Nevieme vyriešiť spoločné bývanie

evkakorcek
2. máj 2013

Žienky potrebujem poradiť ako ďalej postupovať, alebo čo mám spraviť..... Bývame u našich a už dlhšie s manželom riešime spoločné bývanie, ale nevieme sa rozhodnúť kvôli jeho mamke, pretože ona nám stále "skáče" do rozhodovania a núti resp. prehovára syna (môjho manžela) ne jej "riešenie". Pokúsim sa to tu trošku priblížiť. Svokra zdedila po rodičoch dom, ale ešte tam býva jej mamina. Je to dvojposchodý starý dom. Ona stále dookola prehovára manžela, že ona nanho prepíše podkrovie a že si to tam môžme prerobiť a tak. Ja stým samozrejme mám problém - pretože prerábky toho domu by nás vyšli veeeľmidraho. Je to strarý dom, ktorý má plesnivé steny a oni s tým nič nerobia. Všetky okná prefukujú a sú zničené a to nehovorím o potrubí a odpadovej rúre, kotrá je uzka a stále je tam záchod alebo odtoky upchaté - všetko by sa muselo opraviť! a navyše, keby ona prepísala na syna podkrovie, tak potom čo s pozemkom? ten by stále patril jej a potom ešte dolné poschodie, kde teraz žije ešte starká. A ked starká zomrie mám veľkú predtuchu, že by sa tam svokra nasťahovala a to by bolo iné "žúžo".......!!! ale je tu ešte druhá možnosť že moja babka chce na mňa prepísať jeden krásny pozemok. Samozrejme ešte nie je zapísaný ako stavebný, ale to je maličkosť. Je to veľmi blízko mojej a manželovej roboty. Ale museli by sme si zobrať vyššiu hypoteku na bývanie(možno aj o 20000eur). ale mali by sme svoj pozemok, svoj domček proste všetko svoje. Ked som to povedala svokre, povedala, že či som hlúpa takú vec robiť, ked ona nám chce prepísať "hotové" a nič by sme nemuseli stavať. a že by aj svojmu synčekovi našla tam niekde blízko robotu, aby nemusel daleko dochádzať.....Môj muž stojí medzi dvomi ženami! Ja by som svokre aj niečo povedala, ale doteraz som bola veľmi mierna k nej, a nechcela som ju uraziť. Stále a dookola prehovára syna aby sa postavil na jej stranu. Je mi hozne ľúto, že mám svokru akú mám. Ona mna stavia do pozície, že som "neprispôsobivá a nevdačná nevesta" :( čo mám spraviť poradte!!

eeffka
2. máj 2013

@evkakorcek sak ked tak velmi nech nech na vas prepise cely dom aj s pozemkom s pravom dozitia babky, nie svokry. myslim ze ju prejde raz/dva 😀 Ked chce tak veeelmi pomoct syncekovi...
a + ked je to stara barabizna tak tu zrovnat so zemou a stavat nanovo.

baklik
2. máj 2013

a co na to hovori tvoj muz? mat domcek na svojom pozemku je uzasne, otazne ale aj je, ako by ste zvladali splacat hypoteku. to si dobre rozmyslite, aby ste potom nahodou neostali o suchych rozkoch, obrazne povedane.
zas chapem aj tvoju svokru, ze nechce, aby velky dom ostal nevyuzity a isto sa tam planuje prestahovat, ze by aj vam bola na blizku a bla bla... zalezi od toho, ake mate spolu vztahy.
mam kamaratku, ktora si s muzom prerobila horne poschodie u svokrovcov a nemaju ziadny problem, nikdy sa nestazovala, maju starych rodicov po ruke, co je niekedy na nezaplatenie...
a co sa tyka prerabky starej barabizne v zlom stave - nove je nove. treba si preratat, co by vas vysli opravy a co stavba noveho domu a aj podla toho sa rozhodnut.

skeptik
2. máj 2013

@evkakorcek Hlavne si asertivne stoj za svojim a nenechaj sa prehovorit, uvazujes dobre.
Chod za babkou a popros ju nech sa poponahla s tym pozemkom a vyries to co najskor s prepisanim na stavebny. O tomto nemusis informovat nikoho, potom postavis rodinu pred hotovu vec ako sa veci maju.

norcima
2. máj 2013

Tak jednoznacne by som vybrala krasny pozemok a vlastny novy domcek podla vasich predstav, vsak je to na cely zbytok zivota...

eeffka
2. máj 2013

@evkakorcek juj a este ma napadlo ked/ak tvoja babka napise pozemok na teba nech ti ho daruje!!! dary su tvoje nie manzelske a do toho je aj tvoju svokru aj defacto tvojho muza velke TRT. 😀

rebeka25
2. máj 2013

@evkakorcek
Ak sa pustite do prerabky co Vam nuka svokra, tak to skor alebo neskor iste olutujete to je iste.... Vzdy to tak bolo.... Ak chce svokra prepisat tak tak ako pise
@eeffka cele. Vies ako sa hovori : S polky certove volky.... Ale zatial vsetci co prerabali stare, tak povedali ze by uz nikdy do toho nesli , ze radsej nove stavat lebo pri starom ta furt nieco prekvapi....

Ak si vezmete vacsiu hypo tak iste ze budu splatky vyssie, ale zasa si preratajte aj energie co vas vyjdu v starom dome, a kolko v novo postavenom domceku lebo to byva teda poriadny rozdiel. 😉

katika55
2. máj 2013

@evkakorcek Tak ja by som brala tú druhú možnosť, aj keď by som si mala zobrať kvôli tomu vyšší úver. My bývame v staršom domčeku, ktorý sme si svojpomocne prerábali, nebol v takom zlom stave, ale aj napriek tomu nás kúpa domu + pozemku a prerábka vyšla na cca 55000 eur. Bez hypotéky to bohužiaľ nešlo. Moji rodičia boli proti tomu, aby sme sa sťahovali, aby sme zostali bývať u nich... zo začiatku sme totiž bývali u nich, nakoľko sa nám narodila dcérka... manžel chodil po práci a "makal" na dome. Moji rodičia majú veľký dom, ale to ich "staranie sa" do všetkého nám dosť narušilo aj môj vzťah s manželom. Ja som bola niekde "v strede", riešila som aj našich a aj môjho manžela, jedným sa nepáčilo "to", druhému zas "ono". Dosť ma to vtedy ničilo, lebo svojich rodičov si vážim, na druhej strane som sa už tešila na to, že sa osamostatníme. Sťahovali sme sa nakoniec dva dni pred Vianocami, moji rodičia sa s tým zmierili... na domčeku je ešte veľa práce, ale ja som šťastná, že sme tu, pomaličky si šetríme a prerábame, čo sa dá. Teraz čakáme druhé bábätko, bojím sa, ako to zvládneme - hypotéku, poistky, auto..., rodinu. Ale ten strach má asi každý. Každopádne, ten pokoj a kľud, ktorý teraz máme je na nezaplatenie. Moji rodičia to prežili, chápu to, že každý by mal žiť svoj život a dokonca prežili aj to, že si hneď na vedľajšom pozemku postavil dom môj brat aj s manželkou a už tam pribudol aj ich synček. Takže za mňa, určite sa osamostatniť a bývať vo svojom, aj za cenu vyššej hypotéky. 😉

sissy27
2. máj 2013

@evkakorcek u vás nie je problém vyriešiť bývanie, ale problém je prestrihnúť manželovu pupočnú šnúru od mamičky... lebo keby mal v tomto jasno, tak nemá problém rozhodnúť sa pre bývanie, tam nie je nad čím rozmýšľať, či investovať do vlastného alebo do mamičkinho za úplne divných podmienok... a ty sa asi svokre nezavďačíš nijako, tak asi ani nemá zmysel sa tým hlbšie zaoberať...
dajte si vypracovať nejaký projekt, koľko by vás vyšla prerábka starého domu a predložte to svokre s tým, či to bude financovať, keďže teda celý dom ani pozemok na vás prepísať nechce... lebo podľa toho čo opisuješ, by vyšlo asi lacnejšie starý dom strhnúť a postaviť nový, ale na cudzom pozemku určite nie...
a to, že mamička by synovi našla novú prácu, aby nemusel ďaleko dochádzať, to ani nejdem komentovať, to je pre mňa konečná... snáď má tvoj muž dosť rokov na to, aby si našiel sám prácu aká mu vyhovuje, nie?

evkakorcek
autor
2. máj 2013

@katika55
@sissy27
@rebeka25 Viem, že by som to že tam pôjdeme olutovala, a ako to tu už bolo písané je to nacelý život. Viete môj manžel sa proste nevie rozhýbať. On je v tomto taký - ako mu kto povie tak bude. Preto radšej rieši maminu voľbu, pretože mu to dostlova "vtlka" do hlavy. Veľa ktár ho mama volá do toho domu že nech príde opraviť toto a tamto a potom mu ukazuje ako si to prerobíme. a že aké to budeme mať super! Mne veľa krát povedala, aby som tam prišla spať, že nech si zvykám.....no to je už doviiii......a ja si fakt neviem predtsviť čo by to bolo keby keby sa tam potom ona nasťahovala. Určite by som to olutovala.....Proste je to len a len svkrin sen aby sme tam šli! a ona ma stavia pred hotovú vec ☹

magali
2. máj 2013

sakra nepridalo mi prispevok.. takze znova.. urcite vezmi ten pozemok a postavte si svoj dom, kde budete byvat sami.. z vlastnej skusenosti ti radim, nebyvat so svokrou.. my byvame s nasimi, sice nam pomahaju ale ideme si na nervy, keby som mohla vratit cas, postavim si dom.. ked mas problemy so svokoru teraz, budes ich mat aj v buducnosti

evkakorcek
autor
2. máj 2013

@magali ano ano máš uplnu pravdu, ale to svokre povedať. lebo ona je hrozne urážlivá, a to si neviem predstaviť čo by sa stalo keby som jej povedala napr. že do toho starého domu nevrazím ani korunu...to by bolo 😔

evening_star
2. máj 2013

@evkakorcek Ja byvam teraz so svokrou aj so starkou v jednom dome a nervy mam na prasknutie. My chceme ist jednoznacne do noveho - tiez teraz hladame pozemok. Ten dom, to ako keby si opisala ten nas - same plesne, krive steny, podlahy (ked sme si sem postavili skrine, mm musel nanovo do skrin prevrtat diery a napasovat odoka dvere na nich, aby to vyzeralo rovno), cez okna fuci, presne- aj tie uzke odpady, v umyvadle stoji voda. A nasa svokra tiez ze preco tu u nich nechceme v tom podkrovi zostat. No isto, to v ziadnom pripade- rekonstrukcia podkrovia by nas vysla tolko co novy maly bungalovcek, a večne by som musela riešiť tieto vzťyhy so svokrovcami. To je na hlavu, ziadne sukromie, citim sa pri nej ako male decko, ked niekam ideme furt len kam idete? kedy pridete? budete dlho? a ked mi pride balik, tak sa vypytuje- co ti prislo? No niekedy mam chut odseknut ze h....o. A to mame celkom dobre vztahy, tiez ako ty pri nej sa zdrziavam komentarov a snazim sa byt mila, ale ja by som s nou cely zivot zit nedokazala. Nehovoriac o tom, ze cela velka zahrada je jej, chova tam kury vo volnom vybehu, a tie ho.na su s prepacenim vsade, pomaly aj do domu chodia, lebo vchodove dvere nechava dokoran cely den otvorene (ma taky zvyk). To keby sme si tam na dvore chceli dat zamkovu dlazbu alebo nieco podla seba urobit, vysadit, tak sa neda. Vzdy su tam tie spolocne priestory a iny zivotny styl. Takze ti radim ist do svojho, ci uz do bytu, alebo domu, je to jedno, podla toho, ako to mate s financiami, ale ja mam nazor, ze mlada rodina ma byvat v ramci zachovania dusevneho zdravia a fungovania manzelstva sama.

mimikas
2. máj 2013

ked chces mat svoj dom tak co riesis neaku svokru, co ta je po jej nazore na byvanie. Svojmu muzovy povedz svoj nazor a pevne rozhodnutie a este mu tak velmi jemne pripomen ze ty si jeho manzelka a do vase zivota uz nepatri jeho mama ako rozhodavacia jednotka a mas to vybavene.

ollako
2. máj 2013

@evkakorcek ahoj tiez by som riesila vlastne byvanie, ....myslim si,ak by si vzala svokrinu ponuku, ze sice teraz by si bola "dobra", ale neskor, by sa vam mohli vztahy pokazit, lebo nemohla by si nic robit na pozemku po svojom, stale tam bude niekto kto ti do toho bude kecat....podla v ramci dobrych vztahov, sa osamostatnitem ked mate pozemok...moja mama byvala , nie ze so svkrovcami , ale u svojej mami, starke este zije ma 86, a furt si nemoze, kvety posadit kam chce, zeleninu sadit kedy chce, pri vareni zobrat, vareechu ci hrniec aky chce, ani zapalit si doma nemoze, ma 55 a skryva sa ako pubertacka, povedala, ze nikdy uz by nebyvala dvojgeneracne....a suhlasim s
@eeffka nech vam teda prepise dom aj s pozemkom 😉 alebo to odkupte, cenu by vam mohla spravit, ale to uz radsej nove 🙂

ollako
2. máj 2013

a este ma nieco napadlo, keby prerabate akoze podkrovie , mozno by ste museli porobit ,co to aj dole a to zaplati svokra? alebo ako? napr, deku, odpady ,vodu atd

hajajanka
2. máj 2013

@evkakorcek Vzdy budes byvat v cudzom, ak pristupis na riesenie s podkrovim. Prerabka podkrovia nie je podla mna plnohodnotne byvanie, pretoze byvas v cudzom dome, prerabas cudzi dom a napr. v pripade, ze sa budete chciet v buducnosti odstahovat, tak budete mat dost problem predat toto podkrovie (povedala by som, ze je 100% - na istota, ze ho nepredate). Takze vlastne strkas peniaze do niecoho, co nebudes moct v buducnosti predat a to su pomerne velke investicie na to, aby sa len tak vyhodili von oknom.
Dalsou vecou je, ze v takom dome nebudes mat nikdy pokoj. Vzdy je tam nejaky cudzi element, ktory sa do vsetkeho starie (existuju aj vynimky, samozrejme a spolocne byvanie je skor pomocou - ale nemyslim si, ze by to bol tvoj pripad. Ved ked manzelova mama komanduje tvojho muza teraz, tak nechci vediet, ako to bude robit, ked ho bude mat uplne pod nosom).
Ak nie je spolocne byvanie nutne (napr. ked si prestahujes rodicov do spolocneho domu alebo dvora z dovodu ich velkej vzdialenosti a teda by sa o nich nemal kto postarat), je hlupost to robit.
Jednoznacne vlastne byvanie.

hajajanka
2. máj 2013

@evkakorcek A este nieco som chcela dodat.
Neber ohlady na to, ze niekoho urazis svojim nazorom. Mas pravo mat vlastny nazor. Vysvetli im to obidvom uplne priamo, bez okolkov. Lebo mam pocit, ze mnoho ludi riesi na MK to, co by mali riesit so svojimi pribuznymi. Jednoducho to odkomunikuju tu na MK a doma su ticho ako vos pod chrastou. Ale ostatni si nedomyslia, co chces povedat, treba jednat na rovinu. Lebo ked sa rozbehne akcia "spolocne byvanie" a ty budes ticho, tak z toho uz len tak lahko nevyklznes.

sashabb
2. máj 2013

@evkakorcek jednoznačne do svojho. Radšej zobrať uver a mať pekný nový dom, ako nebrať uver a prerábať postupne starú haraburdu. Ver tomu, že pokiaľ by ste čo to opravili, za tie peniaze by ste mali postavený celý dom.
Svokru pošli kade-ľahšie, nech sa stará v prvom rade o seba. Nieje nič horšie ako prerábať dom pre "10" generacii 🤐

hradnapani
2. máj 2013

@evkakorcek v prvom rade si musis zabezpecit to,aby aj tvoj muz zdielal tvoj nazor. Muzi pocuvaju na racionalne argumenty, takze mu musis jasne ukazat, preco stary dom nie a novy inde ano. Zabezpec si dostatok logickych a racionalnych dokazov, vratane technickych veci, spis si ich jeden po druhom, daj mu ich precitat, nech sa vyjadri. Pripadne si dohodnite stretnutie s nejakym odbornikom na stavby, ten mu to uz dostatocne jasne hadam vysvetli... aj keby vas to malo stat nejaky ten poplatok za konzultaciu.... ide o vasu buducnost... a ta nebude ruzova v plesnivom dome so svokrou...
inak, nie je horsie, ako ked sa muz drzi maminej sukne a nevie sa rozhodnut ☹

lujza123
2. máj 2013

@evkakorcek no jednoznacne to najlepsie vystihla @eeffka .....do starej budy ist len ked to bude vase....ale tipujem ze svokra ma ine plany preto tak nalieha
Staci si pozriet temy tu na fore..nenajdes jeden jediny prispevok kde by niekto spominal ze spokojne naziva zo svokrou pod jednou strechou...a spoluzitie zo starou babickou ma tiez svoje "caro" ..budto bude setrit-nekurit, zvlakat vsetok bordel do domu alebo podobne starecke ulety
Nehovoriac o tom ze v novom nizkoenergetickom dome budete mat ovela nizsie naklady na zivot a nebude sa vam tam kazdu chvilu nieco kazit, budete mat usporiadane miestnosti tak ako vam to bude vyhovovat ale co je hlavne BUDETE TAM LEN A LEN SAMI

Takze skus to svokre slusne ale razantne vysvetlit preco chcete vlastne. A nedaj sa zlomit ani prehovorit, budu to aj tvoje peniaze a tvoja hypoteka. Je to prilis vysoka suma aby sla do niecoho s cim nesuhlasis

hori
2. máj 2013

@evkakorcek myslim, ze vo vasom pripade je vyber absolutne jednoznacny - jasne, ze stavat vlastne aj za cenu vyssej hypoteky - svokra vam musi tlacit teda paradne kaleraby, ked co len uvazujes o tom jej podivnom navrhu... a ako jej to povedat? uplne normalne, jednoznacne, priamo, nech sa hoci aj urazi... vsak hadam nebude ona rozhodovat o tom, ako budes byvat? btw. ona vlastne potrebuje, aby jej tu barabiznu niekto prerobil, takze nahnevana bude urcite, ze jej z vas nevysla ani koruna...
vies, radsej by som si trieskala hlavu o mur za vlastne zle rozhodnutie ako za to, ze niekto zle rozhodol za mna...

quaxi
2. máj 2013

@evkakorcek zo skusenosti ti poviem, ze prerabka stareho domu vyjde vacsinou minimalne 2nasobok toho, co si ludia vopred mysleli pri predbeznych prepoctoch. Takze tych 20tis. mozno vobec neusetrite, prave naopak. A druha vec - pri takto zvlastnom vysporiadani pozemku a domu ti banka uver neda - oni potrebuju zaruku, ze keby si nesplacala, tak mozu ten dom predat a peniaze za uver sa im vratia, a prerobene podkrovie bez toho aby si vlastnila cely dom a pozemok je prakticky nepredajne. Normalne sa chodte spolu s muzom na to spytat v banke a uvidis co ti povedia - hned budes mat argument pre muza, preco nemozete prerabat svokrin dom a treba ist do svojho 😉

evkakorcek
autor
2. máj 2013

@quaxi ďakujem to si mi veľmi múdro napísala. ani ma nenapadlo, že aj z takehoto hľadiska je prerábka podkrovia "nemožná"....

evkakorcek
autor
2. máj 2013

@hori
@lujza123
@hradnapani
@hajajanka

@ollako
@evening_star babuľky dakujem, veľmi dobre mi tu radíte a aj poniektoré opisujete to spolunažívanie. Už tento víkend zas budem so svokrou v TOM dome.....tak jej pekne poukazujem čo by sa všetko muselo prerobiť a že jednoducho by nás vyšiel nový domček omnoholo lacnejšie....... bože ale bojím sa potom že to bude zas peklo, ked snou nebudem súhlasiť. oooh to si neviete predstaviť. Už ked ma pri prvom mojom nesúhlase nazvala nevdačnicou, tak čo to bude potom :(

jujala
2. máj 2013

citala som len tvoj uvodny problem. Moj nazor je takyto: prerabat stare = preplatis 2x viac ako za nove. Ver, mam skusenost a skus sa spytat znamych ktory tym presli.
v Tvojom pripade a pri starej nehnutelnosti treba brat do uvahy
1. - statika, kanalizacia\cisticka,elektrina, vlhkost, strecha, zateplenie........... Na vsetko treba oficialne vyjadrenia...tie stoja moooooc prachov.
2. majetkovo-pravne vztahy. Zjavne okrem podkrovia nebudete vlastnit nic dla tvojich informacii. Co garaz? Chcete terasu, hupacku na dvore.......? Smola, pravne nemozete nic postavit mimo podkrovia.
3. V ramci dobrych vztahov, treba sa usadit v rozumnej vzdialenosti od takej svokry
4. Novy pozemok+novostavba+ hypoteka = lacnejsie ako ta zalezitost so starym domom. a je to len a len vase!!!!
5. NAJDOLEZITEJSIE!!! Musite sa vy mladi zhodnut co chcete a ako to chcete. Inak pridu hadky a zlo v rodine.

jujala
2. máj 2013

Som sa zasmiala .....ta nazvala nevdacnicou. Ja by som reagovala: Ano ale pri rozume 🙂

andreah25
2. máj 2013

@evkakorcek Stavba nového je jednoznačne lacnejšia ako prerábka starého a dupľom keď ako píšeš, museli by sa meniť všetky rozvody, riešiť pleseň stien a pod. V podstate podľa Tvojho popisu by ten dom ostali pri prerábke iba holé steny a všetko by sa muselo robiť na novo. Takže nenechaj sa zbalamuťiť a určite si postavte svoje a nové.

A svokre povedz, že ak chce tak veľmi pomôcť, tak nech vám prepíše celý dom aj s pozemkom a bez ťarchy doživotného práva babky - to si už určite rozmyslí, či do toho pôjde alebo nie. S doživotným právom nedostanete totiž ani hypotéku na ten dom.

aadulik2110
2. máj 2013

niečo mi to pripomína..... ale napíšem ti len jedno - svoje je svoje a postavené je 1000x lepšie ako 100x prerábané.... ja by som starú "barabizňu" neprerábala.... aj keď to je tiež možnosť na vlastné bývanie. Ja som mala starých rodičov - rok po roku zomreli, zostal veľký dom, celkom pekná záhrada.... ja by som do toho nešla ani keby čo..... za predpokladu, že naši by mi svoju polku darovali, musela by som vyplatiť maminho brata cca 25 000€ + náklady na opravu (dispozičná prerábka, prerábka vody, elektriny a pod..... + zariadenie určite by zhltlo viac ako 30 000€ a to je len môj mierny odhad) a to ešte nehovorím o úprave okolia a fasády domu..... S manželom sme dostali pozemok (svadobný dar) a postavili sme si nový dom.... áno máme hypotéku skoro takú akú som teraz vyčíslila tie dve sumy.... ale máme nové a viem, že najbližších niekoľko rokov do "väčších" vecí nebudem musieť investovať....

skeptik
2. máj 2013

@evkakorcek 🙂 nic jej neukazuj co treba prerabat - to nema vobec ziaden vyznam - ona si najde argument, potom ti este bude vycitat, ze si nevdacna, lebo ona nasla riesenie a nic ti nie je dobre. Ty musis stat na svojom a uplne najlepsie je, ked jej povies, ze ti lokalita nevyhovuje a chces ist tam a tam, s tym nic nenarobi. Cokolvek budes argumentovat si dobre rozmysli, lebo ona uz je rozhodnuta a o nic ine jej nejde ako ta presvedcit.

hradnapani
2. máj 2013

@skeptik presne tak! argumentovat iba pred manzelom, nech mu to konecne svitne @evkakorcek So svokrou je uplne zbytocne ist do nejakych debat... a tvoj muz bude co? bude tam tisko stat a necha ta, nech si to zliznes? Je to jeho mama, on nech jej oznamuje konecne rozhodnutie...