Nevieme vyriešiť spoločné bývanie

evkakorcek
2. máj 2013

Žienky potrebujem poradiť ako ďalej postupovať, alebo čo mám spraviť..... Bývame u našich a už dlhšie s manželom riešime spoločné bývanie, ale nevieme sa rozhodnúť kvôli jeho mamke, pretože ona nám stále "skáče" do rozhodovania a núti resp. prehovára syna (môjho manžela) ne jej "riešenie". Pokúsim sa to tu trošku priblížiť. Svokra zdedila po rodičoch dom, ale ešte tam býva jej mamina. Je to dvojposchodý starý dom. Ona stále dookola prehovára manžela, že ona nanho prepíše podkrovie a že si to tam môžme prerobiť a tak. Ja stým samozrejme mám problém - pretože prerábky toho domu by nás vyšli veeeľmidraho. Je to strarý dom, ktorý má plesnivé steny a oni s tým nič nerobia. Všetky okná prefukujú a sú zničené a to nehovorím o potrubí a odpadovej rúre, kotrá je uzka a stále je tam záchod alebo odtoky upchaté - všetko by sa muselo opraviť! a navyše, keby ona prepísala na syna podkrovie, tak potom čo s pozemkom? ten by stále patril jej a potom ešte dolné poschodie, kde teraz žije ešte starká. A ked starká zomrie mám veľkú predtuchu, že by sa tam svokra nasťahovala a to by bolo iné "žúžo".......!!! ale je tu ešte druhá možnosť že moja babka chce na mňa prepísať jeden krásny pozemok. Samozrejme ešte nie je zapísaný ako stavebný, ale to je maličkosť. Je to veľmi blízko mojej a manželovej roboty. Ale museli by sme si zobrať vyššiu hypoteku na bývanie(možno aj o 20000eur). ale mali by sme svoj pozemok, svoj domček proste všetko svoje. Ked som to povedala svokre, povedala, že či som hlúpa takú vec robiť, ked ona nám chce prepísať "hotové" a nič by sme nemuseli stavať. a že by aj svojmu synčekovi našla tam niekde blízko robotu, aby nemusel daleko dochádzať.....Môj muž stojí medzi dvomi ženami! Ja by som svokre aj niečo povedala, ale doteraz som bola veľmi mierna k nej, a nechcela som ju uraziť. Stále a dookola prehovára syna aby sa postavil na jej stranu. Je mi hozne ľúto, že mám svokru akú mám. Ona mna stavia do pozície, že som "neprispôsobivá a nevdačná nevesta" :( čo mám spraviť poradte!!

afrika
2. máj 2013

mám sksenosť aj so stavbou nového domu aj s prerábou starého a preto jednoznačne - NOVÝ domček 🙂 🙂

tetkabetka
2. máj 2013

@evkakorcek Tiež som sa zasmiala nad tou nevďačnicou, čakala som nejaké vulgárnejšie slovo. 😀 Máš v paži, je to tvoj život a musíš sa zmieriť s tým, že svojimi rozhodnutiami proste niekoho niekedy aj naštveš. Spíš si všetky tie argumenty, čo ti tu baby popísali, nauč sa ich a pekne jej ich dokolečka dokola (aj manželovi) recituj. Hlavne sa nenechaj citovo vydierať a zlomiť. Bola by to chyba, ísť do toho domu. Svokre fakt ide o to, aby nemusela po babkinej smrti riešiť predaj domu a aby vás mala pod kontrolou. Ale ona sa s tým časom zmieri, aj keď teraz bude zo seba robiť nejaký čas "chudinku". Držím palce a daj vedieť, ako to nakoniec dopadlo.

livocka21
2. máj 2013

@evkakorcek ajajaaaj...tazke tazke tazke...NEUSTUPIT!!!! hlavne neustupit...tvoja alternativa je lepsia... hypoteku by ste museli brat tak ci tak a tak nebudete mat na krku svokru a ani jej matku.... znie to tvrdo, ale ja mam podobne problemy a viem preco to hovorim.... tvoj muz musi pochopit ze ma uz svoju rodinu a nemoze furt pocuvat mamicku...drz sa a NEUSTUPUJ 😉 ...obaja pracujete tak sa hypoteky nebojte a su rozne poistenie proti neschopnosti splacania....

janinah
2. máj 2013

každý, kto prerábal,ti povie,že za tie peniaze a nervy/robíš jedno a vzápätí sa ukáže nutnosť robiť aj ďalšie veci,s ktorými si nerátala/ by bol dááávno nový dom...a ak ten starý dom,tak celý a príp. s babkou /nie svokrou/ ako vecným bremenom....ale svokra do syna neustále hučí,ty tiež a on nevie čo s tým,treba sa rozhodnúť rýchlo kvôli celkovej situácii a aj rýchlo začať stavať....my sme sa skoro rozišli dva týždne pred svadbou,dovtedy bolo,že ostaneme bývať v meste,kd esme obaja mali byt aj prácu a zrazu sa svokre znepáčilo,že v dome na dedine bude sama /že tam bola sama predtým 15 rokov jej nevadilo/ a začala do mm hučať,nech nemeníme naše dva 1izbáky za väčší byt,však k nej do domu máme prísť..vtedy mi môj otec povedal,že s amám zaťať a neustúpiť,ak ma chlap chce,tak urobí čo chcem ja 😉 tak aj bolo,bývali sme v meste vo veľkom byte a k svokre sme chodili len na víkend /mne aj toto bohato stačilo

janicka11
2. máj 2013

Ahoj,,veru tak ako Ti baby radia,tak teda neustup,,sama dobre vieš kde ti bude teda vám lepšie,kde budeš štastnejšia 🙂 🙂 Ale ked už teraz si z toho hotová byvať so svokrou tak dotoho ani nechod,pre istotu 😉

evkakorcek
autor
2. máj 2013

@janinah no ved práve, že aj mi sme s maželom dosť pohádaný práve kvôli tomuto ☹ .....a jeho madr to len pekne hrá do kariet.

svetlusska
2. máj 2013

@evkakorcek a ma tvoj manzel este nejakych surodencov? ja mam nastastie zlatu svokru takze ja by som s nou problem byvat nemala....a poviem ti z vlastnej skusenosti ze do takeho riesenia ako navrhuje tvoja svokra by som nesla zvlast ak na tvojho manzel neprepise vsetko...priatelka mojho brata ma s mamou tiez tak porriesene byvanie...oni byvaju na poschodi a prizemie patri bratrancovi jej otca..ten im ten spodok nechce predat tak ten dom aj tak vyzera..ak by si okolo neho presla pomyslis si ze tam nikto nebyva...v zime maju vsade zimu lebo spodok sa nevykuruje, nikto tam nebyva, vonkajsok je v dezolatnom stavee..no des...a tiez by som nepristupila na variantu darovacia zmluva ta je totiz napadnutelna.....a moja skusenost lepsie postavit nove ako investovat ddo stareeho zvlast do takeho ako ty opisujees...my mame tiez starsi domcek, tiez sme mali problemy pri jeho odkupeni kedze bol rozdeleny na casti medzi surodencov ale starala sa iba svokra ale jej mama si to neporiesila za zivota...a tu nieco opravime tam sa to pokazi..ale tak planujeme stavat nove tak hadam coskoro...

gloria9
2. máj 2013

@evkakorcek ahoj ja spolu s mojim priatelom bývame u našich máme synčeka byvame na poschodí samostatný vchod samostatné bývanie má to svoje výhody aj nevýhody ale viac vidím tých výhod ak si rozhodnutá ze chces ist od nich prec a bývat samostatne tak jej to na rovinu povedz nema sa prečo urazit je to tvoj zivot tvoje rozhodnutie ona sa mozno bojí aj ostat sama a lepsie by jej bolo keby ste tam boli vy konecne by sa nieco dialo okolo nej🙂 ja mam mladých rodičov ešte robia aj na dome aj na dvore spoločne budujeme a tesime sa z kazdej maličkosti rozumieme si ak ty si s nou nerozumies nema to zmysel....

magali
2. máj 2013

@evkakorcek ano chapem, nechces sa hadat, svokra vas v podstate takto aj citovo vydiera, ale je to len na tebe, chvilku budes pocuvat komentare a odute ksichty riesit ale to prejde a hlavne ked budete vo svojom, nebudes ju mat pred ocami kazdy den a moze ti byt ukradnuta.. viem ze to nieje lahke ale vidis ze ti tu vsetky radia aby ste isli do svojho, ver nam, bude to stat zato, len musite byt rozhodnuti obidvaja.. drzim ti palce

sashabb
2. máj 2013

@evkakorcek suhlasim so @skeptik absolutne sa tym nezaoberaj, a vôbec to so svokrou nerieš, resp. neukazuj a nehovor čo by trebalo prerobiť. Tymto jej daš len možnosť, aby Vas začala prehovárať, keďže jej to príde ako len váš dôvod na výhovorky. Jednoducho jej jasne povedať, že budete stavať svoje a bodka. Ak by s tym začala, treba to hneď rázne ukončiť, nechcem sa sem sťahovať - nebudem sa sem sťahovať.
Už len to by ma varovalo ako sa chová teraz 🙄

A ver, že to nieje len o prerobení podkrovia. Je to o prerábke celého domu, keď nie hneď tak časom určite.

kveta
2. máj 2013

@evkakorcek Svokra to chce darovat svojmu synovi, takze Ty budes budovat a zit v cudzom, odkial Ta mozu kedykolvek vyhodit. Neinvestovala by som do toho ani korunu, nieto euro.

skeptik
2. máj 2013

@kveta ved to, toto je nic oproti tomu co este by to mala za peklo, keby k tomu doslo. Svokra na koni a @evkakorcek sa moze pri kazdej hadke balit, doslova psycho

miriam11
2. máj 2013

@evkakorcek ahoj, nielen zo svojej skusenosti viem, ze postavit novy dom je lahsie, ako prerabat stary. Dokonca aj financne. Rozhodne chodte do noveho. Prestuduj si nejake clanky na internete, manzelovi predostri, aby si uvedomil pre a proti. Rozhodne je skor lepsie stavat novy dom. Budete mat pokoj a rob podla svojej intuicie. To je dost dolezite. Ked sa Ti uz teraz prerabka starej barabizne nepozdava aj kvoli pripadnym vztahom v buducnosti, nedoriesenost pozemku okolo stareho domu, svojkra a jej mozne byvanie v nom, skor ci neskor si budes bit hlavu o mur, ze ste nepostavili svoje a nove. Zoberte uver, teraz je taka doba, vsak ked pozemok na vas prepise, ja som z kraja, kde mas pozemok drahsi ako cele postavenie domu. Drzim palce, aby ste sa spravne rozhodli. 🙂

egyptanka
2. máj 2013

Ahoj nejdem citat vsetky rady co dali kocky predo mnou, ale muzi si potrpia na investicie. Staci mu povedat, ze v kupe noveho domu je investicia do buducnosti, ze to budete mat vlastne cele a ze vas syn to po vas moze zdedit. Zatial co z podkrovia bez pozemku nema vas syn v budocnosti nic. Skus muzovi zahrat na to, ze z kupy noveho domu investujete do buducnosti vasho syna. 🙂

margarita
2. máj 2013

@evkakorcek
stary dom prerobit Ta isto vyjde drahsie, najma ak sa jedna len o podkrovie, a zaklady a prizemie ostanu stare, je to ako liat nove vino do starych flias 😉
ked mozes stavat na zelenej luke nieco z modernych materialov a presne podla svojich predstav, neni o com 😀

hlavne asi si ujasnit s manzelom, ze s kym zije, a aky ma vztah k matke....drzim palce.

kaktusik007
3. máj 2013

@evkakorcek chapem, ze sa citis ako medzi dvoma kamenmi.... a presne viem, kde je problem, tiez som mala mamickara - teda oficialne este mam, rozvod nie je pravoplatny zatial..... proste tuto nepomoze nic --- musis si pevno stat za svojim.... ako napisala
@janinah - jej otec jej spravne poradil, ak ta chlap chce, ,spravi to co chces ty ako manzelka a matka jeho deti.... a ak to nesrpavi a postavi sa na stranu mamicke, tak taky chlap za to nestal a je dobre, ze si na to prisla skor ako neskoro.. moja osobna skusenost, postavil sa na stranu mamicke v tak zasadnych veciach, ze pre mna ako manzelku to bolo neprijatelne....

na obhajobu stareho domu --- ano, prerabat, ak ten dom je v dobrej lokalite a ma dobru statiku a suche mury.... resp. priklad - ak by ten dom bol hned pod bratislavskym hradom, mal hlinene steny a kamenne zaklady, ale staticky by bol v pohode, tak takyto dom jednoznacne opravovat -- pretoze LOKALITA a dusa domu.... ale rovnako iba za podmienok ze vlastnite cely dom a aj pozemok!!!!
ale ako popisujes, jedna sa o stary obycajny dom, ktory ked zacnes prerabat zistis ako je dofusovany.... od takeho proste ruky prec.... a aj lokalita som pochopila ze ten pozemok je lepsie vam k praci.... takze tu podla mna nie je o com....

v tvojom pripade proste novy je novy.... a ak by malo padnut za obet tvoje manzelstvo kvoli tomutto rozhodnutiu, tak to manzelstvo nie je v poriadku a skoncilo by neskkor tak ci tak...

ako ja beriem, ze je to ultimatum voci tvojmu manzelovi.... ale nech sa uvedomi, ze rodina si ty - a nech konecne prestrihne pupocnu snuru s mamickou

vieruna
3. máj 2013

@evkakorcek My sme byvali so svokrovcami cca 2 mesiace ked sme dokoncovali svoj dom. Islo ma porazit. A to mame fakt vyborne vztahy. Predtym aj potom som svokru povazovala za takmer kamosku. Ale tie dva mesiace by som rozbijala riad. Mam kamosku. S muzom sa nechali nahovorit na take riesenie ako ponuka vam svokra. Ze vrchne poschodie so samostatnym vchodom napisali na nich. Oni do prerabky vrazili vsetky peniaze. Po par rokoch sa situacia pomenila, rodicia by dom radi predali, ale peniaze by chceli rozdelit akoze spravodlivo, cize aj pre sestru. Kamoske s muzom sa to samozrejme nepaci. Majetky a peniaze treba mat na poriadku. V rodine skor ci neskor vzdy pride ohladom majetku k vadenici. Aj tych naj to rozkmotri a nie to ked tie vztahy nie su idealne😒

evkakorcek
autor
3. máj 2013

@vieruna
@kaktusik007
@margarita
@egyptanka
@skeptik
@magali Babuľky veľmi múdro hovoríte. Keby si tak prečítala aj moja svokra 😀 A je jasné že keždý muž má svoju mamu veľmi rád a považuje ju za najmudrejšiu, teda pokial nemajú samozrejme rozvrátený vzťah. Môj muž má svoju mamu tak strašne moc rád, že jej slovo je viac ako moje (nie vždy). Svokra sním vie manipulovať a to je najhoršie. Ved mi sme už pol roka boli v tom, že si teda zobereme úver na nový domček a pôjdeme za babkou nech ten pozemok na nás prepíše čím skôr. Ale nejako sme sa povadili (manželská hádka) a svkra to hned využila a postavila si syna na svoju stranu... teraz ja som v pozící že sa neviem prispôsobiť!! Moja mama mi povedala. aby sme teraz dali bokom celé stavanie domu, ale aj tú "možnosť" prerábať a s mužom si urovnať vzťah - ja som jeho manželka, somnou bude žiť! a až potom ked si manžel uvedomí silu manželstva sa môžme porozprávať o spoločnom bývaní.....teraz to je tak, že jeho mamka mu niečo povie a on sa zničoho nič rozhodne pre jej riešenie, ale to sa takto nedá! pokial sa do nás bude ona miešať nič dobré z toho nebude 😨

sonice
3. máj 2013

@evkakorcek ja som bvala so svokrou 9 rokov!!!!!!!!!!!!!!!! NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE nikdy viac.

Ale poviem Ti len jedno: NIKTO Ta nemoze nutit spravit to, co sama nechces, pokial to naozaj nechces.
Je to uplne jednoduche, povies manzelovi jedno razne NIE, nepojdeme tam, nechcem to.
Pokial sa opyta preco, tak mu samozrejme povedz a znova to zakonci tym, ze je to pre Tebe uzavreta kapitola a nema zmysel to dalej riesit!!
Ty by si manzela nutila do dacoho, co vies, ze na 100% nechce? Istotne nie, tak nechapem, preco so sebou nechas manipulovat.

AJ tak by sa to podpisalo na Vasom vztahu. My sme sa kvoli svokre takmer pred rokom rozviedli! Vazne.
Nastastie uz sme pol roka vo vlastnom. Je to uplne iny pocit, ver mi. 🙂
DOkonca tyzden po podpisani zmluv na kupu domu som otehotnela .... to som asi dostala druhy darcek za to, co som vydrzala 🙂

kaktusik007
3. máj 2013

@evkakorcek ak je to takto, tak to je zacinajuci velky problem.... aj u nas to tak jemne zacalo.... ale my sme boli odkazani na pomoc druhych, teda mojich rodicov... ja som totiz bola nejaky cas leziaca, a dve malinkate deti - 4 mesiace a 1 rok a 4 mesiace.... proste des......

mama ti dobre radi -- ak mate problem medzi sebou, kaslite na byvanie... porieste si vztahy.... my sme v takejto situacii sa rozhodli pre byt -- a dobra volba, nelutujem... obzvlast, kedze som s detmi ostala sama... co by som robila s domomo??? 😀 😀 😀

dagii
3. máj 2013

my sme kupili stary dom a nakoniec sme ho burali, tie investicie donho by sa absolutne neoplatili, lacnejsie nas vysla nova stavba, ostal nam krasny velky pozemok a vsetko sme si porobili nove. Ak mas moznost radim pozemok po babke a postavit si krasny novy domcek 🙂 ver mi ze aj ta hypoteka za to stoji....

lubikan
3. máj 2013

rozhodne ber pozemok po svojej babke...velmi mudro pises o tom dome u svokry,plesne,potrubie..fuuj...nikdy v zivote by som do toho nesla....by si splacala mozno ani nikdy nie svoje

sarin
3. máj 2013

@evkakorcek jednoznacne pozemok + svoj dom... aj ked skromnejsie pomery... ja zijem v tom podkrovi, ktore ti nukaju... (nie doslova samozrejme) a to som u svojich nie u svokrovcov a viac by som to neurobila....

magali
3. máj 2013

@evkakorcek vidim ze to mas dobre premyslene.. presne treba aby ste drzali spolu, musite si to vyriesit a potom sa dohodnete.. ohladom tej svokry, presne to iste mam doma, mama je vsetko, naucila som sa neutocit na nu, nevyjadrovat sa k jej osobe a priatel aj sam prisiel nato ze nieje mamicka svata a nema vzdy pravdu a ze obcas troska vydiera, nam pomohlo ze sme sa odtial odstahovali, ked som otehotnela povedala som ze ked sa babo narodi, idem domov a to nam pomohlo, chodime k svokrovcom raz mesacne na vikend, obcas aj v tyzdni, ci cez vikend na par hodin na navstevu a takto je to omnoho lepsie, ak sme u nich castejsie, znova je medzi nami napatie, obcas tam priatel ide aj sam a vtedy sa vacsinou hadame, lebo ona do neho nahusti tie svoje dryzdy a potom mame doma prehanky, ale akonahle sme bez nich tak sa to ustali.. ver tomu ze ak sa odstahujete, bude to omnoho lepsie, zide z oci zide z mysle a potom ti moze svokra vyskocit na ... 😀 😀

mima4
3. máj 2013

@evkakorcek určite chodte do vlastneho s manzelom. Manzelia, teda rodina ma byt osamostatnena, myslim ze netreba sa rozpisovat, preco 😉
A ked uz chce najst pracu tvojmu muzovi, najde dobru pracu aj tebe? 😉 Ci teba ma niekde...?

laurinka98
3. máj 2013

preboha len to nie, radsej si zoberte hypoteku a majte vlastny klud, ja som sa nastahovala k manzelovi, on si prerobil vrch domu a dolu su svokrovci, mame sice vlastny vchod,ale aj tak to nie je ono a poviem ti, ze kezdy den lutujem, ze to je takto. svokrovci nie su zli,ale stretavat ich kazdy den na dvore..... a ked som si na zaciatku myslela, ze to bude dobre, teraz by som to uz nezopakovala.moja skusenost

evkakorcek
autor
4. máj 2013

@vieruna
@kaktusik007
@margarita
@egyptanka
@skeptik
@magali
@laurinka98
@mima4
@lubikan
@sarin Božeeeee ľudia!!!! Vietečo sa stalo! Môj manžel bol včera u mamky a zas sa otom bývaní rozprávali. Ale viete čo svokra zapotila. Normálne som sa musela smiať! že nech sa tam len pekne nasťahujeme čim skôr, a začneme si to pomaličky prerábať, ale že ona ten dom na nás prepíše až ked ONA zomrie. že dovtedy bude patriť jej! no to ma dostalo....ktorý debil by sa tam nasťahoval a dal čo i len korunu do toho!!! ( zmenila názor, lebo ona si mjyslí, že sa s manželom rozvedieme!) tak to je konečná!!! Mne ked to manžel povedal, tak sa mi šli oči vyočiť a uši vyušiť. Ved by som sa musela s koňom zraziť aby som prikývla.......najhoršie je že manžel je na celú túto hru skočil ☹ vôbec nechápem ako sním dokáže tá potvora tak manipulovať 😔

mima4
4. máj 2013

@evkakorcek a si predstav co bude, ked sa tam nastahujete ☹ to sa fakt rozvediete... Dam ti radu, rozpravaj sa o tom s manzelom, iba vy DVAJA, v klude, pokojnym hlasom, a pouzivaj rozumne argumenty... vysvetli mu vsetky dovody, preco nie si za to byvanie, bud k nemu mila a laskava... zena si muza skor ziska peknym spravanim, ako ked histerici, kvika, navaza sa do jeho rodiny...

skeptik
4. máj 2013

@evkakorcek Rovno mu povedz, ze ty sa tam nikdy stahovat nebudes a platit budes len za nieco, kde figurujes v katastri pod svojim vlastnym menom. Ze nema vobec vyznam o tomto diskutovat, ale ze pokial ma zaujem na tom, aby ste dalej fungovali ako rodina, tak mozete zacat riesit byvanie na vlastnom pozemku, s vlastnou hypotekou a bez akehokolvek bremena.

skeptik
4. máj 2013

@mima4 s tymto nesuhlasim - ona si nema co ziskavat muza, len preto aby on suhlasil s tym, ze chce aby ich rodina bola nezavisla. Nema vobec vyznam diskutovat preco tam nie nad ramec toho, ze to nie je LEN ICH VLASTNICTVO. Ona ma pravo na to, aby byvala vo svojom, platila len za svoje a aby tam nikdo iny bez jej suhlasu nebyval!