Režim deti a rodiny, keď manžel chodí neskoro z práce

manka
16. okt 2013

Myslim, ze v dnesnej dobe problem viacerych. Zena je cely den na vsetko sama, muz chodi domov neskoro. Deti bud uz spia a on ich ani nevidi. Alebo nechcu ist spat, lebo chcu cakat na ocina. Alebo uz idu spat, ale vtom pride ocino a vsetko sa narusi..

ivanka.7
17. okt 2013

@eeffka hehe, my by sme sa zhodli - Elianka bola vzdy nocny vtak, chodieva spavat niekedy medzi 21-22,30 (zavisi to asi od milion tristo faktorov), ale vstavame medzi 8-9, sem tam taha aj dlhsie. Do skolky sa este nechysta, tak je casu kopec na to, to upravit. A cez den spava len hodinu a k skorsiemu spanku jej nepomoze ani to, keby poobede nespala vobec, mam vyskusane 😀
Nastastie manzela nemusim riesit, je s nou nadstandardne, robi dost z domu, rano maju spolocnu pravidelnu prechadzku so psom. Ale zas tym ze robi z domu, tak robi od nevidim do nevidim a este aj cez vikendy 😀 podnikatelia sa nezastavia 😀

mamavera
17. okt 2013

@canama ja s tebou súhlasím, ja som nikdy nestála nad deťmi s hodinkami v ruke, ale tiež nikdy nelietali okolo mňa v predškolskom veku o pol jedenástej večer. Ja som predsa písala, že nie každému to musí vyhovovať.

mamavera
17. okt 2013

@m.i.r.i veľmi múdre slová, absolútny súhlas!!!!

briketa
17. okt 2013

@vroni neboj, nauci sa spat v aute a byt prekladane. na toto som deti trenovala od narodenia. mne sa specialne s tromi detmi a zivotom vsade iba autom neustale od narodenia krizuju spanky s nejakym rozvazanim - skola, kruzky, trening, obchod...atd

manka
autor
18. okt 2013

@canama aj ja mam taku kamaratku, co vsetko robi kazdy den v presnom case. ale zaujimave je, ze vobec neni nejaka unahanana, zo stopkami v ruke... robi to s uplnou prirodzenostou a lahkostou. vyhovuje jej to a je to pre nu bezna rutina, ako pre niekoho ranna kava...a jasne, ze deti budi aj rano /aj ked este nechodili do skolky/ aj z poobedneho spanku. ..
no tu by som ja skoncila hned rano. lebo samej by sa mi nechcelo vstat, ked nemusim

manka
autor
18. okt 2013

@bellada no miesto slova rezim moze byt napr. aj ritual, alebo zvyk 🙂 ja som vlastne chcela s niekym poklebetit o tom, ako to v inych rodinach vecer vyzera a preco ..

m.i.r.i
18. okt 2013

@vroni inak presne z tohto mam nocnu moru aj ja..chcela by som asi tak o rok-rok a pol druhe babatko a desi ma predstava ako budem riesit skolku a kruzky este s babatkom...aby som zladila spanky..lebo vecerne ritualy a vsetko sa da aj pri viacerych detoch, mnohe mamicky to potvrdia...kazda mamina si potrebuje oddychnut..ale cez den zladit skolkara/skolaka s babatkom je tazsie...My aj do skolky vozime, mame to asi 20 minut, takze veur nalozit babatko do auta ci ma spat ci nie a sup do skolky...no ale myslim, ze sa strachujeme predom..casom si to iste zosuladis, ved nie si prva ani posledna 🙂

janickacrazy
18. okt 2013

Baby, závidím vám, že vám deti zaspia okolo 20:00 hod a ráno vstávajú o 7-8. Moj od narodenia vstával o 4:00 hod pravidelne ako hodinky! 😀 Ked mal 2 roky, bola som už tak unavená, že som ho prestavila na rytmus večer spať o 22:00 a ráno vstáva o 6:00 až 6:30. Moje dieťa nikdy v živote nespalo ani do 7!!! Je to proste ranní ptáče 😀 Na jednu stranu nám to teraz aj celkom vyhovuje, lebo nemá problém vstať ráno do školky, zatiaľ čo mnohé mamy deti musia doslovne ťahať z postele. Ja ani budík nepotrebujem 😀

arasidka11
18. okt 2013

@vroni no to je iné, keď je niekde čas, že už musíš ísť, ale napr. vyháňať návštevu napr. v piatok, lebo vaňa čaká....to je pritiahnuté za vlasy. Niekde sa tomu nedá vyhnúť, napr, príchod do škôlky, ale niektoré to preháňajú. Poznám jednu super matku, ktorá ma všetko režimové už niekoľko rokov, deti dá spať o 8,00, ale roky tvrdí, že sa nevyspala, lebo deti sú v noci každú chvíľku hore, a tomu verím, že keď zaspia o 8,00 večer, o 11 už sú vyspané a ona si chce ísť práve ľahnúť, kdežto moje malé, kým naženiem do postele, je 9, či pol desiatej a spíme všetci do rána ako zabití a dovolím si tvrdiť, že sme viac oddýchnutí, ako tí, čo zaspali o 20.00 ale do rána boli niekoľko krát hore.....ale to je len moja skúsenosť, moje deti majú 4 a 7 rokov a nepoznám nejaké zbytočné nočné zobúdzanie sa.... 😉

arasidka11
18. okt 2013

@janickacrazy moc tomu never, že spia od 20.00 do 7.00 do rána

adkasmolka
18. okt 2013

@mamavera krasne si to napisala 🙂

adkasmolka
18. okt 2013

@arasidka11 ale despota znamena tyran, panovacny az kruty clovek. To nema nic spolocne so zavedenim denneho rezimu pre rodinu.

zuzkanik
18. okt 2013

Režim je dobrá vec tak pre deti, ako aj pre rodičov. Mne sa vždy smiali, keď som utekala z návštevy domov, že treba kúpať deti, ale trvala som na svojom. Samozrejme, nechodila som so stopkami - mala som časové rozmedzie na všetko, teda nemuselo byť všetko na minútu hotové. Režim sa týkal aj stravovania aj hygieny, aj vychádzok, aj spánku. Mne to veľmi pomáhalo, pretože som presne vedela, kedy budem mať voľno pre seba a mohla som si pekne bez chaosu zorganizovať deň. Občas to bolo náročné a rodinu to celkovo obmedzovalo, ale vyplatilo sa vydržať. Aj deti boli spokojné. Teraz sú moje baby už staršie, tak na režime už až tak veľmi netrvám, ale do postele stále chodia o ôsmej, pol deviatej, lebo ráno treba vstávať a spánok pokladám za veľmi dôležitý. Myslím, že tak ako pri všetko, aj tu treba ísť na veci s rozumom, ale aj s citom.

zuzkanik
18. okt 2013

@m.i.r.i moje dcéry tak isto vedeli, kedy treba spať. Dokonca sa samé pýtali. Vďačím za to iba nastavenému režimu. Nikdy som nemala problém dostať ich trebárs na obed do postele. Brali to ako bežnú a potrebnú vec.

m.i.r.i
18. okt 2013

@arasidka11 niektore deti su lepsi spaci a ini horsi..niekto sa v noci budi a niekto nie..a ak sa v noci budia ak idu spat o 20:00 treba si vsimnut ci nespia vela ( napriklad prilis dlhy denny spanok alebo viac spankov)..je to opat o spravnom rezime, ale dietatko sa vyvojom meni a spanku celkovo za den potrebuje stale menej..tak je mozne ze ti co sa budia v noci ze su vyspati skor tak spia prilis vela cez den..vsetko je individualne.
Moj syn je o 20:00 v posteli a vstava o 6-6:30...a nebudi sa...spi pekne celu noc...ale cez den si ten spanok podla vyvoja a veku uz redukuje samozrejme..jeden obedny spanok spava od 14 mesiacov..ale vtedy to bolo 3-3.5 hodiny.....este aj v 2 rokoch potiahol kludne 3 hodinky..v 2.5 -3 rokoch uz len 2 hodinky..teraz ma 3.5 a spi tak 1.5 hodiny priemerne..cez den..neukraja si z nocneho spanku a nebudi sa skor..pomaly ten denny klesne este viac az nebude vobec...dieta vo veku aj 6 rokov potrebuje tych 10 hodin denne spat...(opat je to individualne su aj vacssi spaci aj mensi, ale priemerne)..takze aj taky 6 rocny skolak ked vstava rano o 6:30 kazdy den by mal byt o 20:30 najneskor v posteli...Idealne skor, aby o 20:30 uz aj spal...lebo ved vieme, ze nie kazdy zaspi hned..a este treba hento a tamto...🙂

@janickacrazy nas je tiez ranny vtacik od narodenia...tiez sme si zvykli na 6:00, mal obdobia ked vstaval aj o 5:00...zvycajne to bolo prechodne...ale ked to tak prislo v zime, vonku tma ako v rohu a my o 5:00 uz sme auticka pustali, tak neeeeee 🙂 Ale presne ako ty pises, maximalne som to ocenila odkedy chodime do skolky...my nevieme co je to budik..sada na neho prach..nas budi nas syn kazdy den a nikdy ho do skolky netreba budit..este sa stihne aj pohrat, kuknur rozpravku, naranajkovat a vklude ide do skolky
Ked vidim moju neter, ktora chodi spat tiez ako sa jej chce, to znamena tak o 22:00 aj neskor a rano o 6:30 ju sestra budi, mala stale place, taha ju z postele a potom hovori, ze ona place lebo nechce ist do skolky a ze proste si na to zvykli..

janickacrazy
18. okt 2013

@m.i.r.i moj je total nespavec, cez obed spí len pol hodiny a to asi od roka, do roka spával 2krát denne po 15 minútach! a to podotýkam, že vtedy vstával o 4 ráno a spať chodil o 8 večer a celý den hyperaktivita a mama na odpis 😀

klincek
18. okt 2013

@zuzkanik presne si vystihla, ako je to aj u nas🙂.
a musim povedat, ze este ani raz som rezimovanie neolutovala-zaviedla som ho sice preto, lebo to prospievalo mne (mam dvojicky a bola som na ne sama, tak by som sa z individualneho pristupu v spani a jedeni bola zblaznila)..ale udrziavam ho preto, lebo vidim, ze to prospieva im🙂. a samozrejme je fajn vediet, ze od deviatej vecer mam cas pre domacnost a pripadne aj pre seba, ak sa podari 😉

janage
18. okt 2013

veru veru su deti, ktoré proste spať nebudú 😉 Moja staršia dvojročná vstávala o 6 ráno, večer vydržala do 9 v pohode- problém nastal, keď v škôlke musela spať - síce časom sa dopracovali k spánku cca hodina cez obed, ale to sa jej potom večerný spánok posunul na 23 hod. , takže v konečnom dôsledku spala menej ako predtým 😖 Ona je celkovo nespáč od roka už nespala cez deň vôbec- Druhá dcéra v dvoch rokoch vstáva cca o 6 ráno cez obed si pospí cca 2-3 hod., ak ju zobudím skôr - je podráždená a uplakaná a akékoľvek moje pokusy ukladať ju cca o 20,21 skončili plačom a nervózne sme boli obidve tak i tak zaspí až po 22 - tak som sa prispôsobila 😉 A hlavne prespí celú noc 😀 Kým tá prvá mi vstávala dvojročná ešte tri-štyrikrát a to v čase 23-6 ráno - a ja do roboty aj keď len na 5 hod 😝

manka
autor
18. okt 2013

Moj maly bol nespavec,asi preto som vtedy vzdala to rezimovanie. No a u malej som to ani neskusala,kedze syn mal kruzky kazdy den v inu hodinu..ale onedlho zacne aj ona chodit do skolky, tak by sa mohli aspon trochu priblizit...

manka
autor
18. okt 2013

Tieto posledne dni, co tu debatime, som sa snazila dodrziavat aspon nejake pevne body a sledovat, ked sa mi ich nedari dodrzat, ze preco. Napr. Vcera to bolo preto, ze mal v ziackej monolog od ucitelky a musela som s nim riesit jeho spravanie v skole. A dnes mi napriklad volala kamoska na skype, s ktorou sa uz dlho neviem spojit. A hned isla mala spat o hodinu neskor. Nemusia to byt ani svadby alebo navstevy, len kazdodenne veci

mamavera
18. okt 2013

@adkasmolka ďakujem, mne sa to veľmi osvedčilo, do života mi to vnieslo pohodu, kľud a mala som čas na deti, na seba, na manžela. V škôlke ta tie roky vidím, že to prospieva aj iným deťom a naopak, deti, ktoré nemajú vytvorený režim sú nervóznejšie, keď chodia spať neskoro a neskoro vstávajú, nestihnú sa v škôlke ráno pohrať a potom nie sú schopné sa sústrediť na ďalšie činnosti. Nástupom do základnej školy sa všetko ešte zhorí, treba vstávať skôr, povinností pribudne a či dieťa chce alebo nie, už určitý režim mať musí. Musí si zvykať na nové deti, novú učiteľku, množstvo povinností, ktoré dovtedy nepoznalo, tak prečo m to ešte sťažovať zavádzaní režimu, ktorý mohlo mať už dávno.

manka
autor
18. okt 2013

my mame sice malo pravidiel,ale tie co mame, dodrziavame striktne. Napr. Ked chce syn hrat pocitac, musi si predtym urobit ulohy a cvicit (rehabilitacia). Uz to ma tak zautomatizovane, ze s robenim uloh nemame ziadny problem. Sam bere zosit a ide pisat. Kiez by nam nieco fungovalo podobne aj na spanok....

adkasmolka
18. okt 2013

@mamavera presne mas pravdu 🙂 Ja niesom matka-robot,a vecer poprosim mat pre seba al.pre nas dvoch.Ved ja padam do postele o pol 10 a nieto este dieta nahanat,ci by bolo take laskave a islo spat.Mna vobec nezaujima ci sme vtomto konzervativni proste kazdy ma niaky rezim.Ved rezim maju aj matky co musia chodit do prace.Tiez si nemozu rano vylihovat 🙂

adkasmolka
18. okt 2013

@zuzkanik aj u nas to tak je.Napodobne utekame z navstevy.Ked presvihneme cas uz je zle a sun zaspi uz len vtedy,ked sailozim aj ja a on zaspi vedla mna. Mam vtomto podporu u rodiny ako aj u manzela.Je jedno ci sme na dovolenke,ci su Vianoce,ci je u nas navsteva,ci mamka or tatko nieje doma,do postele sa chodi medzi 19:20-19:40.Sama na synovi vidim,ze uz od tej 19stej je unaveny a zrely do postele. U nas to bolo niekedy aj tak,ze cim neskor isiel spat,tym skor rano vstal.Napr. o 4tej 😒 Takze nam rezim vyhovuje,aj bude vyhovovat. 😵

h2
18. okt 2013

Ahojte žienky. Ako len závidím tým z vás, ktorých muži sú UŽ o 19. -20. hodine večer doma a cez víkend majú voľno! Môj muž pracuje v divadle, domov chodí tak medzi 22.30 - 23.30. A veľmi často robí aj cez víkendy. Sem-tam má nejaký ten voľný deň cez týždeň, vtedy síce pomôže trošku s domácnosťou, ktorá mne samej niekedy prerastá cez hlavu, ale s malým je aj tak málo, čo ma veľmi mrzí. Ja už chodím na skrátený úväzok do práce, synček do jasličiek. Ráno sa chvíľu s tatom vidia, kým my dvaja odídeme (malého vodím do jasiel aj späť len ja), no a po práci sme s malým sami, až kým nejde spať. Režim sa nám darí dodržiavať, o ôsmej je synček vždy v posteli, ešte si trochu čítame a medzi 20.30 - 21.00 zaspáva. Ja vstanem a idem variť večeru, umývať riad, upratovať, žehliť... Keď muž príde, ešte si spolu trochu posedíme, porozprávame sa a kým ideme spať, je niekedy aj jedna po polnoci. Vstávam okolo pol siedmej, tak sa niekedy divím, že ešte som schopná normálne fungovať. 🙂 (No, ale ak mám byť úprimná, niekedy sa mi stane, že o tej pol deviatej zaspím spolu s malým, takže aspoň občas ten spánkový deficit dobehnem.) 🙂

m.i.r.i
19. okt 2013

@adkasmolka presne u nas to iste...tiez mam podporu kazdeho a ok, nie vzdy je to idealne ale prisposobujeme sa synovemu rezimu...ked chodime niekam na dlhsiu cestu (2-3 hodiny), tak vzdy ideme cez obed, ked si maly spravi obedny spanok v aute....to iste cesta spat..nemozem si dovolit ist doobeda napriklad, maly v aute zaspi lebo hrkotanie mu sposobi to, ze do pol hodiny je doska..potom cez obec nespi a vecer neviem co by som robila..a to iste zas ked ideme na navstevu vecer...ak by som ho mala vlozit o 19:30 uz unaveneho do auta, tak mi zalomi, potom ho budem budit doma, ostane mrzuty, dokonca sa moze aj prebrat a nebude moct zaspat..atd...a uz vobec nie ostavat na navsteve dlhsie, kedze to na nasom malom aj vidno, ze po 19:00 uz robi hluposti, skace nam po hlave, je mrzuty a unaveny....to ani vyznam nema...Nam to zatial nic zle neprinieslo, nik si nic zle nemysli, ved je to normalne, ked mame male deti..aj tak vacsina nasich znamych su rodiny s malymi detmi alebo rodicia...a zas...ked mame deti v roznom veku a maju zatial iny rezim, tak holt,nejaky cas sa nestretneme ako rodina, zajdem si vecer s kamaratkou na vinko radsej sama..ked uz deti spia...a zas ten rok-dva sa to da vydrzat kym sa nam deti ako-tak zladia...

anshelia
19. okt 2013

súhlasím so všetkými, ktoré si tu so svojimi deťmi vytvorili režim. plne s nimi súhlasím. ja som sa o to pokúšala pomaličky už asi od pol roka a malý sa skludnil. doteraz a to má už pomaly 2 roky nikdy sa nezdržíme na návšteve dlhšie, aby to bolo na úkol spánku malého. jednoducho ked viem kolko trvá cesta domov a viem, že sa kúpe každý deň o 19tej, tak musíme byť o tom čase doma. okúpať, mliečko a spať. či bolo leto a slnko vysoko, alebo teraz už tma, jednoducho spať a hotovo. vela kamošiek ma nechápe, prečo dávam tak skoro malého spať, ale pritom mi "závidia" že mám volný večer s manželom. mám čas žehliť a čo to porobiť, pozreť si tv, alebo jednoducho oddýchnuť... malý už dávno vie, čo ho čaká, kedy bude obed, kedy spať, kedy ideme von... dokonca ani k babke nechodíme skôr doobeda, ideme až ked sa cez obed vyspí.. spí mi v noci od 20 - 7mej, od roka celú noc a všetci sme doma spokojní 🙂 a malý nie je žiadne neviniatko, ako maličký mi nechcel spávať, reval celé dni a noci.. doteraz je veľmi aktívny, ale tým režimom sa ako tak skludnil a pochopil, že aj spať musí 🙂

manka
autor
19. okt 2013

momentalne som mala obdobie, kedy som sa musela drzat hesla: Dnes urobim to, co sa inym nechce, aby som zajtra mohla robit to, co ini nemozu. Tusim som to mala aplikovat aj na tieto nase deturence, teraz by sa mi lahsie dychalo...

adkasmolka
20. okt 2013

@m.i.r.i presne tak je to aj u nas.A hlavne je,ze nam to vyhovuje,mame system a pravidla.Moj manzel je z mesiaca 21dni vratane noci prec,neviem si predstavit kedy by som snim asi tak bola a rozpravala sa,keby mi dieta este po 21hod behalo po byte. Mame rezim a je zavedeny uz roky.Vobec sa mi to neprekaza a som s nim spokojna. Ano som jedna z tych,ktorej vecer patri len jej a manzelovi a ak neni doma tak len jej a riadeniu domacnosti 😀

manka
autor
20. okt 2013

z toho vypliva, ze kto ma nejake pravidla, ma aj domacnost usporiadanejsiu 🙂