Návrat na Slovensko po 15. rokoch

martin271988
24. okt 2020

Ahojte, sme rodina so štyrmi deťmi (11,8,4,0) a rozmýšľame o návrate z UK na Slovensko..v mojom prípade po 16 rokoch.
Zaujímal by ma názor našincov, či je to vôbec dobrý nápad, alebo čo by ste robili vy v našom prípade??
Vďaka

hopsadobrandejsa
24. okt 2020

Návrat je urcite super vec, ale zas musim povedat, ze teraz je práve doba aby si clovek vsetko dobre premyslel.

Nikto z nas nevie co nas za sucasnej koronakrizy caka, rútime sa do ďalšej recesie a s prácou ci zvyšovaním platov sa tiez počítať neda.

Vy mate navyse 4 deti, to sa da na SK považovať za luxus. Na to treba aj adekvátny plat.

Od návratu ta nechcem odhovárať, ale za sucasnej situacie si to dobre premyslite. Dnes sa vsade vyžaduje karantena ako preventiva pred šírením nakazy. Ak sa vrátite na SK, plan B vo forme návratu do UK nemusi byt možný.

Mozno by bolo rozumne počkať kym sa situaciu neupokojí......aj ekonomicky

annaon
24. okt 2020

@martin271988 to uplne chapem. Aj my sme tak zmyslali, financie a praca pre nas nebol problem na slovensku...ale ten pristup na uradoch, v sluzbach, moznosti, skoly, jazyky... to je nieco, s cim vzdy bojujeme. Obzvlast pri vychove deti, nieje to priklad a to, comu chceme nase deti viest. V zahranici sa casto hovori o slovakoch, ako o tych, co sa stale na nieco stazuju... ale samozrejme je tu ta druha stranka, ze zivot na slovensku je pokojnejsi, pomalsi, je tam rodina, mozno stari rodicia pre deti a na tom nam zalezi. Kto chce minat vsetko svoju dovolenku na navstevu rodiny zakazdym na slovensko, co pre inych je otazka nedelneho obedu kazdy tyzden a potom dovolenka na skutocny oddych alebo cestovanie... myslim, ze toto je naozaj narocne rozhodovanie a celi tomu asi kazda rodina v zahranici. Poznam jednu rodinu v nemecku s detmi v podobnom veku - postavili si dom, prestahovali sa na zaciatku leta a na konci leta uz boli naspat a deti v svojich povodnych skolach.
Ale kazdy sme inak prisposobivy. Mozno to je prave to, co deti potrebuju - vyrastat na slovenskom vidieku a navyse dostavat od vas moznosti pre rast za hranice svojich moznosti a mozno az studium v zahranici.... svagrina, ktori tiez ziju v zahranici a maju 5 deti to riesi z tohto pohladu - deti im odidu do skol kade tade o par rokov a potom uz budu sami s manzelom. Takze kde im bude lepsie, kam sa za nimi budu deti radi vracat? ...je na to zjavne vela nazorov.

vilma7
24. okt 2020

@martin271988 ja s mužom máme podobnú dilemu, len s tým že sme vo Švajčiarsku, a dve deti ktoré sú ešte v predškolskom veku.
Aj by sme išli, do domu ktorý by sme tiež vedeli postaviť bez hypo, ale čo ďalej...ja žiaľ Slovensko a jeho budúcnosť veľmi ružovo nevidím.
Rodina je tiež rozlezená kade tade po Slovensku, aj Európe. Tiež sa bojím že by som návrat trpko oľutovala.

annaon
24. okt 2020

@vilma7 aj my sme vo svajciarsku 🙂

selest
24. okt 2020

My sme sa tak vratili a nebol to najlepsi napad. Nejak si nevieme zvyknut na sposob zivota tu a celkovo prostredie, bordel, ludia nasrati ponahlajuci sa vsade. My sme zili na vidieku v uk a tam bolo pekne cisto klud ludia mili. Dost mi je to luto.

miriam11
24. okt 2020

@martin271988 takéto doprosovanie sa je tu skoro so všetkym. Taka nevludnost. Nie všade, ale väčšinou...

vroni
24. okt 2020

Ja by som sa nevracala. A už vôbec nie kvôli domu. Deti (hlavne tie staršie) sú doma v UK, predpokladám, že ich komunikačným jazykom je angličtina, na bežnej škole si na nich väčšina učiteľov priam pochutná... A vôbec nie v tom pozitívnom slova zmysle. Áno, dom stojí menej peňazí, ale tam, kde sú lacné pozemky nebýva v dosahu dobrá škola s naopak.

kittykat22
24. okt 2020

@martin271988 dcera 11r by musela na sukromnu britsku skolu kde sa testuje GCSE. A potom na sukromnu anglicku alebo americku skolu dalej. Neviem si predstavit ako zvladne prechod na slovensku zakladnu skolu. To by isla do 7 rocnika na beznu slovensku zakladku? 😳 Co tam chuda bude robit? Slovenske skoly su tazke a nas vzdelavaci system je uplne iny ako UK.

janickacrazy
24. okt 2020

@martin271988 no dom bez hypo je jedna vec, ale uživiť 4 deti zo slovenských platov je druhá vec, s ktorou sa budete musieť popasovať, pokiaľ nie si nejaký manager alebo IT alebo doktor, tak sa na Vašom mieste ani nevraciam. Plus vaše deti nie sú zvyknuté na slovenskú školu, čo teda bude asi dosť náročné. Môj muž robil v zahraničí 6 rokov a tiež nebolo jednoduché sa vrátiť. Len prídavky na dieťa sú tu napr. veľmi biedne, neviem, či máte o tom prehľad, aby ste neboli prekvapení, že to tu až taká sranda nie je.

martin271988
autor
25. okt 2020

@janickacrazy je pravda vsetko co ste napisala a uplne suhlasim.
Na druhej strane sa mentalne pripravujeme, ze od statu nedostaneme nic na zaciatok a vsetko extra co sa podari vybavit bude extra bonus pre nas..
Tie pridavky su tragedia..to je pravda, ale zase studium na VS je zadarmo narozdiel od UK...kde sa plati viac ako 9000 rocne..

martin271988
autor
25. okt 2020

@kittykat22 my sa snazime ucit slovencinu, dejepis atd. nasho starsieho syna doma. Je pravda, ze je obcas tazko...ale rozprava po slovensky, celkom rad sa uci...hoci naucit ho pisat pisanym pismom bola streka...
No nic uvidime...skusime sa poobzerat..a ak by sa to nepodarilo s prechodom..neostane nic ine len sa vratit.
dakujem za vase skusenosti...

loginexistuje
25. okt 2020

@martin271988 ak by si chcel pre dieta skolu s vyucbou v anglictine ta za rok zaplatis na zakladnej skole 5000 a to je len zaklad
a sice studium na vs je bezplatne ale platis x inych poplatkov k tomu nemas stipendia tak ako v uk asi mas trosku ruzove okuliare
ak pridete nebudes mat narok na podporu max pridavky na dieta 25 eur na mesiac na dieta a max manzelka 270 rodicak mesacne ked vybavite pobyty a pod to je vsetko
v UK je vyssia podpora rodin jednak napr neplatis lieky pre deti viacero sluzieb mas bezplatnych u nas ak chces aby dieta chodilo na kruzky aby chodilo na nejake aktivity a pod tak lacne to nie je a to ue presne ten standard
pri prichode treba mat rezervu aspon na pol roka na zakladny zivot pri sestclennej rodine statnych skolach a nizkych narokoch tak 10 000 eur by mohlo stacit

iskrickaa
25. okt 2020

@martin271988 Mne sice velmi chyba rodina, na Slovensku som nebola 6 rokov, v zahranici zijem 17, ale pri kazdej navsteve si povieme, ze by sme uz doma nevedeli zit. Odisla som ako 21 rocna prave aj kvoli pristupu ludi a nic-moc sluzbam. Tu vybavim vsetko cez internet a telefonicky od pasu a vodicaku cez postenie, nemusim sa tahat nikde osobne, ked nakupim potraviny, vsetko mi pobalia a nalozia do auta a s usmevom aj pocas burky, u lekara necakam a hlavne pre maleho by to bol riadny kulturny sok, chodi do dobrej skoly, kde sa nemusi bat otvorit usta, naopak, vlastne nazory a tvorivost su vitane a tolko penazi by sme tiez nezarobili. Mne staci len pohlad na tu nepokosenu travu vsade po kolena. Rozdiel fakt enormny.

martin271988
autor
25. okt 2020

@loginexistuje ruzove okuliare🤔...asi ano.
Ale to bude asi tym, ze sme trosku da sa povedat odstrihnuty od SVK...nemame slovensku telku, nesledujeme spravy atd.. obcas si precitam tak sme.sk a to je vsetko.
Preto som hlavne chcel vediet nazory nasincov na prvom mieste..
Ta rezerva co si pisal..tak to budeme mat 5X tolko na zaciatok..uz po odpocitani nakladov na stahovanie.

iskrickaa
25. okt 2020

@martin271988 Len ty vies, aku mas zivotnu uroven teraz a aku by ste mal po navrate...

martin271988
autor
25. okt 2020

@miriam11 co som si vsimol napr pri stavbe domu...neviem ci som spomínal, ale stavali sme na vychode nedaleko Presova.
Na vela veci bolo treba oslovit firmy pri stavbe na dialku...
A co bolo zaujimave, ze vela firiem na vychode sa nechalo doprosovat, ked som nieco potreboval...ale cim viac som isiel na zapad..tym sa komunikacia so zakaznikom presuvala na moju stranu a vela firiem bolo ovela lepsich ohladom zakaznickeho servisu..
Priklad:
Kde mi neodpisovali na email niekolko dni, alebo sa zacalo jednanie v style "teraz neviem, momentalne neni casu, neviem vam povedat"...tam som sa podakoval a sekol s tym hned na zaciatku...
Predsa len oni by sa mali bit o moje peniaze...nie ja o ich sluzby!!...
cest jednej vynimke teda...pri jednej presovskej firme kde som kupoval strechu a komin...boli skveli..

martin271988
autor
25. okt 2020

@iskrickaa ktosi mi raz povedal...ze najdolezitejsie co v tomto zivote mas niesu peniaze, ale je to tvoj cas.....

judar
25. okt 2020

Je to jedno kde...aj tak za toto virusove sialenstvo vacsina krajin ekonomicky popada takze SK natom nebude bohvie jak biedne v porovnanim so zahranicim

loginexistuje
25. okt 2020

@martin271988 no kedze idete na vychod budes tu rezervu potrebovat neviem preco som myslela ze ides ku BA kde sa praca da lepsie zohnat
tak nech to dopadne tak ako si prajete

martin271988
autor
25. okt 2020

@loginexistuje dakujem za tvoj nazor

sasanka605
25. okt 2020

Ja som sa prestahovala len cez pol slovenska ale v presove som si poriadne nezvykla. Teraz to nepisem v zlom ale skusenost mas napr.s tymi firmami a je realna. Neviem aku prácu by si hladal, ale clovek s nejakou specializaciou nema problem ani tu na východe a pracu si najde.

0kristina0
25. okt 2020

@martin271988 ak tu mate domcek, rodinu ja by som to riskla, ked ti vadia blbci ti sa urcite najdu aj v UK.

0silvia0
25. okt 2020

@martin271988 ja len taku otazku, co na stahovanie hovoria starsie deti? Aky maju k tomu postoj?

martin271988
autor
25. okt 2020

@0silvia0 starsie deti sa tesia...Oni su vzdy radi na slovensku..teraz budu mat kazdy svoju vlastu izbu v dome, budeme mat velku zahradu a sme velmi blizko lesa tiez...
Momentalne mame dohodu, ze aj ked to bude tazke pre nich v skole...ak to zvladnu...postavime si este velky bazen.
Tak maju trosku motivaciu..

martin271988
autor
25. okt 2020

@sasanka605 vychod ma svoje specifika..to je pravda

martin271988
autor
25. okt 2020

@0silvia0 ale to, ze sa deti teraz tesia..to moze byt ten dovolenkovy efekt...

matapo
25. okt 2020

...deti vzdy vedia zareagovat nepredvidatelne 🙂 nasi sa tesia, skola na SK tazsia a oni napriek tomu spokojni. Po prazdninach sme este planovali min. rok byt v zahranici, korona to cele tak akosi natiahla, ze sme prisli na SK este pred prazdninami, stihli este aj par tyzdnov byt v skole, od septembra zacali uplne normalne v Sk skole, stale sme este tu kedze muz stale robi z domu uz od marca, planujeme este navrat, nie sme ani komplet prestahovani a deti uz teraz tvrdia ze uz sa tam vratit nechcu. A to si myslim ze sa mali fajn, boli spokojne aj v zahranici, nestazovali sa, stretavali sa s kamaratmi, skola uplne v pohode, bez znamkovania a stresu, vela sme chodili po vyletoch sponavali krajinu ale aj okolite krajiny...Po ani nie dvoch mesiacoch sa uz vratit nechcu. zabyvali sa rychlo, su obklopeni spoluziakmi, stretavaju sa aj vonku aj sa navstevuju, maju tu rovnakostarych bratrancov, tak jednoducho veselsie a to tie deti akosi vycitia. Na SK sme chodili casto a popravde nikdy sa im nechcelo odtialto, kym sme tu boli snazili sme sa aj s rodinou vynavstevovat, dom sme tu mali zariadeny, detske izbicky pre kazdeho tiez, takze tu sa citia doma, bezohladu na to kde zili posledne roky. Financne urcite to bude horsie, ale teda muz ma moznost pracovat domu takze jeho plat nam ostava a tym aj rodinne pridavky na deti co je bonus.

romanovic
25. okt 2020

Ti, ktorych poznam osobne, sa vsetci vratili nazad kvoli kombinacii vsetkeho - praca, sikana uradov, celkovo pomery, skola.

bluka2
25. okt 2020

Ja by som rozhodne ostala v UK. Mozno si to zariadit tak, ze mozete na SK chodit na dlhsie...

leuchtturm
25. okt 2020

myslim, ze mas ruzove okuliare. Najprv si zisti, ci si vies najst pracu, ci budes spokojny so svojim ohodnotenim. Na Slovensko sa nemusis hned stahovat s celou svojou rodinou, staci tam chodit na dovolenky, resp. vratit tam na stare kolena s dochodkom chodiacim na ucet zo zapadu.