Neplodnosť. Čo ďalej so vzťahom?

hviezdickananebi
21. aug 2014

Ahojte. Už niekoľko rokov čítam túto stránku, ale len teraz som sa odhodlala registrovať sa. Len toľko k vysvetleniu, že som sa registrovala dnes, aby ste si nemysleli, že to je vymyslený príbeh. Ale teraz k veci.
S priateľom sme spolu už niekoľko rokov, sme ešte síce mladí, predpokladám že mladší ako väčšina ostatných užívateľov na MK, nejdem ale upresňovať presný vek, pre istotu. Milujeme sa nadovšetko, sme jeden druhému oporou, aspoň teda sme boli donedávna. Plánovali sme svadbu, už tento rok, ale nakoniec sme to odložili, kvôli nedoriešenému bývaniu. O bábätko sa snažíme už skoro 2 roky. a teraz sa dostávam k jadru problému. pred pár mesiacmi bol priateľ na spg, kde mu zistili, že nemá žiadne spermie, ani jednu jedinú a naše plány úplne stroskotali. obaja deti milujeme, sme veľmi rodinne založení. vždy som si predstavovala aký by bol skvelý otec, a dúfala som že naše deti mu budú podobné. odvtedy mám pocit že nad nami stále pláva nejaký čierny mrak, stale to medzi nami vysí, táto téma myslím. trochu sme o tom aj komunikovali, ale s ním o tom veľmi reč nie je. ja som si zisťovala o tejto diagnoze všetko možné aj nemožne, aj v angličtine som toho načítala obrovské množstvo. a pochybujem že on o tom vôbec niečo študoval, skrátka sa asi uzavrel alebo neviem ako to povedať. raz my povedal, že on sa bude len modliť aby sa to podarilo a že bude musieť prejsť strašne veľa času, aby to začal skúsať nejakými umelými spôsobmi (asi mal na mysli umele oplodnenie), ale ja mám pocit že mi už tikaju biologicke hodiny aj napriek môjmu nizkemu veku. Obaja sme veriaci, ale ja aj napriek tomu by som to podstupila, spravila by som všetko na svete, len aby sme mali svoje bábatko. u urologa bol, ten mu podla sona nič zlé nezistil naštastie, odobral mu krv na hormony a tam mal zle vysledky, hraničný prolaktin a ešte ten hormon ktori je zodpovedny za tvorbu spermii mal dvojnásobne zvýšený, to je velmi zlé, jediná naša šanca z lekárskeho hľadiska je zrejme operačny zakrok, mesa/tese, ale aj tam je iba malá šanca na nájdenie spermii. odporučili nam ešte geneticke vyšetrenie, ale tam odmieta isť, v podstate odmieta všetko, vitaminy nechce, mal kvapky kotvičnik, ktore si dal iba par krat...jednoducho akoby mu na tom ani nezáležalo, pritom viem, že mu na tom veľmi záleží, ale dopredu sa vzdal. ☹ ja sa tiež veľmi bojím čo bude dalej, tie prve dni po spg boli strašne stále som iba plakala, potom sa to trošku zlepšilo a dala som sa ako tak dokopy, aby som mohla fungovať. viem, že v prípade že by som ho dokopala do tese, a nič by sa nedajbože nenašlo, tak s darcovskými by nesuhlasil a ja si tiež nie som istá, asi by som to brala tak, že to nie je proste jeho dieťa, ale v prípade že by s tým bol stotožneny, tak by som súhlasila....a čo sa týka adopcie, nejdem vysvetlovať prečo, ale mám k nej dosť negatívny postoj, kvoli prípadom z okolia......som zo všetkého zmatená, ešte k tomu mám aj ja nejaké ženské problémy a o to viac po dieťatku túžim.....život bez priateľa si predstaviť neviem, ale ani život bez detí.....poradte mi prosím....ešte mi raz povedal, že nebudeme ani prví ani poslední čo nebudú mať deti.... ☹

hviezdickananebi
autor
21. aug 2014

@tova a maju vlastne deticky teda? ja sa modlim aby sa nejake spermijky nasli aj bez tese...my mame obaja hlboko pod 30, ...tak po doktoroch ked chodim (neymslim v suvislosti s tymto) chodi tiež so mnou vsade....a myslim že keby sme to už riesili v centre tak by chodil tiež...
to je hrozny postoj, ked si predstavim čo vsetko musela ona podstupiť, kvoli tomu že on mal problem...mohol by byť empatickejsi..ale chlapi su kadejaki..

tova
21. aug 2014

@hviezdickananebi ano maju ta starsia ma dvojicky, v dnesnej dobe sa uz vela neplodnosti da riesit, len treba popremyslat kto co chce, lebo na umele treba byt na tom aj psychicky dobre , potrebna ja opora oboch partnerov a stannovit si vopred hranice, moznosti, nic neni iste

hviezdickananebi
autor
21. aug 2014

@radina ja by som chcela aby sme teraz vyskusali endokrinologiu v lubochni, možno by nam vedeli v niečom pomôcť...to je to, že toto je važny problem a čoraz častejši, ale lekari tu na slovensku nemaju velke skusenosti a ani to velmi riešiť nechcu...rovno povedia, darcovske alebo adopcia a verim tomu že v mnohych pripadoch by sa dalo aj pomôct...

hviezdickananebi
autor
21. aug 2014

@kaki ja viem, že pre neho je to ťažšie ☹ ale ja to vsetko preživam spolu s snim...
keby sme už boli po svadbe, to je ťažka otazka....človek je tvor omylny a ja aj napriek tomu, že ho teraz milujem asi ešte viac ako predtym, nie som si ista čo by som urobila....ale snažila by som sa s tym zmieriť...

radina
21. aug 2014

@hviezdickananebi Lubochna je dobra volba ! ak nepomozu tam, tak uz asi nikde. tam by boli mozno ochotni potiahnut to cez poistovnu. 😉

hviezdickananebi
autor
21. aug 2014

@cicimotinka toho sa bojim aj ja že to bude geneticke...ak sa môžem opytať, mal aj rozhadzane hormony? môj má konkretne vysoke fsh, čo tiež môže značiť na geneticku pričinu....
tiež chceme skusiť isť do lubochne, uvidime čo nam povedia...
tiež si myslim, že by v dieťatku z darcovskej videl tu cudziu polovicu...ale možno sa mylim..

hviezdickananebi
autor
21. aug 2014

@lelia toto je užasne..velmi si ma potešila. 🙂 aspon vidim že aj zazraky sa deju...a nezistili mu žiadnu pričinu?

hviezdickananebi
autor
21. aug 2014

@tova ja viem, že vela sa da riešiť, ale v tomto pripade je to skôr zriedkave, že niečo sa da urobiť...ale uvidime....poznam tiež pripady čo isli do umeleho a stalo ich to velmi vela psychickych sil..

hviezdickananebi
autor
21. aug 2014

@radina Dakujem 🙂 počula som že je to tam dobre, vraj su tam najlepsi odbornici na slovensku...len či by nam pomohli to je vo hviezdach. boli ste tam aj vy? tiež mate zle hormony?

radina
21. aug 2014

@hviezdickananebi napisem IP

bajana
21. aug 2014

@hviezdickananebi ano, nie si stotoznena, velmi tlacis a chces riesenie hned tu a teraz...mozno este netlacis priamo na partnera, ale tvoje prispevky tak vyznievaju....ale tieto veci su velmi citlive a chcu cas, vyrovnat sa s tym, pripustit si, ze je niekde chyba a aj sa vyrovnat s chlapskym "zlyhanim"....to je ako ukoncit vztah a po hlave sa hned vrhnut do dalsieho lebo ved "ja nechcem byt sama"....vy si mozete dovolit cakat, takze ja by som naozaj v zaujme zachovania vztahu pockala a obrnila sa trpezlivostou...a skusila sa porozpravat s chlapom o pol roka, o rok...dovtedy by som mu davala najavo, ze pri nom stojim a som pre neho v tychto chvilach oporou...teraz nie je na mieste byt egoista a mysliet len na svoje tuzby...mozno to bude marne a stratis pol roka alebo rok....je to tak strasne vela?

cicimotinka
21. aug 2014

@hviezdickananebi u manžela neboli hormóny smerodatné, nakoľko zistili Klinefelterov syndróm, čo je geneticky 100% sterilita a nemá to veľa spoločné s hormónmi (je tam iba pokles testosterónu)... ako ja neviem, ja som bola Ľubochňou sklamaná... https://www.modrykonik.sk/blog/cicimotinka/article/zazrak-pocatia-nie-dakujem/ asi takto... a pred pár rokmi prišiel z Ľubochne list, že sa nejaké nové veci pozisťovali, aby manžel prišiel, že waw, bude kukať, čo všetko preňho môžu urobiť... tak som písala kamoške do Ameriky, čo v tom má trochu prehľad, nech zistí, že čo je na tom pravda a nič... nič sa neobjavilo nové, len niekto zrejme našiel manželov spis a potreboval pokusného králika na dajakú dizertačku... takže sme tam ani nešli... proste sme šli svojou cestou... nenechajte sa ovplyvňovať okolím, budú vás tlačiť ku všeličomu... všetci budú vedieť všetko lepšie, ako vy dvaja... aj lekárov treba brať s rezervou

ada274
21. aug 2014

@hviezdickananebi v prvom rade pochop, ze dostal strasnu facku a je nej hlboko otraseny. Deti ma rad, planoval ich a tesil sa na ne. Nedarilo sa tak ste isli na vysetrenie a tam mu povedali, ze nema ani jednu spermiu. Chapes to? Nemozeme mat deti kvoli mne, iba kvoli mne - to je asi to co mu ide hlavou. Tie vysledky su tak jednoznacne, ze sa ta "vina"/bremeno vobec neda rozdelit na dvoch. On to musi predychat, rozchodit to a zmierit sas tym. Je muz a muzi toto urcite vnimaju ako velke zlyhanie.
Ak prezijete tuto sokovu fazu, a ak mu budes oporou a vysvetlis mu, ze to iste sa mohlo stat tebe napr. By si sa narodila bez vajcovodov, alebo maternice tak sa otrasiete a naberiete silu na liecbu/ivf. Treba sa pozbierat zo soku, dat tomu cas a hlavne o tom hovorit s pochopenim pre toho druheho. Toto je strasne tazka tema a tvoj muz asi potrebuje cas.
Ale ak by mlel aj po roku ako sa da zit bez deti a podobne, to uz by som netolerovala. Nema pravo odopriet vam rodicovstvo len preto, ze ostal slabochom a nepozbieral sa. Medicina tieto veci riesi a ak to niekto lahkovazne odmietne, nevazi si partnera. Vravim dajmu cas mozno niekolko mesiacov, bud mu psychickou oporou ale potom tvrdo vyzaduj. Sebectvo netoleruj.

tortelinka
21. aug 2014

@hviezdickananebi ahoj, my sme si prešli podobnou cestou, ale problém som mala, verdikt lekára znel neúprosne, nikdy nebudeme mať bio dieťa. potrebovala som čas, aby som si všetko odsmútila, spracovala a rozhodli sme sa, čo ďalej, prešiel nejaký čas, rozhodli sme sa ísť cestou adopcie, dnes sme rodičmi skoro 3 ročného syna a snáď čoskoro aj súrodenca 😉

lelia
21. aug 2014

@hviezdickananebi malnejaku geneticku diagnozu, ale pesne neviemnazov. Ale nikdy ziadne spemie, az ... Ver, ze zazraky sa deju. 🙂 Ja sama som prikladom. Mam 42 rokov,prve babo porod 2 mesiace pred 41 a druhe babo k nam prislo pred 2 mesiacmi. Otehotnenie aj porod prirodzeny, vsetko od tehotenstva az po porod bolo uplne bezproblemov. 😉
Mam znamych, ktoi tiez isli na umele, ale dovod neviem. Otehotnela hned pred IVF, pritom jej dr. povedali, ze je uplne neplodna. Viem, ze u Vas je problem na druhej strane, ale na otehotnenie staci 1 sikovna spermia. 😉

marin.frist
21. aug 2014

Tvoj priatel ma zrejme pocit, ze zlyhal ako chlap... preto sa uzavrel, nechce riesit nic ine atd... nie ze by si potreboval nieco dokazovat, ale jednoducho aj pre zenu by to bola rana, co si budeme hovorit. Na Tvojom mieste by som vyhladala dobreho psychoterapeuta a zasla s nim k nemu (alebo mu navrhla, ci by tam siel sam, ale nemyslim, ze by bol ochotny, ked ho to az takto trapi). Podla uvodneho prispevku mi totiz pride, ze si to odmieta uplne pripustit, ze stale dufa... samozrejme, je x parov, ktorym sa zadarilo napriek zlym diagnozam, urcite netreba stracat nadej. Ale vies ako sa vravi, zadari sa, ked sa na to prestanete sustredit a v tomto psychickom stave vas oboch to len tak same nepojde. Nemusis ho hned tlacit do IVF ani na konzultaciu do CAR; skus mu navrhnut toto ako pomoc, ak si s tym Ty sama stotoznena. Dobry terapeut dokaze urobit naozaj vela, hoci ludia u nas su k tomu stale velmi skepticki. Hlavne mu vysvetli, ze nie je blazon ani chory 🙂 ale ze terapia vam obom pomoze prekonat to, zmierit sa so situaciou a pozerat sa na veci viac optimisticky, hladat nove riesenia alebo vam minimalne ulahci na dusi.

janickacrazy
21. aug 2014

@hviezdickananebi Moj bratranec so ženou mali taký istý problém, jemu povedali, že žiadne dieta nebude, no on mal aj problém s prostatou a ten mu nevedeli stále vyliečit, stále bral lieky a nič mu nepomáhalo, nelepšilo sa to. Nakoniec išiel do Prahy k nejakému súkromnému doktorovi, neviem teda ktorý presne to bol, ale ten mu nasadil dietu, velmi prísnu, proste žiadne nezdravé veci, žiadny cukor, žiadna biela múka, nič vyprážané, žiadne fast foody a konzervy, proste len zeleninka, ovocie, chudé maso, ryža, zemiaky. Dal mu aj dáke lieky alebo vitamíny, už presne neviem, ale pomohlo to, len ozaj to musel dodržiavat dost dlho, myslím, že 2 až 3 roky to trvalo a teraz majú už dve deti! Krásne a zdravé.

oslo1
21. aug 2014

Ahoj, my mame presne ten isty problem, ako mate vy, az na to, ze nam uz aj biologicke hodiny tikaju.
Viem presne, ako sa citite obidvaja.
Nam sa tiez nedarilo otehotniet, isli k nasej GP (byvame v Londyne). Ja som isla na krv, priatel 3 krat na spermiogram, kde bol vysledok taky isty ako ste mali vy, 0 spermii. Poviem ti, polozilo nas to, predychavali sme to asi jeden mesiac. Velmi vela sme sa o tom rozpravali. V tom prvotnom soku so slzami v ociach som zavolala dvom najlepsim priatelkam. Prvej, aby som sa mala komu vyplakat (tiez je sestricka).
Potom som zavolala druhej (ta je lekarka), ona mi zavolala do car v bratislave a zistila co mohla, potom sme mali dlhu diskusiu.
Ja som medzi tym preluskala internet, co a ako.
A hlavne, pripravila som sa dusevne na ivf.
Priatelovi som povedala, nech sa pripravi, ze mu budu do seminikov pichat ihlu a vyberat spermie, jajkal mi tu, tak som mu povedala, ze aj mna budu pichat a brat vajicka. Toto sme doblba diskutovali, obidvaja zdrceni, on mal tendenciu cusat, ja som musela rozpravat, tak aj on sa musel pridat. Musim povedat, ze toto nas velmi zomklo. Plus som ho pripravila na to, ze mozno budeme mat darcovske spermie, ale urobime vsetko pre to, aby sme mohli pouzit jeho.
Potom sme konecne isli naspat k nasej GP (vysledky nam oznamila vzdy telefonicky, mne moje, jeho jemu).
No a vysledok? Urobila referal do fertility centra, nastastie je to v nemocnici, kde pracujem a obidvaja sme pripraveni na masineriu vysetreni.
Co som ale tym chcela povedat? Je to hrozne, ked sa clovek taketo nieco dozvie, ja pracujem s chorymi ludmi, vratane novorodencov, skoromanzel by bol skvely otec, ale hold, niekde sa to cele po...
Ak budes chciet pokecat, kludne napis, my mame nakazane od lekarky povinne 3 krat do tyzdna sex, lebo aj zazraky sa deju, tak aj my dufame.
Prajem ti vela stastia.

hviezdickananebi
autor
22. aug 2014

@bajana asi mas pravdu, že možno nepriamo moc tlačim...ale jednoducho to mam v povahe, že chcem hned vedieť čo a ako bude...ale ja sa pri nom snažim stát, myslím že som mu aj oporou, nie len v tomto ale vo vsetkych vaznych problemoch a on je tiež oporou mne...

hviezdickananebi
autor
22. aug 2014

@cicimotinka aha...viem o čo sa jedna, nastudovala som si o tom vela, je tam pokles testosteronu a zaroven zvysenie lh a fsh...studovala som nejake zahranične studie v angličtine plus aj od českych odbornikov a táto diagnoza nie je 100% sterilita, niekedy sa daju spermijky najsť pri operacii, hlavne v pripade že je tam mozaika chromozomov, a vsetci muži u ktorych to skusali mali potom deti so správnych karyotypom, čiže uplne zdrave...len u nas sa tomu velmi nevenuju...tu ti rovno vsetci povedia že darca alebo adopcia...v zahraniči čo riesia asi viac a niekedy aj vyriesia..nevravim že je takych pripadov vela...ale nejake určite su....

hviezdickananebi
autor
22. aug 2014

@ada274 ahoj. krasny prispevok..uplne presne si to vystihla...my sme aj ratali s tym že asi nejaky problem tam bude, lebo v detstve mal operaciu semennika, ale mysleli sme že tych spermii bude malo, alebo malo pohyblive, prip. so zlou morfologiou...ale toto bol absolutny šok..na slova tej pani v iscare nikdy v živote nezabudnem....a jeho to velmi zasiahlo, čo je uplne pochopitelne...viem že sa z toho musi trochu dostat a asi až potom bude možne sa s nim na tuto temu rozpravať.....

hviezdickananebi
autor
22. aug 2014

@tortelinka obdivujem ťa 😉 držte sa....a ako to bral tvoj manžel?

hviezdickananebi
autor
22. aug 2014

@lelia nemal nahodou deleciu Y chromozomu? ja sa bojim toho isteho, že bude mať geneticku poruchu... ☹ ale strasne ma tvoj prispevok potešil....aspon vidim že vsetko je možne a aj zazraky sa naozaj deju...

hviezdickananebi
autor
22. aug 2014

@marin.frist tiež mam ten pocit že on stale dufa a veri že sa to podari aj prirodzene...ibaže podla vysledkou ktore mame v ruke budeme radi ak sa to podari s ivf...a to si on neuvedomuje....tiež som rozmyslala nad tou terapiou, že sa aspon ja objednam k psychologovi, ešte ked sme sa to dozvedeli, bola som totiž na tom velmi velmi zle psychicky..ale trosku som sa pozbierala, tak som to odložila...jeho by som tam asi nedostala..alebo teda nie teraz, možno až časom....

hviezdickananebi
autor
22. aug 2014

@janickacrazy to je užasne ! 🙂 a detičky sa im podarili prirodzene?

hviezdickananebi
autor
22. aug 2014

@oslo1 je super že sa o tom dokažete porozpravať otvorene. rozpravali ste sa aj o darcovskych?
a už ste absolvovali nejake vysetrenia? teda myslim hlavne priatel....
to ti teda poviem, je to riadny šok, hlavne ked si človek predstavi že kolki muži si deti ani nevažia, kade chodia tade plodia a človek ktorý deti miluje a su zmyslom jeho života, ich mať nemôže ☹ to je take nespravodlive 😢

oslo1
22. aug 2014

@hviezdickananebi
Ahoj, neboli sme este na vysetreniach, cakame na appointment. My este ani nevieme, ci si to musime platit, alebo je to nhs founded. Postcode lottery.
Ale ppviem ti, bol to riadny sok, ked sme sa to dozveli.

A teraz rada. Nechaj ho, nech si o tom v klude popremysla, co a ako. Ste mladi, nic na vas netlaci. Dajte si rok. Ked nebude chciet ani za rok komunikovat o tomto probleme, tak zvaz, ci vas vztah ma vyznam.

Ako som pisala, nas to velmi ztmelilo.
Rozpravali sme sa aj o darcovkskych spermiach, ale to budeme detailne preberat po vserkych vysetreniach.
Ja by som sa adopcii nebranila, ale tu su deti na adopciu od narkomanov a pod a prave toto ma odstrasuje.

Ale tak uvidime ppvsetkych vysetreniach.

smejko345
22. aug 2014

@hviezdickananebi je to pre neho obrovsky sok a sklamanie a potrebuje sa z toho spamatat. Kazdy z nas by na to potreboval iny cas a prezival to inak. Urcite by som na neho netlacila a dala mu tolko casu, kolko potrebuje. Ak ho milujes, ako hovoris a chces s nim prezit cely zivot a aj jemu zalezi na vasom zvtahu, spolu to zvladnete. Ano, mozno nikdy nebudete mat svoje vlastne dieta, aj to si musite pripustit, ale ja osobne by som nezahodila vztah s muzom, ktoreho lubim ani kvoli tomuto.
Vezmi si to z druhej strany, ze by si tym problemom, preco nemozte mat deti, bola ty. Tiez by si potrebovala cas, aby si sa spamatala a sama sa zmierila s danou vecou, potrebovala by si asi vidiet, ze tvoj partner pri tebe stoji, chape to a hlavne ta do nicoho netlaci. Potrebovala by si citit, ze ste v tom spolu, nie ty sama. Urcite by ta pocit, ze premysla nad ukoncenim vztahu nepotesil a nezlepsil tvoje pocity.
Jednoducho si musis aj ty sama uvedomit, ci je tvojou prioritou on a vas vztah ( aj so vsetkymi trapeniami, ktore prezijete) alebo chces mat jednoducho svoje dieta s hocikym inym, co ich moze mat.

mpg
22. aug 2014

@hviezdickananebi myslím si, že ešte by ste mali skúsiť nejakého iného odborníka (aj keď to nie je príjemné), každý lekár to vidí trochu inak a vie aj poradiť inak, to netvorenie spermii môže byť len prechodný stav.

bejbinka
22. aug 2014

Pises, ze ste mladi...tak daj partnerovi cas sa vyrovnat s tym, ze nie je plodny. Ale potom to uz bude chciet seriozny rozhovor - musis zistit jeho predstavy o tom, ako chce tuto Vasu situaciu riesit...prebrat umele oplodnenie (aj to ci by bol ochotny vychovavat dieta od darcu spermii), pripadne aj adopciu. Ak ale bude stale trvat na tom, ze v podstate mu nevadi, ak by ste boli bezdetni, tak potom si musis polozit otazku Ty sama, ci si ochotna zostat s nim aj v takom pripade a bude Ti to stacit?! Inak, by ma zaujimalo, ze ako by to bolo, keby on mohol mat deti a trebars Ty nie...ako by sa zachoval, ked teraz pred tym pcha hlavu do piesku. Prajem vela stastia a nech sa Vam to babo raz zadari, uz akymkolvek sposobom.
@hviezdickananebi