Majú nárok na dedičstvo aj tí, ktorí už boli vyplatení?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

moja stará mama je jediný žijúci súrodenec toho, kto nedávno zomrel. Keď sa dedilo po ich rodičoch, ona to súrodencovi bezodplatne darovala (svoj dedičský podiel) a zvyšné pozostalé deti, ktoré dedili sa nechali vyplatiť.

Keď súrodenec starej mamy dostal od nej bezodplatne majetok, zomrel bez závetu, má znova nárok na dedičstvo aj tá časť rodiny, ktorá sa nechala vyplatiť?

Stará mama je súrodenec a zvyšok rodiny sú deti jeho súrodenca.

Ďakujem

Dobrý deň,

po zomrelom budú zrejme dediť len dedičia prvej skupiny - jeho manžel(ka), ak ešte žije a deti (všetci rovným dielom).

Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania (inými slovami - dedičský podiel vyplatený po smrti poručiteľa sa zníži o hodnotu mimoriadnych darov, ktoré dedič od poručiteľa dostal).

Ak ide o dediča, ktorým je vnuk/vnučka poručiteľa, započíta sa do jeho podielu okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok (t. j. syn poručiteľa).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk