Otec zobral synov pas

30. jan 2024

Čo mám robiť? Sme v zahraničí vramci EU, syn je súdom zverený mne, jeho otec zobral jeho pas čo môžem robiť ako mame odísť?

dreamax19
30. jan 2024

Tak v tom pripade kontaktovat velvyslanectvo resp ambasadu Slovenskej republiky v danej krajine a oni vam povedia presnejsie. Ale podla mna bude isto potrebna navsteva velvyslanectva ak sa k pasu nedostanete

diana20
30. jan 2024

A jeho otec ti ten pas nechce dať? Preboha.. na tvojom mieste by som povedala, ze pas je stratený.. keď som stratila občiansky, tak ma poslali na konzulát, kde mi za 10 eur urobili doklad na jednorazové vycestovanie na Slovensko, kde som si potom dala urobiť občiansky.. určite to tak robia aj pre deti.. toto je možnosť iba ak chceš ísť na slovensko samozrejme.. držím ti veľmi palce..

sissy27
30. jan 2024

Poziadaj o vydanie druheho 🤷‍♀️ o prvom povedz, ze nevies kde je, ten bude neplatny.

viera
31. jan 2024

Boze chlap🤦‍♀️…Tak ako radia vyssie hore.Povedz,ze sa stratil a potrebujes novy…

kacusik69
31. jan 2024

vybavit na ambasade nahradny cestovny doklad (emergency passport), ak ide o dlhodoby pobyt nie dovolenku, poziadat o druhy pas (kazda osoba moze mat dva pasy) … nahlasenim straty sa pas stava neplatnym, ak by ste nahlasili stratu a v buducnosti chceli nan cestovat, nepustia vas - na to pozor… riesime to kazdy tyzden

Pripadne ak ma dieta OP (s fotkou) … kazdopadne, ako nam aj na skoleniach hovorievaju, v ramci EU by ziadna krajina nemala zadrziavat obcana inej EU krajiny a - aspon co sa tyka leteckej prepravy - domov by mali pustit aj bez cestovneho dokladu (ak sa vie totoznost dokazat inak - karticka poistenca, OP bez foto pripadne foto/kopia pasu)

zorkahorka
31. jan 2024

Moja kamoska je rozvedena. Dala urobit detom pasy a jej muz, aby nemusel od nej pytat, tiez. Takze maju po dva pasy. Zvlastne, ale ide to. Ale na slovensku...

cookie29
31. jan 2024

Preco prva slovenska reakcia je klamat?!
Obcan ma narok na 2 pasy! Takze mozes poziadat o vydanie druheho na konzulate. A ak sa neda, mozes poziadat o vydanie nahradneho cestovneho dokladu, ktory Ti umozni jednu cestu na Slovensko.

kikulienka94
31. jan 2024

a ste letecky alebo autom/autobusom? To ste spolu šli do zahraničia, on zobral pas a odišiel?

kiki68
31. jan 2024

Mozes poziadat o dalsi pas, pripadne sa o rat na ambasadu. S dietatom Ale bez jeho suhlasu vycestovat nemozes.

yanni
31. jan 2024

@cookie29 moze ziadat o novy pas aaaale, ak chce spät na SK hned, tak je rychlejsi jednorazovy doklad na vycestovanie na Sk. Past trva cez ambasadu veeeeeelmi dlho, kedze sa to posiela na Slovensko. Ambasada ti na pockanie pas nevyda. Aj ked si priplatis.

cookie29
31. jan 2024

@yanni ja sa nehadam, ja len pisem realne legalne moznosti, kedze tu citam bud navrhy na "podvod" alebo blbosti...

@kiki68 a odkedy? Zalezi to asi od krajiny, ale v ramci EU vacsinou plati, ze Malolete dieta danej alebo cudzej štátnej príslušnosti, ktore zvyčajne žije v danej krajine a cestuje do zahraničia, musí mať povolenie opustiť územie, ak necestuje s osobou s rodičovskými právami. Obaja rodicia pravo maju, aj ked su rozvedeni.

Samozrejme je potrebné rozlišovať vycestovanie trvalé a dočasné. Pokiaľ ide o dočasné vycestovanie dieťaťa do zahraničia, napríklad výlet, či dovolenka, na takéto vysťahovanie nepotrebujete súhlas druhého rodiča, pokial ide o definitivne vycestovanie je to ine, suhlasim. ALE... kedze otec zadrziava pasy, zrejme nejde o beznu situaciu, takze ziadat jeho suhlas nema zmysel, prave naopak, mozhlo by to situaciu zhorsit. Treba skor konzultovat napriklad pravnika a na to nemame dostatocne udaje. Nevieme napriklad ci otec je cudzinec, ci sud prebehol v zahranici alebo na Slovensku, ako su upravene prava atd...

katkami123
31. jan 2024

Určite neklam, že nevieš, kde je pas, povedz pravdu. Lebo otec s tým pasom môže so synom vycestovať do zahraničia. Ako to urobil Vere Visterovej jej ex manzel, schoval sa s nimi až do Ameriky.

kiki68
31. jan 2024

@cookie29 predpokladam, ze v EU ma dieta dvojite obcianstvo ( po kazdom rodicovi jedno) a teda mo3 mat aj dva pasy. Cez ambasadu sa to da vybavit. Pripadne ma narok na duplikat pasu ( Toto ide vsetko spravit), Ale problem je vycestovat. V tomto pripade preukazat, ze ide iba o vylet. Podla mna ju bude on zalovat hned ako prekroci hranice

yanni
31. jan 2024

@kiki68 Vsetko mozne. Ale autorka nepise nijake podrobnosti. Ci ziju v zahranici natrvalo, ci je tam len na navsteve, ci otec je SK alebo nie, ci dieta ma dvojite obcianstvo. A hlavne, o aku krajinu sa jedna.

kiki68
31. jan 2024

@yanni ved toto, tam tazko radit. Ale tak ked maju problemy, mala by ona sama oslovit urady a nejake organizacie na pomoc zenam a detom. Nakolko nevieme kde naozaj zije a ake su tam konkretne zakony. Ale vziat dieta na Slovensko jej urcite nepomoze

cookie29
31. jan 2024

@kiki68 este raz... kazdy obcan SR moze poziadat o 2 slovenske pasy. Nie jeden ale 2! A nemusi mat dvojite obcianstvo. A nie dieta nemusi mat dvojite obcianstvo. Inac toto je bezna prax cestovatelov, mat dva pasy. Do jedneho "zbieraju peciatky" a druhy maju cisty. Pretoze su napriklad krajiny, kde kontroluju kde si bol v predoslom obdobi... napriklad ak ides do krajiny (teraz cisto vymyslam) typ USA a predtym si bol napriklad v Ukrajine, Palestine, Afganistane.... tak ta nemusia pustit. Preto ten jeden "cisty" pas.

A co sa tyka vycestovania, nikdy ma nekontrolovali, ked som sla s detmi sama. Jedina vec by bola, keby nemali rovnake meno ale aj vtedy staci napriklad rodny list. A ze ju bude zalovat, moze... ale to uz je potom komplikovanejsie a sudy natahuju, prave preto je tolko pripadov "unosov" deti jednym rodicom. A prave preto pisem, ze idealne skontaktovat pravnika a podstupit potrebne kroky, ale to vie len ona.

yanni
31. jan 2024

@cookie29 ano na SK moze mat kazdy dva pasy. Aaaale ona chce odis zo zahranicia na Sk a medzi riadkami citam, ze hned/co najskor. Tak tym, ze ona cez ambasadu poziada o vystavenie pasu, moze len snivat, ze to bude hned. Aj ked si priplati, nebude to mat tak skoro (uz som hore pisala). Jednoduchsie je poziadat pre dieta o jenorazovy cestovny doklad, na ten sa nemusi caka a vycestuje na SK. A na Slovensku uz da dietatu urobit pas.

cookie29
31. jan 2024

@yanni presne to som tiez napisala prispevok o 8h37 : "A ak sa neda, mozes poziadat o vydanie nahradneho cestovneho dokladu, ktory Ti umozni jednu cestu na Slovensko."

https://www.mzv.sk/sk/web/sk/submission-applica...

Autorka nepise, ze chce odist okamzite. A ked uz sme pri tom, keby realne chcela odist okamzite, sadne do auta (ak ma) a ide. Na hraniciach v ramci Schengenu auta zvycajne nekontroluju....