Priateľova mama nás nechce pustiť preč z domu. Čo máme robiť?
Priateľ má 26rokov a jeho otec odišiel preč a im nepomáha a jeho mama chce aby sme tu ostali len kvôli financiám bude sprosté keď odídeme a necháme všetko tak? S priateľom čakáme babo a tiež chceme mať vlastnú rodinu len mama jeho nechce o tom počuť. Žijeme teraz u neho doma a ved keď sa to malé narodí nemôže žiť všetci štyria v jednej izbe. Ja už mám jedno dieťa 5 ročného a s priateľom čakáme ďalšie. Co mame robit
Stručné zhrnutie
- V dome partnerovej matky je podľa diskusie úver na bývanie spomínaný vo výške 450 EUR mesačne; v ďalších príspevkoch sa uviedla aj suma 430 EUR.
- Pár momentálne prispieva partnerovej matke 600 EUR mesačne (v diskusii rozčlenené ako približne 200 EUR na pôžičky, 200 EUR na kúrenie, 200 EUR na stravu) a diskutujúce odporúčali riešenia: odsťahovať sa do podnájmu (spomínaný podnájom cca 350 EUR), predať alebo refinancovať dom, alebo hľadať právne a sociálne poradenstvo.
- Odporúčané kroky zahŕňajú vyžiadať od matky bankové výpisy a faktúry, konzultovať s bankou možnosť refinancovania alebo zníženia splátok, obrátiť sa na právnika kvôli vysporiadaniu majetku a v prípade potreby využiť úrady a charitatívne poradne (úrad práce, poradňa Alexis, Dobrý anjel).
Q: Ako mám postupovať, ak nás partnerova matka fyzicky zadrží v byte alebo nás zamkne?
A: V diskusii odporúčali v prípade uzamknutia volať políciu; pri obmedzovaní slobody je polícia štandardný prvý kontakt.
Q: Môžeme si dovoliť odsťahovať sa do podnájmu pri príjmoch 300 EUR + 700 EUR, keď platíme 600 EUR svokre?
A: V diskusii účastníci uviedli, že pár má spolu cca 1 000 EUR (300 EUR + 700 EUR), že podnájom môže stáť približne 350 EUR mesačne a viacerí komentátori tvrdili, že po prepočte by im odchod do podnájmu vychádzal finančne uskutočniteľne.
Q: Ako overiť, či sú sumy za kúrenie a úvery reálne?
A: Diskutujúce odporúčali žiadať konkrétne doklady: bankové výpisy, zmluvy o úveroch a faktúry za kúrenie; v diskusii niekoľko príspevkov spochybňovalo pravidelnosť mesačných 200 EUR za uhlie a žiadalo preukázanie účtami.
Q: Ak sú sestry partnera nezaopatrené, aké majú právne možnosti vymáhať výživné od otca?
A: V diskusii radili podať na súd žiadosť o výživné do 25 rokov; jedno odporúčanie explicitne spomínalo nárok na „nahradne vyzivne“ od otca pre nezaopatrené deti.
Q: Na koho sa obrátiť, ak rodina potrebuje sociálnu pomoc alebo poradenstvo?
A: V príspevkoch sa uvádzalo obrátiť sa na úrad práce pre zistenie nároku na hmotnú núdzu a kontaktovať poradňu Alexis alebo Dobrého anjela ako možnosti sociálnej alebo charitatívnej pomoci.
Q: Je predaj domu riešenie, keď je nehnuteľnosť spoluvlastníctvom oboch rodičov a otec nekomunikuje?
A: Viaceré komentáre uviedli, že predaj bude ťažký bez súhlasu druhého vlastníka; odporúčali právne vysporiadanie, prípadne rozvodné konanie alebo refinancovanie s bankou.
Závery z diskusie
Zhoda
- Odsťahovanie sa do vlastného podnájmu bolo v diskusii najčastejšie odporúčané riešenie pre ochranu súkromia a stabilitu novej rodiny.
- Potreba získať prehľad o financiách (bankové výpisy, faktúry, zmluvy o úveroch) a konzultovať možnosti refinancovania v banke bola opakovane zdôrazňovaná.
- Hľadanie právnej pomoci pri majetkovom vysporiadaní a pri vymáhaní výživného pre nezaopatrené deti bolo považované za konkrétny praktický krok.
Sporné názory
- Možnosť zostať a pokračovať v platení matkiných záväzkov (argument: pomoc rodičom, vyhnutie sa nákladom na podnájom) vs. nutnosť odsťahovať sa a prestať financovať matku (argument: ochrana vlastnej rodiny a detí).
- Hodnotenie sumy 600 EUR mesačne ako „dostatočné“ pre výživu rodiny vs. „príliš vysoké“ a brániace osamostatneniu páru.
Otvorené otázky
- Je možné predajom alebo refinancovaním domu dosiahnuť reálne zníženie mesačnej záťaže, keď je nehnuteľnosť spoluvlastnená a otec nekomunikuje?
- Dokedy bude partner ochotný a schopný splácať pôžičky napísané na jeho meno, ak pár odsťahuje svoje bývanie?
- Aké presné sumy za kúrenie a iné položky sú pravdivé (faktúry a výpisy nie sú dosiaľ zverejnené)?
Spomenuté značky a firmy
poradnu alexis, dobry anjel, urad prace, policia
Spomenuté produkty a metódy
úver, hypotéka, refinancovanie hypotéky, predaj domu, prenajať časť domu, podnájom, výživné, nahradne vyzivne, žiadosť na úrad práce o hmotnú núdzu, zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva, súdne vymáhanie výživného, požiadanie banky o zníženie splátok
Miesta a osoby
Bojnicky zámok
@trdelnik234 ze vypustis do zahrady..ako nejake zvieratko kt.sa ide napast....ovocie a zleninu mavame svoju..a maso vajcia u nas nejdu tak vela....ja neviem..ale nam to ozaj staci..a ozaj mame vsetko co potrebujeme
@tinaa64 lenze vies ty si tak pisala ze setris na strave a pritom muz je prec, dcerka miluje zeleninku zo zahrady, to sa uplne inak teraz chape, lebo to naozaj vyznievalo ze "setris", ale ved naozaj v podstate varis pre seba, druhe este moc nepoje aj to este aj kojis zrejme. Moj mal tiez obdobie, ze pil iba vodu v lete a mlieko iba v noci. A aj teraz chodi dookola pytat vodu, zacina trochu bylinkove caje.
@trdelnik234 no ved som pisala ze nikto nevie akp zijemea idu ma presviedcat...a to je to tuntak stale...sudit ludi a nevediet ako to je....a ked raz niekto nieco napisze to tak je tak to tak je....nikto nieje povinny napist vsetko do po
@veronikastrickova dobre .priznam..mozno som to pisala blbo...ale ak nieco napisem tak to tak je...a netreba ma presviedcat..ano su mesiace ked mm je soma dokopy mozno tyzden..hlavne v decmbri....tak to mas super ze zacina bylinkove caje..keby aj ta moja tak chcela
@trdelnik234 presne nekupim malemu 20hraciek, radsej 1 kvalitnu, ano vela veci sa mi paci, ale ked mozem urobim si sama doma, ako zbytocne kupovat predrazene. Do coho akurat rada investujem su knihy. Ale inac zbytocnosti tiez nekupim. A aj on je taky nenarocny, chcem mu kupit hracku, beriem ho nech si vyberie a on ide prec.
@tinaa64 ty si to naozaj velmi blbo napisala a len preto sa tak do teba "pustili" toto je ta sila slov. Ja by som napriklad bola celkom rada, keby maly jedol klasicke palacinky, ale nema ich rad. Ked urobim naslano, len pridam do cesta nejake bylinky, ide sa z nich zblaznit. Teraz pije repikovy caj kvoli hrdlu a ide sa zblaznit z neho a aj cibulovy caj. Mozno keby si dcerke skusila vysvetlit, ze to co vonku papa, takto vypije, alebo tie kvietocky consa ti tsk paxia kvitnu, aby si v zime mala z nich uzitok a bola udrava, mozno by si ju nejako presvedcila, ma myslim taky vek, zeby toto mohlo na nu zabrat. 🙂
@veronikastrickova Vies kolko som jej vysvetlovala?strasne je tvrdohlava.....juj repikovy caj je super....ten zboznujem...a co sa tyka hraciek..zo zaciatku sme jej kupovali a teraz len na narodeniny a vianoce dostane..ma len dve bednivky a ani nehovorim kolko sa uz vyhodilo...aj tak sa zo vsetkymi nehra..a to ich chem este pretriedit..no ano napisala..ale nemuseli sa pustit..tak asi viem lepsie ako zijeme ako oni ..
@tinaa64 blbo napises tak sa pustia, ale nakoniec z toho vyslo ze to je upl a pohoda-lahoda. Ja napriklad hracky nevyhadzujem, kupim 1 kvalitnejsiu, co viem ze neznici. A ked je nieco s cim sa nehra odlozim do krabice a do pivnice akebo darujem. Ale knihy to odolat neviem. To ked mame ist do megavypredajknih idem po 1 konkretnu, tak odidem s minimalne 3mi. Ale som rada, ze si maly pestuje lasku ku kniham.
@tinaa64 nech jej to s tou vodou vydrží, je to najzdravšie 👍 môj malý tiež dlho pil len čistú vodu iba teraz v zime som ho naučila na čaj, dlho ho pil bez frflania a dnes zas len čistú vodu. Tak som ho ešte celkom nepokazila.
Inak varíme podobne 🙂 zeleninu aj ovocie v lete a dlho aj v zime mame svoje. Cez leto zavarim plnú pivnicu a do mrazničky cukety, tekvice. Od našich vajíčka, mäso otec je poľovník a chovateľ. Takže aj zajace, sliepky a každú zimu jedného veľkého moriaka máme od nich. Takže aj rozpočet na stravu máme podobný. No deti majú obedy v škole doma len raňajky a večere.
@veronikastrickova uz ani ja nevyhadzujem..v pivnici mam dve vreci..ked bhde teplo potriedim a cobude dobre tak darujem
@lenadka tak dufam ze vydrzi....zatial som spokojna..ale ten cajik by ozaj mohla...ani v skolke ne hce
@cecilia68 teba by nenastvalo keby ti niekto napisal ze simnedoprajem detom lebo neminiem na stravu 500eur..ale budis..premna zamna nech minie aj 1500ak jej to rozpocet dovoli...ja jej nezavidim....ale kus pokory a pochopenia by jej neuskodilo
Dala som priateľovi ultimátum ak sa nič nezmení pôjdem bývať k svojim rodičom
@tinaa64 poprosím ťa, neprekrúcaj. Kde som napísala, že nedopraješ, lebo neminieš 500 eur. Napísala som, že minúť 100 eur je nemožné pre 4 ľudí. Ďalšia ti napísala, že to nie je normálny život, ale živorenie. Tak si najprv uvedom, ako si to napísala a potom sa rozčuluj. Doteraz nechápem ako sa dá dopriať deťom zo 100 eur mesačne na stravu. Ale to je tvoj život, ako si napísala. Ani mi neodpisuj, ani nevysvetľuj ako tvoje dieťa jedia. Je mi to jedno. Moje majú všetkého dostatok po celý rok, nie iba keď je sezóna na ovocie a zeleninu. PAPA.
@sasa1310 chod uz niekde sa zakopat..si pisala ze ze si si myslela ze kazdy dopraje svojim detom....a nemaju len sezonne ovocie....a ked ty im davas chemicmy postrekovane tak davaj...premna za mna za zradlo minaj aj 1500je mi to sumafuk.da sa vyzit aj zo 100ecka..viem lepaie ako ty..moje deti niesu rozmaznane ..a tie manga ozaj nepotrebujeme k zivotu.......vsetko co si mozem urobit doma sama tak si urobim a nemusim kupovat..ty hovno vies o tom ako hospodarime. Tak hovno bies ze ci moje deti maju dostatok alebo nedostatok ....si hrozna fakt...presbiedcas ma o nieco o com nic nevies...nezijes s nami nevies co jeme a co nie..a nebudeme kupovnieco co na neechuti len preto aby sa dajak panicka nerozdrapovala ze detom nedoprajem a ze sa neda vyzit zo 100ecka....keby som mala minut 500tak by som sa kazdy den musela stravovat v restike.aj ja deti a mm...a budem sa rozculovat...lebo si drza a pises ze neviem detom dopriat za 100ecka..moje deti nenadzgaju do seba 3 jogurty na posedenie..moje deti enchcu exoticke ovocie..max banan alebo mandarinku....TAKNACO MAM MINAT ZBYTOCNE PENIAZE?len aby mi to potom zhnilo a islo do kosa????
@tinaa64 troska uz citaj co pises, sama si uznala ze si ti blbo napisala,lebo 100€neminies na 4osoby. Tak zase naozaj ukludni sa, lebo to prehanas a nenadavaj zbytocne.
@sasa1310 ako vies ze nepoznaju..?jaaaj som zabudla ze ty ich poznas lepsie ako ja...a radsej im dam nase ovocie ako chcemicky spracovane ci gmo..ty sa tu rozdrpuhes .presviedcas ma o niecom o com nevies.
@veronikastrickova ako neminiem?miniem..aj ty bybsi nadavala keby ti niekto vypisoval somariny...ona neprehana.?..to ze napise ze nedoprajem detom to je v poriadku??ako moze nieco take napisat ked nas ani nepozna???mna to urazilo a aj ublizilo..lebo sa citim ako hrozna matka kt.nedopraje detom ....a to len preto lebo neminiem taku sumu na jedlo a ..nekupim im vsetko na co si zmyslia resp.nieco co nechcu nemaju radi..a nie preto ze to nepoznaji ale preto lebo im to nechuti.....ja nemam potrebu rozhadzovat peniaze za hluposti ..moje deti maju vsetko co potrebuju...a radsej im dam ovocie z lesa zahrady..a viem ze su ozaj v bio kvalite....a uz mi dajte vsetke tu pokoj....to je hrozne to tu citat..kopnit si do zeny lebo neverite ze sa da vyzit aj z menej penazi...niekto ma na mesiac tolko co ine davaju len na stravu.....ja nezvyknem nadavat to ma muso fakt niekto nastavt..a toto ma nastvalo...kazdu matku by zamrzelo keby ta druha jej nieco take napise
@tinaa64 napisali mi uz ja horsie a proste som to ignorovala, naco sa hadat, ked nevedia ako ja zijem a co moj syn potrebuje, nie su jeho pediater. Neoplati sa, kazda ma svoju pravdu a svoju rodinu vedie k tomu na com jej zalezi. Ked daju do stravy 1000€nech daju, ked daju 60€ je to ich vec. Niekto dava velke peniaze do stravy a kupuje oblecenie len z bazara, niekto nakupuje lacno jedlo a nakupuje kvalitne oblecenie. Kazda sme ina, a kazda vidime podstatu v niecom inom. Ale treba naozaj krotit vasne, lebo nadavky, urazanie ani posmievanie nikomu nepomoze.
Normalne mi je do placu zeny......takto zvozit niekoho pod ciernu zem ako niektore dokazete..a co ste cakala..ze vam budem pritakavat aj ked viem ze aka je pravda???..ze nebudem branit seba seba a moju rodinu??a ze nadavam?vy sa cudujete??kazdemu by rupli nervy... A vzdy budem stat a obranovat ludi kt.niesu najlepsie na tom..lebo sama viem dobre ake to je...dotycnej tiez nepadlo dobre ze sye jej nakldali....staci ze tu bude jedna psychicky labilnejsia osoba a bude prosit o radu a si hodi slucku lebo sa tu najde par zien kt.si potrebuju pomasirpvat svoje egoa zvozia ju....
@maminuska ja som to pochopila tak, že mame dávajú mesačne 600eur, čo teda málo rozhodne nie je vzhľadom na to, že sú dvaja, plus jedno malé dieťa a na druhej strane matka a dve veľké deti, skoro dospelé predpokladám. Takže ak to je skutočne tak, tak matka využíva a áno vydiera dospelého syna, o čom svedčí ja fakt, že mu bráni v osamostatnení sa, jednoducho potrebuje jeho peniaze. Ale ona by si mala problémy riešiť so svojim mužom a nie do jeho role pasovať syna! Aj keď ten evidentne má snahu jej pomôcť, ale tiež má aj svoj život a na ceste svoje dieťa a svoju rodinu, o ktorú sa potrebuje postarať. Je zrejmé, že mladí samostatne fungovať chcú a vedeli by, ale matka nie. A na jej prach na pranie a jej práčku evidentne nie sú odkázaní.
@veronikastrickova ale chapes ze tymi recami ublizuju?a to len preto lebo chyba empatia....ja sa na take veci dost citliva hlavne ak ide o moju rodinu..a za tu sa aj pobijem ak bude treba...ja som ju nezvozila a nepresviedcala ze nieje mozne ze toljo penazi prejedia zatial co ona ano....tak som stratila nervy..a co teraz..a za tym co som pisala si stojim ci uz s nadavkami alebo nie..a nic take hrozne som nepisal..ze hovno vie o nasom zivote????co je na tomzle..ostatne si tu na fore nadavaju do krav a neviem coho vsetkeho
@beky1813 aLe to nieje moj problem..tu ide o to ze kazda ma tu presviedca...a ja niesom povinna napisat kazdy jeden detail nasho zivota..a kd ra znapisem ze nam to staci tak nam to staci a netreba sa do mna navazat ze detom nedoorajem..uz nikoho nemusi zaujimat preco nam to staci......a nepotrebujete zahradu na to aby ste si vedeli nazbierat cast ovocia..existyuju aj lesne plody.ale to by clivek nemal byt lenoch a iat sa prejat do toho lesa a nieco nazbierat s..a myslim ze tu moznost ma kazdy..a pisat si hadam mozem kde chcem..ci aj tto mi chcete vycitat????kolke tu chodia a niesu citlive ale po par komentaroch su dobreze nie na prasky lebo zeny tu niektore niesu normalne a nerozmyslaju nad tym ze niekomu mozu aj ublizittymi recami...

@veronikastrickova a na co by som arila ked ani usta neotvori..nechce.proste nechce.len a len cistu vodu..nemozem ju nutit.nechuti im to.a stym nic neurobim...niekedy by som bola rada keby aspon ten bylinkovy caj vypila..babka chodi na by!inky tak ich mame pozehnane.......
@maminuska neminiem,lebo nie stale si koze dovolit odbehnut z roboty..kto by zvucil akciu????ked ra za mesiac sa mu podari sa takto najest tak je rad..niekedy aj na akcii daju chlapcom najest.a niekedy mu mam donesie..moja toho vela nezje..az som moestami z toho smutna a na nervy..ale nedonutim ju..