Prečo sú ľudia k sebe horší?

charity
23. jan 2016

V posledných mesiacoch/rokoch vnímam výrazný trend k zhoršovaniu vzťahov medzi ľuďmi, k povrchnej honbe za majetkom, k odhadzovaniu vážnych záväzkov...

Príklad: Babenka napísala, že zvažuje vzťah s vážne chorým mužom, ktorého miluje a väčšina odpovedí bola, nech na neho kašle... čo s takým chorým chlapom... 😕

V mojom okolí pribúdajú prípady, keď jeden z partnerov nielenže opustí toho druhého, na čo má samozrejme nárok, ale ešte ho aj podrazí, okradne o celý majetok, týra alebo vydiera cez deti...

Viac rodičov /mužov aj žien/ začalo opúšťať svoje rodiny...

Tridsiatničky zvažujú, že radšej ostanú bezdetné, len aby neprišli vďaka stresom okolo detí o partnera... Nájsť partnera/-ku, ktorý neodrbáva, neschováva manželku/priateľku a je normálny, je na úrovni zázraku...

Rozbiť manželstvo je už v podstate normou... Ženy sa chvália na sociálnych sieťach tým, kto sa kvôli nim rozviedol...

Dnes som sa spýtala vrcholového manažéra, teda človeka, ktorý sa pohybuje úplne v inom prostredí ako ja, či sa mi to len zdá, že sú vzťahy medzi ľuďmi čím ďalej horšie... Či to tak vníma aj on v svojom profesionálnom okolí... a odpoveď bola: Áno, zhoršilo sa to.

Čo sa to deje s ľuďmi? Kde sa podela úprimnosť, loajalita a čestnosť?

jana_eyre
23. jan 2016

@angela5 tuzba ovladat, peniaze, ctiziadostivost je az domenou tejto doby? 😀 😀
fakt?

charity
autor
23. jan 2016

@spirit16 To mam ist niekomu rozmlatit rodinu, aby som zapadla? 🙂 Ci ako sa mam zmenit, ked mi vadi, ze ludia sa uz casto nemozu spolahnut ani na najblizsich...

kexik218
23. jan 2016

A kedy bolo lepsie? Ked sused stbak povinne hlasil vsetky "hot news" alebo ked sa upalovali zeny co rozumeli bylinkam? Alebo ked sa slachta medzi sebou trávila, zabijala...ak sa narodila dcera kralovnej vymenili ju za chlapca od sluzky? Ked sa viedli vojny, kriziacke vypravy? Ked ukrizovali Jezisa? Ked Kain zabil Abela? 😀 Mozno som to trochu prehnala s opisom ale nikdy neboli k sebe ludia dobry 😐

angela5
23. jan 2016

Sme rozmaznani, lebo mame vsetko a nevieme si nic vazit. Sme otrokmi systemu a vobec uz nie sme slobodni. Presne to, co z nas elita chcela mat. Novy svetovy poriadok. Ludia su ako slepi. Slepi a hluchi. Peniaze ako take nie su zle, su potrebne, ale ze jeden clovek ma miliony a druhy byva v chatrci bez elektriny.. toto mi pride nahlavu. A bude to este horsie. Zachvilu bude celu planetu vlastnit niekolko bohacov a ti si z nas budu robit socialne experimenty. Co uz sa vlastne deje... Peniaze znamenaju moc a tej sa niektori ludia nemozu nabazit.
Je to celosvetove.. Ludia idu za nejakou vidinou dokonalosti. Peniaze rovna sa stastie. Lenze pokial nepochopia, ze stastie nespociva v peniazoch, dovtedy sa budu nenavidiet a vrazdit... Ovladol nas satan, zlo.. Neda sa tomu vyhnut, na to sme prilis slabi. Len ti, co si uz nieco prezili, a parkrat spadli na uplne dno, vedia, o com to cele je...

spirit16
23. jan 2016

@charity
Popravde vobec nerozumiem tomu, co si napisala. Teda tej prvej vete vobec.
Alebo si nerozumela tomu, co som napisala ja.

Co sa tyka tej druhej casti, tak to je prave ono. Ty si nehovorila teda o vseobecnom trende, Ty si hovorila o tom, ze Teba trapi nejaky konkretny vztah s Tvojim okolim?

Aj mne kedysi vadilo a priam ma rozculovalo, ze niekto sa nechoval podla mojich predstav az kym som si neuvedomila, ze su to najma moje predstavy a ten druhy moze mat uplne ine predstavy 🙂

Ja neviem, Ty sa v tom musis zacat trosku prplat - sama pre seba.
Co ocakavas?
V com sa chces spolahnut na tych druhych?
Je to legitimna poziadavka?
Je legitimne ocakavat ze niekto sa bude chovat presne tak ako ja chcem?
Je legitimne ocakavat, ze sa niekto bude chovat podla noriem?
Akych noriem?
Kto ich zostavil?
......

lusyke
23. jan 2016

@jana_eyre kazdy to vidime inak..moja mama mi vzdy hovori ze zili v dobrom obdobi. Nezazili vojnu, vzdy mali vsetkeho dostatok a vsetko co potrebovali. Mali pracu aj byvanie. Mali spokojny zivot. Keby nie roku 1968 tak sa nema na co stazovat.
Ja tu nechcem rozoberat moj osobny zivot ale nemozem povedat ze by som bola spokojna a zila si bez stresu a obavy zo zajtrajska...
Je to moj pohlad na vec..nic ine.

spirit16
23. jan 2016

@lusyke

Nejdem rozoberat, ci to obdobie bolo horsie alebo lepsie, nez to, co je teraz. Ale aj keby bolo z urciteho pohladu lepsie nez teraz, tak to bolo par desatroci na velmi malom fliacku zeme.

Pred tym to bola desatrocia katastrofa a predtym tiez nic moc.

Pochopila som vsak, ze autorka riesila skor nieco ine.

Jaj a hlavne nemyslim si ze ludia zili uprimnejsie nez teraz a hlavne si pamatam, ze vacsina muzkej populacie vysedavala poveceroch v krcmach a domov chodila v dost zlom stave. A bolo to preto, ze sa nudili a nevedeli co lepsie by spravili, nez zamierili dokrcmy. Takze tiez nic moc.
Bola to realita minimalne polovice rodin mojich spoluziakov.

charity
autor
23. jan 2016

@spirit16 Napriklad moja kamaratka mala problem, ze ju zrazu zacala ohovarat jej vlastna sestra... Nechapala preco... Az kym nezistila, ze sestra poza jej chrbat spava s jej manzelom... Plus ako bonus sestru /moju kamaratku/ pred manzelom roky tajne ohovarala...

Takze som zdesena, ze ludia sa nemozu spolahnut na vlastnu krv... Na vlastneho manzela... A nie je hadam legitimne ocakavat od sestry loajalitu a od muza vernost? Ci chcem naozaj od ludi privela?

lusyke
23. jan 2016

@spirit16 ved ja som to ani rozoberat nechcela...to len jana_eyre sa pytala tak som odpovedala...ja som len vyjadrila nazor ze ked su ludia spokojni a maju zivot bez stresu a maju istoty...tak su aj k sebe milsi.

spirit16
23. jan 2016

@charity

A to znamena, ze teraz vsetky sestry urobia to iste?
To znamena, ze Ty nemozes mat dobry a spokojny zivot?

charity
autor
23. jan 2016

@spirit16 Nie, ale takychto podrazov zacina byt nejak privela. O tom tu pisem. Ze mam pocit, ze este par rokov dozadu bola situacia medzi ludmi o trocha lepsia...

jana_eyre
23. jan 2016

@lusyke ved ja ti tvoj pohlad neberiem, mala som dojem, ze diskutujeme..

ja mam tiez obavy /dost casto/ ale nevnimam to ako nestastie.. je to proste tak, tak ako to bolo vzdy..

od roku 1945 do roku 1968 tiez nebolo vsetko ruzove, dobre sa mala len par tried spolocnosti, tak ako to bolo vzdy.. tiez sa o tomto obdobi da nacitat na nete.. co taka hyperinflacia v roku 1953? vtedy mali ludia nejake istoty?

dobre obdobie to bolo len pre tych, ktori nikomu nepadli do oka, nezavadzali - mali to stastie, ze nemali zavistliveho a hamtaveho suseda napr..

je jednoduche hadzat zlo na dobu..

spirit16
23. jan 2016

Legitimne sa mozes starat o to, aby si Ty sama zila v pravde a potom sa vsetko okolo Teba bude diat spravne.

To, ze sa Ti kamaratka postazuje, so svojim pribehom a ze jej Ty chces dat podporu je jedna vec.
Druha vec je to, ze v skutocnosti Ty ich problemy do dosledku nepochopis, pretoze sa nikdy nedozvies ich celu pravdu.

A hlavne na Tvoj vlastny zivot tieto pribehy nemaju ziaden negativny dopad.

spirit16
23. jan 2016

@charity

No vidis.
Ja mam prave naopak pocit, ze cim dalej tym viac ludi sa zaobera vlastnym sebarozvojom a ze mozem otvorene rozpravat s mnohymi ludmi o veciach o ktorych som pred x rokmi radsej mlcala, lebo nikto nechapal o com hovorim.
Ked sa budes zameriavat na tie zle veci, tak si ich budes aj pritahovat.
Ked budes vnimat najma to krasne co je v ludoch a vsade okolo Teba, tak to viac vstupi aj do Tvojho zivota.
Je to to iste ako ked je zena tehotna, alebo chce byt tehotna. Zrazu ma pocit ze okolo nej je nejako viac tehotnych zien, nez predtym.
Nie je to vsak pravda. Tych zien bude pravdepodobne stale priblizne rovnako. Akurat ona ich teraz vsetky vidi.

jkadankova
23. jan 2016

Ľuďom viete čo... ;)

lusyke
23. jan 2016

@jana_eyre kazda doba ma svoje plusy a minusy. Nasi na narodili r. 1950...mali sa dobre...aj sa maju dobre lebo si ten zivot tak zariadili...len ich trapi ze uz ich deti sa tak dobre nemaju ako sa mali oni. Proste ten zivot nieje tak jednoduchy ako bol....no kazdy mame na to iny pohlad.

spirit16
23. jan 2016

@jkadankova

A to je konkretne kto Ti ludia?
Lebo kazdy hovori, ze tym ostatnym nejako ...
Ale potom musi nejako ... uplne kazdemu?

Ci?

Su to nejake ine pocty?

spirit16
23. jan 2016

@lusyke

No to je presne ono.
Kazdy chce istoty.
Ale tie neexistuju 🙂
Kym sa clovek zenie za istotami, tak mu zivot unikne medzi prstami.

mima4
23. jan 2016

@charity
neodpoviem ti na otazku, preco su ludia horsi..lebo toto tu vzdy bolo, len v inych obmenach...

ale ludia su v prvom rade podla mna preto taky, lebo sa riadia svojim svedomim, ktore maju neraz pokrivene, zmanipulovane, umrtvene.....

ludia povysili svoje ja, svoje emocie, svedomie, pocity nad to, co je spravne a prospesne, aj ked nie vzdy pohodlne a lahke....

pre mna osobne je zaklad to, co hovori Boh, bez ohladu na to, co spolocnost povazuje za normu

jkadankova
23. jan 2016

@spirit16 Koláčová bude vedieť :P

angela5
23. jan 2016

@mima4 presne tak, suhlasim a tiez som veriaca..

Myslim, ze dost velku na tom ako sa clovek sprava ma aj vzor rodicov a sposob ich vychovy.

Preto neodsudzujem inych, lebo som nesla v ich slapajach, neprezila to, co oni. Neriesim druhych ludi, nezaoberam sa ich prehreskami, no ked niekto potrebuje pomocnu ruku, rada pomozem. To je asi vsetko, co mozes spravit. Ist prikladom. Zlo tu bolo aj bude, zalezi na tom ako sa TY k nemu postavis.

mima4
23. jan 2016

@angela5 suhlasim ze ist prikladom je vyborne a spravne ale podla mna je spravne aj poukazat na zlo a nebyt voci nemu lahostajnou

mijo53
23. jan 2016

zakladateľka témy sa pýta, prečo sú ľudia k sebe horší? a tu sa to zvrtlo, ktorá doba je horšia či lepšia. Dobu robia ľudia. Minule som počula, že terajšia doba je vlastne o č i s t e c, a čo príde potom uvidíme. Vraj taká doba už bola a trvala 40 rokov, potom prišla sloboda, demokracia, ľudia boli k sebe milí, ale postupne to nezvládli, lebo vedieť užívať tieto dary sa treba učiť v rámci pravidiel odtiaľ-potiaľ a ľudia tie pravidla prekračujú a tak sa k sebe aj správajú . Peniaze nie sú až taký veľký problém, peňazí je na svete dosť, len sú nesprávne rozdelené, opustených domov je tiež dosť, len každý chce byť sám, viac generácii neprichádza do úvahy atď... nepoznáme Slovensko ale chceme poznať svet, potom prichádza závisť, neprajnosť, sme jednoducho nároční

lavendea
23. jan 2016

@charity ano, tych podrazov je zrazu nejako viac. rozvodovost vysoka, mat milenku je moda.... rozviest sa je take jednoduche.... ludia si nevazia co maju.
Podvadzanie a problemy boli aj za nasich rodicov, ale nebolo toho takto vela, hovorte si, co chcete. V mojej triede na ZS bolo jedno dieta z 35tich z rozvedenej rodiny a jedna polosirota. A dnes ? polovica deti z 20tich je z neuplnej rodiny - rozvody, samozivitelia, nezosobaseni rodicia. asi je to stresovym zivotom, ktory zijeme, s pracou je to dnes tazke. Kto pracuje, nema kedy zit, kto nepracuje, nema za co zit.
A velku vinu davam aj mediam, prezentuju sa take osoby ("celebrity") a sposob zivota. asi je uplne v poriadku, ze najvacsia televizia dava prenos zo svadby svojich moderatorov, kde si polonaha blondina nakraca do katedraly s muzom, ktoremu rozbila manzelstvo s dvomi malymi detmi. a on si pripne na oblek symbol vernosti.... 😀 a to uz pomlcim o superhviezdach s kacickovymi pusinkami.
Celkovo mozem povedat, ze sa v mojom okoli vyrazne zvysil pocet rozvodov, ked chlap opustil manzelku aj s detmi kvoli mladsej sekretarke. a takisto si nepamatam, ze sa by tolko mladych bab tahalo s vyrazne starsimi zabezpecenymi chlapmi.
Takze ano, doba je horsia, ludia su sebeckejsi.

mijo53
23. jan 2016

@lavendea svätá pravda

jabadaba
23. jan 2016

@charity chceli sme dobu konzumu? Chceli...ma to aj svoju odvratenu stranku a tou su nedobre medziludske vztahy. Ved si len vezmi media, co produkuju, aku stoku, spinu a hnus....klamu, prekrucaju, manipuluju a to vsetko prekladaju systematickym idiotizovanim ludi hodnotovo lacnymi serialmi, tupymi reklamami ci agresiou. Je to predsa kuuul, nie? O "osobnostiach", ktore nam vnucuju ani nepisem...

spirit16
23. jan 2016

Ludia ja neviem, kde beriete to, ze mat milenku je moda 🙂
To ze nebola taka rozvodovost neznamena, ze ludia nemali milenky/ milencov v takom rozsahu ako teraz.

Ludia zacnite riesit sami seba, zacnite tam a tak mate moznost ovplyvnit vase okolie.
Toto plakanie nad tym ake je hrozne ako ini ziju nevedie absolutne k nicomu.

jabadaba
23. jan 2016

@spirit16 nie, nevedie? Treba veci aj pomenovat, otvorene a ako sa vravi na plnu hubu. Ale ciastocne mas pravdu, zacat treba od seba. Aj v tom pomenuvani daneho stavu!

lavendea
23. jan 2016

@spirit16 to teda je "moda". obzvlast u chlapikov tesne pred 40tkou, s manzelkou, 2 detmi a dostavanym domom. obcas mam pocit, ze dosiahli v praci i v sukromi , co chceli a zacali sa nudit.

jabadaba
23. jan 2016

@fra dnes nie su udavaci? Som sa musela pousmiat, odpust... 🙂 😉