Môžem ešte za života mojich rodičov navštíviť právnika a spísať u neho listinu o vzdaní sa dedičstva?

Zodpovedané
14. aug 2023

Dobrý deň,

moji rozvedení rodičia ma opustili pred niekoľkými rokmi. S mamou nemám žiadny vzťah a ani žiadny kontakt. Nemám informácie o jej stave, majetku, dlhoch. S otcom som občas v kontakte a viem, že nevlastní žiadny nehnuteľný a ani hnuteľný majetok. Je úplne bezmajetný, ale na druhej strane má rôzne exekúcie, dlhy, nebankovky (veľká čiastka).

Mala by som ešte za života mojich rodičov navštíviť právnika a spísať u neho nejakú listinu o vzdaní sa dedičstva?

Chcem mať nejaký právny doklad o tom, že v prípade úmrtia rodičov ich dlhy a ani majetok nechcem. Vzdávam sa všetkého - aktív aj pasív. Ja som zodpovedná osoba a vlastním nehnuteľnosť. Všetko som si získala a vybojovala sama - bez pomoci.

Ďakujem

Dobrý deň,

pred úmrtím rodičov sa platne vzdať dedičstva nemôžete. Môžete tak urobiť najskôr vtedy, keď Vás notár v rámci dedičského konania kontaktuje ako dediča. Ideálne hneď v rámci prvého úkonu.

Napriek uvedenému by som Vám vždy odporúčala, aby ste si najprv vypočuli, čo všetko je súčasťou dedičstva. Dedič ručí za dlhy poručiteľa len do výšky nadobudnutého dedičstva. Ak by ste si aj majetok z dedičstva nechceli nechať pre seba, môžete ho venovať na dobročinné účely.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk