Pubertálne dieťa chce bývať s otcom

srokos
10. mar 2014

Je tu niekto, kto je rozvedený a má pubertálne dieťa, ja konkrétne dcéru, ktorá ma nechce poslúchať, lebo tato jej dovolí všetko a tato všetko kúpi (ja som teraz na materskej, takže nemôžem toľko investovať do nej, ako keď som chodila do práce). Okrem toho jej tato už od kedy sme rozvedený, cca 10 rokov masíruje hlavičku, že mama je zlá, že jej ubližuje, keď jej niečo zakáže atď...Jedného dňa vyvolala hádku, dole ju čakal jej otec, nastúpila do auta a odvtedy som ju nevidela 10 mesiacov...Dcéra ma odmieta ako mamu, má ma za zlú a bla bla bla. Veľmi ma to mrzí, toľko rokov som si ju piplala, dávala a robila, čo sa dalo a toto mám za to...? Milujem svoje deti nadovšetko, ale nedám si skákať po hlave a diktovať, čo môžem a nemôžem od mojej dcéry, ktorá má len 12 rokov...je tu niekto s podobnou skúsenosťou?

sisaha
10. mar 2014

@srokos akoze si ju nevidela 10 mesiacov? Kto ju ma zverenu do starostlivosti? Ak ty, ani by som o tom nediskutovala..Vidim to na psychologa a max by som dovolila striedavku.. Dieta musi mat hranice a ked si pan otec neuvedomuje co tymto spôsobuje, tak sa mate obaja na čo tešiť okolo jej 16 narodenin..

zuzka_bluzka
10. mar 2014

ja mam teda zatial len malicku dceru, ale neviem si predstavit, ze sa mi toto raz stane, co uz moze byt horsie pre matku? ☹ chcem Ta len povzbudit, ze urcite ona raz pride na to, ze spravila chybu a ze jej velmi chybas, asi Ti nezostava ine len cakat....je to velmi smutne, prajem Ti vela vela sil

srokos
autor
10. mar 2014

@sisaha je v striedavej starostlivosti, na tú som pristúpila, lebo som myslela, ze sa situacia trochu ukludni, ale este horsie, tatinko mohol lepsie masirovat hlavicku pocas dvoch tyzdnov, aka je mama zla , dala som na sud, ze nedodrzuje rozsudok sudu, ale on vypisuje, že tu jej je psychicky ubližujeme. A to o tých 16-tich mi nemusis pisat...mam zviazane ruky, neviem ako postupovať...

sisaha
10. mar 2014

@srokos psychologicke vysetrenie a posudok dat na sud.. Ak sa preukze, ze otec nepriaznivo vplyva na dceru, tak by som kludne poziadala o zuzenie styku.. Mozno by som uvazovala o odstahovani sa.

jahodka8
10. mar 2014

Ja by som jej toho otca dopriala. Ked ty máš teraz bábo, tak asi dosť žiarli. Ked otec chce, nech sa stará, lebo si zaobstará dalšiu dcéru a potom nebude mať na tu vašu spoločnú žiaden čas. Aspoň dá pozor, aby ju nejakí úchyláci neopalovali a neprišla hned tehotná. Lebo z trucu sa môže aj to stať.

maminuska
10. mar 2014

@srokos ja mám teda podobnu skusenosť , ale neskončila tak ako u teba. Tesne po rozvode syn mal 10 rokov a nevyhovela som mu , tak chcel ist bývat k otcovi a takto to bolo vždy ked som povedala že nie. Raz ma však tak naštval že som mu dala do ruky mobil, zbalila ho a vravím mu volaj otcovi ... zavolal no a otec jak sa vykrucal že toto nemôže , tamto nemôže.
Odvtedym ho mám doma, a jeho otec sa o neho nezaujíma už 4 roky.

maminuska
10. mar 2014

@srokos a dcéra chodí k tebe ? Teraz ju vídavaš ?

srokos
autor
10. mar 2014

@maminuska hmmm... no jej otec o ňu bojuje už 10 rokov, kvoli nej sa rozišiel aj s priateľkou, leb o s tou si nerozumela, po schvaleni zakona o striedavke sa jeho psychoteror (vypisovanie na socialku, volanie na mna policiu, predbez. opatrenia...) vystupnovalo, dcéru zoznamil a vodil na sedenia Ligy oteckov... so vsetkymi sa tam poznala... Nakoniec som ustupila a suhlasila aj so striedavou starostliv., aj preto, ze som bola na začiatku tehotenstva a bala som sa o to bábo, ze potratim z toho stresu, a trosku som aj tajne dufala, ze jeho tlaky a psychoteror skonci, márne, neskočilo...

srokos
autor
10. mar 2014

@maminuska nie nechodi, nechce prist, ale akurat dnes jej navrhnem stretko, uvidime...

maminuska
10. mar 2014

@srokos toto poznám - aj políciu aj sociálku , aj predbežká , aj trestné ... ale teraz sa stretávaš s dcérou ?

srokos
autor
10. mar 2014

Mne sa najviac páči, že ako si oteckovia založili Ligu otcov..., kde sa stretavaju, nadavaju na svoje zenusky, lutuju sa a radia si, ako im urobit zle...Len by ma zaujimalo, ze preco maminy nemaju takuto Ligu, kto pomoze mne, co mam uz toho psychoteroru za tie roky po krku, Socialky, policiu, sudy...vyuziva a zneuziva proti mne...kto mi pomoze? máme nejakú ligu? nemáme, lebo sa staráme o deti, o svoj život a na takéto vymývania mozgov nemáme čas...

maminuska
10. mar 2014

@srokos na tvojom mieste by som na ňu netlačila, ale neprestala by som mať o nu záujem - teda na narodeniny, jej niečo poslala, na meniny tiež , pýtala sa otca emailom na jej známky, chodila na rodičovské , pozývala ju na dovolenky spolu s tvojim novým partnerom a babenkom, zaujímala sa o jej zdravotný stav.
Teraz v čase puberty nič nevyriešiš- deti v čase puberty sú ako teliatka odtrhnuté z reťaze a ešte nevedia posúdit niektoré veci. Časom však dozrievajú a dozreju a pokiaľ ty urobíš všetko čo je v tvojich silách a pri daných možnostiach , ty sama budeš mat kludné svedomie a neverím tomu že ta bude a tak prísne posudzovať.

maminuska
10. mar 2014

@srokos takáto liga existuje - konikovská 🙂 . Treba príst medzi nás.
A ano , ja som nedávno čítala na stránkach faceboku ich výrazy - "zajebme ich suky špinavé ", " nech skapú " a ako mi bolo povedané tak sa od takýchto mužov dištancuju . Liga otcov už vraj nefunguje pre vnútorné rozpory.

suezee
10. mar 2014

dufam, ze ma nic podobne nestretne, teraz chodi dcera k otcovi kazdy druhy vikend a samozrejme tiez s vymasirovanym mozgom a tatinko je najlepsi na svete, lebo sa nemusi u neho ucit a nic robit. Som tesne pred porodom vytuzeneho surodenca, dufam ze sa s prichodom noveho clovecika dcera nezmeni este viac a nebude chciet odo mna odist, niekedy mi totiz povie, ze chce ist byvat k otcovi. Puklo by mi srdce. Buduci tyzden mame sud o zuzenie stretavania sa dcery s otcom, z jednotkarky mam dvojkarku a po kazdom vikende u neho mi nosi len zle znamky. Cim viac dietatu davame tym sme asi horsie...
A liga otcov? Tiez som zazila ich mudrovanie a hlavne ma sokovalo, ze pravneho poradcu im robila zena. Ale ako pozeram spravy a citam, sami sa zrusili🙂

maminuska
10. mar 2014

@suezee horší je vždy ten kto pevnejšie pri výchove detí drží opraty, u nás som to tiež ja, vždy som bola. Takže u nás neexistuje nejaké flákanie sa po večeroch alebo labzovanie po nákupných strediskách od nevidím do nevidím . Moje deti maju dostatok volnosti ale v určitých pevných hraniciach - škola , šport, jazyky.
Mne exmanžel ked boli u neho deti odôvodnoval to že sa deti neučili , tým že to nemá v rozsudku sa s nmi učit 😠 , no proste v tomto smere bol totál že trafený , deti celý víkend volný .. nuž jasne že potom maju iný pohlad na svet.
To bolo však pred 4 - 5 rokmi, odvtedy ani o ne nezavadil.

stanulienkat
10. mar 2014

Nemoze to byt ziarlivost na tvojho druha a druhe dieta? Ze ta nema iba pre seba? To by som chapala. A preco jej nedovolis ist k otcovi, ked tak velmi chce? Mozno sa jej otvoria oci. Aj tak mas asi dost prace na materskej, tak by som ju zbalila. A ocko by sa tiez prebudil.

babatkoling
10. mar 2014

Ja som dieta, ktore chcelo ist byvat k svojmu otcovi radsej ako byvat s mamou... V trochu mladsom veku ako tvoje dcera, ale pamatam si to velmi dobre. Vzdy to vsak bolo len v rovine 'chcela by som', nikdy sa tak nestalo.
Nasi rozvedeni od mojich 2 rokov (lebo otec mal druhe dieta s inou zenou uz 'na ceste'), otec platil smiesne alimenty a tym padom mal dost penazi na darceky, ktore si mama nemohla dovolit. Mama velmi prisna, dostala som doma za kazdu blbost, u otca volnost, ziadne povinnosti...
Dva svety - no ktory by si vybrala?
Otec nakoniec na mna 'pozabudol' ked som mala nejakych 14 rokov (mal vtedy uz tretiu rodinu na ceste).
Az ako dospela som pochopila, ze mama sa na mna nevykaslala, napriek financnym a inym tazkostiam. Zatila co otec ma velmi rychlo 'vymenil' za novu rodinu a na mna zabudol... Ale toto prislo, az ked som bola dospela...
Neviem co poradit, v tom veku som tomu nerozumela, 12 rocne dievca este nechape tieto suvislosti a s vymyvanim mozgu od tatika je to uplne nemozne aby pochopila...
Asi by som jej dala priestor, nech to skusi s tatinkom, najma ak mas babo na ceste. Podmienkou by ale bol kvalitny pravidelny kontakt s nou, bude sa to dat v tvojej situacii?
No a otecko, ktory sa zameria na svoju dceryu do takej miery, ze kvoli nej ukonci partnersky vztah? Neviem, mozno ta nova kamaratka naozaj nebola nic moc, ale myslim si, ze tatinko ma trochu posahane zivotne priority.
Striedava starostlivost je to najhorsie... Hovorim ako dieta z rovedenej rodiny, ktore vidalo otca kazdy druhy vikend a mam teraz dve nevlastne deti, ktore su v striedavej starostlivosti svojich rodicov - no vacsi gulas zo zivota tie deti mat nemozu ☹

maminuska
10. mar 2014

@babatkoling a kedy si si uvedomila že mama pre teba do života spravila omnoho viac ako otec ? Asi v akom veku ?

danula.ch
10. mar 2014

@srokos ja taku skusenost nemam, ale podla toho co pises, by som dceru nechala, nech byva s otcom. ona aj otec casom zistia, ze dlhodobo to uz nie je take ruzove. za tych 10 mesiacov si ju kontaktovala? stale by som jej davala najavo, ze mam o nu zaujem, ked sa rozhodne vratit, dvere ma otvorene. ale nasilu, alebo cez sudy by som ju nenutila, ani v zaujme jej dobra. je v puberte, vobec to nepochopi ako nieco, co robis pre jej dobro. hlavne ked je masirovana tatikom 😉
netlac na nu, casom ona sama pochopi, ako to naozaj cele bolo a mozno sa aj vrati. vtedy sa situacia otoci a ty budes ten skvely rodic. aj ked prisnejsi, ale zodpovedny
alebo to bude cele inak, ze aj pri otcovi jej bude dobre. hlavne by som nic neriesila nasilu. ide o tvoju dceru, situaciu ma aj bez toho tazku, vas rozvod ona asi nesposobila, ani nechcela. tak jej to ulahci, ako len vies 🙂

babatkoling
10. mar 2014

@maminuska My sme s mamou nemali dobry vztah - kvoli jej prisnosti a ciastocne aj nepristupnosti. Moja puberta s nou bola desna, ani neviem, ako sme prezili strednu... Na vysku som isla do Blavy a chodila domov 2x do roka...
Mama umrela 6 mesiacov ako som skoncila VS. Doteraz jej vycitam, aky pristup ku mne mala a ze som jej nikdy nebola dost dobra...
Ale som jej na druhej strane vdacna, ze ma vychovala a snad dobre 😉 Veci, ktore viem ma naucila ona - zrucnosti (sitie, strikovanie, tapetovanie 😀 ), ona mi zaplatila vodicak a teraz sa bez auta nepohnem... Take drobnosti, ked sa niekedy zamyslim, pridem na to, ze keby nebolo mamy tak ich neviem / nemam.
Kedy som to pochopila? Obavam sa, ze az ked umrela - dovtedy bol nas problemovy vztah prekazkou, aby som takto myslela...
To nie je velka utecha, co?

lujza123
10. mar 2014

No ked toto citam tak dakujem bohu ze mame s mojim ex celkom normalny vztah a dokazeme sa postarat o spolocnu dceru aj bez hadok, sudov, socialok a ligi otcov, matiek a neviem koho.
@srokos ta situacia asi zasla prilis daleko aby sa dala napravit bez ujmy. Tazko povedat kto z vas dvoch rodicov spravil vacsiu chybu a ma na vzniknutej situacii vacsi podiel. Nepoznam Vas, neviem ako to bolo, no pravdepodobne ste si vy dvaja dospely navzájom dokazovali kto z koho prostredníctvom dcery. Dieta ma pravo na OBIDVOCH rodicov, to ste myslim ze nepochopili ani ty ani tvoj ex.
Neviem nakolko komunikujes s otcom tvojej dcery ale pokial ide o striedavu starostlivost tak by ti mal vyhoviet a dceru by si mala mavat v urceny cas. Je este fakt mala na taketo rozhodnutie. No kedze mate za sebou sudy a predpokladam ze si mu branila v styku s dietatom, on ti to zrejme oplaca tou istou kartou. Podla mna jedina cesta z toho von je rozhovor a dohoda s tvojim ex.

A popritom si davat dokopy vztah s dcérou. Isto jej musis velmi chybat, mala by si jej aspon zavolat, pozvat ju na vikend. Nic nevycitat, len si spravit babsky den, porozpravat sa

sashabb
10. mar 2014

@srokos
Ja by som si s ňou sadla, porozprávala sa a "ustúpila" by som, že môže ísť bývať k otcovi. Ak by tam bola denne, musela by sa učiť, mala by povinnosti, otecko by ju nemal iba "na zábavu" ale musel by vychovávať, určite by im obom docvaklo o čom to je.
Chápem, že sa jej nechceš vzdať, veď je to tvoje dieťa, ale treba vyskúšať 😝

maminuska
10. mar 2014

@lujza123 niekedy stačí ak je čo len jedna strana primitívnejšia a nedohodneš sa ani keby si sa na hlavu postavila.

srokos
autor
10. mar 2014

@maminuska hurááá, som nevedela, že Liga ocinkov, už neexistuje, ja som ich mala na sude o striedavu starostlivost, vsetci nasackovni v sieni a este si ma nahravali...otrasaci!!! ale som stastna, ze "pošli", asi sa panbozko nemohol na to divat...

srokos
autor
10. mar 2014

@babatkoling to máš pravdu s tou striedavkou, striedavka moze fungovat aj iba vtedy, ked sa rodicia vedia na vsetkom dohodnut, ale aj tak ma decko gulas, nema svoje jedno rodinne hniezdo, dvoje zvyky, dvoje pravidla, dvoje vychovy, dve rozdielne rodicovske povahy....ako toto mohol niekto schvalit...aj s jednym detskym psychologom som sa rozpravala, tiez hovoril, ze je to pre tie deti hrozne... 😠

srokos
autor
10. mar 2014

@lujza123 nie Lujza, ja som nebranila v styku, dokonca som pristupila na striedavu starostlivost v domnienke, ze to trochu utichne, opak bol pravdou, a ked ma vzniknut dohoda, treba na to dve strany, bohuzial, nie vzdy sa da dohodnut...

kaktusik007
10. mar 2014

@srokos jemine... no, poradit neviem... ale citim s tebou, pretoze to, co popisujes, je moja nocna mora...

apropo, moj ani nie stvorrocny starsi syn mi uz asi dva tyzdne zadiera, ze on ide byvat k tatinkovi... 😠

ale inak chapem - otec mojich synov je tiez psychopat... vymyvanie hlavky za posledny predlzeny vikend, co boli u neho -- tatinko sa odstahoval, pretoze nechcel aby sa maminka s nim hadala... ako - nemam slov.

zvolsiinylogin
11. mar 2014

@srokos moj priatel je rozvedeny, s exkou sa nerozprava, maximalne o detoch, ked je to nutne....najstarsi sa rozhodol byvat od 15 u otca, aby mohol ist aj na skolu, ktoru chcel....nebol v nicom problem....mladenec konci strednu skolu, je samostatny, nepije, nefajci, vie narabat s financiami, vie kedy si ma co kupit....a ten moj nikdy nebol ideal, ze to vie s detmi, ked neposluchli, boli ine orgie....stredny syn,ked bude mat 15 chce ist tiez k otcovi.....neviem, ja by som malej povolila, ale so slovami, ked budes vacsia, na cas by to malo pomoct, a ak bude vazne rozhodnuta, tak preco nie....my mame dobre skusenosti....

zvolsiinylogin
11. mar 2014

@srokos a potom, ona uz podla mna chape, ze mas ineho, ze mate aj dalsie babetko, nemusi to byt len jej otec...a ked on nema nikoho, pre nu je mozno ideal, nieco ako ze je jej pravy rodic.....ja by som nikdy neprijala v detstve dalsieho suproveho rodica, ale naozaj neviem, akoby to bolo, keby k tomuto u nas doslo...nebude problem v tom, ze dcerka sa nezmierila s rozchodom, pripadne jej vadi tvoj partner? stredny syn sa aj po xy niekolkych rokoch pytal priatela, preco nezije s jeho mamou, preco nie su rodina....a pritom videl, ze mama uz ma noveho partnera, aj dalsie babo....

zvolsiinylogin
11. mar 2014

@srokos ano, jeho ex je u deti ta zla, a ten moj im nepovedal nikdy nic zle na nu, maju oci, vidia, jej vlastna dcera jej do oci povedala, ze je, no.....asi tak, dost zavisi, ako prijme surodenca, mozno ju to bude bavit nakoniec u vas byt, nikdy nevies....podla toho, co viem od teba o tvojom, nevykasle sa na nu, a ze nosi horsie znamky? tak ju daj ku nemu na prazdniny, nech si ho uzije,a on ju, je len nekoncentrovana po tych skvelych drahych vikendoch.....neber nic v zlom, otec a dcera to boli odjakziva dvojka, keby si mala syna, asi by u otecka tak nebodoval, otcovia maju sklon mat radsej dcery.....