Partner je nezamestnaný a skoro stále spí. Neviem ho dostať z postele

kikalulu
28. máj 2020

Chcela by som sa spýtať ako by ste riešili takúto situáciu. Partner je uz 2 tyzdne bez prace, prácu si aktívne hľadá ale o to nejde. Možno som naivná ale myslela som si a aj som mu to povedala, že keď je už doma mohol by sa aj viac zapájať do starostlivosti o dieťa a o domácnosť (doteraz mi vykrikoval že on chodí do roboty a nemôže aj upratovať aj chodiť do roboty alebo že sa musí vyspať keď ide do práce atď...). Malý vstáva každý deň o 5.00, plus sa v noci raz budí na jedenie. Vstávam k nemu samozrejme ja a každé ráno keď sa zobudí, treba s malým vstať urobiť mu raňajky a venovať sa mu. Potom zvykne ísť ešte na 30-60 min okolo 7:30 spať a ja si zvyknem pospať s ním. Lenže otecko si každý deň spí do 10tej niekedy aj dlhšie a potom si ešte poobede ide na hodinu až dve, niekedy aj dlhšie pospať. A zakaždým je veľký problém dostať ho z postele. Malému sa ako tak venuje ale skôr v tom že ho nosí na rukách a rozmaznáva. Už som mu veľakrát navrhla a prosila ho aby sme sa ráno k malému striedali že každý druhý deň by s ním vstal on aby som si aj ja mohla pospať ale on o tom nechce ani počuť a povedal mi "snívaj ďalej". Pár krát sa stalo že s malým vstal on ale nechal ma vyspať len dovtedy dokým malý nezačal byť unavený, mrzutý alebo nemal plnú plienku (lebo on ho neprebalí, neuspí). Ja za 2 mesiace rodím a tiež by som si občas rada ráno pospala alebo hoci aj cez deň oddýchla. Samozrejme domáce práce, varenie, upratovanie a starostlivosť o malého cez deň je na mne. Štve ma to už len z toho dôvodu, že to nie je fér a neviem ako mu mám vysvetliť, že by nemusel byť taký sebecký a občas by mohol nechať vyspať aj on mňa... Nemáte nejaký nápad ako to docieliť?

radkaradix
28. máj 2020

@kikalulu hrozny sebec 😥☹️ neviem ako poradit. Zeny tu zvyknu radit na takychto chlapov, aby si ho zacala ignorovat, nie v konverzacii, ale co tyka varenia, prania a pod. Nevar mu, neper mu, ak nechava bordel za sebou, hadz mu to na jednu kopu/do vreca.. drzim palce, aby sa co najskor uvedomil!

jaass
28. máj 2020

@kikalulu a prečo si vôbec s takym mužom, ktorý ti vôbec nepomáha? Máš ho ako ďalšie dieťa.

kubkovamama
28. máj 2020

@kikalulu precitaj si po sebe posledné dve vety a interpretuj mu ich.Bol rozhovor?Myslim nie vycitky atd,lebo my zeny vieme pod natlakom emocii a unavy "vybafnut" a chlapi to potom neberu.Normal pohoda rozhovor,pripadne opytaj sa,citis sa naozaj tak unaveny,nie si chory 😉atd, atd.Si tehotna,citlivejsia..a chlapi proste niekedy su hluchy slepy k potrebam zeny, lebo sak upratane a navarene je,domacnost bezi,ty zijes,tak kde je problem?Ak nic,pritvrd.Jednoducho nevar,neper,venuj sa IBA malému a sebe.Dam ti priklad.Mame 3 deti,4te na ceste,nedorobeny dom,chlap robi 13h/6.Nedelu ma volnu a tu prespi.Doslovne.Donedavna som este pracovala,takze o drzku.Ucit sa online,varit,prat,nakupy,dorabat co ako zena zvladnem,teraz uz nevladzem nic.Pomohol mi posadit na zahrade a tym jeho tohtorocna pomoc zhasla.Akoze narobí sa,ale...vidime sa rano 2min co este neviem o svete a vecer po 20tej uz lezim co som k.o.Vadi mi to,lebo domacnost a deti su predsa "na polovicu" ,na druhej strane chápem,ze je zbity a uzivit 6 clennu domacnost chce fakt makat.No tvoj je bez prace..takze dala by som mu este šancu,po pracovnom obdobi ma obdobie nicnerobenia,resp.ako chlap tiez asi potrebuje po x rokoch prace vypnut-dopraj mu do tretice este tyzden(uz teda s rozhovorom) a potom konaj resp.nekonaj.😉 A neber to tragicky, isto vas lubi atd, atd, len oni veci vidia inak. Moj ex bol nezamestnany rok+dlhy+frajerky, to uz bol iny zahul.

kitycat
28. máj 2020

Ak si na materskej a druhe dieta uz papa normalnu stravu, navrhujem aby si si s kamaratkou aspon vyhodila z kopytka jedno poobedie , vecer prisla a s drahym sa porozpravala ako sa mu pacil den...Ja si neviem predstavit, ze by som ostala vo vztahu s muzom, spravila si s nim dve deti a nechala si srat na hlavu do konca zivota...To,
ze ti povedal snivaj dalej by mal byt jasny signal pre teba, ze nieco sa musi stat...Skus pozvat jeho mamicku aby mu pomohla v ten den nech koho vychovala?

Nemoze mat depresiu, ze nema pracu? Aby som mu uplne nekrivdila

buducamama
28. máj 2020

Ja vas obdivujem, mat take nieco doma. Akoze OK, je dva tyzdne bez prace, tak si chce asi aj oddychnut. Ale k pomahaniu v domacnosti sa podla mna nemal ani predtym. Nacocsi s takymi lenivcami robite deti ja nepochopim.. A @kubkovamama, no je mi ta luto. Ani zahradu by som neriesila, ak by mi s nou nepomahal.

daganov
28. máj 2020

@kikalulu no docieliť to bude ťažké, lebo si to ťažko zanedbala. Ako to, že malého neprebalí? Kde bude malý, keď ty budeš v pôrodnici? Ja ťa obdivujem, že o chvíľu čakáš už druhé dieťatko a pritom vieš, že si na všetko sama? No začni asi tým, že mu malého doobeda dáš a odídeš na nákup a potom si dáš ešte niekde kávu. Postupne budeš pridávať. Povešať prádlo, lebo už nevládzeš a pod. Bohužiaľ, zrejme nikdy nebol mužom, ktorý sám od seba chytí vysávač. Je v poriadku, že si oddýchol dva týždne, ale teraz už prázdniny skončili. Pritlač, zadávaj mu úlohy - prosím ťa povysávaj, ja utriem prach. Očisti zemiaky, ja urobím mäso. Držím palce, škoda, že si sa nespýtala pár dní pred tým, ako ste spolu začali bývať.

kikalulu
autor
28. máj 2020

@kitycat jeho mamičku keby som zavolala to by som vyzerala ako neschopna žena lebo ona je ten typ že žena ma robiť všetko postarať sa o deti o chlapa aj o domácnosť a muž nemusí nič lebo deti a domácnosť je podla nej čisto ženská robota...

heidy222
28. máj 2020

Ked bude on po tebe nieco chciet tiez povedz ze snivaj dalej 😉 ale k veci. Moj chlap ma velmi dobru poziciu vo Firme a zrazu prisla Kurzarbeit, zatriaslo to aj nim , hral cele dni PlayStation a to predtym sme si domacnost delili, prebaloval, staral sa, pomahal. Tiez vstavam k malemu kazdu hodinu a Kym bola skolka pre starsiu vyspala som sa aspon rano. Musela som pritlacit a uz je to zase v norme. S tym rannym vstavanim su chlapi hrozni, ale mas pravo aj ty sa vyspat, povedz mu nech sa ta neopovazi zobudit kvoli plnej plienke!

kikalulu
autor
28. máj 2020

@daganov ano ja mu dám úlohu poviem že vynes smeti umy si riad po sebe on povie že to urobí ale nikdy nie hneď, čakacia doba je niekedy taka dlhá že sa na to nemôžem už pozerat a sama to urobím. A potom sa ma pýta Naco som to robila veď on povedal že to urobí....

Ked budem v porodnici on bude s malym, moja mama mu bude pomahat ale som jej povedala nech mu nepomaha priveľmi maximálne oprat navariť a tak nech si to vyzerie a normalne sa teším na to že si odskúša aké to je vstávať každé ráno o piatej plus v noci plus domácnosť.... on si s malym velmi rozumie vie sa s nim zahrať a aj ho postráži keď si niekam odbehnem ale v domácnosti nepohne ani prstom a odovodni to tym že ako som mohol upratať keď som s malym

kitycat
28. máj 2020

@kikalulu to ze tvoja svokra si necha srat na hlavu neznamena, ze aj ty ❤

taga
28. máj 2020

@kikalulu normalne by som sa s nim pohádala... by som sa ho spytala, co ho hanba nefackuje, ze ho tehotna zena unavena obskakuje ako male decko a on nie je schopny prilozit ruku k dielu... ci caka, ze tie smeti odidu same... ci ti robi naschval nervy a ci mu to robi dobre... ze ked sa mu nechce, nech kasle na to, ale budes na to kaslat aj ty. A odist niekam sa vyvetrat. A ked nepomoze, normalne si ries svoje a on nech sa stara o svoje veci... ale v jeho style 'jasne, uvarim ti obed, rada'... a pusti sa do toho o 3 hodiny

daganov
28. máj 2020

@kikalulu bývali ste spolu aj kým ste ešte nemali malého? Vtedy robil v domácnosti čo?

sonnenshein
28. máj 2020

Ja by som asi povedala ze som v domacnosti nic neurobila, lebo ved si sa venovala malemu.
A kludne by som neoprala, nenavarila, nic. (Aspon par dni)
A sorry, nie sme v stredoveku. Svokra nech sa hanbi co za decko vychovala, co nevie tehotnej zene pomoct v domacnosti.

amelie2017
28. máj 2020

Ozaj neviem co ti mam poradit, asi len uprimny rozhovor. Nie, ked budes nahnevana, ale ked budes v pohode. Ja momentalne kvoli korone nepracujem, muz ma len brigadu, ale namaka sa viac ako vo svojej praci. Ja som kazde doobedie s malou, ale poobedia si ju striedame. Aj ked pride unaveny ako kon, da sprchu a ide von s malou. Lebo chape, ze aj ja si potrebujem oddychnut. A to 90% pripadov vstava k malej on. Vzdy, ked je doma vari obed, kazdu veceru vari on, napr. dnes mal konecne volno po tyzdni a isli sme na vylet. Vratili sme sa o 16., vravim mu, ze idem s malou este von, nech si oddychne, ze nie, ze ideme vsetci na zmrzku. A teraz uz opat vari veceru. Podla mna to chlap musi mat v sebe.
U nas je to vsetko o komunikacii, kompromise, pomoci, laske.

daganov
28. máj 2020

@amelie2017 presne tak, musí to mať v sebe, tento muž bol zrejme vychovaný v duchu deti a domácnosť má na starosti žena. A netrhal sa ani na začiatku spolužitia. Teraz to bude ťažké, najmä keď čakajú druhé bábätko. Neviem, či má autorka na to tresknúť po stole, panvicou po hlave a narobiť cirkus. Asi nie, inak by to nenechala zájsť až sem.

kubkovamama
28. máj 2020

@buducamama tak vies, my sa velmi lubime a sme šťastní a momentálne aj kvoli financiam to inak nejde, samozrejme v každom vztahu su nejake muchy.Nevie absolutne upratovat,jemu je jedno keby sa brodi v 10cm vrstve spiny.Zas ktory chlap uplne sam od zakladov postavi dom,bez pomoci,vsetko vyrobi,opravi,ked mal volno deti su na ňom,zboznuju ho a vie to s nimi perfektne a ja vtedy vypnem.Prisposobujem sa situácii.Robí to pre nas.A ja si zahryznem do jazyka,sme dorobeny asi narovnako.Ale autorkina domacnost je nieco celkom ine.Kedze jej chlap ma problem prebalit si dieta

evkamotka
28. máj 2020

S akym si si spravila deti, s takym mas. U nas sa manzel stara dnom aj nocou, doslova. 2m pred porodom druhého syna sa o prveho uz staral vylucne on, aj o komplet domacnost-naozaj komplet vsetko. A dobre som si jeho povahu pred svadbou a plodenim cekla. Mozes sa hnevat sama na seba

andyh20
28. máj 2020

@evkamotka len aby aj on bol taký spokojný ako ty 🤣🤣 tu kokos takéto komentáre. 🤦‍♀️

kikalulu
autor
28. máj 2020

@daganov dovtedy sme byvali v dome jeho otca ktorý bol zasadnuty na ciste podlahy a cistu kuchynu cize vtedy hned po vareni alebo po jedeni umyl aj utrel riad, podlahy poumyval uplne bez slova len preto aby bol klud aby jeho otec nenadaval. Ked som zacala pouzivat rovnakú taktiku ako jeho otec a buzerovat ho za bordel tak mi vykrical ze na to sa on nestahoval do vlastného aby pocuval to co mal u otca... takyto je praveze odkedy byvame vo vlastnom a to ked sme sa stahovali som uz bola tehotna s druhym babom... ked sme byvali tam tak to aj vstal k malemu v noci nakrmil uspal atd... akokeby odkedy byvame sami sa uplne prestal snazit... a ja mu tento problém s tym ze potrebujem pomoct spominam tak casto ze uz kazda zmienka o tom skonci hadkou alebo prekruti ocami ze Boze zasa...

sixas
28. máj 2020

Podľa tohto mam ja super muža 😯

ckocka
28. máj 2020

@kikalulu Tak sa posťažuj jeho otcovi, ten ho asi vie umravniť.

daganov
28. máj 2020

@kikalulu takže on doma nerobí vôbec nič, maximálne občas to, čo mu prikážeš, aj na to čakáš donekonečna ☹. Si teraz v ťažkej situácii, keď čakáš druhé bábätko. Nechala by som ho pár dní tak, ale ani ty sa netrhaj, rob len nevyhnutné. Potom by som predsa len ešte skúsila rozhovor. Bez výčitiek, iba tvoje pocity. Ak to s ním ani po tomto rozhovore nepohne, tak by som sa ho spýtala, či so uvedomuje, že takýmto prístupom ťa stráca. Že to budeš mať s dvomi deťmi dva krát tak ťažké, že sa chystáš po narodení druhého čo najskôr do práce a deti do jasiel, škôlky, aby si si mohla zaplatiť pani na upratovanie. Ty nie si slúžka, domácnosť je vaša, nie tvoja, deti budú tiež vaše, nie tvoje. Ak mieni v takomto štýle pokračovať v ďalších rokoch, že nechá všetko na tebe a ešte bude mať hlúpe poznámky (snívaj ďalej), tak sa môže stať, že ti jedného dňa prasknú nervy a pôjdeš za iným mužom, ktorý nebude z teba robiť slúžku, ale budeš pre neho rovnocennou partnerkou a pre deti bude príkladom. Ak ťa nebude chcieť vypočuť, napíš mu to a pošli mailom, alebo nechaj na stole.

daganov
28. máj 2020

@kikalulu a nehnevaj sa, som flegmatik, len tak so mnou niečo nepohne, ale keby mi tehotnej s malým dieťaťom povedal "snívaj ďalej" alebo "Bože zasa", tak by mi asi letel tanier na hlavu.

daganov
28. máj 2020

@kikalulu tak by mu, nie mi letel tanier na hlavu. Sorry

luxus10
28. máj 2020

prestahuj sa k jeho otcovi na isty cas, a nechaj ho v byte sameho, ...

gelifil
29. máj 2020

@evkamotka a ty co robis, ked manzel sa stara dnom aj nocou?

nini1010
29. máj 2020

@amelie2017 Gratulujem k zivotnej vyhre v podobe manzela 😊

nini1010
29. máj 2020

@evkamotka Takto ti poviem,prajem ti takehoto dobreho manzela,naozaj,dobre si si vybrala,ale daj si pozor na vyjadrenia,lebo cert nikdy nespi aby ti to od tej povyseneckosti raz nevybuchlo s nim v inej oblasti vo vztahu...znama mala tiez super manzela,pracovity,o syna sa vzorne staral,vela casu mu venoval,miminko dalsie planovali,az kym jej na vchodove dvere nezaklopala pani,ktora jej muza uz rok poznala viac nez dobre.Tym nechcem povedat samozrejme ze je to tvoj pripad.Tym chcem povedat ze ak nemas podporit a poradit tak radsej pomlc a nenavazaj sa.

janickacrazy
29. máj 2020

@kikalulu odišla by som aspoň na den- dva k tvojim rodičom a jemu nechaj malého doma, nech si zvyká a keď budeš v pôrodnici, tak žiadna pomoc od tvojej mamy, inak sa to nikdy nenaučí, že treba aj doma čosi porobiť

sonnenshein
29. máj 2020

@evkamotka Nic si z tych komentarov nerob. Aj ja mam takeho muza ako Ty. ☺️