Problémy s matkou

20. jún 2023

Ahojte, poraďte mi čo robiť? Moja mama žije sama s dôchodku. Dôchodok vysoký nemá, ale vyžiť by sa aj dalo, keďže 1x mesačne jej nakúpime za cca 150 eur. Auto nemá, ak niekam treba ideme my. Problém je v tom, že ma začínajú zastavovať známi, že mama si pýta od nich peniaze a nevracia. Už jej vlastne nikto nezostal, okrem nás.
My jej peniaze nedáme, keďže je nám dlžná skoro 10 000 eur, už sme jej uhradili aj exekúciu vlani, odvtedy našťastie inú nemá (bola ručiteľom, dlžník neplatil). Čo s ňou? Ak sa jej na niečo opýtam, tak mi klame.

kvetinka75
20. jún 2023

koľko má rokov? Kde býva v čom? Čo tak predať bývanie a nech ide do menšieho a rozdiel ceny - vyplatí sa dlh. Nemôže začínať demencia?

autor
20. jún 2023

@kvetinka75 nemá čo predať. Býva v podnájme, svoj byt predala a išla do menšieho.
Tento rok mala 70.

anjelicek26
20. jún 2023

No zavana to tym, ze niekde dlzi... sadni si s nou a preberte si to, proste mami, na co si poziciavas od znamych peniaze? Kolko mas naklady? Kolko bola elektrika a plyn minuly rok (toto moze byt astronomicka suma), co sa proste deje... komu inemu to povie, ked nie vlastnemu dietatu?

kvetinka75
20. jún 2023

a čo spravila s peniazmi z bytu? Ak býva v podnájme tak z dôchodku je to ozaj o hubu. Povedať jej na rovinu že ako mieni ďalej žiť keď jej už nikto nepožičia . koľko jej zostane z dôchodku po odrátaní podnájmu?

kvetinka75
20. jún 2023

@anjelicek26 autorka píše, že jej mama klame, tak toto asi nepôjde.
Ja by som ju asi postavila pred hotovú vec - my ti peniaze nedáme, ani nikto iný už, tak nech si sama hospodári. Cˇo s takým človekom čo klame?

fkata
20. jún 2023

Ja by som sa nemiešala. Pokiaľ by ma zastavili, tak by som im slušne povedala, že ja som si od nich nepožičala, nech si riešia medzi sebou.
Mala som 1 susedu, bola na tom podobne. Skamarátila som sa s jej dcérou, boli sme si dosť blízke. Ona vracala mamine dlžoby, nakoniec vrátila aj to, čo si matka nepožičala, keďže každý vedel, že vráti.

autor
20. jún 2023

@anjelicek26 náklady má nízke, platí 300 eur dokopy so všetkým. Dostáva vyše 450 eur, ale nákup zabezpečujeme my.

autor
20. jún 2023

@kvetinka75 tak to ja netuším, aj si zariadila byt, bola na dovolenke, nepýtala som sa jej, keďže pravdu mi aj tak nepovie.
Vyše 150 eur jej zostane, ale stravu jej zabezpečíme my.

luccija
20. jún 2023

@fkata ale to toho sa treba miešať
Prečo mala mama exekúcie?neplatí niečo sa niekoho z rodiny syn, dcera?
Alebo čo robí s peniazmi, že nemá pije, hra automaty?
Nákup za 150 eur jej nemôže stačiť na mesiac, určite si platí lieky...nedáva vnúčatám peniaze?

anjelicek26
20. jún 2023

Niekde bude problem... ono staci internetovy zamilovany marocan, ktory jej vypisuje chochotiny a ona mu posiela peniaze, clovek nikdy nevie. Treba pritlacit a pohrozit, ze skutocne takto nebudete pomahat ani vy.

luccija
20. jún 2023

Ona je v jednom kole, lebo z tých 150 eur čo jej zostane musí zaplatiť ľuďom dlh, ktorý si požičala...a zase jej chýba a tak si požičia.

anjelicek26
20. jún 2023

Inak 150 e na zivot je strasne malo :(

autor
20. jún 2023

@luccija nepije, ani na automaty nechodí, to je blbosť. Bola ručiť švagrinej, to vedel každý, je to uzavretá vec. Vnúčatám nedáva, sú to moje deti, iné nemá.

autor
20. jún 2023

@anjelicek26 nechodí na internet, takže toto nie.

gejb
20. jún 2023

Treba si s nou sadnúť a opýtať sa aj kam išli peniaze z predaja bytu. Predpokladám ze to mala byť nejaká zábezpeka aby mala v starobe komfort a nemusela žiť len z dôchodku. riešiť to treba lebo sa vás to už týka...mozno zistíte že peniaze ma stale na ucte, alebo sa k nim nevie dostať, alebo ma nejaký problém a € dala sekte ...

fkata
20. jún 2023

@luccija no, určite by som to neriešila s každým, kto ma zastaví. Autorka má svoju rodinu, matke pomáha, ako vie, ale potom treba hľadať iné riešenie. Dôchodky sú k ničomu, ale miešať sa do jej problémov, zvlášť keď jej matka klame je k ničomu.

0silvia0
20. jún 2023

prečo predala byt?

luccija
20. jún 2023

@fkata áno, zle som to napísala s cudzími by som to neriešila, ale s mamou.Autorka možno stále dáva švagrinej, ale skôr z toho čo jej zostane poplati 2,3 malé dlhy susedom a zase nemá.
Treba zistiť koľko je komu dlžná, lebo takto je ako škrečok v kolese..len dostane a je na tom istom
Je pekné, že jej platíte stravu, ale 150 eur plus čo jej zostane asi nič?jej to nestačí na stravu na mesiac
Normálne pero papier a vyrátať všetky výdavky.
Ale, ak mama niečo tají tak to z nej ťažko dostanete

zuzubb007
20. jún 2023

150 na zivot je nic, len na stravu a kozmetiku treba minimalne cez 200-300 euro takze tam je problem, a lieky urcite dake berie, tak samozrejme, ze si musi pozicat, neviem co sa cudujete vsetci nechodite do obchodov alebo co

mable123
20. jún 2023

zober jej dôchodok a dávaj jej vreckové... keď si nevie financie ustrážiť ona ustrážiš jej ich ty... si napožičiava hory doly a z čoho to bude splácať. Keď ma málo nech si privyrobí sedieť na vrátnici dokáže 🙂

kvetinka75
20. jún 2023

@zuzubb007 tak ja chodím do obchodov , ale aby som v 70tke, keď je človek v podstate doma, môže si variť, nemusí chodiť do práce - na stravu a kozmetiku minula 300 eur, to sa mi zdá dosť. Mám svokru aj mamu v tomto veku a toľko na seba neminú - čo sa týka stravy a kozmetiky.

luccija
20. jún 2023

@kvetinka75 tvoja mama a svokra si možno?dopestuju, majú vajíčka..väčšina starších ľudí berie lieky veď len, ak rátam nejaké lieky, prášok, wc papier, zubná pasta to musi byť 40 eur.A koľko ľudí berie lieky a dopláca aj 50 eur

kvetinka75
20. jún 2023

@luccija bývajú v paneláku, takže nedopestujú, nedochovajú. Ja som písala o strave a kozmetike, nie liekoch a iných výdavkoch. Pri liekoch , mobiloch a neviem čom ešte, jasné že to toľko víde. Ale nie každý berie lieky.

anna777115
20. jún 2023

Veď ale tu nejde o kozmetiku, ale o základné hygienické potreby, čistiace prostriedky,lieky atď.Autorka nepíše, kde minula mamina peniaze z predaja bytu,lebo teraz reálne dá skoro celý dôchodok na podnájom.Zostava jej 150€, čo je neskutočne málo pri dnešných cenách a zrejme,jej to nestačí na fungovanie...

hladamematku
20. jún 2023

prinajhorsom zbavit svojpravnosti, ked si zacne naberat pozicky, kognitivne schopnosti odchadzaju ...len si to treba priznat

0silvia0
20. jún 2023

@zuzubb007
@luccija pani matka predala byt, ktovie čo urobila s peniazmi. To sa ale takto nedá, že predám si byt, rozflákam peniaze, zahmlievam čo som s peniazmi urobila a budem si kade-tade požičiavať a ešte dcéra mi urobí mesačný nákup za 150 euro. Tuto už treba rázne zasiahnuť. Miesto podnájmu môže ísť do domova dôchodcov keď nezvláda bežné fungovanie. Nemá význam ľutovať babku že veď je všetko drahé, tu nejde o to, že ceny išli hore, ale že pani zahmlieva a klame.

poppy22
20. jún 2023

s tym poziciavanim je to nebezpecne...len aby vam raz doma neklopali nejaki zli ludia a budete mat problemy aj vy...ved netusite kolko a kolkym vlastne dokopy dlzi...skuste matku dostat na vysetrenie-demencia sa zacina aj takto...v najhorsom,ak mate moznost,ju nastahovat k sebe a vsetko mat pod dohladom...hoci viem pochopit aj obavy,ze ked miznu pozicane peniaze a klame,ze sa budete bat aj o svoj majetok....potom uz len nejaky penzion...ako som pochopila,ina rodina nie je...

zuzubb007
20. jún 2023

@kvetinka75 neviem pri 300 eurach, je to 10 euro na den to je nic, ranajky minimalne 1 euro, desiata jogurt a banan napriklad 1,5, obed si navaris to vyjde zo 3 eura urcite na porciu pokym nejes ciste zemiaky ale klasika maso a priloha a polievka, olovrant daco aspon 1 euro a vecera 1 euro a hned mame celodennu stravu 7,5 eur a este nemam nic na sprchovanie, zmyvanie,pripravky do wc, na podlahu, jar, prach na pranie aj malo je 300 euro

anjelicek26
20. jún 2023

@0silvia0 kolko stoji miesto v domove dochodcov? S takym dochodkom jej budu deti Este riadne doplacat.

0silvia0
20. jún 2023

@anjelicek26 treba si pozrieť jednotlivé cenníky zariadení pre dôchodcov.
Dôchodok má vyše 450 euro, nákup jej urobia za 150 euro, to je mesačne 600 euro pre jednu osobu. Ktovie koľko si mesačne ešte popožičiava, to sú ďalšie peniaze. V zariadení pre seniorov by aspoň nemohla robiť ďalšie pôžičky.
Nemám rodiča ani starého rodiča v domove seniorov, nech sa k sume vyjadrí ten, kto to riešil.