Problém s partnerkou

oklap123
22. feb 2015

Ahojte, sme s partnerkou uz okolo 4 roky, byvame spolu ale svadba este nebola. Nemali sme idealny vztah, sme rozdielne povahy (ja - cholerik) ona sangvinik/flegmatik) ale napriek tomu sme spolu napriek mensim i vacsim hadkam.

Neviem ako dalej. Jej vadi moj perfekcionalizmus, ze chcem mat vsetko hotove a mne zase vadi jej "to urobim neskor, to urobim potom, teraz nie, proste nic ju neserie nerozhadze" a mne prave ta jej lahostajnost, pohodlnost a odkladanie veci na neskor vadi. Sme obaja velmi pracovne vytazeni, chapem ju ze ma toho vela, ze mame malo casu na seba, ze sa jej niekedy mozno menej venujem ale vsetko by bolo krajsie ked by bola ochotna sa trosku prisposobit.

Niekedy mam pocit ako keby mi to robila naschval, ze ty chces a ja to just neurobim... ako keby na seba upozornovala a trucovala ako male decko. V principe popisem situaciu, pride Vam mozno ako hlupost a mozno ako malichernost, ale popisem tu vikend:

Vikend zacal celkom fajn, boli sme v piatok nakupit, urobili sme si pohodu, pokukali telku isli sme spat (ja skor, ona neskor). V sobotu rano tiez v pohode isla von so psikom, ja som zatial pratal postel, gauc (rozhadzany po piatku, ktory neupratala ked isla spat deka, vankuse, matrace)(vadi mi to) pripravil som ranajky, vyvetral, poukladal riady a tak, vsetko bolo fajn potom sme sa naranajkovali, chvilu pobudli doma, isli von na prechadzku, tiez bolo vsetko fajn poobede som si robil par veci do prace za pc, ona kukala haryho potera ktoreho videla uz par krat, poprosil som ju ci by prihriala jedlo, ze nie, chod si sam... (to ma nastvalo). Ja sa snazim vzdy ked napriklad ona pracuje alebo sa uci alebo ma nieco dolezite a ja nic dolezite nerobim vyhoviet jej poziadavke ci uz jej nachystam jedlo alebo nieco male upracem, navarim a podobne. Ked vidim ze nieco dolezite robi tak jej rad pomozem. Mne vadi to ze ked ja robim nieco do prace alebo mam nieco dolezite a poprosim ju o laskavost a ona napriklad kuka telku alebo nic nerobi tak mi vie nekompromisne povedat nie neurobim to. Nechapem preco pride mi to neludske, trucovanie, mne by to nedalo. Vzdy ma to nastartuje a zdvihne mi to nervy. Aj som jej to povedal, samozrejme sme sa pohadali a odvtedy sme pohnevany... aj sme sa o tom chceli rozpravat aj sme sa rozpravali...

- vzdy to dopada rovnako, rovnaka odpoved: ona ma nebude pocuvat, nebude sa mi prisposobovat, nechce mat vsetko perfektne atd atd...
- ja zase mam rad poriadok, preciznost (ale nie zase prehnanu) ked mame toho vela jasne ze ju nenahanam ze po praci musi upratovat lebo som nasiel na zemi par chlpov (ale standard je u mna ze v tu sobotu by sa malo trochu popratat, oprat ak je treba, nakupit navarit a podobne - samozrejme viem s tym pomoct a vacsinou si to rozdelime) mam rad ked najskor spravime povinnosti a potom mame cas na seba, ked idem posledny spat upracem si v obyvacke aby ked rano vstanem bol v obyvacke poriadok (ona ked je v obyvacke vzdy rano druhy den mam neprijemny pocit ked idem do bordelu v obyvacke (neupravene sedenie, vankuse, deka, matrace...), rovnako rano ked vstanem ja odtiahnem zaluzie, ona nie, ked je dostatocne vidno vypnem svetlo, ona nie, ja ked dojem vacsinou si riad odlozim, ona nie, ked jem beriem si tanier aby som nenamrvil ona nie, ked jem banan, jablko supku alebo ohrizok hodim do kosa ona necha vedla seba...(uvedomujem si ze na tom vztah nestoji ale su to prkotiny ktorych ked je vela neskutocne vadia)
- proste pride mi to ako keby som musel za nou chodit ako za malym deckom a kontrolovat ju, potom ma mozno aj ten pocit ze vsetko buzerujem ale su to premna zakladne veci ktore by sa mali robit...
- uz sme si zacali aj listocky pisat (upomienky), chybu ktoru ma asi kazdy muz (nedaval som dosku na zachode vzdy dolu) mne tam pribudol na Wc listocek a pomohlo naucil som sa ju davat dole lebo som nechcel koli takejto blbosti vyvolavat nepokoje tak preco nie priznam si ze je to chyba a odstranim ju ved mi neodpadne ruka) - inak toto vam odporucam pre Vasich chlapov vyskusajte ten listocek 🙂

Proste mne ked nieco take drobne povie, co mi trva kratko a da sa to spravit tak to pre nu spravim velmi rad lebo ju mam rad. To iste by som ocakaval aj odnej. Proste ja ked mam volno rad urobim pre nu nieco drobne. Rovnako by som to ocakaval aj odnej ona vsak nema problem povedat nie.... Nekomromisne nie a viac s nou nepohne...

Tiez nevarieva velmi, ja s tym az taky problem nemam lebo ja varim rad ale tiez od zeny ocakavam ze sa bude aspon trosku aj v kuchyni angazovat. Tak par krat aj navari aj velmi dobre ale len obcas. Potom ked napriklad varime spolu tak ju poprosim ci mi ocisti zeleninu napriklad a potom je este urazena ze ked mi ma cistit zeleninu tak ona to uvari sama.. proste ja si viem predstavit taku spolupracu ze spolu ideme varit a ona mi povie ze ju vyuzivam na pomocne prace lebo som lenivy a podobne blbosti no normalne ma to naserie...Namiesto toho aby sme spolu varili sa pohadame. Ja to bietem ako spolocne traveny cas, ona pozeranie tv a varenia a prechadzky neberie ako spolocne traveny cas. Lebo sa snou vtedy nerozpravam o nej nezaujimam sa o nu a podobne...

Len kedze byvame spolu aj pracujeme z domu spolu clovek o vsetkom vie aj doma aj v praci tak mnohokrat uz neviem co sa jej mam pytat.

Poradte mi co s tym, rad to napravim ale neviem ako, nechcem v tom ustupit, chcem mat v byte poriadok a chcem mat veci hotove. Proste ked by som mal teraz nechavat bordel a odkladat veci na neskor vidim to ako krok spat v mojom zivote v osobnom aj pracovnom. Proste neviem si to predstavit. Urcite vynimky viem akceptovat ale to co mam overene ze to funguje a ze je to lepsie tak toho sa chcem drzat. Podnikame a dari sa nam a podobne ako v praci aj v osobnom zivote ma na uroven kde som dostala prave disciplina, poriadok vo veciach, sebazaprenie, a podobne.... Nemam problem k tomu prispiet aj ja ci upratat, ci navarit, ci nachystat jedlo, ci umyt riad a podobne). Len to nezabera.

kliara
22. feb 2015

@oklap123 - nuž buď sa s tým zmieriš, že je taká ako je alebo sa rozídete. Iné riešenie nevidím. A ešte mi nedá. Písal si, že ty pre ňu rád niečo urobíš, napríklad jej zohreješ jedlo, upraceš, atď. Lenže ona po tom pravdepodobne vôbec netúži. Ona by bola možno radšej, keby ste spolu namiesto upratovania a varenia niekam išli, niečo nové spoznávali, ľudí, pekné miesta, venovali sa nejakým záľubám, možno by si ju potešil, keby si jej doniesol kvety. Možno práve toto by ocenila ona. A nie varenie, zohrievanie jedla, či upratovanie vankúšov. Takže aby si si náhodou nemyslel, že ty koľko pre ňu robíš, lebo možno v jej očiach pre ňu nerobíš takmer nič, proste nerobíš to, po čom túži ona, ale to, po čom túžiš ty.
Každá minca má dve strany, ona by možno povedala, že ty ju stále buzeruješ, neustále od nej niečo vyžaduješ a pritom jej neposkytuješ takmer nič, nič, po čom ona skutočne túži.

margieamatusko
22. feb 2015

Aj my to mame doma v opacnom garde. A je to niekedy fakt trapenie. Aj pre neho, aj pre mna. Moj muz mi stale hovori, ze to nie su jeho priority a hotovo. Tiez sa nema chut prisposobovat a ani nic menit. Ak chce domacnost fungovat, nemoze vsetko lezat len na pleciach jedneho. O to horsie, ked potom pridu deti. Moj nazor je - rozist sa. Asi to bude tazke, ale tieto problemy budu podla mna len eskalovat.

janina218
22. feb 2015

Ty rob vsetko tak, ako robis, ale jej pracu nerob. Proste po sebe si odnes tanier, vyhod supku od bananu. Po nej to nerob. Prezi ten chvulkovy bordel. Moj muz si vzdy na barovy pult odlozil kavu. Vypil a nechal tam prazdnu salku. Potom tam odlozil pohar od piva. Najprv som to vsetko spratavala ja. Potom som sa na to vykaslala. Dala som do umyvacky vsetko, okrem jeho poharov a salok. Rychlo pochopil, ue si to ma upratovat sam. Mozno ju toto nakopne, skus 😊

ig0r
22. feb 2015

vsetko by bolo krajsie ked by bola ochotna sa trosku prisposobit....

A ty preco niesi ochotny sa prisposobit? 😀

mala_hobitka
22. feb 2015

@oklap123 Ona je leniva a uprednostnuje pohodu pred poriadkom. Ty si relativne akcny (nie vankuse naozaj nemusia byt na gauci na spravnom mieste, staci ze tam proste su) a uprednostnujes poriadok pred pohodou resp. sa nevies uvolnit kym nie je poriadok. Proste ohen a voda. Kazdy mate ten svoj extrem, ano prepac aj ty si v upratovani extrem.

For je v tom ze ona ti robi naprieky ozaj. Podla mna ale funguje "cim viac ma on bude buzerovat, tym je mensia sanca ze to spravim". Je pekne ze mas predstavy ako ma domacnost fungovat ale to nie je len tvoja domacnost. Je to aj jej domacnost, takze nie je dovod aby tie tvoje predstavy boli jedine a prvorade. Hlavne o nej prestan hovori ako o decku ktore potrebuje aby za nu niekto nieco robil. Ona to nepotrebuje, potrebuje len to aby si respektoval ze jej priority su ine - klud, pijanko, upracem az sa mi bude chciet.

Skus s nou hodit rec - ale nie tak ze co ona robi zle, resp. nerobi vobec. To je blbost. Dvaja ste na to, dvaja sa musite dohodnut. Priznaj ze aj ty si velky perfekcionista. A dohodnite sa na kompromise - napr. ty vysavas ked ty chces a ona napr umyva kupelku (kedykolvek sa jej hodi ale min 1x tyzdenne). atd... kazdy navrhnite co vam vyhovuje a co ste ochotni tolerovat.

PS. najma pamataj ze nie si dospelejsi ako ona, si len perfekcionista

marisoul
22. feb 2015

v prvom rade by si si mal uvedomiť že tvojou úlohou nie je napraviť ju. Nechápem tie dnešné vzťahy, sú založené na: "vieš miláčik, ja ťa ľúbim, ALE (keď budeš robiť to, alebo nerobiť hento, keď budeš taká, keď sa nebudeš správať takto...) toto je láska? áno, vo vzťahu treba aj kompromis, súhlasím, ale toto?!
Buď ju ľúbiš takú aká je alebo nie je o čom. Nechápem snahu väčšiny párov pretvoriť svojho partnera na svoj obraz, aby robil to čo sa páči mne, lebo ak nie budem nahnevaný/á. To nie je láska, to je sebectvo a ty neľúbiš ju, ale akýsi ideál toho, čím by mala podľa teba byť.
Ak chceš, aby to medzi vami fungovalo, určte si pravidlá, to je po 1.
Po 2. ak pre ňu niečo robíš, rob to z lásky a nie preto aby si mal tromf v rukách - to je vypočítavosť a v tom prípade nie je na tom čo robíš vôbec nič obdivuhodné.
Toľko môj názor.

cajka_j
22. feb 2015

@oklap123 ja len uvazujem, ako dlho ste spolu a ako ste spolu fungovali doteraz...to ti to nevadilo?

natalym
22. feb 2015

Ja som ani nedočítala so konca, je toho na mňa moc.

simculllka
22. feb 2015

@oklap123 ahoj, neda mi nereagovat na tvoj prispevok..Vies, aj mne sa zdvihal krvny tlak po precitani toho, co si tu napisal..nehnevaj sa, ale mala som podobneho priatela ako ty. Vsetko do bodky dopredu nalinajkovane, ziadne vybocenie zo stereotypu. Ja chapem tvoju priatelku v tom smere, ze nechce, aby si jej prikazoval, co ma robit. Len nechapem teba, ze ked vidis, ze ste diametralne odlisni, preco s nou teda vobec si, ked ti na nej vadi pomaly kazda jedna vec, ktoru spravi. Osobne si myslim, ze si ta nevazi, ze v tebe nema ziadnu dominantnu osobu, co zeny maju rady..Viem, ze mozno niektore zeny by boli stastne, keby mali muza ako si ty, ale pravdupovediac, ja osobne by som ta nemohla mat doma, lebo by mi maximalne liezlo na nervy to, ze niekto po mne spratuje kazdu jednu vec, ze musi byt vsetko za kazdu cenu tip top a tak...nepoznam ta, len sudim podla toho prispevku, co si dal, v kazdom pripade, ak ti mozem poradit, tak bud trosku chlapom, pripada mi to, ako keby som citala prispevok nejakej hysterickej zenskej, skus robit veci spontanne a nechaj ju dychat trosku..inak by som isla od toho prec..drzim palce!

lyzzy
22. feb 2015

Odprisahala by som že takáto téma tu už bola....a tiež ju zakladal muž.Presne tento istý problém.Divne

natalym
22. feb 2015

@lyzzy Ale,no.

lyzzy
22. feb 2015

@natalym... Fakt...nájdem ju

svetluska82
22. feb 2015

@lyzzy ano bola, aj ten isty pan. Vtedy riesil, že zena po navrate z vyletu najprv neodlozila resp. nevybalila veci. 😉

natalym
22. feb 2015

@lyzzy Kašli na to, veď aspoň počítame múdre rady. 😉

lyzzy
22. feb 2015

@svetluska8..... No to je ono....To Sa nedá zabudnúť....takýto skvost.😉

simculllka
22. feb 2015

este ma napadlo, ze ja tiez ked pozeram Harryho Pottera, tak ma tiez nemoze nikto vyrusovat a prave citam tvoj prispevok mojmu muzovi a povedal mi, ze keby som mu niekde dala listocek - upomienku, tak nevie, ci by sa mal na tom zasmiat alebo utiect od sialenej manzelky 😀 ale to je len u nas tak, sme spokojni, nemusime mat vsetko perfektne, a predsa sme stastni..🙂

lyzzy
22. feb 2015

@cajka_j... Tak tento pán je prípad.😀

natalym
22. feb 2015

Aj tak si myslím, že keby tento dotyčný zakladateľ mal takú istú ako je on, tak by to nefungovalo. Tak trošku sa nad tým zamýšľam, asi by mu najviac vyhovovalo, keby bola prispôsobivá, sú ľudia ,ktorým nevadí sa prispôsobiť a keby ju tak trošku mohol komandovať.

sheila72
22. feb 2015

@oklap123 ahoj, tak v prvom rade ťa chcem vyslovene pochváliť, že sa angažuješ ako muž v domácnosti a nemáš problém so "ženskými" prácami a aj to, že si ochotný tento problém riešiť ináč ako iní muži, v bare s chlapmi, ktorí by nad tým mávli rukou 🙂 dobre ti rozumiem, pretože mám s partnerom taký istý problém. Žijeme v jednej domácnosti už vyše 2 rokov a ja non-stop po ňom upratujem ako po malom decku. Nie je schopný ani vysypať kôš bez frflania. Navyše ku podivu jeho matka je veľmi čistotná a keď uvidí na zemi nejaký smeť, tak hneď skritizuje mňa. O domácnosť sa starám sama. A robí presne to isté čo tvoja partnerka, videl jeden film mikionkrát, ale aj tak si ho pozrie ešte raz. On má rád byť doma, ja mám rada akciu vonku. Nemáme na seba veľmi času, máme iné záľuby, tým pádom sa nemáme o čom baviť. Bohužiaľ neviem ti v tomto nijako pomôcť, ono to záleží od toho, ako veľmi ti to vadí. Napr.ja som si už zvykla nemať všetko tip-top a zdvíham zo zeme ponožky už automaticky, aj keď pri tom stále frflem. Ale skús sa vžiť do jej kože...mne by sa tiež nepáčilo, keby za mnou ktosi chodil a komandoval ma, čo všetko mám spraviť. Navyše si myslím, že môj chlap má voči upratovaniu averziu kvôli matke, ktorá je niečo ako Monica zo seriálu Priatelia ale ešte horšia. Ja to už beriem skôr ako banalitu, hádať sa kvôli bordelu. Každý sme nejaký, záleží od toho, ako sa človek vie prispôsobiť tomu druhému, samozrejme, musia to chcieť obaja...

moonlight1210
22. feb 2015

Nuz, som asi divna, ale toto vyzadoval odomna aj mm a mne to slo na nervy, lebo som bola presne typ "aj zajtra je den". Ale zvykla som si a teraz vidim, ze je to fajn. Ked si dam tych desat- dvadsat sekund namahu a veci odlozim hned, nemam potom pol dna roboty s upratovanim neskor, ked treba tych veci uz ulozit patdesiat.
A ak je u nas nieco roztahane, je toho malo na to, aby to v priebehu pol hodiny zmizlo..
Kamosky sa pytaju, ako to robim, ze mam vzdy tak poriadok.
Vediem k tomu uz pomaly aj deti, kedze uz dost na to podrastli. (fakt je, ze kym boli malicke, domcasto vyzeral ako sa nim denne prehnal vojnovy front a casto som iba mala chut akurat tak hodit do izby granat a podrzat zatvorene dvere).
A nie je to o tom, ze permanentne beham s prachovkou, poletujem s vysavacom, atd.
Naopak - pridem z prace, porobim, co treba a o osmej uz sedim na gauci s nohami na stole, pijem horucu cokoladu, citam dobru knihu alebo kukam fajn dvd.
(okrem dni, ked pride na radu zehlenie... Ale to je iny pribeh).

Len som si zvykla na taku logistiku veci. A hlavne na desat sekundove pravidlo. Neskutocne zbiera volny cas do zasoby.
Neznamena to sice ze ma doma oslepuje vyblyskany jas, ale dom posobi aspon na pohlad cisto a upratane. A teda pohodovo. Pridem domov a nemam okamzite pocit ze nastupujem do druhej smeny.

lenka1208
22. feb 2015

@laskavocka mna tiez :D ale uplne

tajkoska
22. feb 2015

@lyzzy súhlasím,s takymto clovekom by som sa nikdy ani spoznat nechcela,ze malo organizovana,zadavat ulohy,ty ostan mily Palko sam,ako si nechas tak budes mat😂

adeala
22. feb 2015

@oklap123 ty budíš svoju ženu v sobotu ráno aby išla upratovať? A máš pocit, že nie si extrém?

sense
22. feb 2015

aj moj chlap bol taky a pochopil jednu vec ked to chce mat presne tak ako on chce nech si spravi sam a je to...spoluzitie nie je o tom ze jeden bude robit tak ako druhy piska....spoluzitie je o kompromisoch a o tom co chcu obaja

a este uprimne precitala som si aj tu druhu temu a chlapa ako ty by som nikdy nechcela....

natalym
22. feb 2015

@moonlight1210 Čo je to 10 sek. pravidlo?

adeala
22. feb 2015

@sense ale bacha, on vie, že jeho sposob je ten dobrý a správny, takže sa ho nevzdá (ja som si napríklad 100% istá, že moj sobotňajší spánok je tá najsprávnejšia vec na svete a ak by sa mi ho snažil prekaziť tak ho zbijem ako tých pár budíkov, ktoré sa o to pokúšali).

bubelko
22. feb 2015

mna pri tychto temach zaraza len jedna vec😉
ked nieco podobne napise zena, ze chlap nepomaha, nic nerobi, len sedi na gauci alebo pri pc, tak jej tu 90% napise, nemala si si ho tak naucit, zapoj ho viac, nechaj mu deti na krku, nech vidi co a ako...
a ked napise chlap, tak zrazu je odpoved - ona je raz taka, nemozes zmenit toho druheho...
tak ako to je... ked sa jedna o chlapa, tak to ide a ked sa jedna o nas zeny, tak sme take ake sme a hotovo? 😕

wolfie
22. feb 2015

joj, ja by som tak chcela, aby sa tu ozvala aj jeho priatelka a napisala svoj pohlad na problem

adeala
22. feb 2015

@bubelko ale on nepíše, že nič nerobí, ale že to robí vtedy, keď to vyhovuje jej.