Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

"Povinná" návšteva u známych a strach z nej

lenka852
27. aug 2012

Ahojte, sme pozvaní na víkendovú návštevu k manželovmu kamarátovi, u ktorých sme sa neukázali už rok. Prestali sme tam chodiť, a keď nás zavolali, tak sme mali stále nejaký program, ale teraz sa už tomu neviem vyhnúť. Ja si tam neviem vôbec oddychnúť a potom sa mi ešte týždeň sníva o tom, že stále dookola hovorím: "M., nerob to. M. nesmieš. M., prečo si ma kopol?" a to sú len vety, ktoré sa týkajú mňa a mojej dcéry.
Majú dvoch synov (4r. a 17mes.), ktorý nemajú žiaden režim a ja sa bojím, že moja dcéra niečo pochytí po nich, alebo nebude chcieť robiť veci tak ako zvyčajne, keď uvidí, že oni nemusia. Napr. M., keď nechutí obed, začne ho vypľúvať a tak si vypýta gumových medvedíkov a on ich aj dostane, zobudí sa s plačom a aby prestal plakať, tak si popýta čokoládu a on ju aj dostane. O spánku je to asi tak, kde a kedy odpadne, tak tam spí. A najhoršie je správanie k iným alebo s deťmi na ihrisku. Ak mu napríklad nedám odkusnúť zo svojho jedla, alebo sa s ním nejdem hneď hrať, nemá problém ma kopnúť alebo buchnúť. Ak ho potom ignorujem, tak príde jeho mamička "vynadať", prečo sa tak správam, veď on si nepamätá, čo zrobil. Nech ma nikto nepresviedča, že 4 ročné dieťa si nepamätá, že niekoho koplo.
My máme presne pevný režim, ktorý funguje a so stravou nemáme taktiež problém. Myslíte si, že niečo pochytí z ich správania alebo mám len nadarmo "obavy" a bude sa len diviť, čo sa deje? Máte niektorá s týmto skúsenosti? Pochytili Vaše deti "zlé" správanie od iných? alebo len ja nadarmo stresujem ... budem rada za každú skúsenosť ...

lili_mia
27. aug 2012

@lenka852 to je také .. nespomínaš vek svojej dcéry .. či už chodí do škôlky, ak nie, tak sa nenazdáš a tam pochytí "návyky" od iných detí, napr. frajerské pľutie na zem, nie iba jedla

ako reaguje tvoj muž na kamaráta a jeho rodinu? máš v ňom podporu, že ak zavelíš odchod, tak aj pôjde, alebo ťa bude ukecávať? skôr či neskôr sa to začne, dieťa začne opakovať, nevyhneš sa tomu, budeš s tým bojovať ako sa lepšie majú jeho kamaráti, spolužiaci .. v prvom rade ide aký rešpekt a pozíciu si ty ako matka vieš vybudovať, tak isto ako sa ty musíš naučiť reagovať na správanie iných detí .. jeho mama má pravdu, on zabudne, že ťa kopol, lebo si mu nedala odkusnúť, no dokáže sa naučiť, že ked to spraví, tak ho povedzme štipneš 🙂 a tvár sa ako nič 🙂 možno ho to prejde .. ale na druhej strane, keby toto niekto robil môjmu dieťaťu, sekeru na neho 😀 😀 😀 takže predvídaj, nesadaj si k nemu, ak začne pýtať, tak sa dvihni a tak povedz, že nie, proste nedaj mu šancu ti ublížiť .. a nie: Prečo si ma kopol .. ale: Nekop ma, nesmieš .. To bolí, prečo ma kopeš?

na spôsob .. nedaj sa, nedaj mu šancu .. ved ty si tá veľká 😅 a z toho predpokladám, že to uvidí tvoja dcéra a snád si uvedomí, že sa to nesmie a možno ho aj ona sama spacifikuje a vysvetlí mu, aby nebil jej mamičku .. držím palce a pevné nervy

sisaha
27. aug 2012

@lenka852 ak je to manzelov kamarat a nie vaši spoloční známi s ktorými si máš čo povedať, tak tam nechod. A kludne by som vysvetlila, že problémom je rozdielna výchova. Ak sa urazia, tak máš o starosť menej a už tam nikdy nebudes musieť ísť..
Ako kopať by som sa nenechala ani ja...

jaaty
27. aug 2012

myslím, že stresuješ zbytočne 😉 , neverím tomu, že jedna návšteva by tak výrazne ovplyvnila správanie tvojich detí, aby sa zmenili k horšiemu.
Hanka keď vidí niečo, čo je pre ňu absolútne neprirodzené - napr. to čo si popisovala u ich detí, tak sa s úžasom a prekvapením pozerá, ale správanie nekopíruje.
Práve naopak a po "opustení" takejto situácie (najčastejšie to vidíme v obchode, detskom kútiku, atď....) sa o danej situácii rozprávame a rozoberáme ju.
Ak to nie je tvojim deťom prirodzené, silne pochybujem, že by "otočili" kabát a začali sa správať inak.

lenka852
autor
27. aug 2012

@lili_mia dcéra ma 15 mesiacov ... a myslím si, že mám podporu u svojho manžela, že keď sa "dohodneme", že ideme skôr, lebo naša dcéra sa tam "necíti" dobre, tak sa zbalíme a odídeme ... a teraz ste mi vnukli myšlienku, že sa môžem vyhovoriť aj na svoje tehotenstvo ...
... a budem si dávať, pozor, aby som mu nedala šancu, ale zase sa mu nedá vyhýbať celý víkend ☹

llia
27. aug 2012

15 mesačná dcéra nepochytí takéto správanie, nemusíš sa báť. To je ešte moc malá 🙂 Skôr mňa osobne by štvalo, že musím tráviť víkend tam kde nechcem.Pevné nervy 🙂

hrozienko12
27. aug 2012

@lenka852 ajojky.. no ani moja mala nieje anjelik ked sme niekde na navsteve a tam ju rozblaznia ale z vlastnych skusenosti viem ze hluposti vie odkukat.. a to nie len od deti :D ale aj od dospelich..mam jednu znamu a ta chodi k nam aj s frajerom a on sa s malou zabava a uz par krat sa stalo ze ju naucil hlupostiam.. po jedle si proste nie odgrgne ale spravi tak ze aaach a utrie si usta a mala to po nom chcela opakovat a on si to vsimol tak jej to ukazoval tak ze on pil kavu a ona cajik a potom som ju tyzden musela stale upozornovat a fakt aj kricat,brati cajik... ze to sa nesmie lebo z kazdym ach po cajiku vyplula cely obsah ust.. nevedela to tak rychlo polknut.. dalsiu hlupost co ju naucili je ze jej davaju pit z ich pohara co ma neskutocne rozculuje lebo uz maju obaja po 50tke a proste ja sa vyhybam tomu aby sme mali rovnake pohare s malou a nie aby pila po inych.. a ona samozrejme cely vrch pohara oblyze.. a potom chce pit aj po inych ked pride ina navsteva, berie detom flase co nerobila, mysli si ze to je normalne.. a posledna vec co ma hnevaje ze jej davaju sklenene pohare, taniere a podobne veci ked dopiju/dojedia a mala sa hocikedy smykne a velmi sa bojim ze sa poreze.. nedaju si to vysvetlit a stale to robia ked pridu akurat to achkanie po jedle som zakazala lebo tyzden plutia vsetkeho bol strasny.. takze konstatujem ze take male deti mozu nabrat zle zvyky inych.. vsetko opakuju, chcu sa podobat, myslia si ze to je spravne.. moja mala ma 20 mesiacov

macocha
28. aug 2012

@lenka852 Chápem Tvoje obavy. Ale myslím, že tu ide o to, ako to principiálne chceš riešiť. Trochu neviem, ako to naformulovať, takže pohľady z viacerých uhlov:

Ak tam nechceš ísť, tak nechoď. Skrátka asertívne povedz, nech ide Tvoj manžel, ak chce, ale Ty sa tam necítiš dobre. Prípadne sa vyhovor - ale to ťa pozvú znova nabudúce...

Áno, dieťa môže odchytať nejaké maniere od navštívených detí. Ale to samo o sebe nie je dôvod na odmietnutie návštevy. Pohľady na výchovu sú rôzne, každá sme na niečo iné prísnejšia a na niečo zas benevolentnejšia. S tým sa budeš stretávať čoraz častejšie a raz budeš musieť dieťaťu vysvetliť niečo v zmysle: "Ja viem, že niektoré deti (ľudia) to tak robia, ale u nás v rodine sa takto nesprávame." Nedá sa celkom uzavrieť a navštevovať iba preverenú vhodnú komunitu... potom by ste sa celkom museli izolovať.

M. je pravdepodobne ukážkový príklad obdobia vzdoru. Nie je to ospravedlnenie pre neho ani pre jeho maminku, ale skôr vysvetlenie pre Teba. Proste 15mesačné dieťa má úplne iné správanie ako vzdorujúci 4-ročiak a to môžu mať aj úplne rovnakú výchovu. Je to proste vec normálneho vývinu, uvedomovania si vlastného ja a všeličoho iného. Takže ako písali predo mnou, nebude Tvoja malá opakovať všetko. Lebo to proste tak necíti. Jedlo napr. my sme nemali žiaden problém do cca 19 mesiacov. Zjedla, čo dostala. Potom začala vymýšľať a nasledujúce roky boli hororové. A to od nikoho neodkukala. Proste to prišlo. Teraz sa to lepší ale asi by si nado mnou tiež krútila hlavou 😅

Ubližovať (fyzicky) sebe ani svojim deťom rozhodne nenechám. Ak nezasiahnu rodičia nespratníka, ubránim sa sama. 😝

@hrozienko12 huuups! 🙄 Tak toto aj mňa vie vytočiť, keď niekto má zábavu z toho, ako cudzie dieťa naučí nejakú nevychovanosť! A tiež trvám na tom, že každý má svoj pohár, svoj tanier...

jankali
28. aug 2012

Povedz mu:"M. ... toto sa mi nepáči... nemá sa kopať NIKDY! " - to môže ho na chvíľu "zamrznúť", ale asi dlhodobý efekt nie🙂)
- Alebo vypýtaj si zásah od jeho mamy - ja to už budem od maminy pýtať - teoreticky som to zvládla, teda dostala som dobrú radu, keď sme sa my vrátili zhrození z návštevy od kamošky, kde 1,5 ročný odĺkal môjho 2,5 ročného, nereagoval, že Janíkovi sa to nepáči a robil, že "nerozumie"... my sme nereagovali správne, až moja babina (jeho prababka) mi otvorila oči, keď sa ma potom spýtala: "a jeho mama tam nebola??".

lujza123
28. aug 2012

@lenka852 tak tam nechod 🙂 . Dcerka podla mna spravanie neodkuka a keby aj hej das ju velmi rychlo do poriadku. Na blbe spravanie deti reaguj ako si zvyknuta a ked ti to bude dana mamicka vycitat tak jej na rovinu povedz ze ty sa od 4 rocneho fagana otlkat nemienis. Ja som bola s dcerkou na podobnej navsteve kde o pol roka starsie dievcarko tiez katastrofa rozmaznane. Ale zase ja som tam bola na malu pysna ako nikdy lebo sa spravala ukazkovo. Kym ich mala vrieskala za kazdu blbost moja bola na kazdeho usmiata. Ked ich mala o desiatej vecer chytala hystericke zachvaty tak moja uz davno spala. Kym ich dcerka stale behala s plienkou moja ovela mladsia sa poctivo chodila pytat na nocnik. Bolo tam viac ludi a vsetci sa zhodli na tom ze ake mam super dieta a ako to s detmi viem. 😀 😀 V kutiku duse si stale myslim ze ta ich mala bola len nervna s navstevy a zrovna v obdobi vzdoru co moju este len vtedy cakalo ale tie pochvaly sa pocuvaju dobre.
Neviem ti poradit co, skuste wikend skratit na jeden den a ty si aspon mozes v duchu porovnavat a porovnavat a mastit si sebavedomie ake mas skvele dieta 😀

anjelicek26
28. aug 2012

@lenka852 - za tak kratky cas 15 mesacne dieta nepochyti nic. Ono je ale fakt asi na povazenie, ci sa chcete aj do buducna stykat s ludmi, co takymto stylom vychovavaju svoje deti 😝 Ono sa to da do urciteho bodu tolerovat, ze je to ich vec, ale potom radsej od nich ruky prec v zaujme vlastnych deti.. Deti robia fakt len to, co im rodicia dovolia, toleruju. V podstate mozes byt rada, ze ty to vidis len na navsteve a nebudu s tvojou malou v skolke ci nieco podobne 😖

sintra
28. aug 2012

Nemas ziadnu povinnost chodit nikam. Ja takto odmietam chodit k jednemu partnerovmu znamemu, pretoze nesuhlasim s vychovnym stylom, ktory uplatnuju na svojho syna a ktory par krat skusili uplatnit aj na mojho, z coho bol konflikt.

piuska
31. máj 2013

zavel protiutok a chod vynadat ty tej druhej ze co to ma znamenat jej dieta ta koplo a hotovo, necakaj nez pridu oni k tebe bud prva, posun svoju vrestiacu opicu z pleca na ich pleco, nech tak vresti im. vrestiaca opica = vycitka :D

Tu začni písať odpoveď...

Odošli