Nič ma nebaví

sunshineka
22. feb 2015

Dostala som sa do stadia,kedy neviem,co dalej.Nic ma nebavi a len prezivam.Po skole som zacala hned pracovat vo svojom odbore u sukromnika,ktory mi ale nechcel dat pracovnu zmluvu a tak som robila za smiesne peniaze najskor na cierno a potom na dohodu.Bola som rada,lebo jedna z mala som si nasla po skole hned robotu a navyse v odbore.Tesila som sa,ze aspon naberiem prax.Byvala som sice daleko od domova v prenajatom byte.Ked mi ani po roku nedal riadnu pracovnu zmluvu,tak som si nasla ineho zamestnavatela.Tam som uz zarobila priblizne 500€,ale tiez mi zo zaciatku nechcel dat pracovnu zmluvu.Vykrucal sa s dohodou a potom na moje naliehanie mi dal zmluvu na dobu urcitu.Vtedy ma potrebovali a vedela som,ze tam mozem robit maximalne rok a pol.Pretiahla sa praca na dva roky a po dvoch rokoch som musela odist.Uz ked som vedela,ze mi zmluvu konci,hladala som si pracu.Nasla som,ale za minimalnu mzdu.A odvtedy si uz neviem najst nic.Depta ma,ze nosim domov minimalnu mzdu,z ktorej este dost precestujem,kedze v nasom malom meste prilezitost nie je a musim dochadzat do trosku vacsieho mesta.Priatelovi sa tiez nedari v podnikani.Vsetky jeho uspory isli do podnikania,ktore mu nevyslo.Pustil sa do dalsieho a to mu tiez nejde.Proste mam pocit,ze v malom meste sa nic neda.Dari sa len tym,ktorí podedili po rodicov remeslo a oni pokracuju,pripadne maju znamosti a presadia sa.Neviem naco som studovala vysoku skolu,ked neviem na seba zarobit,neviem kam sa mam ubrat,ktorym smerom ist.Mam dost specificky smer vystudovany,s ktorym si tazko najdem pracu v inom smere.Nestudovala som ziadnu soc.pracu,ucitelstvo,manazment,ekonomiku.mam technicky smer,ale v tomto odbore je velmi presyteny trh odbornikov a momentalne kriza,cize ziadna sanca najst nieco.Som zufala z toho,ze si nemozme zabezpecit vlastne byvanie,chceme deti,ale v takejto situacii neprichadzaju do uvahy.Neviem,kde robim chybu,ale ked to takto pojde dalej,nebudeme nikdy nic mat.Vzdy budeme len prezivat ☹ Ani neviem,s cim chcem poradit,mozno sa chcem len vyrozpravat a povzbudit,ze uz konecne bude lepsie.Minule ma zarmutila jedna kamoska,ktora sa dobre vydala a nikdy sa nemusela starat o peniaze,lebo vsetko zabezpecil jej chlap,ktory je o 15 rokov od nej starsi,tak mi zacala vycitat,ze kedy chcem deti a tak celkovo mudrovala.prislo mi to divne,ze mi ide kazat zenska,ktora prd vie,co je to zarobit si na seba a starat sa sama o seba...

janickacrazy
23. feb 2015

@adri266 Mali ste šťastie, že ste tam boli v správnom čase, vtedy sa dalo zarobiť oveľa viac ako napr. teraz. Moja švagriná tam bola 2 roky dozadu a veru nájom neskutočne drahý a to bývala s ďalšími 3 ľuďmi, keby bývala sama, tak sa može rovno zbaliť a ísť domov. Čosi si zarobila, ale veru nebolo to až tak veľa. Bola tam skoro 2 roky.

adri266
23. feb 2015

@janickacrazy hovorim, ze treba aj trochu stastia. Ale dolezita vec je zapnut sa a ist. A vediet, ze idem tam, aby som si nasporil. Co z toho, ze zarobi dajme tomu 1000 libier mesacne, ked kupuje oblecenie nejakej znacky za 200 Libier? Aj takych som tam stretla 🙂 My sme sli, jednu vyplatu celu sme odkladali a posielali rovno domov, z druhej sme *zili* a oplatilo sa nam to.

janickacrazy
23. feb 2015

@adri266 My sme tiež boli s mužom v Irsku, tak viem, o čom to je. No my sme už mali dieťa vtedy, takže to už bolo ťažšie. Nemohli sme bývať hocikde s 5 ľudmi v dome. 😀 Ale stále rada na tie časy spomínam, zážitky sú neprenosné. My sme sa tiež snažili šetriť, ale aj trochu pocestovať. Dá sa to.

cobhan
23. feb 2015

@janickacrazy
@adri266 my sme v Irsku uz dobrych par rokov a z dvoch vyplat ideme na doraz. Skratka naklady su tak vysoke, ze sa setrit velmi neda...

adri266
23. feb 2015

@janickacrazy
@cobhan ked sme boli druhy krat, boli sme uz aj s dcerkou, a mali sme cez leto aj brigadnikov spolubyvajucich, ktori sa niektori spravali ako sviniari 😠 😠 😠 Casto som to so sefkou riesila, ale vzdy nam davala najavo, ze oni su ti doleziti...
Proste, preskakali sme toho dost. A je ine, ak tam clovek ide s tym, ze ide tam zit, a ine, ked si povie, ze daco vydrzim, aby som sa potom mal dobre.

janickacrazy
23. feb 2015

@cobhan Plánujete sa vrátiť na SK alebo ste tam už natrvalo? Lebo ak sa chcete vrátiť, tak z 2 slovenských platov potom neviem čo budete robiť. My sme dokázali pekne ušetriť aj z jedného írskeho platu, lebo ja som bola tehu a nemohla som pracovať, bývalo mi strašne zle.

cobhan
23. feb 2015

@janickacrazy nie, neplanujeme sa vratit..ale na SK mam byt, takze by to nebolo az take zle...teraz len najom platime 700 euro, bez uctov a k tomu cca 1000 mesacne za skolku pre malu, kym som ja v praci. Tie vydavky by na slovensku neboli a to je hned jeden plat

olivia6
23. feb 2015

@minnie55 presne nad tymto sa zamyslam aj ja - kto kupuje drahe byty, kto stavia tie domy ako hrady, kde sa beru stale nove auta??? Tych par percent bohatych? Stale dokola oni? Ked tu citam na konovi z coho ludia ziju,aj viacdetne rodinky, ved kazdy ten chlap snad nezarobi 3000 €...zaujimave...ked nieco zistis, daj mi vediet 😉

olivia6
23. feb 2015

@sunshineka "ale kamosi sa vykrucaju,ze nevedia nic zohnat,ze ani tam to nie je ruzove a blablabla.nie su ochotni.pritom nepotrebujeme od nich nic,len aby sa popytali"
ja ti to poviem takto: zijes tu na sk napriklad 28 rokov. vedela by si z voleja najst pracu v tvojom okoli pre ludi, de facto cudzich, o ktorych nevies ake maju prac, navyky, co presne vedia atd.? Vyrukujes za chvilku s prehladom pracovnych miest? Otoc si to na seba a zistis ake je to tazke. Uz len popytat sa, nieto sa napr. zarucit za niekoho ineho...

viera27
23. feb 2015

@sunshineka geodezia?

janka_mamka
23. feb 2015

preč zo Slovenska 😀

janickacrazy
23. feb 2015

@cobhan Tak jasné, už chápem, platíte dosť veľa za nájom, my sme platili 300. Tá školka je tiež dosť drahá veru, to na SK by bola veru lacnejšia. 😀 Ale zase tie naše slovenské platy....škoda hovoriť.

dossy
23. feb 2015

@sunshineka ty musis este dospiet aby si nasla spravny smer.. to je sice pekne ze mas vysoku ale vidis na co ti to je.. zbal si kufre a chod do zahranicia .. nechaj si v nemecku alebo rakusku overit vysvedcenia z vysokej a mas otvorenych vela dvier, zacni niekde praktikum ... teda samozrejeme ak vies jazyk a vsetko pojde samo .. bedakanie ti nepomoze.. skor si preskumaj cez internet svoje moznosti .. o ktorych sama nevies ..

sunshineka
autor
23. feb 2015

@olivia6 my by sme do zahranicia nesli robit kvalifikovanu pracu,ale napr. do hotelov,kuchyne,chyznu,na farmu...nemusis prosim ta rozoberat kazde moje slovo.uz som to vysvetlila,ze oni sa ponukli a ked prislo na lamanie chleba,ostalo len pri reciach.

sunshineka
autor
23. feb 2015

@dossy nebola som vychovavana k tomu,aby som bola priebojna.ked som aj chcela ist do zahranicia cez leto,nedovolili mi.mama opatrovala starych rodicov,priputanych na lozko,takze som cele leto musela pomahat jej a aj pocas roka kazdu jednu volnu chvilu a popritom stihat narocnu skolu.ked som isla na brigadu skoro ma prizabila.nesud,ked nepoznas pozadie.mnohym mojim kamaratom bolo umoznene rozsirovat si obzory,u nas to nefungovalo.ked som raz doma nacrtla temu,ze idem do zahranicia po skole,otec skoro z koze vyskocil,ci mi on nato platil skolu,aby som niekde saskovala.mam si najst poriadnu pracu v odbore.bola som tak vychovana.az teraz,ked vidim,aka je situacia na slovensku som zistila,aku chybu som urobila.bola som vdacna rodicom za vela,ale toto pohnojili.ked nemas podporu blizkych,nemas chut sa velmi rozvijat,tak prosim ta nesud

viera27
23. feb 2015

@sunshineka hm. Ja ti neviem. Precitala som si dopodrobna vsetko co si tu popisala. Potom som si pre celistvejsi obraz prebehla vsetky tvoje prispevky tu na MK, aby som teda mala co najviac informacii. A poviem ti jedno uprimne. Mozes akokolvek na seba nazerat ako na ublizenu, pravda je niekde inde. Ty si presne ten typ cloveka, co sa bude vecne "machat" vo svojich problemoch. Sedis a cakas, co sa kde same suchne a vyriesi, co ti kde kto podsunie. Na vsetko mas odpoved "NEDA SA, lebo....". Vobec nerozmyslas ako veci spravit, ale iba ako sa vyhovorit a polutovat. A samozrejme vsetci ostatni maju znamosti, manzela, dedicstvo a neviem co vsetko este. Prdlajs. Povacsinou maju "gule", volu a ochotu obetovat nieco, lebo vedia, ze uspech je ako dieta, obvykle sa nan dlho caka a rodi sa v bolestiach.

sunshineka
autor
23. feb 2015

@viera27 Pises o mne,akoby som bola nejaka socka bez prace.nikdy som nemala problem zamestnat sa.vzdy sa vsetko dalo.a ano som clovek,ktory doteraz chodil po pohovoroch, hladal,snazil sa.keby som na vsetko hovorila ako sa nic neda,tak sedim doma na riti a nedochadzam niekolko km do zamestnania.a sorry,ale ja som nebola vychovavana mat gule a este sa to len ucim

ritusuk
23. feb 2015

@sunshineka zahranicie.chodte von.nie pre peniaze.to je nic oproti zisteniu,ze vonka si sama za seba.mne stali cely zivot za zadkom rodicia.ked som odisla z univerzity,ze idem zit velky zivot.velmi rychlo som padla na hubu a zistila,ze platit na polku najom garsonky z 300e platu je proste pod uroven.docasne sa to da.ale zit?dala som vypoved a odisla sem.a napisem Ti tak ako to je.zivot vonku ma behom roku naucil vsetko,co som sa za 25 rokov doma nenaucila.platit ucty.byt zodpovedna.ak sa nieco posralo,rodicia boli takmer 2000km daleko,takze som musela vsetko riesit sama.riesit lekarov,pravnikov,odrodit tri deti,skolka,praca.vsetko v cudzom jazyku.ale ten pocit,ked sa pozriem na nas dom,na svojho chlapa,deti - ma to zmysel.a este nieco motivacne;moj chlap je tu uz 9 rokov.ked sem prisiel,jedol par tyzdnov len konzervy.nema VS,ale je sikovny a zhovorcivy a hlavne,proste nehuboval a robil.dnes sa jeho plat pise v 4cifernej sume a ked rozprava po anglicky,pytaju sa ho z ktorej oblasti UK pochadza.takze hlavu hore,pobalit kufre a von.vzdy sa mozete vratit.

sisaka
23. feb 2015

@ritusuk podla toho, co zakladatelka temy pisala sa skor priklanam k @viera27 million dovodov ak sa neda, co i len do ineho regionu sa odstahovat, mlada vysokoskolsky vzdelana baba, ktora neviem akym cinom nevie ziadne jazyky, ja som teda ovela starsia a vzdelavana viac menej este za komancov a v skole som dostala aspon zaklady 3 jazykov ... toto su jednoducho typy, ktore aj ked ich niekto nejakym cinom prehovori, aby zdvyhli kotvy maju problem aj v inom prostredi, stale sa pozeraju co na to rodicia, okolie ....hladaju dovody ako to nejde, znamy tam a tam sa mu nedari, a tamtomu sa v tej krajine tiez nedari, tak naco tam chodit ..... to ich tak ukludnuje, ze vlastne keby nieco riskli, tak by mohlo byt este horsie ...
Aspon taky pocit mam ja z prispevkov.
Inak hocijakemu priemerne motivovanemu cloveku odporucam to, co ty - zahranicie, my sme sa s muzom tiez vypracovali z uplnej nuly, odisli sme zo Slovenska viac menej s holymi zadkami, dietatom na krku, pozickou a manzel bez znalosti anglictiny, sice bez VS, ale so sikovnymi rukami, do neznama, do krajiny, kde sme v zivote neboli, kde sme ani len netusili, ako to funguje, kde sme nikoho nepoznali, nemali sme zarucenu ziadnu pracu a islo to, sme kde sme, keby sme sa pridali k nasim fnukajucim kamaratom, tak dodnes byvame u mojich rodicov, sedime na zadku a kdesi na pive nadavame, kolko malo zarabame a ako je vsetko na ho.... a to nehovorim o tom, ako cela rodina bola proti, aby sme odisli, podpora ziadna, nasi sa nam dva roky smiali, ked som viza vybavovala, ze sme blbi, ako len o peniaze prideme a nic z toho nebude ....ked sme odchadzali sa ani poriadne nerozlucili, vsak za par mesiacov ste nazad, svokra detto, tam nam povedala, ze nam nepraje aby sa nam tam darilo, ze este sa radi vratime a budeme lutovat, ze sme vobec niekde isli. Potom clovek pride pozriet na Ska pocuva presne to, co pred 10 rokmi, ako je vsetko na prd, ako ludia malo zarabaju, ako nic nefunguje .... ale drvivu vacsinu ani len nenapadne zodvyhnut zadok a prestahovat sa co i len do Blavy, ci skusit stastie niekde v Europe, jooj, to mi na to nie sme, nevieme jazyky, nemame robotu vybavenu, nemame kde byvat, mame male deti, mame velke deti a co ma vie uplne dozrat, ked zacnu, ze vsak to je najlahsie zdrhnut z krajiny a zit si niekde inde, akokeby ti, co ostavaju na Slovensku a trpia si zasluzili medajlu, ze sa rozhodli zostat 😝

olivia6
23. feb 2015

@sisaka fnukaju aj ti, co robia v zahranici a fnukaju aj niektori domaci obyvatelia v zahranici. Zalezi od cloveka. Ja mam okolo seba ludi, co nefnukaju a rozhodne nie su milionari.

olivia6
23. feb 2015

@sunshineka ja ta za slovo nechytam, ja som sa s tymito ocakavaniami hladania prace od ludi co uz vonku su, stretla uz velakrat. Staci ked sa nad tym zamyslis, ved mne je jedno, za kolko a kde robis.

sunshineka
autor
23. feb 2015

@sisaka 😀 mozno to tak z pismen vyznieva.mate pravdu nie som velmi priebojna.ale anglictinu som sa sama naucila a viem slaby zaklad.z nemciny viem taky lepsi zaklad a zdokonalujem sa.zamestnat sa viem,ale chcem lepsie zaplatenu pracu a preto pisem,ze nemam natolko dobre jazyky,aby som sa mohla uchadzat trebars o pracu v zahranicnej firme,kde denne treba viest rozhovory s materskou firmou.zahranicie je krasne ano hned by som isla,ale priatel chodi s otcom 2x do tyzdna do nemocnice,ma vazne choreho otca a striedaju sa so svagrom.mozno sme blbi,ze myslime stale na rodicov,ale ja sa proste neviem zbalit a ist a nechat buduceho svokra v "stichu".ver,ze premyslame kadiako.my sme riskli podnikanie,takze nie je to o tom,ze sa bojime riskovat.bohuzial nevynasa,tak musime uvazovat,co dalej.to,ze uvazujeme,neznamena,ze sme tutkovia,ktori nic nerobia.a dalsia vec,ktora ma na poslednom pohovore sokovala,ked mi potencialny zamestnavatel zacal vycitat,ze som vo veku,kedy ma zamestna a o mesiac mu oznamim,ze som tehotna.z toho som ostala vyvalena,lebo som si neuvedomila,ze aj takto beru zamestnavatelia zeny

sunshineka
autor
23. feb 2015

@olivia6 vela zalezi aj od natury cloveka.mam kamosku,ktorej mama ochorela na rakovinu.robila vo viedni s vybornym platom a vratila sa na dedinu k mame.zahodila rozbehnutu karieru,lebo mama nechcela odist za nou do viedne.obetovala sa.ludia maju rozne dovody,preco ziju v zapadakove a netreba hned odsudzovat.ina baba by ostala v perfektnej praci a mame by zabezpecila opatrovatelku,ved ma peniaze,zaplati jej...

svetluska82
23. feb 2015

@sunshineka Skus si odpovedat na otázku: " CO si ochotna spravit, aby si sa mala lepsie? 🙂 Ja som si raz spisala co vsetko som ochotna urobit, aby som sa raz mala lepsie. Bola som schopn asa vzdelavat a obetovat svoj cas na ukor svojho syna . Ale celkom sa vyplatilo. Aj ked nezarabam vela, ale som v super kolektive a celkom sa to da utiahnut,. Pokial je zdravie tak je vsetko klop, klop, klop .

sunshineka
autor
23. feb 2015

@svetluska82 pockaj,ale ja nemam problem spravit vsetko preto,aby som sa mala lepsie.niekde som sa zrejme zle vyjadrila.ja skor riesim to,ze si neviem najst slusne zaplatenu pracu v mojom odbore a preto hladam v inych sferach.skor ma zaujima ako zaujat zamestnavatela,aby ma na zaklade zivotopisu neodpisal.jasne,ze sa s technickym smerom nebudem uchadzat o pracu zdravotnej sestry.po veceroch sa ucim na striedacku jazyky.prihlasila som sa na kurz,cakam,kedy vyhodia termin zahajenia.takisto studujem zakony,smernice,aby som si rozsila obzory.naucila som sa robit faktury,skladovemu hospodarstvu sa momentalne venujem.a bavi ma vzdelavat sa.lenze ako sa o tom potencialny zamestnavatel dozvie?zaujimaju ma skor realne skusenosti,ci sa niekomu podarilo najst pracu v inom smere ako studoval.napisem do motivacneho listu vsetko,co ovladam a ked pozrie do zivotopisu,ze mam skolu z niecoho ineho,bude sa zaoberat mojou ziadostou?skor z tohto pohladu ma zaujimaju skusenosti.vy ste sa vsetky chytili toho,ze fnukam.ano fnukam,lebo kazda pise odist do zahranicia,ale ved aj na slovensku ziju ludia,nie? 😀 ci my na slovensku nie sme schopni?vsetci sme hlupi,lebo sme ostali tu?tu nie su sikovni ludia?

svetluska82
23. feb 2015

@sunshineka tak mozno robis chybu v stylizovani a strukture zivotopis, alebo podavas malo ziadosti 😒 A mas aspon predstavu, že na aku poziciu by si sa chcela dostat? Vies, tak trosku konkretnejsie. Alebo skus kuknut, ake pozicie su v ponuke a ci ti nevyhovuje ani jedna, pripadne po akých poziciach je najviac dopyt.

sunshineka
autor
23. feb 2015

@svetluska82 mna bavia akcnejsie zamestnania,kde sa mozem realizovat,starat sa o nieco.momentalne sedim na zadku a robim nudnu,rutinnu pracu.kazdy den to iste.nemam predstavu,co konkretne chcem robit.hladam cez profesiu a co ma zaujme a mam aspon ake take predpoklady na uspech,poslem zivotopis.

svetluska82
23. feb 2015

@sunshineka podla mna mas velek naroky. Inak niekde zacnes na malom plate a postupom casu karierne rasties. Ak TA bavia akcne veci, tak skus robit manazera, tam zvacsa nemaju velke naroky na skoncenu VS alebo vyberove konania su potom riadne divoke, niekde aj hras scenky a pod. Ale zas ak sa uchytis tak platovo pekne, aj ked robis zvacsa az do noci.

sunshineka
autor
23. feb 2015

@svetluska82 nemyslim,ze mam velke naroky.v inzeratoch ani neuvadzaju plat,malokde.cize neviem,kolko ponukaju.nesiaham po vysokych funkciach,na tie urcite nemam,tam sa treba vypracovat.a trpim migrenami,cize zas az taku akcnu pracu nemozem robit.respektivve mozem,ale tazko zvladam,ked pridu 4dnove migreny.stres je spustacom.len posledny mesiac uvazujeme,co dalej.v juni chceme uzavriet podnikanie,ukoncit zivnost.dovtedy si obaja chceme najst pracu,cize je to vsetko este cerstve.

sisaka
23. feb 2015

@sunshineka mne nemusis vysvetlovat, ani sa ospravedlnovat, ale v poslednom prispevku si to zase pekne zhrnula. Aj by si sa zamestnala v zahranicnej firme, ale nevies jazyk (fakt stale nechapem, ako je to mozne, aby vysokoskolsky vzdelana mlada zena nevedela aspon jeden cudzi jazyk na komunikativnej urovni), pises, ze uz sa ucis, ale mas len slaby zaklad....aj by som ti poradila,ze vytrvaj a nauc sa jazyk poriadne, ale nema to vyznam, kedze ako vysvitlo z tvojho posledneho prispevku aj tak nemozete nikde odist a to nielen v ramci republiky ale uz vobec nie do zahranicia, kedze tvoj priatel nechce odist od otca. Nechapem, na co si potom chcela, aby vam v zahranici kamarati hladali pracu, ked tam aj tak nemozete ist, ci to bol len taky "test" kamaratstva? Co by si im povedala, keby nieco pre vas zohnali, ze jee, dakujeme, ale aj tak nemozeme ist?
Takze ti vlastne ostava zamestnat sa v mieste bydliska, ci blizkom okoli, pravdepodobne si uz za tych 5 rokov vsetky moznosti zamestnat sa v odbore vycerpala a je len mala sanca, ze sa zrazu zjavi nejaky novy zamestnavatel, ktory oceni tvoje vedomosti a schopnosti (po 5 rokoch zo skoly a prace mimo odboru uz asi moc zaujimava ako zamestnanec nebudes) neostava ti asi nic ine len vzdat sa sna prace v odbore a makat aj za minimalku, ked sa ti nedari najst nieco lepsie platene
Co sa tyka interview u zamestnavatela, tak slovenska klasika, na ktoru ja nemam nervy a to este cakaj, ked pridu deti, tak to uz budes mat cestu asi uplne zarubanu, kedze aj pocet deti slovenskych zamestnavatelov bohovsky zaujima. Asi ti nepoviem nic nove, ked napisem porekadlo :ako si ustelies, tak budes spat, nikto nema tvoj/vas zivot v rukach, len vy dvaja, treba sa vzchopit, kym ste mladi, je uplne zbytocne hnevat sa na kamaratov v zahranici, ktori nemaju pre vas robotu, ci na kamaratku, ktora sa dobre vydala, ti si ziju svoje s inymi prioritami, inymi narokmi ....ked by sa ti podarilo vymotat sa zo zivota aky prave zijes, ktory ta ocividne nenaplna, tak by sa hned na vsetko inak pozerala a mozno by ta zacalo aj "nieco bavit", ak sa ti to nepodarilo v priebehu 5 rokov bola by som osobne dost skepticka a uz by som balila kufre, ale to som ja, co ma uplne ine priority a zivotne ocakavania ....