Problém menom svokra

natalianm
10. jan 2021

S manželom sme spolu vyše 10 rokov z toho 4 roky svoji. posledne dva roky mam neskutočne problemy so svokrou resp. tak to vnimam ja... mozno prehanam ale rada by som pocula nazor inych ci fakt ja som ta co vytvara konflikty.?
2017 sa nam narodila dcerka teda prva vnučka svokry, neprejavovala
o nu nejaky extremny zaujem, dufala som ze si vztah casom vytvori co sa nestalo... Do narodenia dcerky som s nou problemy nemala nestretavali sme sa casto a nepotrebovalaa som od nej pomoc.
Nastala vsak ina situacia narodila sa jej druha vnučka, dieta jej dcery. V tom momente sa v nej ten cit babičkovsky konecne prejavil ale iba voci druhej vnucke. Nonstop je s nou na prechadzkach, o tom ze co si zaziada to ma ani nehovorim. druhej strane vypomaha pravidelne ci financne alebo aj inou formou. Jej dcera nic nemusi, ma nonstop navarene, o domacnost sa extra starat tiez nemusi nakolko zije zatial v malom byte cize v porovnani somnou ( mame dom) ma toho dcera svokry o dost menej. Napriek tomu vsetkemu druha vnucka ako dvojrocna je na urovni maximalne rocneho dietata, nevie naozaj ze nic. Je to chyba rodicov vobec sa jej nevenuju...
Svojmu synovi teda nasej strane svokra vobec nepomaha to ze berie mna ako nutnost uz akceptujem za tie roky ale ze robi extremne rozdiely medzi svojimi detmi a uz medzi vnuckami je pre mna nieco nepochopitelne.
Svoju dceru stale obhajuje zachranuje ju z kazdej situacie. Nedavno sme potrebovali pomoct
pri dokoncovani domu nepomohla nic resp. nepomohli v nicom.
Nikdy sme nejake pozicky nepytali aj ked ma
z coho pomoct vzdy sme nasli riesenie spolu s manzelom.
Dnes som sa dozvedela ze svokrovci dovolili zalozit ich nehnutelnost aby si dcera mohla zobrat hypoteku na pozemok 100 tisic, a dalsich 100 tisic jej ,, pozicaju" na stavbu domu.
Ked sme stavali dom my sme nedostali ani cent.
Moj manzel je z toho natolko v soku ze sa k tomu ani nevie vyjadrit resp. je zvyknuty
od mala
ze rodicia robili stale rozdiely
medzi nimi a nejak si zvykol. ale myslim
ze je toho uz moc. Dcera svokry
dostala auto na ktorom sa vyvaza len za naklady benzinu, ostatne vydavky poistky, opravy, servisy financuju rodicia. My sice auta mame nepotrebujeme mat od nich ale preco ? Okej aj to
prekusnem nech sa vozi...
Najviac ma hneva to ze sa nezaujima o
svoju vnucku, to
ze mna bere ako nutnost som
si zvykla ale preco robi rozdiely medzi vnuckami? Momentalne som tehotna a kazdym dnom cakam kedy sa druha dcerka vypyta na svet. Za celych 9 mesiacov mojho rizikoveho tehotenstva sa nespytala
ako sa citim ci nepotrebujem
pomoct so starsou dcerkou ci jej nenavari aspon polievku. proste ani raz aj ked videla ze som niekedy fyzicky aj psychicky v konoch... Ked jej manzel povie pravdu do oci tak ho zacne citovo vydierat, plakat a dohovarat ako sa on zmenil.
On to vidi tak isto ako ja avsak snazi sa to neriesit pretoze nic tym nezmeni ked to nezmenil
doteraz.
Mohla by som pisat neskutocne vela situacii o
tom ako svokra reaguje ako sa sprava.
-Napr. starsia dcerka mala narodeniny, 3 roky, v ten den ani len nezavolala a nespytala sa ci vobec zijeme a to sme vzdialeny 2 km od miesta kde zije...- na to jej moj manzel
pise sms preco sa ani len dnes nezaujima o vnucku preco jej nezavola aspon, ked vedela ze ma narodeniny. Nasa dcerka je velmi sikovna inteligentna v porovnani s inymi detmi je na inej urovni, cize je aj velmi vnimava a citliva a vela veci si uvedomuje, a teda jej argument bol: viem ze ma narodeniny ale ved prideme jej zagratulovat osobne a volat jej budem az ked bude mat svoj mobil🙈( takze mojej dcerke mam kupit uz mobil aby sa zaujimala)
- vzdy ked jej poviem
priamo osobne ,,ved pridite za malou sa hrat nam to
len pomoze "ona sa obrati chrbtom a tvari sa ze nic nepocula normalne nereaguje na moje slova
- par dni dozadu sme boli konecne oficialne dohodnuti ze pride za malou v nedelu doobeda ze ju zoberie von na prechadzku. Prisiel den D a my s manzelom
a dcerkou cakame ze babka pride. boli sme dohodnuti na 10:00 neprisla. Manzel jej volal ze teda kde tolko trci a jej odpoved bola ze ved ale ona vari ,kazdu nedelu vari ,tak co si myslime ona nema cas prist. zostali sme z tej odpovede vyhukany a nechapem doteraz... nakolko jej dcera nevie varit tak asi by hladom
umreli...
v tom
som si povedala a dost... toto nema zmysel. akoze fakt som ja ta co zbytocne riesi?
- dalsia vec co ma neskutocne vie vytocit, ze ak sa stretneme s niekym blizkym z rodiny tak sa v tom momente tvari ako babka roka a vidim tu falos a pretvarku ako sa vie v momente zmenit na uplneho ineho cloveka a akoze sa o dcerku zaujimat.( ona je inak velmi veriaca a kazdu nedelu presedi v kostole)🤥😑✌️ aj ja som veriaca a keby som mala cas tak na tu omsu idem aj ja...
- vyslovene sa absolutne nezaujima ked je nasa dcerka chora, nespyta sa ani po tyzdni na stav ako sa citi. ked je chora druha vnucka pravidelne ju chodi navstevovat a hyčkat... neskutocne ma to
zoziera pretoze nasa dcerka ma este to nevinne uprimne srdiecko a svoju babku aj napriek vsetkemu ma rada...
😏

tulipanicek
10. jan 2021

@natalianm Chápem. Nie sú to bežne situácie. A podľa toho čo píšeš nijakým spôsobom nevytvaras rozbroje. Pre mna by bolo asi prirodzeným vyústením minimálne stretávanie sa s rodinou (či by šlo o moju slebo manzelovu ak to vnímate rovnako)

petrisa213
10. jan 2021

@natalianm ešte aby to nakoniec nedopadlo tak, že keď bude svokra v núdzi (co samozrejme neprajem), aby sa jej dcéra na ňu nevykašlala a zrazu tu už budete aj vy 🙏 lebo už aj také som počula

natalianm
autor
10. jan 2021

@petrisa213 ano toto som uz niekolko krat spomenula manzelovi on tvrdi ze ,, nemyslim si zeby im to spravila za to vsetko co dostava, ( moj muz je velmi nekonfliktna kludna povaha) avsak dcera je typ ticha voda brehy myje. Ona vacsinu casu drzi hubu ale mam z nej ja taky pocit ako pises...
ona je taka ze vie aj vlastneho brata zapret a tvarit sa ze ho nevidi na ulici len aby sa mu nemusela pozdravit... ale
ked je v pritomnosti mamicky tak zasa iny clovek pretvarka.

whatever1
10. jan 2021

Chápem že ťa mrzí, že svokra robi rozdiely. No nenarobís nič, nemozes jej prikazat aby vás mala rada. Ber to tak ako to je,nevnucuj sa, nedoprosuj sa pomoci a kasli na ňu. Jej sa to vráti casom... Inak čo ti spravila svagrina? Ona ani jej dieťa nemôžu za to ake mate vztahy. Tvrdiť že sa svojmu dieťaťu nevenuje a že je zaostale len preto že jej závidíš je fakt hnusne od teba😧

luccija
10. jan 2021

@natalianm tak čo Ti poviem ...tu neplatilo daj dieťaťu súrodenca je to to najlepšie čo môžeš urobiť.Tvoja svokra asi vždy robila rozdiely to nezmeníš ani si nevynútis lásku,pozornosť jednoducho príjmy fakt, že Ta nemusí a tým pádom ani vnučku.Veľmi smutne, ale je to tak.My sme tiež ti druhí tiež sme sa nijak neprevinili a tiež má to trápilo roky už nie.Čo by mi, ale vadilo prečo založili dom v prospech dcéry ono svojim spôsobom si ohrozili bývanie nie?nikto nevie či sa dcéra nerozvedie nebudú problémy so splácaním toto je krok, ktorý mali diskutovať aj so synom aj ten je raz dedič domu, ktorý je momentálne založený
A takým štýlom ako píšeš, že svokra sa sľúbila a potom varila a ešte Vás zhulakala, že ona vari či neviete to je ako cez kopirak.Aj u nás tak bolo zopár nedieľ a vnúča podstatne staršie čakalo.To je až taká psychická manipulácia neznášanlivosť robenie sa dôležitej vôbec si tým netráp hlavičku tak to je a príjmy to.Odkedy som to prijala už má ani žalúdok nerozboli ináč som mala stres, keď len mala prísť čo zase bude čo vymysli a pod...drž sa

gitusmezeiova
10. jan 2021

Ja to mám moja podobne ale s mojou mamou 😔 Vôbec ju nezaujimam ani moje deti. Nestará sa či žijeme alebo sme chorí atď.. tiež by som vedela vypisovať. Proste som sa zaprela a nejdem ku nej. Aj keď zavola na messenger tak sa sťažuje na seba aká je chorá a bla bla 🥱 ja ju odjeb..m že "idem si dať kávu čau" Neriešim to a kašlem na to. Nedaj sa NEGATÍVNYMI ľuďmi hnevať. Je to zbytočne. Svokra tá je iná ta nerobí rozdiely. Keď Kúpi jednému tak aj druhej aj tretej. A to niesu lacné záležitosťi. Venuj sa svojej rodine a kašli na iných. Buď rada že nieste od druhých závislí 👍

natalianm
autor
10. jan 2021

@whatever1 ja jej nemam co zavidiet ked sme pri svagrinnej, ved nevie byt samostatna to je dovod na zavist? Peniaze co dostava jej nezavidim len konstatujem ake rozdiely robi matka. Co je hnusne odomna? mne je skor luto jej dietata nevies co je za tym svojmu dietatu sa nevenuje a pri tom by mohla.lebo casu ma dost. Dieta je zdrave vedela by toho viac avsak svagrina neriesi lebo nema na nu trpezlivost...

bmuller
11. jan 2021

@natalianm Chapem, ze ta to mrzi. A este viac bude mozno staru mamu, ked nebude chapat, preco k nej vnucka nema vztah. Ale mozes sa na to pozriet aj z inych uhlov:
Vnimala by si to rovnako zle, keby si sa nemala s kym (svagrinou) porovnavat?
Bola by si radsej, keby ti svokra do vsetkeho kecala a starala sa ti do vychovy (ze tu na MK takych pribehov je dost)
Najlepsie je mat uprimne a vyvazene vztahy, lenze to sa nie vzdy podari. Rodina ste ty s manzelom a detmi, a v konecnom dosledku svokru k zivotu nepotrebujes. Tak sa skus zbytocne netrapit a neporovnavat, zaujem nemozes nikomu nanutit. Mozno sa to casom zlepsi...

jaass
11. jan 2021

@natalianm fuha, silná káva na mna, čo píšeš. Samozrejme, že je to smutne ako sa k Vám správa a mám pocit z tvojej svokry ako keby všetko čo robila, tak robí vedome v zlom len aby ťa naštvala. Ja na tvojom mieste by som ju brala ako mamu tvojho muža a nič viac. Keď nemusíš, tak sa s ňou nerozpravaj. Absolútne ju nevolaj k Vám, nerieš ju.... keď je normálna, tak ju to časom začne štvať a keď nie, tak ma smolu o čo všetko príde... Buď rada za muža, ktorý stojí na tvojej strane a zrejme ti je obrovskou oporou.

whatever1
11. jan 2021

@natalianm To na akej mentálnej úrovni je jej 2rocna, môže posúdiť len odborník. Vravíš že nič nevie, čo tým myslíš? Buď konkrétnejšia. A to ci sa jej rodičia venujú vieš ako? Nebývate v jednej domacnosti...

andreatytler
11. jan 2021

@natalianm Je mi luto ze sa takto trapis ale ja to nevidim velmi zle. Ako nestarnny pozorovatel musim povedat ze mas celkom dobry zivot.
1.) Si velmi silna, laskava, trpezliva a mas vieru v dobro v kazdom cloveku. Pochybujem ze by sa tu nasla este nejaka ina zena, ktora by sa spravala k svokre tak pekne ako ty po tak dlhom case plnom ignoracie a falose.
2.) Mas skveleho muza, ktory drzi s tebou a nie je zatrpknuty ani po rokoch zanedbavania na ukor sestry.
3.) Ste financne dobre zaopatreni
4.) Mate sikovnu a citlivu dcerku a druhe babo na ceste. Ako rodina ste silni a sebestacni.
5.) Mas dobrych rodicov ktori su aj budu skveli stari rodiacia tvojim detom...
6.) Svokra sa ti nikdy nebude kafrat do zivota.
Neries to... nic neporiesis... nic sa nikdy nezmeni. akurat sa tym ty trapis. Vypusti to z hlavy a srdca a vzdy ked svokra urobi novu hnusnu vec, vypusti to znovu. Tiez bud oporou pre muza... on moze byt flegmatik ale jeho to mozno boli este viac ako teba. Takyto clovek nestoji za to aby si sa trapila.

miadi
11. jan 2021

Neporovnavaj. Deti. Vsetko co si opisala ok svokra nie je fer nedeli svoju lasku svojim detom ani vnucatam rovnako. Iba ta cast ako je neterka pozadu a nic nevie lebo sa jej nevenuju (pritom svokra sa jej vraj velmi venuje) A tvoja mala je najsikovnejsia ..to sa tak smutno cita. Rovnako smutno ako co robi svokra vam. V podstate si tu neterku nemusela vobec spomenut lebo stym celym nic nema. Taketo veci sa deju v kazdej druhej rodine. A je to len na tebe ako sa budes zbytocne nervovat lebo ty to zmenit nemozes alebo sa rozhodnes na to vykaslat. Ty svokru nezmenis. Bola taka vzdy. Je to o jej vztahu k dcere a synovi cize nie je to ani osobne. Tvoje-vase deti su jej akosi cudzie. Zial je taka. Ale nelutuj nic. Tak to je a ine to nebude. Ale tvoje deti maju sikovnych uzasnych sebestacnych rodicov a su najsikovnejsie. Cize vy svokru a jej pomoc nepotrebujete. Nie je to ten najlepsi dar co vam mohla dat ? 🙂 Musis sa len oslobodit od pocitov krivdy a lutosti a tesit sa zo zivota z manzela a deti. Svokra nie je taka podstatna cim menej na nu budes mysliet tym lepsie pre teba. Nech sa tesi s dcerou a jej dietatkom nech im da vsetok svoj cas a vsetko co ma. Nech im da aj modre z neba. .ty si zbytocne len nervami privodis chorobu, Kasli na to.Ja viem ze to nie je lahke ale da sa k tomu pocitu dopracovat.

natalianm
autor
11. jan 2021

@whatever1 ano posudit to vie len lekar... to mas pravdu a to tu vlastne ani rozoberat nemienim. Ale
svoj nazor na svagrinu voci dietatu mam stale rovnaky aj keby bola ako cukor a aj keby bolo vsetko dokonale. Pretoze to by si musela vidiet a toto nieje len nazor moj ale aj ostatnych co ich bezne stretavaju. Samozrejme nikto nechce porovnavat deti kazde je ine a vynimocne v niecom inom. Ja som zhodnotila len jej nic nerobenie ktore ma nasledky

andreatytler
11. jan 2021

@natalianm Ani svagrinu neries... plati to iste ako pri svokre... nic neporiesis.
Viem je to tazko ked vidis ze dietatko zaostava preto lebo sa mu nevenuju ale nic neporiesis.
Jedine ze by si volala neter k sebe aby sa hrala s tvojou dcerkou a vtedy sa jej budes moct venovat aspon ty.

sapetka
11. jan 2021

A tvoja mama je ako na tom? Mas svojich rodicov? A co aa tejto osoby tyka akoze “babky” prerusila by som kontakt. Nic.. na co sa nad tym stresujes? Je to tak ako to je. Mozes byt rada ze ste sa s manzelom dokazali o seba postarat bez pomoci. To vam sluzi ku cti. Vela ludi sa spolieha ma pomoc rodicov ale taki ludia nikdy nebudu vediet ake to je postarat sa o seba. Stale budu zavislo na cudzej pomoci. Vykaslj sa na to.

janka54321
11. jan 2021

@natalianm aj u nás to tak je, vnučka od dcéry má oslovenie ,,naša" a od druhého syna to isté, len moja malá je akosi mimo ...neviem, či som si na rozdiely od svokry zvykla, lebo aj tak to stále mrzí a myslím, že aj mrzieť bude, ale už som pochopila, že svokra sa nezmení ...a ten kostol, moja by tam sedela denne, len akosi sa ako ,,dobrá" kresťanka nevie správať ...a jej dcéra doslova neschopné tela, ktoré u nej žije zo svojou rodinou už 13.rokov, ale každý jeden rok počúvame ako kúpia byť, potom idú stavať a neviem, čo všetko ...ale to, že ona od tej mami vlastné ani nechce odísť a tiež svokra by ju mala pri sebe je úplne jasné ..

natalianm
autor
11. jan 2021

@janka54321 hej presne tak isto, stale vyzdvihuje len svoju dceru z beznych veci je pre svokru co sa dcere nedajboze postasti je velka bublina.
Ale co vsetko dokazal jej syn bez jej pomoci a podoporovania nikdy nezhodnotila. Resp to berie ako samozrejmost.
Kazdopadne dakujem vsetkym za vyjadrenie

natalianm
autor
11. jan 2021

@sapetka svojich rodicov nastastie mam len akosi som chcela aby to bolo dokonalee... co zial teda nebude chcela som vediet ci je to aj v inych rodinach kedze toto vacsinou nieje tema na pokec pri kave s kamoskami a aj ked sem tam prehodime rec nemam chut si kazit pekny den. Len dnes po poslednej navsteve som zostala uz sokovana a asi som to
sem musela dat co ja nezvyknem

cacianka
11. jan 2021

Ty nemas neskutocne problemy so svokrou, ona ma dvojaky meter.
Precitaj si pribehy v skupine Ach ta svokra, potom hovor .
Vydieranie, platenie svokre, makat u nej, manipulacia, staranie sa do vsetkeho, trhanie decka z rúk. Škandály, ohovaranie, psychoteror.
Tym ta nechcem zhodit, len chapem ze ta mrzi 2aky meter

diewcatqoo
11. jan 2021

Cim skor prestanes tuto situaciu riesit, tym lepsie pre teba. Chapem, ze ta to mrzi kvoli dietatu, ale vobec nema zmysel sa tym zozierat, pretoze postoj svokry sa nezmeni a ty sa budes zbytocne trapit.
Mame podobnu situaciu a uz to neriesim. Chvilu ma to mrzelo, ale deptala som tym len samu seba. Zbytocne. Ked som to prestala riesit, ulavilo sa mi.

hedan
11. jan 2021

@simonah73 nechcem strašiť. Pani písala aká je vyčerpaná pri jednom. Tak dva je vždy viac ako jedno! To je matematika!

basska_b
11. jan 2021

@simonah73 To je zaujímavé, tiež poznám takú rodinu, matka a jej dve dcéry, v živote nedodržali slovo, stretnutie rušia 15 minút pred jeho konaním za hlúpych vyhovoriek, plné reči toho, ako niekam pôjdu na návštevu, ako prídu, je z toho vždy veľké guľove. Ja by som rada pochopila takéhoto človeka, čo on ma v hlave, prečo to robí. Ale možno je to tak ako so všetkým: často hovorievam: buď je taký blby, alebo to robí naschvál

basska_b
11. jan 2021

@natalianm Veľmi smutné čítanie, fakt ma to mrzí aj za vás, ale takých príbehov je veľa... treba to prijať... kašľať na ňu. Ina nebude. Udržujte väzby s inymi členmi rodiny a priateľmi z vášho okolia, ktorí o to záujem majú. Mňa napríklad tiež boli za malú, že jej nevlastní súrodenci ju videli každý tak jedenkrát... aj som plakala, že je také nevinne bábätko a niekomu vadí (? - neviem, či vadí, zrejme len ignor) - ale ja to nezmením... neprinútim ich. Keď nechcu, nechcú. Trápiť sa tým nebudem.

basska_b
11. jan 2021

@janka54321 niekedy je takéto správanie k dieťaťu (tvojmu mužovi), ktoré tá žena (svokra) nechcela mať

natalianm
autor
11. jan 2021

@hedan ja som neni vycerpana, ja sa vychove druheho dieta nebojim, len hovorim ze pocas mojho tazkeho tehotenstva to bolo este je narocnejsie.
Ja viem co ma caka prve dieta mi dalo zabrat a bola som na to tiez sama

natalianm
autor
11. jan 2021

@cacianka mozno nie nechcem asi radsej vediet co sa pise v inych skupinach.

simonah73
11. jan 2021

@basska_b to je ten lepsi pripad ze zrusia 15 min pred prichodom ale nasa nie a tak dievcata vzdy ak nahodou preslo auto okolo nas leteli k oknu ci uz prisla, nastastie byvame na slepej ulici takze nemuseli behat stale, byvali najprv sklamane ale potom pochopili a ked sa aj synovi nahodou ozvala tak uz len povedali, ze aj tak nepride aj aj tak bolo.

basska_b
11. jan 2021

@simonah73 Už ju majú prečítanu 🙈 hanba to je. Mne to príde veľmi arogantne od tých ľudí, lebo človek sa teší, pripraví sa na návštevu a zrazu bum... rozmýšľam, či to nie je narcisisticka porucha osobnosti alebo čo. Nejaké pomenovanie to musí mať, lebo normálne to nie je. Vieš, keby raz... stane sa. Ale furt?!

kucikuc
11. jan 2021

@natalianm keď si veriaca začni sa za ňu modliť. Tiež som si zo svokrov užila. Urobila mi pekne peklo zo života tiež som nechcela vracať v zlom to není riešenie. Nakoniec som sa začala za ňu modliť trvalo to a dočkala som sa ospravedlnenia 🙂. Ale je pravda že moja dôvera už voči nej není žiadna. Vsťah s ňou udržujem len kvôli môjmu synovi pretože ich ľúbi, ale nechodím k nim ani oni ku mne. Ja teda som rada že o vnuka majú záujem aj keď zo začiatku ho štvali proti mne.

simonah73
11. jan 2021

@basska_b ved toto a zistili sme ze maju este jednu zlu vlastnost a to zavist, ze zavidi aj vlastnemu synovi to ze sa mu dari, tak mozno aj preto k nam nechodi, fakt netusim cim to je.