Priateľ nechce svadbu

avoline
2. sep 2013

ahojte mam mensi problem s priatelom zijem vyse 6 rokov pocas toho sa nam narodila dcerka ma 1,5 roka a v januari sa mi ma narodit druhe dieta ale priatel absolutne nechce ani svatbu a ani o nej nechce ani pocut mne sa takyto zivot nepaci bez svatby dcerka ma priezvisko po nom v rodnom liste .. prosim o niake rady skusenosti ? dakujem

jabadaba
2. okt 2013

@mirat a jejda. Mas skreslene predstavy o svadbe. Ale tak ani sa nedivim ked clovek sleduje co za cirkus ludia dokazu z priprav na svadbu dorobit. Rok vopred idu oznamovat datum svadby, zajednavaju si salu, saty....pritom o rok uz ani nemusia byt spolu. 😀 Z tohto si priklad neber. Priprava na svadbu moze byt tazka pohoda aj co sa organizacie tyka aj co sa financii tyka. Da sa len tak zobrat a ist kdesi k oceanu a tam si na plazi povedat svoje ano. Bez vsetkeho naokolo. A mas aj krasne spomienky. Nic teda stresujuce. Tak ako si zariadis. 😉

maribell
2. okt 2013

@jabadaba mno svadba nieje az taka jednoducha 😀 aj ja som si to takto predstavovala ..ale na matricnom urade mi povedali ze bud v uradnej miestnosti alebo na hrade...ziadne ine mieesto na sobas povolene nieje :-/ ...takze sme si vybrali hrad..ale nechapem tomu ze preco by sa ludia nemohli zobrat kde chcu

jabadaba
2. okt 2013

@mirat pre boha a pohreb coho Ti svadba pripomina? Nieco pochovavas ako zenich? Ak myslis slobodu, tak si riadne vedla a na omyle. Slobodu nestracas manzelstvom. Teda pokial nemas potrebu neviazaneho promiskuitneho skakania od postele do postele...potom hej, mozno tu vidiet stratu tejto ohromnej slobody. Slobodu ako taku stracas ked si rodic. Ano, to je sloboda o inom a je znacne posunuta od tej, na ktoru bol clovek zvyknuty za tzv. slobodna. Pisem tzv. preto, ze to slobodno vystihuje kapanek nieco ine ako sa rado interpretuje. Ako tak sledujem, dost ludi znacne nerozlisuje a ma totalny hokej v pojmoch a dojmoch. Pletu si svadbu, tzv. chomut pre chlapov, s plodenim potomstva, z ktoreho paradoxne obavy nemaju...A pritom to je zavazok absolutne neporovnatelny s manzelstvom a to je este len strata neviazanosti a slobod. No tak asi si treba ujasnit iste veci... 🙂 😉

jabadaba
2. okt 2013

@maribell tak neviem, my sme to mali velmi jednoduche. Kostol pre nas nezaujimavy, volba padla na matriku. Ano, jedine na jej pode sa dalo 8 rokov dozadu. Dnes ide spravit obrad aj v parku. S matrikarkou sme presli co a ako a vyciarkli im z repertoaru zbytocne patosy. Poziadali nech to skratia na minimum ale zaroven nech zachovaju patricnu uroven. A tak aj bolo, vsetko podla nasich predstav. A veskera priprava sla ako po masle, nikto sa nam do nej nestaral. Zmakli sme to uplne volnym krokom za 6 mesiacov, slo by to aj skor nebyt nasej averzie voci letnym svadbam a horucavam s tym spojenych. Tu sme zasli na obed otestovat jednu restiku, dasli krat inu...sem tam sme pomenili datum a medzitym nase zivoty bezali ako normal. Ziadna veda. Obrad o 20 minutach vo velmi peknom duchu a potom krasny neskory obed s vecerou v dobrom hoteli. Finito. Nic viac netreba a aj toto sa da skresat.

No a vam dala matrikarka super na vyber. Ja by som sa nestazovala. 🙂

jabadaba
2. okt 2013

@florentina1 no to je dost smutne. A vnuca od teba jej neprekaza? Tvoj partner je hadam svojpravny nie? Ci musi mat od maticky pozehnanie, ze si Ta laskavo moze vziat? Tristne veru, tristne... 😖

kikina84
2. okt 2013

@avoline moja kolegyna zije s muzom vyse 10 rokov,maju dve deti a on tiez nechce svadbu,ziju spolu stale,lubia sa..no ona to uz ani neskusa,lebo vie ze ho nezlomi..aj take veci sa stavaju..Svadba ale nic neznamena,je to len formalita,kde sa utracaju nekrestanse peniaze..ja som s muzom 10 rokov a brali sme sa tiez az po 6 rokoch,asi dva mesiace predtym ako sa mala narodit dcerka,ale svadbu sme riesili len kvoli tomu ze on je cudzinc a mali by sme kopec zbytonych starosti s papierovackami kvoli malej,ale aj pri inych zalezitostich ako je napr.hypo a podobne,ked maju dvaja na paperi ze su manzelia,vela krat sa veci rychlejsie vybavuju..Inak by sme svadbu tiez neriesili..ani z mojej strany..sice sme manzelia ale uz je tomu vyse 3 rokov,ja si stale neuvedomujem ze manzelmi sme,lebo sme predtym spolu zili a nieje to nic nove..Svadbu sme mali na urade,len my dvaja a svedkovia a nikoho sme ani nepozyvali..naozaj len formalita..Niekto si to ale uziva,tie honosne svadby kde je 100-200 ludi a viac..mne by sa do toho penize vrazit nechcelo..radsej by som sla s rodinou na nejaku bohovsku dovolenku 🙂 ..kazdopadne pokial si ta nechce zobrat nieje to ziadna tragedia,ak ta lubi samozrejme ,je to ozaj len formalnost,ta svadba 🙂
prajem vela stastia 😉

hradnapani
2. okt 2013

@mirat no ved toto je ten problem "co by povedali pribuzni a pol dediny". Ja sa potom necudujem, ze chlapi sa boja sobasa, lebo ocakavaju cirkus so stoclennym osadenstvom a kolotocarskou zabavou. Ak najdes tu pravu, tak si dokazete vykomunikovat vase predstavy o svadbe a najdete zhodu a nic a nikto ostatny vas nemusi zaujimat. Ja v tom vidim aj kus osobnostnej zrelosti, ked si ludia presadia svoje a nehladia na to, co povedia ini (ak to samozrejme nie je na ich ukor a zvlast, ak ide o takuto vysostne osobnu temu).
A popravde, ja mam pocit ze dnes uz nastupuje trend malych a komornych svadieb, najma v mestach a teda my s muzom si malu svadbu nemozme vynachvalit 🙂

kiki68
2. okt 2013

Dnes sa ta svadba da uz spravit vselijako,aj na dovolenke,my sme uz na dovolenkach videla kopec svadieb na plazi...niekde to bolo pekne,niekde az take gycove...no zalezi aj tam co clovek chce. A teda potom len ist na urad dat papiere,ze tam v tej onej republike sme sa vzali 😉 Ja osobne mam nocnu moru zo svadby alal pol dediny sa pride pozriet,druha polka je pozvana na hostinu,keby tak sa fakt vezmem na nejakom krasnom ostrove a potom doma spravim nejaku grilovacku pre vsetkych kamosov,znamych a rodicov...ale nebudem tam volat ziadne tety z povinnosti,co som 20 rokov nevidela.

florentina1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maribell
2. okt 2013

@jabadaba lenze ja som mala svadbu minuly rok 😀 nije pred 8-mimi a ponukli mi iba dve moznosti kedze kostol neprichadzal do uvahy ... bohuzial v trencine su povolene iba 2 miesta -matrika a Trenciansky hrad(delova basta alebo barborin palac) takze ked sa to tak vezme tak 3 miesta 😀

janickacrazy
2. okt 2013

@maribell určite sa to dá vybaviť aj inde, ved viacerí ľudia mali svadbu aj v zahraničí, len asi sú s tým tiež trochen starosti 🙂 My sme mali na úrade a bolo to veľmi pekné, moj muž sa vobec svadby nebál, boli sme takí zamilovaní, že sme začali plánovať svadbu hned po týždni našej známosti 😀 Teraz sme spolu 5ty rok a sme stále štastní 😝

seraa
2. okt 2013

@kikina84
prepac ale si vedla , svadba nie je len formalita
ale ani si neni moc vedla lebo ako si dopisala tuto vetu pises dalsie ine veci na co je svadba dobra a dolezita

svadba je viac nez formalita ale to zu sama vies...

seraa
2. okt 2013

@hradnapani

"stoclennym osadenstvom a kolotocarskou zabavou"

😀 😀 😀
to bolo dobre !

mojika
2. okt 2013

Tak ako to tu citam je vela zien co dufaju ze po porode si ich chlap automaticky zoberie ale v dnesnej dobe to uz nie je pravidlom.Ja som mala priatela 9 rokov a mali sme tazky,velmi tazky vztah .Jedneho dna prisiel s tym zeby chcel syna lebo uz vsetci kamarati maju tak aj on by chcel tak som mu povedala ze velmi dobre vie ze ja by som chcela mat normalnu rodinu,vydat sa a potom mat deti,mali sme uz vek aj peniaze jednoducho vsetky podmienky na to a on ze najskor dieta a potom uvidime za dva, tri roky ako nam to pojde,no zasmiala som sa z chuti to akoze po deviatich rokoch nevedel ci si ma chce zobrat? a to si budeme na nevinnom stvoreni skusat? este som sa ho raz spytala na tu svadbu a odpoved bola razne nie,tym ze uz celkovo ten vztah bol tazky tak som ani dlho nevahala a rozisla sa s nim.Kamosky mali mudre reci ze som to mala skusit ze on by si ma akoze mozno potom zobral,ako taku chuderu ze sa to patri ale ja si svoj zivot vazim a nikomu sa neprosim to je tak vazny krok ze sa musi kazdy rozhodnut sam,jednoducho sme sa rozisli a predisla som situacii co tu pise autorka,neolutovala som to nikdy zato on sa mi este hodnu chvilu prosil lebo mu to casom doslo.Bolo to moje najlepsie rozhodnutie a nelutujem ani tie roky s nim,sama som si ich vybrala 🙂 teraz som stastne vydata a moj mm ma sam poziadal o ruku a mne sa to pacilo ze sme to chceli obaja a nikomu som sa nemusela prosit.
Je blba doba a viem ze svadba nie je ziadna istota ale pre mna je to urcite puto ktore tu rodinu spaja 🙂

jabadaba
2. okt 2013

@maribell hm, tak vidis. Ja som bola v tom, ze doba sa posunula a obrady sa premiestnili aj inde. Kazdopadne hrad beriem ako super alternativu k matricnemu uradu. Ja som napr. zirala zo Zichyho palaca, kde sme mali obrad my. Historicky objekt, barokovy sloh (ak som dobre typla 😝 ) a vo vnutri tazky socik. Tak doryte interiery som uz davno nevidela. No sklamana som bola. Z priestorov, inak strasne fajn.

seraa
2. okt 2013

@mojika

1. kompliment k tvojmu rozhodnutiu a k tvojmu zmyslaniu, som rada ze take zeny existuju !
2. presne to si myslim aj ja , nic nie je istota ale tak to aby sme z bytu nevysli a svadba je urcite puto co spaja rodinu
a dost

jabadaba
2. okt 2013

@kikina84 len formalita? Ved tym momentom ste zapocali dalsiu etapu spolocneho zivota. Je to istou formou dalsi zo zivotnych milnikov. Ste manzelia. Nie len par, ktory to taha spolu uz iks rokov. O dalsich nalezitostiach tejto "formality" ani nehovorim.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maribell
3. okt 2013

@janickacrazy tak v zahranici je mi jasne ze sa to da ale ked sme chceli svadbu v tn tak nam povedali iba 3 moznosti a aj to sme museli platit ze sme si vybrali inu sobasnu miesnost ako matriku 😀 ja vravim len to co viem .. pokusali sme sa..chceli sme to mat na luke pri jazere ..ale nedalo sa

maribell
3. okt 2013

@jabadaba mno my sme si vybrali hrad..lebo na matrike sme nechceli ..predsalen v trencine to vyzera jak kancelaria 😒 ... a hrad bol pekny akurat ze sme si vsetko museli vybavovat sami ako hudbu a program...ale inak to bolo velmi pekne 🙂 cela ta hradna atmosfera bola pekna 🙂 takze ja som bola spokojna a asi aj viac ako sme planovali pretoze sme chceli mat pri jazere obrad a to nam nedovolili 😀 ze sa to neda..ale asi chvalabohu lebo akurat vtedy prsalo 😀

jabadaba
3. okt 2013

@ritusuk pekne napisany clanocek.

seraa
3. okt 2013

@ritusuk

asi tak len nesuhlasim s clankom, ze vela neuspesnych manzelstiev v dobe nasich predkov kvoli tomu ze sa museli brat
dnes sa nemusia brat a neuspesne vztahy a rozchody su este castejsie ako predtym a deti tym trpa hlavne ak maju 4 suredoncov , kazde ma ineho otca a mama je nakoniec sama

suhlasim ze manzelstvo je nieco ako deklaracia a zodpovednost a suhlas ze ano s tebou chcem stavat a tvorit rodinu a zazemie
kto nepristupi na manzelstvo je tam nieco neiste a podozrive a pary by si to mali pekne spolu prebrat
a vyjasnit
a hlavne ak sa niekto nechce brat, teda zvycajne muz tak by som teda neriskovala plodit
ak nechce zobrat zodpovednost za manzelku a manzelstvo tak ako ju chce zobrat za dieta , coho sa len tka papierom (rozvod) nezbavi ??
niekdy ale zeny naliehaju ze chcu teda dieta aj bez svadby(ked srdce vyhra nad rozumom), muz pristupi a potom tu vidime 100 pribehom opustil ma ked dieta malo rok... kde teraz pojdem , co budem robit .....

no kto by to cakal ??. ze?

janickacrazy
3. okt 2013

@maribell Moji rodičia sa tiež brali v TN, aj ked nie sú odtiaľ ani jeden 🙂 Dali si to na polceste medzi PB a dedinkou na Morave. Hostinu mali v Tatre a to by pri dnešných cenách bolo teraz asi trošku drahé. 😀 No na hrade to može byť pekné, také romantikuš, u nás v PB na tej našej zrúcanine by to asi nešlo 😀

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
seraa
4. okt 2013

@tanapeta

a ked si nechce zobrat zenu ktora mu coskoro porodi dieta, tam laska je?

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
seraa
4. okt 2013

@tanapeta

a odkedy je nesuhlas na svadbu patent na lasku?
sobas. list je patent na lasku asi odvtedy ako "nechcem si ta zobrat" je patent na ne- lasku alebo aspon neserioznost vztahu
nie je to patent ale ked jeden chce a chcu rodinu spolu a druhy nechce vtedy sa to asi stava patentom na lasku

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
seraa
4. okt 2013

@tanapeta

ja viem ,jasne ze to lasku nezmeni
len ak sa dvaja na tom nezhodnu a jeden sa chce brat a druhy nie a bude si stat za nie aj za cenu rochodu
tak je to zlvastne
nevravim ze je to spravne tlacit ale potom co si ma mysleit ta zena.. chapes..
a praveze pre tieto tipi muzov to len formalita nebude ... inak by to enbol az taky problem..