Priateľ húli a predstavil mi svojich kamarátov. Som šoknutá
Ahojte, chodila som na MK pre informacie a dnes zakladám tému, lebo aktualne mi to príde lacnejšie ako terapia. Kde zacat? Pochadzam z malej dediny na severe SR. Rodicia ma vzdy viedli k praci, studiu, vstepovali hodnoty a okrem ineho aj nazory na rozne "radosti". A teraz k veci. Vzdy som mala nazor, ze drogy su zla vec, ludia co ich beru su trosky bez buducnosti. Nasla som si v BA priatela, je o 9 rokov starsi. Vsetko bolo super az kym som nezistila,ze sice nepije vobec, ale zahuli si. Ma velmi dobrych priatelov, dvojicu, s ktorymi toto po veceroch riesi. V momente som sa s nim chcela rozist, ale urozpraval ma, ze nech im dam sancu. Tak sme sli k nim, na predstavenie. Cakala som naozaj trosky. Ludia, prisli sme k krasnemu domu, dve deti, pes, dokonala zahrada.ona velmi uspesna zena, on rovnako. Dobre vyzeraju, maju vsetko. Deti sikovne, zahradu si vytvorila sama, velmi kreativna osoba, inteligentna. Ja to nechapem, mam pocit, ze sa mi rutia nazory.ako je mozne ze takyto ludia hulia kazdy vecer v altanku,ako to ze ich to nijak neovplyvnuje, chcela som nimi pohrdat a nemozem,lebo su skveli. A ja netusim ako sa mam k tejto veci postavit.nie som ochotna skusat travu tiez, ked si zbalia mam chut sa zdvihnut a odist a potom zistim,ze sa vlastne velmi dobre zabavam na tom co rozpravaju. Rodicia by ma zabili keby vedia co tolerujem. Ja viem ze sa vam to zda ako banalny problem,ale mam pocit,ze sa hodnotovo rozpadavam. Je to naozaj normalne ako ziju? Som ja normalna? Mam s priatelom byt alebo nie? Ja uz nic neviem ☹ dakujem za rady a nazory.
Univerzalna odpoved nie je. Hulica by som nechcela. To ze jeho skureni kamarati sa maju dobre a maju spokojnu rodinu neznamena ze aj tvoj priatel tak bude tiez zit. Toto si podla mna dostala lekciu, ze netreba nikym opovrhovat, odsudzovat. Ale za mna, hulica za partnera nie. Ine je skusit parkrat a ine hulit kazdy den...
povedz mu uprimne, ze sa bojis ze v buducnosti bude riesit problemy, tak ze si da travu. a ze to ta desi. uvidis co bude hovorit, ci ti to bude zniet doveryhone. nechaj nech ti on porozprava svoje predstavy o zivote a o rodne ktoru by chcel neskor. dufam ze intuicia ti napovie.
Tak vieš, ono to nie je stereotypne, že hulič je nejaká troska, čo leží v papierovej krabici na hlavnej stanici. Mnohí ľudia hulia len tak z nudy. Aj sa hovorí, polemizuje, že tráva nie je až taká silná droga, no otvára dvere k silnejším drogám. Mňa rodičia viedli odmietať drogy a cigarety, čo sa týka alkoholu, tak príležitostne. Držím sa toho a budem tak viest aj svoje deti. To sú moje hodnoty. Nechcela by som priateľa, manžela, ktorý to ma inak, no pri veľkej láske človek zazmuri oči. Tvojho priateľa by som možno predsa len prehodnotila... napríklad vaše spoločné deti keď sa spýtaju na stanovisko k drogám, on im môže povedať, že je to ok, že nech vyskúšajú... to by sa mi nepáčilo. Ale možno je to maľovanie čerta na stenu. Nemám skúsenosť, ale možno po pár rokoch to aj sám nechá... myslím si, že to nie je dobre na jeho zdravie... ale to si už každý musí sám.
Aha lebo aj alkohol je svojím spôsobom droga, ..všetko čo vytvára závislosť môže byť časom problém... Aj tá tráva v malom množstve tak isto ako alkohol nemusí byť zlá...ale čo je malé množstvo....každý večer je podľa mňa dosť ale nemám s tým až také skúsenosti, trávu som pár krát mal a čo ja viem také pocity ako po dvoch pivách max ani nie... Musíš si sama dať odpoveď na tú otázku prípadne to riešiť s partnerom, že ti to vadí a či sa dokáže toho vzdať
To co si videla (krasny dom, sikovne deti, kreativna pani domu...) moze ale aj nemusi byt realita. Musela by si ich vidat castejsie, aby si objektivnejsie rozoznavala realitu. Ono aj postoje, nazory sa menia. Kludne nemusis v 20tke s rodicmi suhlasit, je to celkom ok a bezne, ale v 30tke, 40tke sa mozes na veci (fajcenie travy a pod.) pozerat presne ako tvoji rodicia. Len maj oci otvorene, pytaj sa, hladaj pravdu a verim, ze sama pochopis, co a ako...
@denkatn ja som sa o tomto rozpravala s nou,povedala mi,ze to je o hodnotach,ze v prvom rade ma porobene a ked deti zaspia idu vypnut,ze hodinu su off a hlava si oddychne, rano nema opicu a funguje normalne a ze najlepsie napady dostane prave vtedy. Ja viem ze to je obhajoba svojho zitia,ale svojim sposobom to dava zmysel. Len s tym nie som stotoznena. Moj priatel mam pocit,ze ich obdivuje a ze akosi hlada osobu s ktorou by takto fungoval. Vsetko easy, vsetko v pohode a zivot ide. Ja ale neviem ci som takou zenou.
@evkano1402 uz sme tam boli viackrat, vzdy to bolo rovnake. On bol zvyknuty tam byt pomaly kazdy vecer, teraz je castejsie so mnou sam, ale boli ako svata trojica v minulosti
no ja by som mala tiez obavy. Najma z toho, ake to bude mat nasledky v buducnosti. Teraz to vsetko moze fungovat, hlava chrli skvele napady (a to je na tom to navykove), ale dokedy? Ano, aj v rodine mame par tridsiatnikov, co hulia, vsetko funguje (hoci niekedy ked to prezenu, tak mi nie su vobec sympaticki v tom momente, je to proste vidno, ze su mimo, ale nestava sa to casto), ale ja sa stale pytam v duchu - dokedy? No ja som typ, ktory nie je v pohode ani s pravidelnym prisunom alkoholu hoci v malom mnozstve a podobne.
Pozri, moze sa stat, ze dietatu alebo partnerovi pride v noci zle a potrebujete ist urgentne na pohotovost ale ste zhuleni/mate obaja vypite. Ok, mozete zavolat taxik, zachranku, ale...no zodpovedne to nie je...hlavne, ak by sa skutocne nieco prihodilo a mohla by si potom nieco vycitat...ja neviem, ale podla mna je super, ze sa tym zaoberas...
V rodine bol pripad chalana, mladeho, ktory zacal s kamosmi marisku sem tam, cigarety, chlast. Pred asi 5 rokmi sa zistilo, ze uz je na nejakej synterickej mariske (zabudla som ako sa to volalo), marisku obhajobal, ze je neskodna, ved to je bylinka... Minuly rok skocil pod vlak z tazkych depresii.
Jasne, ze to nie je tento pripad, ale mariska je naozaj krok k inym drogam. A chce to pevnu osobnost na to, aby to tak nebolo. Neviem za mna by bolo prijemnejsie, keby si dali poharik niecoho...
tak niekedy je to tak, ze ked sa este nevies rozhodnut, nerob nasilu rozhodnutie, este skumaj, ci je to naozaj clezivotny postoj z jeho strany, ze chce to takto, alebo iba take obdobie, ze nieco sa mu paci, ale zapacia sa mu aj ine veci. ja by som pockala na svoj vnutorny pocit, ci ide naozaj o zavislot, ze bez toho aby vecer fajcili nie su stastni. lebo si mylim, ze v rodine, naozaj pridu chvilu kedy nebude moct vecer fajcit, lebo bude musiet tebe pomoct dat dietatu zabal v noci ked dieta bude mat vysoke horucky po ockovani. zvladne to? bude tam ked ho budes potrebovat nenahuleneho? to co vidis na nich nie je cely obraz. ked bude mat ich dieta zdravotne problemy zvladnu to aj s hulenim?
Drogy su drogy. Ci je to obcasne zahulenie v altanku alebo tvrde drogy, pre mna osobne je to uplne jedno ci sa to fajci alebo snupe alebo co. Ja by som sa neuspokojila ze maju krasny dom, su stastna rodina a dobre zarabaju.. je to samozrejme kazdeho vec a kazdeho pohlad na situaciu, ale by som to veru nestrpela🤭 asi tak
@iluziano3 je úplne jedno aké majú majetky a usporiadaná rodina....mne je to cudzie a marihuanu neuznavam a nechcela by som ani takého partnera.Ved si vyrátal koľko ich to mesačne stojí😊, ale nejde o to mám rada cistu hlavu.Slovam o nezávislosti neverím môj spolužiak začal v 18 a huli dodnes a ma po 40 tke.A tiež tvrdí, že len pre náladu, dobrý pocit a tiež je úspešný bez hypoteky.
V tomto som zasadova človek sa vie uvoľniť aj iným spôsobom a nie čakať, kým deti zaspia a...
Pre mňa je zvláštne ako sa marihuana strašne odsudzuje v krajine, kde ľudia bežne pijú pri každej možnej príležitosti. Keď si rodičia každý večer otvoria fľašu vína spolu, je to pre mnohých ľudí ok, keď si zahulia, tak je to niečo strašné. Pričom alkohol má oveľa horšie účinky na organizmus, zabíja mozgové bunky, v mnohých ľuďoch vyvoláva agresivitu, vedie ku konfliktom. Na druhej strane marihuana skôr ľudí upokojí, dostane ich do veselej a mierumilovnejšej nálady, pomáha liečiť niektoré choroby, je takmer nereálne aby niekto zomrel na to, že sa predávkuje marihuanou, za to opiť sa do bezvedomia sa dá oveľa jednoduchšie...
Čím teda nehovorím, že by všetci mali začať fajčiť marihuanu, len mi toto nastavenie spoločnosti príde ako obrovský paradox. A teda je to spôsobené predovšetkým tým, že alkohol s nami ide od nepamäti a na všetko sa používa argument, že veď vždy sme tak fungovali. Tu sa skôr niekto pozastaví nad tým, že si na oslave nevypiješ. než nad tým, že niekto si pokojne vypije aj len tak bez dôvodu hneď od rána.
@iluziano3
mozes neodsudzovat, akceptovat, dokonca chapat (a priatelit sa/sucitit/pomahat - podla toho, co sa deje), ale nemusis suhlasit.
Nevyjadrujes tym suhlas, ani to, ze si rovnaka, ani to, ze tak chces tiez zit.
Takze mozes priatela i jeho kamaratov chapat, mat rada, neodsudzovat. Ale nemusis s takym clovekom zit, ak sa na to necitis.
Drogy vseobecne (i alkohol a cigarety) zaucinkuju na kazdeho inak.
Jeden ich ma pod kontrolou cely zivot. A viac ako pohar vina v piatok vecer, ci jednu cigaretu denne/tyzdenne si neda.
Rovnako marihuanu.
Ineho dostanu a ostane zavisly.
Vopred nikto nevie, v akej skupine je. To je ich nevyhoda a nebezpecenstvo.
Mozes mat easy-going povahu aj bez drog. Mozes byt kreativna aj bez drog.
Mozes byt vhodna partnerka aj bez nich.
A konkretne tieto drogy byvaju pre tych, co maju sklon byt zavisli (len nevedia, lebo nevyskusali) vstupnou branou do sveta narkomanie. Uz potom chcu viac a viac a presedlavaju na tvrdsie drogy.
Plus sa vedia stat spustacom skrytych psychickych poruch.
Takze niekto je s nimi v pohode cely zivot a ineho znicia.
Navyse maju obcas necakane ucinky. Ako napr. “zablesky” (flashback). Niektorym sa to stava. Prichadzaju aj mimo casu, ked si zhulena (aj dlhsiu dobu potom) a prichadzaju necakane. Proste na okamih mas znova ten stav a fantazie. Ked sa ti to stane za volantom, je to ako mikrospanok. Na par stotin si mimo. Takze mozes sposobit aj nehodu.
Alebo byt chvilocku dezorientovana a niekam spadnut, ublizit si, alebo niekomu ublizit. Zalezi v akej situacii to pride.
Vtedy uz nie si pozitivna, ale je to taky dozvuk.
@iluziano3 Skús sa nad tým zamyslieť - píšeš, že pani si ide zahúliť až keď má všetko porobené a deti spia. To je pre ňu každodenný život natoľko záťažou, že sa potrebuje uvoľniť tým, že fajčí trávu ešte spolu s manželom!?? Tvoja intuícia Ti dobre radí, od takých ľudí (a aj od toho kto ich obdivuje) by som sa držala čo najďalej.
Ono to, že si videla ľudí, ktorí si dajú trávu a su pritom úspešní,pekný dom, auto, uspech, a podobne, nemusí byť smerodajne, že všetci tak budú sa mat.Zase všeobecne pohľad, že "hulic" je nejaký smradlavy zdrogovany človek v krikoch neplatí na každého, ale ani tento "uspesny" pohľad neber ako jediný správny. Každý je iný, niekto si dá sluka a je v pohode, a druhý spadne do tvrdých drog. Nikto nevie, ako by dopadol tvoj chlap, alebo ty, keby si si začala s tým. Pre mňa je jednoducho tráva ľahká droga, ktorá môže otvoriť cestu" do tmy ". Rovnako takisto je to s alkoholom, niekto si dá príležitostne pohár vina, piva a nič mu to nerobí, a zase iný tak postupne sa začne" prechlastavat".
A čo sa týka toho vplyvu, tiež na každého inak to pôsobí,niekto je veselý, niekto plače, niekto si len "vyvetra" hlavu a iný zase vidí biele žaby, a ten ďalší možno skočí z mosta.
Ono z hulenia nie je daleko od tvrdych drog.To co mu vyhovuje teraz uz o par rokov nemusi a zavislost sa vytvorila.Osobne by som takyto vztah nechcela.
@iluziano3 môže to byť v pohode, nemusí to byť v pohode... niekto má predispozície k závislostiam, tak v týchto prípadoch sa môže hulenie preklopiť časom do niečoho horšieho. Okrem toho tráva spôsobuje neplodnosť, časom aj problémy s pamäťou atď.
Ak s tým nie si stotožnená, nedaj sa do toho nalákať, na tvojom mieste by som tiež nešla ďalej vo vzťahu a určite by som nebola naklonená skúsiť tento štýl života.
@iluziano3 Ako ľahko človeka opantajú peniaze, úspech a mamona. Takže, ak si zahúli "úspešný" človek, je to normálne, ak si zahúli socka, je to nechutné. V skutočnosti ti rodičia nevštepili žiadne hodnoty, keď sa necháš omámiť pri prvej príležitosti. Pamätaj, že každé zlo spočiatku pôsobí nevinne. Ok, že mariška je normálna ti tu možno napíše zopár žien, ale nie, nie je. Skutočne šťastní a skutočne úspešní ľudia ju nepotrebujú k tomu, aby sa odviazali a boli zábavní a šťastní.
Je to o nastsveni kazdeho cloveka, pre mna je droga alkohol, trava, cigarety atd. A neviem si predstavit fungovat tak, ze si otvorim vecer flasu a pije/fajcim/hulim pre mna uz to je zavislostou. Ale ako vravim kazdy clovek to ma v sebe inak nastavene. Ono to do buducnosti budr ako ked ich deti budu starsie? Sadnu s nimi do altanku a vsetxi budu hulit? U mna v okoli je dost pripadaov kedy trava znicila ludi :( (resp. Aj ine drogy)
@cistykvietok Skutočne úspešní ludia velmi často potrebujú nejaký doping, aby sa cítili ešte aj skutočne šťastní. Ten može mať rozne podoby, vačšinou bude dosť drahý. Tí neúspešní si ho nemožu dovoliť, takže im ostáva asketizmus.
no a čo, v niektorých krajinách je marihuana aj legálna a berie sa to tam asi tak ako keby si si dala pohárik alkoholu... ja si myslím, že preháňaš. Keby sa jednalo o tvrdé drogy, tak nepoviem ale takto.... Ži a nechaj žiť.

A rodicia pijú alkohol?