Prečo sú ľudia k sebe horší?

charity
23. jan 2016

V posledných mesiacoch/rokoch vnímam výrazný trend k zhoršovaniu vzťahov medzi ľuďmi, k povrchnej honbe za majetkom, k odhadzovaniu vážnych záväzkov...

Príklad: Babenka napísala, že zvažuje vzťah s vážne chorým mužom, ktorého miluje a väčšina odpovedí bola, nech na neho kašle... čo s takým chorým chlapom... 😕

V mojom okolí pribúdajú prípady, keď jeden z partnerov nielenže opustí toho druhého, na čo má samozrejme nárok, ale ešte ho aj podrazí, okradne o celý majetok, týra alebo vydiera cez deti...

Viac rodičov /mužov aj žien/ začalo opúšťať svoje rodiny...

Tridsiatničky zvažujú, že radšej ostanú bezdetné, len aby neprišli vďaka stresom okolo detí o partnera... Nájsť partnera/-ku, ktorý neodrbáva, neschováva manželku/priateľku a je normálny, je na úrovni zázraku...

Rozbiť manželstvo je už v podstate normou... Ženy sa chvália na sociálnych sieťach tým, kto sa kvôli nim rozviedol...

Dnes som sa spýtala vrcholového manažéra, teda človeka, ktorý sa pohybuje úplne v inom prostredí ako ja, či sa mi to len zdá, že sú vzťahy medzi ľuďmi čím ďalej horšie... Či to tak vníma aj on v svojom profesionálnom okolí... a odpoveď bola: Áno, zhoršilo sa to.

Čo sa to deje s ľuďmi? Kde sa podela úprimnosť, loajalita a čestnosť?

jana_eyre
23. jan 2016

Nemyslim, ze sa nieco zhorsilo, zmenilo, len ludia su slobodnejsi, nezavislejsi, viac si dovolia povedat..

A kedze si zila iba v jednej dobe a vnimala si ju zo svojho uhla pohladu (predpokladam, ze ako dieta si neriesila kto sa v tvojom okoli rozvadza a ako sa k sebe spravaju ludia) nemozes vediet ako to bolo v skutocnosti..

Ja som napr. Vzdy rada pocuvala svoju babku, mamu, svokru ako rozpravali o svojej mladosti.. Bolo tam tiez kopu nevery, falosnosti aj rozvodov.. (Mozno v mensej miere, ale to preto lebo ludia casto zvykli drzat "pusu a krok")

Ale teda ja som uz na nete citala vselico (internet tiez moze za to, ze vidime viac do inych zivotov a potom sme prekvapeni co vsetko ludia dokazu, to ale neznamena ze to tak nebolo vzdy)
ale este som nevidela ziadnu chvalu na to, kolko ludi sa kvoli druhemu rozviedlo..

mirkava
23. jan 2016

@charity moja mama by povedala "ludia žiju bez boha". Možno niečo na tom bude, ja si skôr myslim že je to dobou v ktorej zijeme. Nevieme odpúšťať, ľudia sú viac sebeckí, ale desí ma, že všetko čo si napísala je pravda a že to bude čím ďalej horšie... 😢

maminuska
23. jan 2016

@charity ja si myslím že je to o nastavení človeka a o výchove v rodine. Dnes mnoho rodín zlyháva pri výchove detí , alebo respektíve všetko vsadia na to aby malo všetko . Dieťa má všetko , o nič sa vlastne nemusí ani nejak snažiť alebo niečo odopriet ( inak by bol chudáčik frustrovaný ) a tak nejak z neho vyrastá človek ktorý je presvedčený že môže všetko , aj ublížiť manželke/ manželovi , okradnúť ho , znevážiť druhého , beztrestne klamať.
Taktiež si myslím že bezbrehá liberálna výchova vedie k takému stavu .

lusyke
23. jan 2016

je to preto ako je svet nastaveny. Kedysi sa podporovali rodiny. Zeny hned po skole mali deti. Mlade rodiny dostavali byty, nenavratne pozicky, ludia mali pracu. Nebolo v regaloch 30 druhov toaletneho papiera a nikomu to nechybalo. Teraz sa kazdy zenie za karierou, ako koho odrbat, pretoze v tejto dobe sa svine maju najlepsie. Zmenili sa hodnoty....dalo by sa o tom pisat...

mimi1237
23. jan 2016

sme zly a budeme este horsi,sme manipulovany a to je cele.

mimi1237
23. jan 2016

@mirkava presne si to trafila,tvoja mama ma pravdu ,ludia ziju bez boha,veria len v zlo na dobro zabudli a ved koniec koncou,vsetko je tak ako ma byt.

emilia25
23. jan 2016

A to co sa deje vo svete to je tiez katastrofa fskt si myslím ze dobre uz bolo a uz bude len horšie a horšie.

danielahamar
23. jan 2016

závisť, nuda - ľudia proste nevedia čo so sebou a hlavne sú strašne nešťastní

cackaa
23. jan 2016

Tak, tak...tiež stále kukám do neba a v duchu si hovorím: E.T. volat domú. Pripadám si tu ako mimozemšťan už len s obyčajnými slovami ako sú prosím a ďakujem.

dominika6
23. jan 2016

Ono to ma asi prepojenie aj politicky ako sa zilo dakedy a ako sa zije dnes...
Dnesna doba je 100x stresujuca z pohladu istoty v zamestnani,prijmu,pridelenia bytov,ziadne hypoteky,ceny v obchodoch boli prijatelnejdie k platu ako dnes...
A toto sa obaluje na dnesnu mladez,kedze hypo im nik neda,byty tiez,robotu tiez,..
Klesa porodmost a ludia sa nahanaju za rychlymi prachmi na ukor vedomia a svedomia..

lusyke
23. jan 2016

@dominika6 ano presne... toto som chcela povedat aj svojim prispevkom. Ludia su jednoducho v strese. Nepoznam nikoho kto by nebol. Kedysi boli ludia menej stresovani pretoze mali istoty. Preto su dnes k sebe ludia zli..je to boj, kto z koho.

charity
autor
23. jan 2016

@dominika6 Cize je to o preziti a preto nemaju laskyplne vztahy ani s najblizsimi?

lynn333
23. jan 2016

@charity ludia su nestastni.To co nedostali,nevedia dat.Nasa skoda je ta,ze si vyberame zle hodnoty.Je to jednoduchsie.Dnes sa ludia nechcu obetovat z lasky a slovko pokora tiez vyslo z mody.
Nevidime chudobu,zakryvame si oci pred potratom,eutanaziou...pozerame len na vlastne blaho.Ale skutocne sme stastnejsi?A vobec,vieme co slovo laska znamena?
Chceme byt dnes stastnejsi a bez depresie?☺Super!Rozhliadnime sa okolo a utobme dnes jeden dobry skutok niekomu(nie sebe).
Kazdy den jeden dobry skutok 😊...

alk05
23. jan 2016

@charity a bolo to niekedy lepšie? Skôr si myslím, že sme dospeli a viac si to uvedomujeme....lebo presne toto som sa pytala aj ja mojich rodicov a ti vravia, ze vzdy to bolo medzi ludmi take, len som to proste nevidela.... ludia su proste zli a s tym nikto nic nespravi....ja sa tiez obcas pristihnem ze niekomu zavidim, ci ohovaram a pod..... obcas mi je z toho zle, ale proste uprimne, kazdy to ma v sebe... pandora tu skrinku raz otvorila, tak je to vo svete....

jana_eyre
23. jan 2016

A povie mi prosim niekto z tejto depresivnej diskusie, kedy, v ktorom obdobi bolo podla vas lepsie?

Naozaj stacilo ludom ku stastiu to, ze dostali byt hned po vydaji?

Vazne si myslite, ze vtedy boli ludia plosne vernejsi, milsi, nesebecki a uprimni?

vejula
23. jan 2016

KAždá doba ma svoje špecifika... Povedala by som, že život ludí smeruje k čoraz väčšiemu individualizmu... Ano, myslím, že ludia kedysi viac vnímali seba ako súčasťou niečoho, dnes vnímaju seba ako seba a okrem seba často nevnímaju nič iné 🙂 PRavda, všimla som si to aj tu na koníku.. KAždý kope za seba, ak niečo chceš, nežiadaj pomoc od nikoho, nikto nieje povinný ti pomôcť, nezaťaažuj rodinu, je to tvoj problem tak ho rieš sám... atdd atd... Ešte dve generácie dozadu bolo uplne normálne bežné, že si rodin vypomáhali a nikto to nebral ako znak nezodpovednosť, bolo to normálne. Rodiča surodenci tety ujovia... ked si dvaja mladí staavali dom, často dlhé roky vypomahala celá rodina, tak isto, ked trebalo postrážiť dieťa... sestry, sesternice, netere.... teraz? S robením deti vam tiež nikto nepomahal, tak si pomôžte aj teraz...
Ale je tu jedno pozitívum, ak sa nám nepáči ako to robia druhí, stále to môžeme robiť po svojom. Môžeme začať pomaly od seba meniť svet k lepšiemu...

ditatxu
23. jan 2016

@jana_eyre urcite v romantickom stredoveku 🙂 palenie carodejnic, kriziacke vypravy, inkvizicia, poddani bez prav. Alebo minule storocie so svojimi svetovymi vojnami? Alebo este davno pradavno ked bolo otroci a otrokari 😀 sorry mam dobru naladu dnes dufam, ze sa niekto neurazi

guinevre
23. jan 2016

@charity Vsetko toto existovalo vzdy, len je teraz viac transparentnejsie, a uz nie je taka hanba, ked sa niekto to dozvie, alebo teda nie je hanba sa rozviest.
Co sa tyka zien alebo ludi ktori nechcu deti, to vobec nie je moja alebo tvoja alebo niekoho starost, iba ich, respektujem kazdeho rozhodnutie ako si chce zit svoj zivot.

marionmarion
23. jan 2016

@jana_eyre suhlasim, mam na to podobny pohlad...

marionmarion
23. jan 2016

jediny rozdiel tu je len v tom ze vtedy sa vsetko tajilo, ututlalo, ze ludia nemali gule ukazovat aki su zli, tak boli zli len potajme za chrbtom rodiny...aby o tom nikto nevedel, lebo to bola hanba na sto rokov ked to vyslo najavo ze ta s tym mali pomer a rozviest sa bola tiez nehoraznost, tak ludia radsej spolu zili 50 rokov a tvarili sa ze su spokojni aj ked on chlastal a mlatil zenu a ona chodila do kostola len aby z toho nescvokla...
Dnesni ludia maju moznost existovat v relativnej anonymite interenetu, velkomiest a uz nemaju take zabrany konat tak ako to citia a ukazat to aj svetu. Ale ver mi ze na nejakej dedine panu bohu za chrbtom to stale funguje tak ako pred sto rokmi, ludia su akoze srdecni a dobri a verni...len potajme su taki isti ako vsetci ostatni...

lusyke
23. jan 2016

@jana_eyre myslim ze tu nikto netvrdi ze bola idylka ale ludia boli spokojnejsi, nemali strach co bude zajtra..tym ze boli stastnejsi tak sa spravali lepsie na pracovisku a bolo aj menej domacich problemov. Tym ze ludia dostali byt tak mali postarane o buducnost, nemuseli brat hypoteky na cely zivot, nemuseli zit s rodicmi....a tym padom bolo menej hadok a menej rozvodov. Bola vyssia porodnost pretoze ludia mali istoty a mali kde byvat...je to fakt.
To ze boli jednotlivci ktori aj vtedy robili ludom zle je zas o niecom inom...taki su uz ludia...

charity
autor
23. jan 2016

@alk05 No, nechcela som to sem pisat, aby sa to nezvrhlo na hadku o potratoch, ale ked pred par rokmi baba na konikovi zvazovala potrat, cely konik bojoval, aby nan nesla a dala dietatu sancu.
Ked tu cez tieto vianoce baba zvazovvala potrat, 90 percent odpovedi bolo: nebudes predsa s dvoma detmi v jednej izbe, chod na potrat. A vtedy som si uvedomila, ze sa doba zmenila a ludia zdrsneli a maju ine hodnoty ako pred par rokmi.

rainee
23. jan 2016

veru je teraz taka doba, vsade neistota stres, ludia sa pri najmensom probleme rozvadzaju. velakrat je to kto z koho. zeny si 2x rozmyslia ci pojdu na matersku. su kladene neumerne naroky na ludi (vzhlad, peniaze atd.) to uz ide jedno s druhym.
moja mamka aj babka hovorili ze celkovo kedysi bolo lepsie. neboli ludia k sebe taki hnusni, tolko si k sebe nedovolili, nebolo tolko rozvodov (otazne je ci ludia viac riesili problemy alebo sa len bali rozviest - ved co by povedali ostatni), nevera nebola taka ocividna resp.nebolo tolko moznosti k nej (sluzobky, webzoznamky atd.), bola istota v praci, dostavali sa byty, boli bezurocne novomanzelske pozicky atd.... urcite bolo vela veci aj zlych (kadrove posudky,stb, nemoznost cestovat atd) ale to bezny clovek az tak mozno nepocitoval.

fra
23. jan 2016

podla mna aku si dobu urobíme, takú ju máme- nikto tu neumiera od hladu, skoro každý ma aj kde byvať, nikto nás nezabije len tak hocikedy bez trestu na ulici- podľa mna sa rozhodne máme veľmi dobre a mali by sme byť za to vdační ... napríklad také 20. storočie so svetovými vojnami a krvavymi diktaturami plnymi udavačov rozhodne nebolo lepšie- fajne že sa sused tvaril že niekomu pomaha a potom ho udal na štb... myslím, že celkom dobre to zhrnul tento pán
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1100521...

spirit16
23. jan 2016

Je mi uprimne luto kazdeho, kto vnima svoj zivot a zivot okolo seba takymito ocami.

jana_eyre
23. jan 2016

@lusyke aha, takze teraz ta "zlota" nie je o jednotlivcoch, je taka cela spolocnost?

nemam rada take zovseobecnovanie spolocnosti.. vzdy to je vsetko o jednotlivcoh..

ale mozem sa vratit k tomu, ze som sa rada rozpravala s mojou mamou.. jej rodicia /moji stari rodicia/ sa rozviedli, ked mala 16 rokov, po dlhorocnych hadkach u nich doma.. v case, ked sa jej stal hrozny zazitok, vsetko sa jej zrutilo, nikto jej nepomohol a ked urobila zufaly pokus, tak ju zavreli na psychiatriu, kvoli comu nemohla dokoncit ani strednu skolu.. tam sa spoznala s mojim otcom, ktoreho tam poslali z vysokej skoly, pretoze bol prilis "protikomunisticky" /pretoze jeho rodicom zobrali komunisti cely dom a dali im dvojizbovy byt a on bol potom zaryty kapitalista, a ja som asi po nom/

ked sa vzali /v roku 1972/, starenka /otcova mama/ neznasala moju mamu, pretoze nebola dobra krestanka, otec mojej mamy ani nemohol prist na jej svadbu, pretoze si to nepriala moja babka /mamina mama/ tak velmi sa neznasali.. /mamin otec bol suknickar/

moji rodicia si nazivali celkom fajn, po narodeni prveho dietata ziskali byt, ale co to, otec si nasiel frajerku.. ale dieta potrebovalo otca a slobodne matky boli vtedy na okraji spolocnosti, takze rodicia pokracovali, myslim, ze napriek otcovym neveram sa mali radi..

ked po 20tich rokoch manzelstva v roku 1993prisla mozgova porazka mojho otca, mama sa o neho starala.. nikto jej nepomohol, susedia nas ohovarali, lebo otca to vzalo aj z psychickej stranky a daval to celkom najavo celemu baraku.. moja sestra sa stala jednou zo slobodnych matiek, tiez sme si uzili ohovarania okolia.. postavalo sa toho strasne vela.. vela v case, ked som este nezila, ale aj vela v case kam uz moja pamat siaha.. nebudem to rozvadzat dalej, toto vsetko pisem len preto, aby ste videli, ze v ziadnom obdobi nebolo dobre uplne vsetkym a dovolim si tvrdit, ze v kazdej druhej rodine boli problemy, len sme to nevideli na facebooku, na modrom koniku ani na smecku, nikto nepisal blogy..

neda sa to vsetko takto plosne oznacit, ako "kedysi sa ludia vedeli spravat" a teraz uz nie.. nepoznali ste kazdu rodinu, kazdeho zivot.. tak ako nepoznate ani teraz..

teraz mate len vacsiu moznost nahliadnut do zmyslania inych ludi, pretoze na net da clovek vselico.. a uz je tu aj pribeh mojej mamy.. dufam, ze sa na mna za to nenahneva tam hore, ale cely zivot bola ticho, aby nic nepovedalo okolie a potom si o nu kazdy utieral topanky..

dominika6
23. jan 2016

@charity
Myslim ze ano...peniaze hybu svetom a vztahmi v rodinach

spirit16
23. jan 2016

Ludia radi poukazuju na to strasne co sa deje okolo.
Radi by "zmenili" veci na ktore nemaju absolune dosah, co je aj dovod preco nad tym lamentuju - lebo nemusia nic robit.

Zmenit sameho seba, to je ta praca, ktoru ma clovek robit cely zivot. Je to vsak tazsia praca, nez lamentovanie.

Chces zmenit svet? Zmen sam seba! To je ta zakladna stara pravda 🙂 A to je to jedine co funguje.

angela5
23. jan 2016

ano, nech sa na to pozriem hocijako z akehokolvek uhlu, je to horsie. A to nie je o tom,ze som pesimistka alebo optimistka. Som realistka. A na vine su peniaze.. ctiziadostivost.. tuzba ovladat. To by bolo na veeeelmi dlhu debatu. A bude to este horsie.

spirit16
23. jan 2016

@angela5

Je to horsie nez kedy? Ty si pamatas ako to bolo pre 100, 200, 500, 2000 rokmi?

Skutocne peniaze? Tie v minulosti neboli?
Nie skor to, ze ludia nevedia zit v pravde?
Nie skor to, ze idu za iluziou a ani nevedia, co vlastne skutocne chcu?