icon

Priateľova mama nás nechce pustiť preč z domu. Čo máme robiť?

avatar
jaka02
18. mar 2018

Priateľ má 26rokov a jeho otec odišiel preč a im nepomáha a jeho mama chce aby sme tu ostali len kvôli financiám bude sprosté keď odídeme a necháme všetko tak? S priateľom čakáme babo a tiež chceme mať vlastnú rodinu len mama jeho nechce o tom počuť. Žijeme teraz u neho doma a ved keď sa to malé narodí nemôže žiť všetci štyria v jednej izbe. Ja už mám jedno dieťa 5 ročného a s priateľom čakáme ďalšie. Co mame robit

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 22. jún 2026 · 412 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • V dome partnerovej matky je podľa diskusie úver na bývanie spomínaný vo výške 450 EUR mesačne; v ďalších príspevkoch sa uviedla aj suma 430 EUR.
  • Pár momentálne prispieva partnerovej matke 600 EUR mesačne (v diskusii rozčlenené ako približne 200 EUR na pôžičky, 200 EUR na kúrenie, 200 EUR na stravu) a diskutujúce odporúčali riešenia: odsťahovať sa do podnájmu (spomínaný podnájom cca 350 EUR), predať alebo refinancovať dom, alebo hľadať právne a sociálne poradenstvo.
  • Odporúčané kroky zahŕňajú vyžiadať od matky bankové výpisy a faktúry, konzultovať s bankou možnosť refinancovania alebo zníženia splátok, obrátiť sa na právnika kvôli vysporiadaniu majetku a v prípade potreby využiť úrady a charitatívne poradne (úrad práce, poradňa Alexis, Dobrý anjel).


Q: Ako mám postupovať, ak nás partnerova matka fyzicky zadrží v byte alebo nás zamkne?
A: V diskusii odporúčali v prípade uzamknutia volať políciu; pri obmedzovaní slobody je polícia štandardný prvý kontakt.

Q: Môžeme si dovoliť odsťahovať sa do podnájmu pri príjmoch 300 EUR + 700 EUR, keď platíme 600 EUR svokre?
A: V diskusii účastníci uviedli, že pár má spolu cca 1 000 EUR (300 EUR + 700 EUR), že podnájom môže stáť približne 350 EUR mesačne a viacerí komentátori tvrdili, že po prepočte by im odchod do podnájmu vychádzal finančne uskutočniteľne.

Q: Ako overiť, či sú sumy za kúrenie a úvery reálne?
A: Diskutujúce odporúčali žiadať konkrétne doklady: bankové výpisy, zmluvy o úveroch a faktúry za kúrenie; v diskusii niekoľko príspevkov spochybňovalo pravidelnosť mesačných 200 EUR za uhlie a žiadalo preukázanie účtami.

Q: Ak sú sestry partnera nezaopatrené, aké majú právne možnosti vymáhať výživné od otca?
A: V diskusii radili podať na súd žiadosť o výživné do 25 rokov; jedno odporúčanie explicitne spomínalo nárok na „nahradne vyzivne“ od otca pre nezaopatrené deti.

Q: Na koho sa obrátiť, ak rodina potrebuje sociálnu pomoc alebo poradenstvo?
A: V príspevkoch sa uvádzalo obrátiť sa na úrad práce pre zistenie nároku na hmotnú núdzu a kontaktovať poradňu Alexis alebo Dobrého anjela ako možnosti sociálnej alebo charitatívnej pomoci.

Q: Je predaj domu riešenie, keď je nehnuteľnosť spoluvlastníctvom oboch rodičov a otec nekomunikuje?
A: Viaceré komentáre uviedli, že predaj bude ťažký bez súhlasu druhého vlastníka; odporúčali právne vysporiadanie, prípadne rozvodné konanie alebo refinancovanie s bankou.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Odsťahovanie sa do vlastného podnájmu bolo v diskusii najčastejšie odporúčané riešenie pre ochranu súkromia a stabilitu novej rodiny.
  • Potreba získať prehľad o financiách (bankové výpisy, faktúry, zmluvy o úveroch) a konzultovať možnosti refinancovania v banke bola opakovane zdôrazňovaná.
  • Hľadanie právnej pomoci pri majetkovom vysporiadaní a pri vymáhaní výživného pre nezaopatrené deti bolo považované za konkrétny praktický krok.


Sporné názory

  • Možnosť zostať a pokračovať v platení matkiných záväzkov (argument: pomoc rodičom, vyhnutie sa nákladom na podnájom) vs. nutnosť odsťahovať sa a prestať financovať matku (argument: ochrana vlastnej rodiny a detí).
  • Hodnotenie sumy 600 EUR mesačne ako „dostatočné“ pre výživu rodiny vs. „príliš vysoké“ a brániace osamostatneniu páru.


Otvorené otázky

  • Je možné predajom alebo refinancovaním domu dosiahnuť reálne zníženie mesačnej záťaže, keď je nehnuteľnosť spoluvlastnená a otec nekomunikuje?
  • Dokedy bude partner ochotný a schopný splácať pôžičky napísané na jeho meno, ak pár odsťahuje svoje bývanie?
  • Aké presné sumy za kúrenie a iné položky sú pravdivé (faktúry a výpisy nie sú dosiaľ zverejnené)?


Spomenuté značky a firmy

poradnu alexis, dobry anjel, urad prace, policia

Spomenuté produkty a metódy

úver, hypotéka, refinancovanie hypotéky, predaj domu, prenajať časť domu, podnájom, výživné, nahradne vyzivne, žiadosť na úrad práce o hmotnú núdzu, zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva, súdne vymáhanie výživného, požiadanie banky o zníženie splátok

Miesta a osoby

Bojnicky zámok

avatar
sasa1310
19. mar 2018

@eeffka no len je otázne aká výška je úveru a akú má cenu nehnuteľnosť, lebo možno predajom, by len vyplatila úver a neostalo by jej nič.

A zasa až tak mladí nie sú

avatar
veronikastrickova
19. mar 2018

@sasa1310 lenze stale je lepsie ostat na 0ako v minuse

avatar
sasa1310
19. mar 2018

@veronikastrickova a kam pôjde bývať svokra v takom prípade?

avatar
beky1813
19. mar 2018

@anulllka kde sa navazam? Pisem to, co ostatne a ano, nebola som v takej situacii, nikdy by som nesuhlasila zit v jednej izbe s priatelom u jeho mami s dietatom a po kratkej znamosti si urobit druhe bez vyhliadky na lepsie byvanie

avatar
jaka02
autor
19. mar 2018

Tak to asi je ze keď predá dom nič zaň nestane neviem na isto

avatar
jaka02
autor
19. mar 2018

Áno je to pravda a moja chyba to ze som tu.

avatar
eeffka
19. mar 2018

@sasa1310 no a? tak bude na nule. robit robi tak prenajom alebo maly uver na byt zvladne.

avatar
jaka02
autor
19. mar 2018

Ale keď nikto toto nezažil tak nevie

avatar
sasa1310
19. mar 2018

@eeffka ťažko povedať, či by jej dali úver, keďže ten predtým brali ešte dvaja. Ťažko polemizovať. Vždy je, ale lepšie radšej bývať vo svojom, a splácať ako tesne pred dôchodkom predať jedinú nehnuteľnosť a ísť do podnájmu. A aj tak, v tomto prípade je to úplne jedno, čo spraví svokra alebo nespraví, je to jej vec. To je už "iný" príbeh

avatar
eeffka
19. mar 2018

@sasa1310 tesne pred dochodkom ?🙂 dcery maju 23 a 15r , ja tu dochodkynu tipujem na moju rovesnicku max +5r, cize pre mna 45r zena je mladica a ziadna dochodkyna.
je kopec zien co sa dokazu vyhrabat zo vztahov s pijakmi, nasilnikmi... len tu pani svokra nasla somarika otras sa, co jej umoznuje byvat v dome bez nutnosti riesit realitu a este si narokovat viac penazi. Som z rodiny kde peniaze neboli ale vzdy sa nasli moznosti ( ci 2prace mojej mamy, alebo moje brigadovania od 16r)

avatar
sasa1310
19. mar 2018

@eeffka nevidíme do toho z druhej strany mince. Pravdepodobne brala úver, aby aj jej syn mal, kde bývať. A asi nie je taká zlá, keď dovolila synovi si priniesť frajerku aj s cudzím dieťaťom

avatar
veronikastrickova
19. mar 2018

@sasa1310 a ona mohla zadlzit syna? 0 na ucte je menej ako byt v minuse? Budem radsej platit nieco co neni moje, ved preco nie. Keby si taku situaciu zazila, velmi rychlo by si zmenila nazor. Ona ma dieta s inym chlapom dava tam tiez na zivobytie, cakaju dieta, nemozu stale riesit dlzoby rodicov.

avatar
veronikastrickova
19. mar 2018

@sasa1310 a hlavne je tam aj otec-zivotel rodiny, ktori s nimi nezije ale niesu rozvedeny a je tam urcita vyzivovacia povinnost z jeho strany a ked sa matka evidentne s nim nechce sudit a radsej na to kasle, tak nemoze cakat, ze sa deti kvoli nej zadlzia. Jej sa nieco stane tatko nakluse a deti pojdu na ulicu s dlzobami. Este vela nevies o zivote evidentne a bud rada, ze take veci si neriesila, ja mam svoje za sebou v 25som take veci riesila, co niekto v 50nemusi riesit a to co sa stalo mojej znamej by som nepriala nikomu.

avatar
sasa1310
19. mar 2018

@veronikastrickova tipujem, že ani ona sama nevie ako to bolo a prečo sa tak stalo, prečo úver, prečo on platí a pod.
Nie, nezažila som takú situáciu a asi by ma v takej situácií najmenej trápilo, či sa 15 ročná sestra učí po príchode zo školy alebo nie.
To 5 ročné dieťa potrebuje tiež nejaké zázemie, škôlku..To by ma najviac trápilo v tomto prípade. Tie deti, kde ich uložím večer do postele, či dnes, či zajtra, či o polroka

avatar
veronikastrickova
19. mar 2018

@sasa1310 ked ma chlapa zodpovedneho to je super, maka da peniaze, nemozu rozmyslat nad tym ze co ked mama... Ona si je tymto ista, vezme dalsi uver aby synacik neodisiel? Ona si musi najprv vysporiadat majetok s manzelom, nechat sa rozviest a hned bude lepsie, a poriesit jej vydavky.

avatar
jaka02
autor
19. mar 2018

Asi tak

avatar
sasa1310
19. mar 2018

@veronikastrickova ty s nimi žiješ? keď vieš, ako to majú s majetkami?

avatar
jaka02
autor
19. mar 2018

Oni si brali úver na dom ktorý vôbec není dokončený

avatar
lienka737
19. mar 2018

Daj potom vedieť.
Ja by som veru odišla do toho podnájmu.
Neboj sa, matka to nejak prežije. Ak to chce aj ten Tvoj chlap, nie je o čom.

avatar
veronikastrickova
19. mar 2018

@jaka02 naozaj treba mame poradit a riesit pravnikom, dufam ze si si precitala spravu, nieje to vymysel stalo sa to mojej blizkej kamaratke.

avatar
jaka02
autor
19. mar 2018

Áno dám vedieť

avatar
natalka13
19. mar 2018

blbost, nieje realne dve fury uhklia,spalit zamesiac

avatar
jaka02
autor
19. mar 2018

Ved tu bývam tak to vidím

avatar
anshelia
19. mar 2018

Ako tu čítam tú diskusiu, príde mi, ako keby mala zakladateľka témy 17 rokov a nevedela čo chce.. jedno dieťa s jedným priateľom (ok, stáva sa) daľšie čaká s iným "priateľom" (prečo nie je manžel, ak vás tak ľúbi a stará sa) Platí aj matkinu hypotéku? Má teda priateľ napísaný dom aj na seba? Živý zdravé dospievajúce sestry? Nechápem ako dnes rozmýšľajú mladé baby, pripadám si ako z inej planéty keď čítam priateľ sem a priateľ tam... Uvedomuješ si, že keď sa jemu niečo stane, ty nemáš absolútne na nič nárok ako priateľka? Jeho matka teba aj deťmi môže vykopnúť.. ach jaj. A odpoveď na tému odpovedám, samozrejme odsťahujte sa, či sa to niekomu páči, alebo nie. Zobrať sa a začať úplne od začiatku a sami. Veľa šťastia prajem!

avatar
katka2602
19. mar 2018

"svokra" pracuje zarobí cca 600€, 450€ zaplatí hypotéku ostane jej 150€ syn jej dá 200€ na stravu čiže má 350€ na to, aby vyžili 4 dospelý ľudia (počítam aj tu 15 ročnú, veď určite zje toľko čo dospelý) a malé dieťa. Co je teda na živobytie toľkých ľudí bieda. To,ze syn dáva 200€ na splátku je bohužiaľ jeho chýba, že sa nechal nahovoriť, je to jeho dlzoba tak ju musí platiť. Čo sa kúrenia týka, to bývate v Bojnickom zámku??? 200€ mesačne za uhlie? Furu síce vidíš, ale vidíte aj faktúru?? Teda koľko reálne platí za to uhlie? Lebo to sa mi nezdá tede. Osobne síce nesúhlasím s tým, že máš držať "hubu" a nemáš nárok sa ozvať, len preto, že tam bývaš. Minimálne by som povedala priateľovi nech sa pekne pozrie na všetky faktúry či to sú naozaj také pálky, alebo len jeho mamka zneuživa jeho naivitu. Potom nech si rieši veci s mužom, ktorý sa na ňu vykašľať, lebo príde jeden pekný deň a môže sa tam nasackovat s nejakou druhou a len potom budete mať veselo. Všetko treba právne vysporiadať, dať do poriadku.

avatar
cecilia68
19. mar 2018

@jaka02 Ja tomu fakt nerozumiem, písala si, že 200€ jedna jeho pôžička, 200€ druhá jeho pôžička, 200€ jej dáva do hypoúveru a teraz si napísala, že ešte uhlie + ešte vaše dlžoby...nestratila si sa v tom chaose?

avatar
jaka02
autor
19. mar 2018

Dokopy sa mamyne pôžičky 200 už chápeš?

avatar
jaka02
autor
19. mar 2018

200eur jej platíme pôžičky 200eur jej dávame a 200eur uhlie

avatar
trdelnik234
19. mar 2018

@jaka02
Ahoj,a ako sa k tomu stavia priatel?Svokrin manzel sa len tak vyparil?Viete kde je?Kedy prebehne majetkove vyrovnanie?
Ty fakt dostavas iba 300 eur?To su alimenty na starsieho syna?Si na Md uz alebo na rizikovom?

avatar
klarissa25
19. mar 2018

@jaka02 mozem sa opytat kolko mas rokov ? Nechcem sa ta dotknut ale podla toho co citam by som povedala tak max 17