Nič ma nebaví

sunshineka
22. feb 2015

Dostala som sa do stadia,kedy neviem,co dalej.Nic ma nebavi a len prezivam.Po skole som zacala hned pracovat vo svojom odbore u sukromnika,ktory mi ale nechcel dat pracovnu zmluvu a tak som robila za smiesne peniaze najskor na cierno a potom na dohodu.Bola som rada,lebo jedna z mala som si nasla po skole hned robotu a navyse v odbore.Tesila som sa,ze aspon naberiem prax.Byvala som sice daleko od domova v prenajatom byte.Ked mi ani po roku nedal riadnu pracovnu zmluvu,tak som si nasla ineho zamestnavatela.Tam som uz zarobila priblizne 500€,ale tiez mi zo zaciatku nechcel dat pracovnu zmluvu.Vykrucal sa s dohodou a potom na moje naliehanie mi dal zmluvu na dobu urcitu.Vtedy ma potrebovali a vedela som,ze tam mozem robit maximalne rok a pol.Pretiahla sa praca na dva roky a po dvoch rokoch som musela odist.Uz ked som vedela,ze mi zmluvu konci,hladala som si pracu.Nasla som,ale za minimalnu mzdu.A odvtedy si uz neviem najst nic.Depta ma,ze nosim domov minimalnu mzdu,z ktorej este dost precestujem,kedze v nasom malom meste prilezitost nie je a musim dochadzat do trosku vacsieho mesta.Priatelovi sa tiez nedari v podnikani.Vsetky jeho uspory isli do podnikania,ktore mu nevyslo.Pustil sa do dalsieho a to mu tiez nejde.Proste mam pocit,ze v malom meste sa nic neda.Dari sa len tym,ktorí podedili po rodicov remeslo a oni pokracuju,pripadne maju znamosti a presadia sa.Neviem naco som studovala vysoku skolu,ked neviem na seba zarobit,neviem kam sa mam ubrat,ktorym smerom ist.Mam dost specificky smer vystudovany,s ktorym si tazko najdem pracu v inom smere.Nestudovala som ziadnu soc.pracu,ucitelstvo,manazment,ekonomiku.mam technicky smer,ale v tomto odbore je velmi presyteny trh odbornikov a momentalne kriza,cize ziadna sanca najst nieco.Som zufala z toho,ze si nemozme zabezpecit vlastne byvanie,chceme deti,ale v takejto situacii neprichadzaju do uvahy.Neviem,kde robim chybu,ale ked to takto pojde dalej,nebudeme nikdy nic mat.Vzdy budeme len prezivat ☹ Ani neviem,s cim chcem poradit,mozno sa chcem len vyrozpravat a povzbudit,ze uz konecne bude lepsie.Minule ma zarmutila jedna kamoska,ktora sa dobre vydala a nikdy sa nemusela starat o peniaze,lebo vsetko zabezpecil jej chlap,ktory je o 15 rokov od nej starsi,tak mi zacala vycitat,ze kedy chcem deti a tak celkovo mudrovala.prislo mi to divne,ze mi ide kazat zenska,ktora prd vie,co je to zarobit si na seba a starat sa sama o seba...

sunshineka
autor
22. feb 2015

@svetluska82 kedy si stihala jazykovku?ja dochadzam 55km za pracou a chodim domov dost neskoro.jazykovku v nasom meste uz nestiham a v meste,kde pracujem sice je,ale chodila by som domov pred pol nocou.a priznam sa,ze taku obetu sa mi nechce podstupit.asi len nie som velmi vytrvala a cielavedoma

svetluska82
22. feb 2015

@sunshineka po veceroch.nastupila som do jazykovky v mieste prace a domov som chodila okolo desiatej vecer. Ale len raz do tyzdna. Potom ked som si pribrala aj nemcinu tak dvakrat do tyzdna. Ale bavilo ma tospoznala som kopecludi.

adri266
22. feb 2015

@sunshineka tak ja som vedela jazyk, kedze som studovala ANJ, ale manzel len par slov...a takto to s nim aj ostalo, za cely cas sa nic nenaucil. Ale kedze robil v zahrade, necudujem sa.
Pracu sme si nasli na nete, ale po tyzdni nas vyhodili. Tiez to bolo take surove, ze bud odideme v ten vecer, alebo rano o 6 😖 Nastastie som mala sestru v UK, prisla po nas. a potom som si zase nasla pracu na nete. A tam sme ostali dva roky.
Vela sme toho preskakali, sefka bola fakt cudna osoba, ale aj tak som rada, ze sme boli.
No a jazyk...za tri mesiace intenzivneho kurzu by si mala byt schopna dorozumiet sa.
Mne sa inak UK straaaaaaasne paci, ci vidiek, ci Londyn, ci mestecka.... ma svoje caro. Ale takisto ma laka Francuzsko 😉

A ja viem, ze niekedy treba mat aj stipku stastia, moje spoluziacky /niektore/ nedopadli tak dobre, po case sa vratili domov, ale mam tam aj kamosky, ktore uz tam ostali zit a su stastne.

Skus s priatelom sadnut za stol, porozmyslajte, aky je vas ciel, co chcete dosiahnut, ci ste ochotni rok dva makat ako fretky, ale prist domov s poriadnou vyplatou. Najlepsie je ist cez znamych, urcite si hladaj pracu, kde budes normalne odvadzat dane, ja som napr dostala matersku z UK, a bolo to velmi slusne. Pytajte sa, zhanajte, spekulujte. Ste mladi, mate volu, urcite sa nieco podari 🙂

adri266
22. feb 2015

@sunshineka najdi si nejaku kocku, co Ta bude doucovat trebars cez vikend

marina24
22. feb 2015

nemyslím si,že je dobré,ked tak znevažuješ odbory,ako soc.práca a manažment a podobne,to nerob,vypomstí sa ti to,a bohužiaľ v dnešnej dobe ,už nie je záujem ani o tecnické smery,pokiaľ nie si IT alebo elektrotechnika,to viem z vlastnej skúsenosti.niekedy s anedarí,a nebudeš mať kráľovstvo nebeské,veľa ludí žije na hranici biedy,čo vidím a poznám,a žiju z ruky do ust,niekedy nemaju ani na základne lieky a jedlo,a pritom obaja robia,dnes je hnusný svet,chodte kdesi do zahraničia začať odznova,tam sa dá krásne zarobiť 🙂a nevešaj hlavu,ved hlavná vec,že sa máte radi.a máte jeden druhého.

buebee
22. feb 2015

@mima4 tiez som vystudovala technicky odbor. 6 dlhych rokov riadnej driny, ziadny spolocensky zivot, islo to aj dost do penazi, no clovek to zvladal s tym (s myslienkou), ze po skonceni skoly si najde dobre platene miesto a z dobreho platu moze konecne zacat "nomalny zivot" . teda dovolit si veci, co si dovolit predtym jednoducho nemohol. nakoniec vysledok je taky, rok po promocii som stale nemala ZIADNE miesto, nieto dobre platene. Ked som prisla na nejaky pohovor, (co bolo mozno 2x/rok, inak sa ani neozvali), bola tam dobreze nie cela fakulta so mnou.. a oni si z toho kvanta uchadzacov vybrali jedneho, mozno dvoch. ale urcite nie s nastupnym platom 1000€. O tom ani nehovorim ze ake vedia byt svinky (s prepacenim) starsi pani pracujuci v tomto obore (stavebnicto). ako keby zavideli tym mladym ich talent a sikovnost. no proste cele zle. Teraz 2 roky co som von zo skoly som si konecne nasla zamenstavatela, co na cloveka nevyleti stylom preco to nevies, ako je mozne ze to nevies bla bla, ale ochotne vysvetli, a dalsi krat uz s tym nebudem mat ziadny problem (co u starsich je vecny probelem!) a je ochotny za pracu aj slusne zaplatit. chcela by som este dodat, ze nie som jedina z nasej skoly co dopadla takto, aby ste si nemysleli 🙂 z byvalych spoluziakov, aj ked si nasli pracu, urcite to nebolo za taky nastupny plat ako tu vy spominate, alebo si nasli pracu v uplne inej sfere.

jankapo
22. feb 2015

@sunshineka budem sa opakovat ale napisem to,co vsetky...odid!!! urob krok, zmenu....idealne aj s priatelom...nemas absolutne co stratit!!! ak sa aj vonku neuchytite, tak co? vratis sa a si na tom istom, akurat o skusenost bohatsia.... 😉 ja som odisla vonku bez jazyka, ano, vtedy ako au-pair, ale aj ty by si si mohla najst profesiu, kde nepotrebujes jazyk a popritom chodit poctivo do skoly...skola je dolezita, tam spoznas ludi a si nutena sa ten jazyk ucit...pol roka, rok prejde jak nic a ty vies jazyk, tu sa budes trapit v jazykovkach po veceroch roky a nic z toho....takto ziskas ovela viac, jednak plynulu schopnost sa dohovorit, jednak skusenosti....je lepsie napisat do zivotopisu ze si bola vonku, kde si pracovala mimo odbor, ale zaroven chodila na kurz (a spravila si certifikat- to je dost dolezite, mat svoju schopnost aj zdokladovanu skuskou) ako robit tuto v nejakom butiku.....ja byt bez zavazkov, riesim to takto, a uprimne...ani ine riesenie nevidim...

maria1989
22. feb 2015

@adri266 to čo za štát, kde si v pozícii upratovačky zarobíš na byt? bože, keď si predstavím, že moja príbuzná tu robila upratovačku 2 hodiny týždenne, a mesačne jej za to dali úbohých 80 euro... 😒

licona
22. feb 2015

Neviem, prečo kladieš na rovnakú úroveň sociálnu prácu, učiteľstvo, manažment a ekonomiku. Ja som vyštudovala učiteľstvo a teda, každý jeden, čo skončil školu, sa poriadne nadrel. A po škole nástupný plat okolo 500 eur v hrubom, ak mal človek šťastie, že sa zamestnal. Ale náhodou takmer trištvrte spolužiakov nastúpilo do práce v odbore hneď po vyštudovaní (až som sa čudovala, ale zrejme je to aj o kombinácii).

Tiež ti radím pokračovať v učení sa jazykov, ja tiež pracujem na svojej angličtine, jednak ak by sme sa nakoniec rozhodli odísť do zahraničia, keďže sa nám nedarí nájsť si prácu, ale jednak aby som sa mohla uchádzať aj o iné pozície, prípadne aby som mohla učiť aj angličtinu. S manželom sme uvažovali aj o Rakúsku, že by sme šli skúsiť tam, lenže nemala som v škole vôbec nemčinu, takže nemecky neviem ani jedno slovo.

Ak chceš silou-mocou prácu v odbore a môžeš ju vykonávať aj v iných krajinách (teda neviem, aký máš odbor, ale predpokladám, že náplň práce v technických odboroch je vo všetkých krajinách podobná), tak skús si pohľadať aj inde. Cez internet sa dá nájsť práca po celej Európe, aj ďalej. Alebo, možno bude stačiť presťahovať sa do hlavného mesta, kde je viac príležitostí a aj mzdy sú vyššie 😉 Držím palce.

sunshineka
autor
22. feb 2015

@adri266 mame vela znamych v Rakusku,jedneho aj v Nemecku.neviem,co si o tom mam mysliet.uz davnejsie priatel spominal,zeby sme isli,ale kamosi sa vykrucaju,ze nevedia nic zohnat,ze ani tam to nie je ruzove a blablabla.nie su ochotni.pritom nepotrebujeme od nich nic,len aby sa popytali,lebo najlepsie je ist priamo cez zamestnavatela,nie cez slovensku agenturu.momentalne sme na tom tak,ze nemame nic nasporene,lebo vsetko islo do podnikania.ked popredava zariadenia a stroje,tak sa nam to vrati nastastie

sunshineka
autor
22. feb 2015

@marina24 pre pana,neznevazujem!!!! to som pisala v tom zmysle,ze som nestudovala bezne odbory,s ktorymi nie je az taky problem sa uchytit,kedze su beznejsie ako ten moj.studovala som technicky smer na stavebnej fakulte a u nas bol problem uz len s praxou.nechceli nas brat,lebo vsak konkurencia vyrasta...takisto je to so zamestnanim.maly sukromny podnikatel ma nevezme,lebo si nebude vychovavat konkureciu a velka firma ma plny stav.

cobhan
22. feb 2015

@sunshineka nespoliehajte sa na nikoho ineho...ja by som tu tiez nehladala nikomu robotu, ani rodine. Uz to nie je take ako volakedy, zamestnavatel chce cloveka aj vidiet

matkamirko
22. feb 2015

viete co je problem? Teraz ma VS snad kazdy. Pokial ma nenutia okolnosti, a teda mozem si vybrat pracu v obore, co som vystudovala(aj za smiesne peniaze), ale praca ma bavi, naplna-nie je problem. Ten nastava az vtedy, pokial chcem viac zarabat. Za pracou je potrebne vycestovat-nemas deti(pripadne starsich rodicov, ktorym musis byt napomocna), tak nevahaj, a urcite skus minimalne na zaciatok, nejake vacsie frekventovane mesto, kde pracu lahsie ziskas. Par rokov tam pobudni(aj s partnerom), nasetrite si na buducnost-a ked ta to bude tahat ist domov(riesit rodinu), uz to bude lahsie-budes mat financny zaklad. Partner moze kludne do prace dochadzat na tyzdnovky(mam takych par znamych zo SS/ VS). Alebo tam uz zostanete 🙂 Neupinaj sa na nerealne sny, chod za realnymi moznostami.

mima4
22. feb 2015

@sunshineka nikde to nie je ruzove, ani vonka, a vonka mas neraz veci narocnejsie, ale ked tam robis, zijes normalnejsie, kym tu vacsina naroda zivori z par stovak eur...
Ja na tvojom mieste by som s priatelom si prenajala garzonku niekde v BA a spolocne s nim nasla tam pracu, ked si si nie ista v jazykoch este....

sunshineka
autor
22. feb 2015

@marina24 vies,ale ja si nemozem ani hypoteku vziat,pretoze nikdy som nemala zmluvu na dobu neurcitu.toto ma stve,ze zamestnavatel ti ani nevytvori priestor na nejaky zivot.keby som si mala znovu vybrat idem studovat farmaciu.nuz ale kto vedel,ked trh sa behom par rokov strasne rychlo meni.teraz je v kurze strojarina a ked dostudujes moze byt zase nieco ine a strojarina bude prepadak.

sunshineka
autor
22. feb 2015

@cobhan my sme nechceli,aby hladali.ked sme debatovali o praci a tak,tak sa vychvalovali kamarati,ze by nam vedeli zohnat,aby sme isli aj my.vahali sme a ked prislo na lamanie chleba,tak zrazu ostalo len pri reciach.ale ked potrebuju nieco doviezt alebo pomoct,to sa uz nehanbia ozvat.

adri266
22. feb 2015

@maria1989 UK a nebola som LEN upratovacka, bola som gazdina a okrem ineho som pre sefku pripravovala party /varila a obsluhovala napr aj najvyssieho sudcu v Anglicku -teraz sa trosku chvalim, ale fakt je to tak 😎 /, robila veci na PC, atd.

adri266
22. feb 2015

@sunshineka tiez je pravda, ze niekedy Ti viac pomozu cudzi ludia ako znami ci pribuzni 😖 Niekedy je to zo strachu, ze im preberies miesto, niekedy zo zavisti. Ale staci, ak zacnete hladat, budes mat oci otvorene a uvidis, pride to 🙂

leatea
22. feb 2015

@sunshineka to,ze sa ti znami vyhovaraju,ze nie je praca, to je na zamyslenie. zila som v zahranici nejaku dobu a nebolo to uplne ruzove. mala som rada svoju pracu,ale bolo to velmi narocne.(zavidim v dobrom tym,co prisli so zarobkom) tiez odo mna chceli doma,aby som zohnala pracu.ale aspon v uk je to tak,ze oni chcu uz vidiet nejake papiere, najlepsie sa s clovekom porozpravat. ja som na svoj pohovor letela par dni po ukonceni vs. po niekolkych rokoch sme sa vratili spat a som celkom rada. viem,ze by som sa mala dobre aj v uk,ale teraz robim to,co som vystudovala a co ma naozaj bavi. plat nie je uzasny,ale snazim sa.
pokial ste len dvaja,da sa lahko vycestovat,ani najmy nie su take hrozne,ake ste v sharehouse. az pride dieta,to uz bude ine. momentalna situacia v uk je ovela tazsia ako par rokov dozadu.

hikokk
22. feb 2015

@sunshineka žial na Slovensku je to tak! a to ešte nebývas na východe. Aj to je isté, ze slovensko je iba bratislava, ale zas kazdi sa tan menoze nastahovat. a ked sa tam nastahujes co bude? nic. urcite zarobis viac ale aj viac minies na najom. Tu na východe je este horsie. Tu su ludia radi, ze aspon tu minimalnu mzdu dostanu a neriesia zmluvy. A ked ma nahodou clovek dobre platenu pracu ani chory nemoze byt ale ani 3 roky doma s dietatom aby si tu pracu udrzal. Zial to je aj moj pripad.Ak chcem lepsie platenu pracu musim ist pracovat a nechat doma rocneho synceka.

sss777
22. feb 2015

@sunshineka Ahoj. Podla toho, co pises, mi prides ako sikovna a cielavedoma baba. Chapem, ze si frustrovana z toho aka je momentalne situacia s pracou na Slovensku. Sama som bola asi pred 3 mesiacmi v podobnej situacii. Sice som vystudovala skolu, s ktorou by som sa urcite uplatnila v odbore a dokonca by som dostala aj ten tisiceurovy nastupny plat..ale ked som si zacala hladat miesto, jasne som si urcila, do ktorych miest som ochotna sa prestahovat a zivotopisy som posielala len tam. Poslala som asi 20 zivotopisov, nikto ani len neodpisal, ze nejaky zivotopis dostal, co ma dost neprijemne prekvapilo. Nastastie, hovorim plynulo po nemecky aj po anglicky a aj ked som neverila, ze by sa to mohlo podarit, poslala som JEDEN zivotopis do zahranicia. Ozvali sa, pohovor bol uspesny a uz si pomaly balim veci. Caka ma skvela praca v odbore, sluzobny byt a prijem sa s tym slovenskym tiez nebude dat porovnat. Chcela som tym povedat len to, ze mozno je tazke urobit ten prvy krok a skutocne si predstavit to, ze opustis rodinu a znamych a zacnes niekde v cudzej krajine odznova. Vidim to sama na sebe. Este pred tromi mesiacmi som si nevedela predstavit, ze by som odisla, dnes si hovorim, ze ked som na Slovensku potencialnemu zamestnavatelovi nestala ani za odpisanie na e-mail, skusila som to inde. A ocividne si inde vazia moje schopnosti viac a vedia ich docenit. Skus si pomaly privyknut na myslienku odchodu a jazyk si mozes oprasovat aj citanim cudzojazycnych knih a pozeranim serialov. Prekladatela to z teba sice neurobi, ale na beznu komunikaciu je to super. Hlavu hore, velmi drzim palce!

alaguema
22. feb 2015

@sunshineka bude lepšie 🙂 Nečítala som iné komenty, ale asi nebudem ani zďaleka prvá, ktorá napíše: Treba ísť von. Nie len kvôli práci a zárobku, ale aj kvôli skúsenostiam, jazykom, rozhľadu, prípadne aj nové nápady k podnikaniu sa dostavia. VŠ nie je dnes zárukou absolútne ničoho. Nedám dopustiť na roky, ktoré som strávila za hranicami a vrátili sme sa už ako rodina a pomerne slušne zabezpečená. Potom sa už dá odraziť a fungovať aj tu na SK.

alaguema
22. feb 2015

a ešte doplním - nečakaj na pomoc od tých, ktorí už tam sú. Treba nabrať odvahu a ísť. Kým ste bez záväzkov, vždy sa nejak pretlčiete.

mala_hobitka
22. feb 2015

@sunshineka Neboj zazivam podobne. Tiez na tom nie sme s drahym financne najlepsie a este potrva kym budeme na tom aspon zvladnutelne.

Je normalne ze si robis starosti. Dnesna doba je presne taka ze nas nuti k tomu aby sme zarabali viac ako priemer a to staci aj tak len k tomu aby sme boli kazdy mesiac na nule, nieto ked este clovek chce setrit.
Treba vsak mysliet pozitivne. Zatial si mlada a to ze teraz robis za minimalnu mzdu neznamena ze tak budes robit naveky. Kym nemas deti a hypoteku na krku je relativne dobry cas najst si inu pracu. A skusat aj dalsiu a dalsiu kym to nevyjde.

Tvoj priatel by si mal teraz vstupit do svedomia a na chvilu prerusit pokusy o podnikanie. Nech sa normalne zamestna, trochu moze nasetrit, pripadne ist do podnikania s niekym inym v buducnosti. Alebo moze mat stastie a dobre sa zamestna.

Neboj a ja mam okolo seba ludi co proste maju - bohatych rodicov, znamosti a zivot bez starosti. Ale kazdy z nich zije zivot ktory by som ja nechcela. Malo co si dokazu vazit tito ludia a casto su dost nesamostani. Bezna skola zivota ti da viac ako ockove odporucanie.
A hlavne - vsetko to krasne v zivote sa za peniaze kupit neda 🙂

wena
22. feb 2015

@minnie55 No ja neviem, asi sa pohybujem v divnych kruhoch, ale BA nepoznam IT inziniera absolventa, ktory by mal nastupny plat mensi ako 1500€ a to ich teda poznam fakt ze dost.

alexanotbad
22. feb 2015

@adri266 prepac, to sa mi az verit nechce, ze ste si za 2r na takych poziciach v UK zarobili na byt! zila som tam a viem ake su tam platy, a to tam moj muz robil na inom poste za dost dobre peniaze, ale pri tych zivotnych nakladoch, ktore tam su...
ste nejaki zazracni, kedze ako pises, ste toho aj dost zazili a videli 🙂

mikema
22. feb 2015

@sunshineka ja som v rakusku a snazimsa jednemu paru zohnat pracu, mam tu kontakty a aj v nemeciu a aj tak nemozem nic najst. Tiez to tu nie je uz take ruzove. A ja omsvojom obore uz ani nebudem hovorit, Bohu dakujem, ze pracu mam, lebo ked vidim kolegov zo studia, chudaci......tak sa ti znami mozu popytat, ale moc sa na to nespoliehaj. Jeden zmojich kontaktov je sef turizmu a majitel hotelu a ani on nic nezohnal. Bieda to je a musis mas obrovske stastie, alebo byt velmi dobra v svojom obore...

cobhan
23. feb 2015

@alexanotbad ono sa to da, kym su dvaja bez deti, mladi a troska nepohodlia im moc nevadi. Ked vidim ako sa tu maju manzelovi slobodni kolegovia, co byvaju 5-6 v dome, nic ich netrapi, ziadne zavazky...to je uplne iny zivot. Dovolenka aj 4-5 x rocne, auto minimalne 2009 a novsie a este aj stihnu cosi odlozit. Na druhu stranu my dom platime sami, vsetky ucty tiez a na skolku ide polovica mojho platu + byvame na polceste, aby ani jeden z nas nemusel dochadzat viac ako 50 km, kdezto mladi (zvlast ked su sami) sa takto nemusia viazat a najdu si dom kusok od roboty..

adri266
23. feb 2015

@alexanotbad nemusis mi nic verit, ani nos medzi ocami 😀
Ale pre zaujimavost, mali sme to stastie, ze sme sa vratili domov tesne pred tym, ako cena bytov vyletela takmer trojnasobne.
Pravdou tiez je, ze ked sme sa vratili z UK, bol este vyborny kurz, vtedy sme menili tusim za 50 Sk.
A aby to zase nebolo take rozpravkove, auto nam po roku ukradli 😠 😠 😠 nemali sme ho poistene, takze sme sli do UK znovu, ale kedze uz bolo Euro a slabsi kurz, nezarobili sme uz tolko. Tiez uz som mala dcerku, takze sme obaja pracovali part time. Ale aj tak dobre, tu by som si z mojho platu nezarobila na auto ani za 10 rokov 🙄

No a k tomu zarabaniu....makali sme o dusu, v podstate sme sa upisali diablovi 😎 mali sme jeden vikend do mesiaca volny, inak sme boli k dispozicii stale. Je pravda, ze sme aj setrili, nekupovali sme ziadne somariny, ale zase sme si dopriali pri cestovani. Precestovali sme od Edinburghu po juh Anglicka, Wales aj vychod.
A ako som pisala, aj moje kamosky mali niektore smolu, ze ked zacala v tom case kriza, poodchadzali domov. My sme mali dobre podmienky v tom, ze za byvanie sme neplatili, len plyn. Takze to bola tiez obrovska vyhoda. Ten par po nas to uz nemal take dobre...