínam. Ked mu dal môj otec na hranie noviny, hned som mu ruky umývala, lebo ved jedovatá tlač.... Oči som mala na stopkach. PRi druhej to už bolo ovela lepšie, hovorím si imunitu treba budovať, bola som ovela kludnejšia a tým pádom aj dieťa. Kupodivu vôbec nebolo viac choré ,napriek tomu, že som nestriehla jak stihačka čo chytí, čo jej spadne... No a teraz pri treťom, 😀 😀 😀 ani radšej nehovorím 🙂 A šťastné dieťa 😎

jasminet
8. sep 2015

@maslenka47 no neviem, minule som na ulici videla krasavicu skrabat sa v riti - a to doslova a do pismena....ked takou zahovnenou rukou ochyta nakupny kosik, jablka v obchode, tyc v autobuse a ty si vlaznou rukou bez mydla "umyjes" ruky a detom natieras rohliky s e-coli natierkou .... no dakujem pekne a dobru chut 😅 😕

kyttykat
autor
8. sep 2015

@jasminet 😀 😀 😀 😀 Tak to som sa zabavila riadne, mas vychyteny humor.

kyttykat
autor
8. sep 2015

@vejula No tak to si teda bola riadna stihacka. 🙂 Mne teda ide len o tu zakladnu hygienu..

vejula
8. sep 2015

@jasminet neviem akéí maš staré dieťa, ale časom sa budeš musiť naučiť dúfať, že to proste bude v pohode. LEbo ked ti deti začnu behať, v obchode chytia kadečo a tyy nebudeš mať šancu to ustriehnuť. Alebo budeš, ale tie deti budu chudata len okrikované: To nechytaj, tam nechoď, lebo bacil lebo choroba." Poviem ti ten stres ktorý im strašením vytvoríš je podla mna omnoho nebezpečnejší ako to, že chytia nákupný vozík. A koniec koncov zdravá psychika je základom aj fyzického zdravia.

libka1
8. sep 2015

@vejula specialne pre teba, presne viem o com hovoris 😀

janulabb
8. sep 2015

@kyttykat nezávidím Ti situáciu v ktorej sa nachádzaš. Slušne a bez emócii jej povedz, aby si ruky umyla. Bodka. Tvoje deti, vaše zdravie, Tvoja domácnosť, Tvoje pravidlá, mimo toho nech si svokra žije neumytá ako sa jej páči. Predovšetkým, je to JEJ hanba, že nedokáže dodržiavať základné hygienické návyky, ktoré ovláda väčšina škôlkárov. (a nie Tvoja, že ju musíš napomenúť) A súhlasím s @marce63 že by bolo dobré, aby aj sa Tvoj manžel prihovoril. 🙂

vejula
8. sep 2015

@kyttykat bola, velmi som sa o malého bála, toš ludia sa časom učia a spoznávaju čo je skutočne dôležité.

kyttykat
autor
8. sep 2015

@vejula Moj maly v dvoch rokoch prekonal za rok 7 krat!!!!!!!!!! streptokokovu anginu. 7 krat bral antibiotika a mal uplne rozhadzanu crevnu floru. Ked si predstavim, ze moja svokra, ktora robi v nemocnici si neumyva ruky, tak ma napada len jedno, ze odkial to mohol mat..