Návrat na Slovensko po 15. rokoch

martin271988
24. okt 2020

Ahojte, sme rodina so štyrmi deťmi (11,8,4,0) a rozmýšľame o návrate z UK na Slovensko..v mojom prípade po 16 rokoch.
Zaujímal by ma názor našincov, či je to vôbec dobrý nápad, alebo čo by ste robili vy v našom prípade??
Vďaka

karhu
24. okt 2020

sestra s muzom a detmi sa vratili po 17r z londyna na malu slovensku dedinu a pochvaluje si, ale pozam aj takych co sa po navrate na Slovensko tu rozisli a muz odisiel naspät do UK

simsalabim
24. okt 2020

@martin271988 nevracala by som sa, ak tam mate zazemie a ste spokojni. Deti su navyknute na iny zivot aj jazyk. Poznam 3 rodiny, co sa vratili z Britanie a navrat olutovali. Jedni sa aj vratili naspat, po necelom pol roku, druhi to zvazuju, len to uz teraz nebude take jednoduche. Treti kvoli rodicom prisli aj zostavaju. U vas je dobre polozit si otazku, co tym navratom sledujete, co ocakavate. A pokusit sa zisiti, ci by ste to aj dosiahli.

mamka1984
24. okt 2020

Myslím, že veľa závisí od toho, akú tu máte pespektívu (práca, rodina, kamaráti). Ako dobre poznáte život na súčasnom Slovensku - teda či sem chodíte pravidelne, máte tu kamarátov, alebo SK už poznáte viac menej len zo spomienok a občasných dovoleniek. Ja som sa vrátila po desiatich rokoch (ale z inej krajiny) a najmä ten sociálny život som podcenila. V strednom veku sa priateľstvá nadväzujú ťažšie. O neporovnateľne nižšej životnej úrovni nehovoriac. Poznám vlastne len jednu rodinu, čo sa po tak dlhom čase vrátila, ustáli to a sú tu spokojní. Myslím že tiež ostanem, ale tie začiatky tu boli veľmi ťažké. Držím palce v rozhodovaní 🙂

annaon
24. okt 2020

@martin271988 a preco sa chcete vratit? Nieste tam uz spokojni? Dovody preco ste zo slovenska odisli su uz irelevantne?
My sme sa vratili po 7 rokoch... vydrzali sme 2 roky na slovensku - uz po par mesoacpch sme vedeli, ze to nieje ono... je ine chodit na slovensko na dovolenku, za rodinou...a ine, ked tam clovek zije. My sme si mysleli, ze zivot bude ini, lebo my sme ini...ale v podstate na slovensku je to stale rovnake, takze otazka je, ci je to to, co hladate. Snazit sa na to pozriet realisticky a byt kriticky. Vacsi a ludi co ja poznam, po dlhsom ziti v zahranici, na slovenku bud nevydrzali alebo to doteraz lutuju... poznam iba jednych, ktori su stastni, no ti od zaciatku hovorili, ze sa chcu vratit a tesili sa na to ... tak neviem, ci som pomohla, ale asi by som si to dobre rozmyslela. Slovensko je super, ale ak ste uz zvyknuti na UK tak je to riadna zmena.... ja by som sa uz vratila jedine keby sme o tom uplne presvedceni. Obzvlast s detmi, je tazke to ist "iba skusit".

mogaa
24. okt 2020

Neter sa vrátila pred 2rokmi z Írska aj s priateľom a dcérkou.....priateľ sa vrátil naspäť, nevedel si zvyknúť, ona ostala tu aj s dcérkou a je spokojná.....naozaj záleží prečo sa chcete vrátiť.....ak sa vám cnie za rodičmi alebo rodinou či kamarátmi - to je dobrý dôvod😉hlavne ak vieš že na Slovensku to bude jednoduchšie s deťmi či už ak budú choré alebo budú prázdniny - vždy ti vie vypomôcť rodina....teraz cez koronu môže byť problém nájsť si prácu ako na Slovensku tak v UK.......možno by som počkala až sa situácia s koronou stabilizuje a bude vakcína.....

martin271988
autor
24. okt 2020

@annaon kedze je nas spolu 6...zacina nam byt nas dom v UK uz trocha tesny...a pri cenach domov v UK sa nam nechce splacat hypoteku do smrti..
Na Slovensku sme si postavili novy domcek..a to dokonca bez hypoteky, takze myslim, ze zivot po financnej stranke by bol trochu pokojnejsi.
S mentalitou ludi je to trochu tazsie. Trochu nas odradza pristup skol, uradov a pod. v otazke pomoci pri navrate, hlavne u deti. Je to vsetko take odmerane, uradnicke....ako keby ani nechceli svoje slovenske deti, aby sa vratili spat.
Dedinka v ktorej mame domcek je velmi pokojna a mame tam kopec rodiny...cize hlavne to nas laka domov....tu sme sami a nebavi nas uz chodievat domov na dovolenky a pohreby...
Pre nas su prijoritou deti...viem, ze Slovensko o 20 rokov bude uplne ine ako teraz... Otazka potom znie ci to bude lepsia sanca pre deti alebo nie...

Svojim sposobom hazardujeme s buducnostou svojich deti a tazko sa rozhodnut ci urobime spravne...

hopsadobrandejsa
24. okt 2020

Ja stale uvazujem o navrate, ale nikdy si tym nie som 100-ne isty. Zazemie by bolo, rodina je tiez, ale zrejme ma odradza pristup ludi, byrokracia, neochota si vzajomne pomoct, zavist.

Odist z krajiny s krasnou prirodou, od ludi ktori sa Vam milo pozdravia ci pomozu spat do krajiny kde sa na Vas clovek vie ledva usmiat ci premysla ako s Vami v*****t len aby pomohol sam sebe vie rychlo odradit od navratu.

Na druhej strane mozno je potrebne sa vratit domov s nabranymi skusenostami a ukazat ludom, ze sa veci daju robit aj inak. Ak vsetci odidu a doma ostanu len zlodeji ci hundrosi, nic ine ako problemy ci vecne stazovanie sa poznat nebudu.

Sucasna generacia je uz v pase, stareho psa uz novy trik nenaucis, ale som nazoru, ze pre buduce generacie je navrat Slovakov zo zahranicia klucovy pretoze im dokazu ukazat ako ta krajina so spravnym pristupom vyzerat dokaze.

Politika.....to je trocha iny orech.

loginexistuje
24. okt 2020

@martin271988 a mali by ste tu pracu co vas uzivi ako rodinu ?

martin271988
autor
24. okt 2020

@loginexistuje zatial nie...kedze sme asi rok od navratu (leto buduceho roka) povazoval som to za prilis dlhy cas, aby si nieco zhanat uz teraz...

loginexistuje
24. okt 2020

@martin271988 nemyslela som uz konkretnu pracu skor povolanie porozhliadnut sa v akych platovych stropoch funguje aspon rozhodit siete

eliska13
24. okt 2020

@martin271988 vek detí je ešte fajn zvyknú si rýchlo.To, že máte dom bez hypo je veľké plus a na Vašom mieste by som sa vrátila.Horsie to bude s prácou neviem aký okres bývate,alebo akú máte prácu iné to je, keď je niekto sestrička, predavačka či IT technik, ale tak, keď nemáte hypo snáď to bude dobre.Deti, ak budú chcieť o pár rokov môžu vyskúšať po škole zahraničie..prístup školy, úradov ja moc neriešim na úrade nie som ako je rok dlhý, škola viacmenej všade to isté🙂

martin271988
autor
24. okt 2020

@loginexistuje to ani len netusim...nikdy som na Slovensku nepracoval...hned ako som skoncil skolu som odisiel.
A posledny rok mi zahltila cas stavba domu..takze nebolo casu sa rozhliadat...

eliska13
24. okt 2020

@hopsadobrandejsa ty si kde Švajčiarsko?rada Ťa čítam máš múdre nazory🙂

lavender21
24. okt 2020

@martin271988 my sme sa po dvoch rokoch vrátili z ČR kvôli rodine, bolo to hneď po narodení dcéry. Vydržali sme rok a šli sme späť do ČR, nevedeli sme si tam zvyknúť...

missdiva
24. okt 2020

@martin271988 ak ma byt dovod navratu vysoka cena nehnutelnosti v UK nevratila by som sa ani nahodou.
Na vasom mieste by som predala dom na Slovensku a maly dom v Uk a kupila nieco v UK kam sa pomestite.
Podla mojho nazoru s novou vladou je na Slovensku este nizsia zivotna uroven ako bola, okrem toho, ze sa vzdalujeme od demokratickeho statu, nariadenia, kt vydavaju nahravaju uradom a zdravotnikom byt este neochotnejsi.
Uvazovala by som nad navratom len ak by vam velmi chybala rodina alebo by vas potrebovali starsi kvoli opatere a neexistovala by moznost aby oni prisli zit za vami...

zulumilo
24. okt 2020

@martin271988 Mala som ziaka, ktory sa vratil z uk. Rodicia sa vratili po 17 rokoch. Rok aj so surodencami navštevovali skolu a mali z toho akurat traumu. Nevedeli poriadne jazyk, vsetkych kamaratov mali v uk, zazemie bolo pre nich uk, mentalita a sposob fungovania bolo pre nich prirodzene v uk. Rodicia sa sice velmi tešili lebo tu mali rodinu, spomienky atd, ale pre ich deti (14, 10, 6) to bol cudzi svet. Vydrzali tu rok a nakoniec sa aj tak vratili naspat.

matapo
24. okt 2020

...ja som bola spokojna aj tam a ked sme sa vratili som spokojna aj na Sk. tiez mame tu uz svoj dom, deti presli na slovensku skolu bez problemobv (ale ucila som sa stale s nimi a sli sme aj podla slovenskych osnov) V mnohom je tu zivot jednoduchsi, ta sirsia rodina je tiez na zaplatenie. V IE sme boli v podnajme, komfort o dost nizsi ako na SK, z tohto pohladu sa nam byva neporovnatelne lepsie, predsa len vo svojom a v novom. Co sa prace tyka este popravde neviem, konci mi teraz RD takze od noveho roku budem zhanat pracu, uvidim ako sa bude darit, je to teraz tazsie asi vsade. Ako taku rezervu mame. Co sa tyka uradov a celkovej mentality ludi na SK je to o dost horsie, na to sa tazsie zvyka, su ludia viac odmerani, viac uponahlani, viac zavistlivi, viac puntickarski v absolutne nepodstatnych veciach, ale tak toto clovek dokaze zo zivota ako tak odfiltrovat. Musite vediet vy co od zivota na SK cakate a preco sa vlastne vraciate. Inak za deti mozem povedat ze hoc system znamok a skusania a ucenia sa je neporovnatelny a urcite je to u nas tazsie, v skole su spokojni, nevadi im to aklimatizovali sa rychlo, teraz v septembri zacali a je to fajn, oni su spokojni, ale mali tu kamaratov uz aj pred navratom, chodili sme na SK relativne casto.

0silvia0
24. okt 2020

@matapo a ako ludia napriklad reaguju na to, ked aplikujes prvky neslovenskej mentality na slovensku mentalitu? Je nejaka odozva?
Ja to neviem porovnat, v zahranici som nikdy nezila, preto som zvedava.

martin271988
autor
24. okt 2020

@0silvia0 stalo sa mi napr. ze som podrzal dvere jednej pani ktora vychadzala za mnou v banke...a ta sa na mna ani nepozrela😕
Ludia v UK su ovela viac otvorenejsi...zato na SK su uzavrety, malo sa usmievaju, su nedovercivy atd... Hoci to...da sa to chapat na druhej strane, hlavne teda koli socialno-ekonomickej situacii na Slovensku...
Ale je tiez velmi zaujimave, ze ak prehodis zopar slov spontanne a prihodis usmev...ludia sa rychlo otvaraju... co je dobre...

miriam11
24. okt 2020

@martin271988 a co vás k tomu vedie? Lebo na SK to ide dolu vodou už pár rôčkov. Keby som mohla, odídem odtiaľto preč. Skapal tu pes, sprostí národ sme...

hopsadobrandejsa
24. okt 2020

@eliska13

Dakujem 🙂

Ano, vo Svajciarsku. V podstate som na tom ako autor. Doma som tiez v podstate nepracoval. Po skole som odisiel do UK, ale tam to nevyslo, neskor som bol este v Nemecku, ale drvivu vacsinu casu som stravil vo Svajciarsku.

lija22
24. okt 2020

@martin271988 pride na to ci sa vratis do svidnika alebo do okolia bratislavy. proste kde je praca a kde nie je mi pride uplny zaklad

mogaa
24. okt 2020

@martin271988 čo myslíš pod spojením pomoc škôl alebo úradov po návrate? ty sa vraciaš zo zahraničia ty musíš dokladovať od kedy do kedy si bol zamestnaný a aj že si tam platil odvody...s ostatnými štátmi EU spolupráca ako-tak funguje, ale zo strany UK spolupráca veľmi nefunguje, preto Slovensko všetko žiada od daného človeka, lebo úrady v UK nespolupracujú....čo sa týka škôl, vždy záleží do akej školy deti po návrate zapíšete, či do klasickej štátnej školy alebo súkromnej školy kde je výučba v AJ....samozrejme sú veci ktoré budú deti musieť dodatočne dobrať hlavne čo sa týka SJ ale určite tam budú rozdiely aj v iných predmetoch napr. matematike....v podstate sa to týka len 2detí , to mladšie bude chodiť na prvý stupeň čiže bude mať 1učiteľku a už záleží od nej ako k tomu pristúpi-teda že by ste si s nou dohodli nejaký individuálny študijný plán aby dobral učivo z predchádzajúcich ročníkov(hlavne SJ gramatiku a rozdiely učiva pri matematike......pri tom staršom to už bude horšie, nakoľko majú pri každom predmete iného učiteľa....ale je to vždy o ľuďoch na akých natrafíte, čo sa týka školy, môžete pre deti vyžiadať individuálny študijný plán a zabezpečiť im doučovanie....

martin271988
autor
24. okt 2020

@miriam11 moji bratranci/sest. napr. studovali a studuju Dansko, Holandsko...a vsetci chcu ostat doma.
Videl som doma vela mladych sikovnych studovanych ludi...ludia ktori by si cloveka ako som ja (taham na 40..) pokojne strcili do vrecka...
Vkladam nadej do dalsej generacie...teda len sa zbavit toho malomestianstva..ako tu ktosi pisal..
Tiez by som rad trochu pomohol tym co som sa vo svete naucil...radsej ako mrmlat a jednoducho to vzdat. Mozno by ma to mrzelo do konca zivota..

0silvia0
24. okt 2020

@martin271988 aha, jasne, ja osobne by som urcite v tejto situacii podakovala popripade prehodila nejaku vhodnu vetu. Mozno je to vacsinovo tak uzatvoreno posobiace spravanie, ale ono sa to meni. Cim dalej tym viac ludi cestuje, spoznava ine krajiny, aj ludia sa postupne menia. Naraz to urcite nepojde, ale ja osobne vnimam nejaky progres.
Zelam spravne rozhodnutie!

martin271988
autor
24. okt 2020

@mogaa v podstate suhlasim so vsetkym co si napisala.
Ja som skor myslel, ze ked sme kontaktovali skolu ako prebieha napr. transfer deti zo zahranicia na slovensku skolu...nas odbili tym, ze nam dali odkaz na webstranku ministerstva skolstva (kde bola pani velmi napomocna) narozdiel od nich.
Pri dalsich kontaktoch o pomoc...ze ake knihy dejepis, slovencina...si mame kupit pre starsieho chlapca na doucovanie na buducorocnu komisionalnu skusku pri navrate...sa nam uz ani neozvali.
Sukromne skoly na SVK sa spravaju ako keby boli nejaka elita...tiez sa trebalo doprosovat. Teda aspon taky som mal pocit zo skol, ktore sme zatial kontaktovali...

loginexistuje
24. okt 2020

@martin271988 tak zasa na SVK doba nezastala a ludia sa vzdelavaju a su sikovni a ti ktori na sebe makali a robia specializovanu pracu zarabaju dobre (aj lepsie ako keby boli v UK kde su xenofobne nalady najma voci ludom z polska od nas a dalej na vychod)
ludia na nekvalifikovanych poziciach tym je lepsie tam lebo u nas tazko uzivit rodinu z jedneho platu ak muz pracuje v sklade a pod nie su tu take benefity council house a pod

vela bude zavisiet od toho kam pojdete a co chces detom dopriat ak chces aby pokracovali v skole s vyucbou v anglictine musis si pripravit odhadom 400 eur na dieta na mesiac napr
je velky rozdiel aj kde budes byvat a aky je vas standard

loginexistuje
24. okt 2020

@martin271988 co sa tyk skusania vy mate mat kmenovu skolu kde ste zapisany (ak maju deti TP na slovensku) a oni su vam povinny davat ucebnice aj osnovy a pravidelne deti preskusavat ak dieta v skole zapisane nie je nemaju vam preco nieco poskytovat s tym najstarsim ste to predsa uz viac krat museli absolvovat

martin271988
autor
24. okt 2020

@loginexistuje praveze nie. Koli tomu sme ziadali o pomoc tie skoly.
Nase deti sa narodili v UK, nikdy nemali trvaly pobyt na Slovensku (teda okrem ked trebalo vybavit rodne listy) a maju dvojake obcianstvo....
Neplanovali sme s navratom, ale prisla sanca pred rokom si postavit dom..tak sme sa rozhodli..
Koli tomu sme na tom so skolou tak ako sme...

loginexistuje
24. okt 2020

@martin271988 tak potom ste isli na to nespravne najprv treba riesit trvaly pobyt a potom mozes oslovit skolu podla skolskeho obvodu a oni ti poskytnu podporu ale treba tam najprv deti zapisat inak nemozu s vami nic rieist