Problém so svokrovcami

minami29
5. júl 2022

S manželom čakáme bábätko a keďže bývame 500 km od domova, chcela by som rodiť doma, predsa len tam kde bývame nemáme žiadnu oporu a pomoc, čo sa zíde aspoň na pár týždňov keď sa malé narodí. Svokrovci majú dom a sami sa ponúkli, že môžeme byť u nich. Lenže dolné poschodie obsadzuje babka a detskú izbu manželov brat s frajerkou. Pôvodne chceli pripraviť dolnú izbu ktorá teraz slúži ako skladisko, ale už nemajú záujem. Popravde to oni navrhli nech rodím doma, že spravia miesto, ale pôrod je čoskoro a oni nám ponúkajú gauč v obývačke, kde ani nie sú dvere. Moji rodičia aj s mladšou sestrou bývajú v byte. Sestra ešte študuje ale sama navrhla že pre nás na tie dva mesiace spraví miesto a ona si pripraví kútik v obývačke. Najviac ma rozčuľuje prístup svokrovcov, niečo sľúbia a nedodržia to, a radšej budú mať u seba frajerku svojho syna než nevestu s bábätkom. Zlí sme my s manželom lebo sa nevieme prispôsobiť. Čo si myslíte o tejto situácii?

kikushaa
5. júl 2022

Ja osobne by som sa nikde u cudzich necitila dobre, jednoducho doma je doma (u cudzich rozumej u mojej mamky alebo u svokry) chapem obavy z novorodenca, ake myslim ze sa to da zvladnut aj bez pomoci (teda dalsich) muza nepocitam to je otec ten sa samozrejme stara (nie pomaha 😉) ak smiem poradit vyprazdnit mrazak a uvarit si do zasoby jedla, potom len vyberies z mrazaku a nemusis vycerpana starostou o novorodenca este stat za sporakom 👍 ak muz vie varit tak kludne tuto milu povinnost na mesiac dva prehod na neho 🌷

mirka438
5. júl 2022

@queen_mary preco by sme mali byt hrdinky?? Vsak je to uplne normalne, porodim si dieta a postaram sa on.. pri druhom porode ma podriapalo tak, ze doktorka po zasiti skonstatovala, ze ma poskladali ako puzzle nanovo. Nedokazem si ani len predstavit, ze by som si take poranenie liecila pri mamicke a ockovi s mladsou sestrou za ritou alebo nedajboze pri svokre na gauci bez dveri 😀 ved snad nema dieta s neandertalcom a zvladne nejaky ten vyvar navarit. Nieje to nic co by jeden ucitel nezvladol snad. Ved ho treba zapojit do starostlivosti, je to aj jeho dieta ..inak tu bude pisat o rok, ze muz sa boji chytit vlastne dieta a vobec jej snim nepomoze.. manzela bude mat doma kazdy den, neverim tomu, ze 2 dospeli ludia sa nepostaraju o 1 mimino, co bude mozno 20 hodin denne spat

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mirka438
5. júl 2022

@evamarek77 presne..neskor pridu veci, co za nich mamicka nevyriesi a bude po srande

zorkahorka
5. júl 2022

A keby prisla tvoja mama na par dni k vam a spala na gauci? Inak... ja dom ori prvom tiez mala moju mamu u nas doma a zustila som,ze ju vibec nepotrebujem.jedine,co som potrebovala,bol klud a pokoj od vsetkych

loginexistuje
5. júl 2022

ecitala som odpovede ale ostan doma to s manzelom date budes mat svoj klud kludne si mozes vetrat spodnu cast mat plienku v podprsenke ked ti bude tiect mlieko v klude ist na wc (co nie je po porode vzdy jednoduche) stravu ies vyriesit donaskou pere pracka muz po oze upratat

maximalne si pozvi k vam na par dni iba mamu

proste to o chces je mi o misu ako udesu svokrovcov kde je aj brat frajerka babka atd alebo aj u vasich vy ste nova rodina dnes uz su na setko navody na nete
a co lekarka ed tu mas mat doma kde zijete

loginexistuje
5. júl 2022

jaaaj teraz som docitala a to kolko chces byt nasackovana u rodicov v detskej izbe a sestra v obyvke? ked budes mat pediatra u vas a zmenit mozes po 6 mesiacoch ?
za mna velmi nedomyslene resp zvlastne cele ale tak najkratsia cesta ako si dokazit rodinne vztahy

vevapeto
5. júl 2022

@minami29 predpokladám že ta frajerka tam býva dlhšie. To ma teraz akože odísť lebo tam ty potrebuješ miestečko na 2 mesiace? Si viac ako ona pretože už patríš do rodiny???

petulda333
5. júl 2022

@loginexistuje nedomyslene,ona si mysli,ze moze lekara zmenit len tak. No prajem jej,nech jej to vyjde a su vsetci spokojni

nenne9
5. júl 2022

@cyberk tiez nechapem.ked sa mi narodil syn, prisla som domov ( 1izbak prenajaty) a starala som sa o dieta.manzel chodil vlakom denne do prace, z prave okolo 18. Normalne som sa starala o dieta, domacnost, muzovi som varila a robila desiaty. Dcera sa narodila ked mal syn 4 roky.ked som prisla z porodnice, svokra nam poslala upecene kura co sme mali na obed.od druheho dna sme normalne frcali.
Nechapem niektore mamicky, ze este aj starostlivost o babetko je pre nich nieco na co potrebuju asistenciu

denithestrange1993
6. júl 2022

@minami29 pozri ja som prvorodicka a zvladla som to s manzelom sama. Jasne prisla parkrat moja mama okupat malu,pokocikovat,ale nejake vyvaranie,upratovanie,pranie som nepotrebovala. Skus si radsej vybavit nech k vam pride niekto na par dni. Popripade nech manzel zostane doma s vami aspon 2tyzdne. A svokrovcov neries,maju to volajake domotane aj bez novorodenca.

kitycat
6. júl 2022

Nejakp sa neviem dopatrat, ci to vase byvanie 500km daleko je nejako mimo SK ci ako? A rodenie doma znamena rodenie v obyvacke ci v nemocnici blizko onoho noclahu?

Ja budem rodit tiez 500km od domoviny a nechystam sa to robit inac, aby mi dosla mama alebo takmer svokra pomahat... Chlap si bude brat nejake volno, bude so mnou, ja este neviem ako na tom budem, z porodu a krvi a vsetkeho mam strach...

Ale viem, ze po tom vsetkom chceme dojst k nam domov..

Ale ohrnat nos nad ponujnutym... To tomu nasaszas korunu.. Vy tam doma nie ste aby vam sli vsetci z cesty

lenkakravcova
6. júl 2022

@minami29 Mám vyskúšané jedno aj druhé.

Pri prvom sme boli u mojich rodičov. Na poschodí, ale aj tak. Nemali sme vt~edy veľmi na výber, takže to bolo núdzové riešenie. Negatíva: takmer žiadne súkromie, stále niekto kontroloval, či sme okej (nemysleli to v zlom, ale nebolo to ideálne, hlavne počas dojčenia). Výhoda varenia tiež nebola až taká super: častokrát bolo jedlo, ktoré by som si v tej chvíli nedala 😀

Druhýkrát sami v našom byte: úplne pohoda. Mala som nakúpené mrazené pizze, pirohy a kadečo, polievka (vývar) zabrala 10min. Mala som kľud a pokoj. Mohla spať kedy som chcela. Mohla som sa sprchová kedy som chcela, nikto nezaberal kúpeľňu.. Nikto neruší dieťa pri dojčení a spaní. Mohla som si ísť kočíkovať kedy som chcela (prvé 4 týždne som nechcela vôbec, takže ma s tým nikto neotravoval)
Určite byt sami ma 100x viac výhod, ako byť u niekoho nasáčkovaní.

zuzki1
6. júl 2022

Odporúčam ostať doma , svokra ak chce pomôcť nech príde ona k Vám na gauč. Mna by ani nenapadlo ísť s novorodencom do domácnosti kde žije dalších 5 ľudí - aj keď je to rodina . Ak sa naozaj cítiš že budete potrebovať pomoc ozaj radšej k mame a sestre . Len treba domyslieť ako budete chodiť na kontroly k pediatrovi, na klbiky prip ďalšie ak vás poslu . Ak potrebujete pomoc v obdobi tesne po pôrode ozaj lepšie keď pomoc príde k Vám ako vy 500km od domu …

jankalukasova
6. júl 2022

A k pediatrovi budeš dochádzať kam? 500km hore dole? Lebo to nie je len tak, že dva mesiace tam a potom zase niekde inde. A teda s novorodencom sa tam chodí ako na klavír. S pediatrom podpisuješ zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti....

0kristina0
6. júl 2022

@minami29 pises, ze ste obaja ucitelia, takze v lete mate prazdniny, budes mat k dispozicii muza, urcite zvladne uvarit aj vyvar ak mu povies ako na to. Bud si ista, ze v dome u svokrovcov nebudes mat klud a uz vobec nie pohodu. Kolko ludi tam zije? 5? Podla mna je lepsia volba zostat doma, u svokrovcov si podla mna neoddychnes. Hormony budu tebou lomcovat, budes chciet svoj klud, pohodlie a to mas len doma.

monane
6. júl 2022

jednoducho by som šla k rodičom a im ani nič nevravela. ak je to takto, tak sa budete musieť nejak inak zariadiť. hold v niektorých rodinách je to proste takto, upredsnostňuje sa jeden súrodenec pred druhým

saxana000
6. júl 2022

Nepotrebujes pomoc tych prvych par tyzdnov babo spi a papa.ak teda nevychytas kolikoveho nespaca ale to dopredu nikto nevie..na varenie existuje donaska na podlahy roboticky vysavac.ostante doma este budes vdacna za svaty pokoj.manzel ti pomoze ak bude velmi treba...naco sa silou mocou trepat niekam kde nemas ani klud ani sukromie.s abbom im narusis denny rezim.budes zla nervozna lebo oni buchaju a babo spi akurat.oni budu nervozni lebo chcu spat a babo o 3 v noci place..
Prve tyzdne si mate vytvorit vztah a rezim ako rodina.

eva233
6. júl 2022

Prvýkrát som dala rada a napísala urob ako chceš je to vaše rozhodnutie. No potom čo si napísala o doktorovi, krste atď mám pocit, že ty si chcela od žien vlastne počuť len nejaké to utvrdenie, že svokrovci sú "zlí" a máš ísť k rodičom.... Takže v podstate si už rozhodnutá a ak je to tak a mužovi to nevadí tak prosím je to na tebe, lenže ženy tu majú naozaj pravdu pediater sa nedá vybaviť len tak ľahko a nie každý hneď zoberie. Krst práve naopak vybavíš v pohode hocikde a krst počká aj keď bude mať dieťa pol roka....píšeš ze si veľa veci objednala už rodičom? Osobne si neviem predstaviť, že by som to všetko potom niesla naspäť aj s babom🙈... Píšeš tiež, že že bývate na dedine.. To ste sa sťahovali 500km kvôli práci na dedine alebo na dedine bývajú rodičia toto som celkom nepochopila.... Každopádne teraz keď si doma vieš si navariť dat do mrazničky a taky vývar sa naozaj varí sam...pripadne očistit zeleninu vie aj chlap.... Nuž je na vás ako sa rozhodnete a uvidíš sama po pôrode... Ale nie nadarmo ti tu 99% žien vraví, že doma je doma 😉

monane
6. júl 2022

prídeš na to, že bude dobré keď budeš sama s drahým a s drobcom, na začiatku nejako pomoc nebudeš potrebovať, aspoň u nás to tak bolo, začiatky boli fajn, skôr sme potrebovali pomôcť keď deti začali behať, loziť 🙂

netti87
6. júl 2022

@minami29 no nechapem naco " sa pchat " do zadku svokrovcov, ked si sama vsimla aky su. Uzivaj si manzela a babatko .

eva_eva
6. júl 2022

Nejak sa už len zariadite, no pamätaj na jedno, tak ako oni k vám tak potom aj vy k nim. Ako ja by som si to, že budeš rodiť tu ešte teda premyslela a možno by bolo fajn rodiť tam, kde teraz bývate. Veď kto chce , tak ten príde

lujza123
6. júl 2022

Po pôrode budeš potrebovať skôr kľud a súkromie ako pomoc so starostlivosťou. Chlap nech si vezme týždeň dovolenky a potom kým nebudeš v pohode nejaké to zakladne upratovanie a varenie zvládne.
Na návšteve u rodiny v plnom byte ta porazí a cestovať s novorodencom naspäť by bolo náročné.
Aj tu z diskusie je jasne ze doma ti bude ovela lepšie

mondolina
6. júl 2022

@lujza123
ja by som sa určite k nikomu nesáčkovala rovno z pôrodnice 🤦‍♀️
ani do paláca

ada12345
7. júl 2022

Si za psychicku pohodu a chces byt s novorodencom nasackovana v jednej izbe s kopou dalsich ludi v byte ci dome. To sa vylucuje. Po porode budes chciet klud, nebudes mat zaujem, aby ti nonstop niekto liezol do izby, staral sa ti do vsetkeho, vsetko mudro komentoval a daval ti rady do zivota. Pri takom mnozstve ludi sa dieta aj lahko nakazi nejakou chorobou. Nie nadarmo aj v minulosti sa sestonedielka oddelovala od ostatnych, nech ma pokoj, klud a aj sterilnejsie prostredie. Akurat potom nakoniec o par tyzdnov budes vypisovat na MK ako ta vsetci okolo teba zneistili, ze nic nerobis dobre, ze to mas robit inak, zo stresov si stratila mlieko atd. A napad ist k svokrovcom, kde bude okrem teba dalsich min. 6 ludi...zblaznila si sa? To si o sebe vazne myslis, ze si tak neschopna, ze to nezvladnes? A ak aj mate dobre vztahy, tak si na najlepsej ceste si ich pokazit. Po porode ti bude velmi vela veci vadit. Zmenia sa ti priority, pohlad na zivot, budes precitlivela atd. Bud budes ticho, nechas si do vsetkeho kafrat a vnutorne sa budes zozierat, lebo nie si doma vo svojom alebo si otvoris usta a budes za tu zlu a nevdacnu.
Toto co si ty myslis, ze je lepsie riesenie, tak ono v skutocnosti lepsie nie je. Daj na radu skusenejsich matiek, ktore ti dobre radia. Ale niekto sa potrebuje popalit sam, aby zistil, ze robi blbost.
Otec dietata nech si vezme prve tyzdne volno a aktivne pomaha. Ak ozaj velmi potrebujes, nech za tebou pride mama.
S krstinami sa vobec nemusis tak ponahlat a sprav si ich v klude tam kde si. Pre dospelych je jednoduchsie docestovat ako pre male babo.
A skuste sa s muzom viac odstrihnut od povodnych rodin a zacnite si budovat tu svoju. To budovanie zacina prave pri/po porode, ked travite cas s babatkom sami ako rodina, zvykate si na seba a vytvarate puto.