Rodičia mi chcú darovať pozemok

17. aug 2021

Moji rodicia ostali zit sami vo velkom dome s velkym pozemkom. Pozemok je rozdeleny na 2 casti. Jedna patri k domu a druha je samostatna. Mam 2 sestry, jedna byva v byte ktorej taky zivot vyhovuje a dom do buducna neplanuju ani stahovat sa na dedinu, druha sestra prave kupila novy dom a ja s muzom byvame druhy rok v byte v meste. Moj muz sniva o domceku, a ani stahovanie na dedinu by mu nevadilo, ked nam deti trochu podrastu.
Rodicia pozemok ponukli kazdej. Obe odmietli, aj preto ze namaju s mamou dobre vztahy. Netvrdim ze nase vztahy sú super, tiez do seba obcas skocime, ale viem sa cez to preniest a vzdy idem rada rodičov navstivit. Sestri tam chodia málo a nie s velkou chutou. Pozemok by som od nich zobrala vsetkymi desiatimi, akurat ze rodicia chcu zaň len 2000€ co je smiesna suma. Nehovoriac o tom, ze za par rokov by sme tam mozno aj stavali. Ale bojim sa reakcie sestier. Aby sa mi to casom nevratilo. Mama tvrdi, ze pozemok este kedysi davno kupili za 14000 korun a bolo by nemoralne aby od ktorejkolvek pytala viac ako tych 2000€ oni by to potom so sestrami vyrovnali. Co by ste robili v mojej situacii?

0kristina0
18. aug 2021

V nasej rodine sa stalo nieco podobne, osoba ktora to spravila stale zije a viete co tym dosiahla? Ze dvaja surodenci su rozhadani do konca zivota. Stoji toto niekomu zato? Mne by to teda nestalo. Tiez som zato aby sa delilo spravodlivo. Pozemok by som zobrala s tym, ze by som sa potom zriekla rodicovskeho domu pri dedeni a tym padom to zostane sestram.

elizabet173
18. aug 2021

@0kristina0 ja mám pocit, že v tejto rodine tak či tak vzťahy nie sú ok, sama autorka píše, že sestry k rodičom veľmi nechodia, že nemajú s ňou dobré vzťahy, prečo. vedia len oni. Takže je to viac menej už jedno. A niekedy sa môžeš aj rozkrájať, snažiť sa byť dobrou sestrou pre sestru, či brata, pomáhať im, pozývať ich na oslavy, kupovať ich deťom darčeky, ale keď odozva nie je žiadna, tak ťa to po rokoch prestane baviť. Na vzťah musia byť vždy dvaja a môžu rodičia dávať všetkým po celý život úplne rovnako, aj záujmu, aj lásky, aj materiálnych vecí a aj tak sú vzťahy na bode mrazu. Viem, o čom hovorím.

autor
18. aug 2021

Dakujem za vsetky reakcie, vsetko som si precitala ale stale nie som rozhodnuta co robit. So sestrami mame teraz dobre vztahy, s mamou to mame vsetky tri tak striedavo oblacno, ale mam pocit ze tie jej nalady vedia mna zo vsetkych najmenej vytocit. Asi to bude tym, ze sme po svadbe u nich byvali 3 roky. Potom sme chceli byt sami a zobrali hypoteku na byt. Jedna sestra teraz kupila 5izbovy dom tiez v tej dedine kde byvaju rodicia, dost blizko. Lenze nedávno mala so sestrou dost velky konflikt a mama sa jej opytala ze keby ostala sama, ci si ju do domu zoberie a postara sa o nu. Sestra ju z fleku zrusila a povedala ze nech zabudne, ze si ju nikdy do domu nevezme. Druha sestra byva v meste, cca 10 min autom v byte. Ako som spomínala su to take "gaucove" typy, ktorým vyhovuje ze maju vsetko po ruke a ze sa nemusia o nic starat. Ta pocita ze budu mat do buducna na krkoch svokru, lebo jej muz surodencov nema. Svokra ma 4 izbovy byt, tam je v kratkej dobe predpoklad ze to zdedia. Moj muz uz rodicov nema. Nam nema odkiaľ "kvapnut" ked to mam tak sproste napisat. Nie som za peniazmi, ale predstava ze by sme si aspon trocha do buducna pomohli je fajn. Samozrejme nie za cenu ze si rozhadam sestry.

Vcera som mala debatu s rodicmi. Mama je jednoznacne za to aby sme si to zobrali, otec sa vyjadril, ze on to nedrzi pre ziadnu konkretnu dceru, ale chape ma ze sa bojím reakcie do buducna. Ziadne "ultimátum" mi nedali - to znamena ze sa budem musiet o nich starat. Ale trochu s tym pocitam, ze to asi budu brat trochu automaticky, ked uz tam budeme po ruke.
Mama ma predstavu, ze ked po nich ostane dom, ze tam by zas mohla ist tretia sestra a boli by sme pekne pokope. To si nemyslim ze by tam sla. Je to velky 2generacny dom, sice prerobeny z velkej casti, no clovek nikdy nevie. Pripadne ze by sa dom neskor predal a peniaze by sme si rozdelili, na co som ja reagovala ze by som tym padom chcela aby do zavetu zahrnula podmienku, ze sestry dostanu vacsiu cast ako ja, ako kompenzaciu za ten pozemok.

Moj muž stale rozprava o tom ze o par rokov by sme sli do domceka. Mozno toho sa mama chytila ked tak na mna nalieha. Snazila som sa jej vcera vysvetlit, ze mi to pride sebecke rozhodnutie, ze tak nas nevychovali. Stale ma presviedca, ze je to ich pozemok a za zivota to mozu predat/darovat komu budu chciet. Vraj ona je uz z toho pozemku chora, ze stale musi mysliet ze tam treba to a to a ona uz nevladze, potrebuje aby jej otec viac pomahal doma a nie utekal do zahrady. Aj ked som jej hovorila nech to nechaju zatial tak, ze to mozu nechat zarast travou, stromy vytat, ze im pomozeme, neda si povedat. Vraj ma tusenie ze otec uz dlho nevydrzi, takze sa bojim toho aky je vlastne jej zamer. Ci len aby tam niekoho dotiahla, kto jej bude pomahat ci co. Nikdy som sa tomu nebranila, ze im bude treba na stare kolena pomoct, ale skor sa mi pozdava predstava ze si to rozdelime vsetky tri ako to ze ju tam budem mat na krkoch len ja. Ani sa nebojim tak toho ze bude treba chodit s nimi k doktorom a na nakup a taketo veci. Ako toho ze mama je divna povaha a nejde dokopy s mojim muzom. Ved sme to zazili ked sme u nich byvali 3 roky.

hellwant
18. aug 2021

pozor pre vsetkych co uvadzaju, ze sa rohadaju. Autorka pisala, ze ho najprv ponukli sestram- cize asi rovnaka ponuka za 2000 , ze ostatne 2 vyplatia, sestry jedna aj druha to odmietli. V takomto pripade ich nahnevanie treba mat na haku, lebo mali tu ponuku a asi z urazenej hrdosti odmietli. Samy sa rozhodli. Nie je na vine ona. Ano nic to nemeni na tom, ze moze byt ohen na streche. Ale ten bude aj vtedy ak rodicia umru a budu sa o dom delit. Prinajhorsom sa moze so sestrami dohodnut, ze im dom po rodicoch prenecha, nepojde na tretiny, ale polovice a moze ich to skludnit. Predaju ho a budu mat peniaze.

annamalaga
18. aug 2021

No veď toto. Muž tvoj by aj staval, ale nemáte asi nacom. Máte vôbec nejake peniaze? Máte viac deti , toto Vám tiež môže sťažiť získať lepšiu hypotéku na výstavbu toho domu na pozemku tvojich rodičov. Chlap si nerozumie moc s tvojou mamou, ale na ďalšom pozemku, pri nich by rad staval ? No tomu tiež moc nerozumiem. Ja neviem no. Nešla by som zatiaľ moc dotoho.

hellwant
18. aug 2021

@annamalaga ked im daju pozemok, to, ze vedla je ich dom, nie je to iste ako byvat v ich dome. Zamkne dvere a nemozu nic. Potom to uz bude ich pozemok, len aby mali vlastny vychod na cestu. Budu mat aj svoju zahradu. Cize toto je podla mna znesitelne. Druha vec, je jasne, ze asi budu ratat s dooopatrovanim, take nepisane pravidlo🤷‍♂️

autor
18. aug 2021

@hellwant ano toto som zabudla podotknut, ze pristup k pozemkom je z jednej aj druhej strany.

annamalaga
18. aug 2021

@hellwant no ja neviem. Ja by som pri rodičoch ani pri svokrovcoch v záhrade nestavala, keď už mám s manželom vlastne bývanie. Stejnak je autorka tehotná , takze teraz to riešiť ajtak nebude.

loginexistuje
18. aug 2021

@hellwant ale prosim ta ze sa nebudu starat pozri si temy o svokrach a 90% je o tom ze byvame spolu alebo sme si postavili v zahrade

hellwant
18. aug 2021

@loginexistuje kde som pisal, ze sa nebudu starat? Treba citat s pochopenim. Pisal som, ze to je znesitelne- prave preto, ze starat sa iste budu. Byvame so svokrovcami netreba ma poucovat, ale ja som to vyriesil a vztahy su znesitelne, svokra prestala do nas vrtat- u nas bol problem, ze manzelka drzala s nou, bola vychovana od mala, ze mama komanduje- aj svokor sa nechal viest, mama urcovala co sa bude robit, trvalo 5 rokov kym sa odputala a zistila, ze musi drzat so mnou , ale zvladli sme to, jedine do coho sa stara su nepodstatne veci, ake nie my.Pisal som na svojom pozemku zamknem dvere a mozu akurat velke vies co, oplotim, dam branku, tiez na kluc. Tu ide o ine, ked si vedla a postavis, ide o to, ze dietatu- v tomto pripade je to autorka- sa casom uluti rodicov a ze su starsi, treba im pomoct a pomohli nam s pozemkom, mozno prizreli vnucence bude jej trapne sa zamknut a nepomoct atd. Toto si treba v hlave upratat ak chcem stavat vedla rodicov vediet povedat nie a odstrihnut ich.

annamalaga
18. aug 2021

@hellwant tak ty nebývaš takisto vo svojom. Ty bývaš v cudzom dome. Takze vlastnú nehnuteľnosť nemáš. Ale autorka už byt má. Chce kúpiť za smiešnu sumu pozemok pri dosť výbušnej mame. Neviem či je to dobrý nápad.

katulienkax
18. aug 2021

toto povedala tvoja mama - 'Vraj ma tusenie ze otec uz dlho nevydrzi' preboha no tak len tolko toto povedal moj nebohy dedko mojej mame o svojej zene mojej babke a babka ho prezila o 20 rokov sice na tabletkach so srdcovocievnymi chorobami. Toto neradno takto hovorit a predpovedat lebo kto druhemu kope sam spadne do jamy...

hellwant
18. aug 2021

@annamalaga nebyvame vo svojom, lebo mame presne premyslene co s peniazmi a ze - aspon ja, neviem ci aj zena, kedze je ucitelka a zatial sa v tom vidi- chcem ist do dochodku okolo 55. Mame rozinvestovane peniaze, a dari sa im zarabat dalsie. Mame 1i. byt co prenajimame a splaca sa. Jednoducho ak sa chces mat dobre musis to planovat inak to nejde. My sme prezili tazkych 5 prvych rokov- Komandovanie svokry,vtedy bola aj nasa prestavba vrchu u svokry a svagrova stavba domu, gazdovka, les a ja po nocnych -vycerpany som bol ako pluvanec- ale zena videla postupne ako funguje to co som jej hovoril a zistila, ze to ide inak ako chce jej mama(gazdovka, les atd)a treba sa na veci pozerat aj modernejsie, a zijeme si v hmotnej pohode.

0kristina0
18. aug 2021

Pises ze nie si na peniaze ale si prespekulovana, uz kalkulujes ze peniaze sa ti zidu ale tie sa zidu aj tvojim sestram. Este raz pisem ak ti to stoji za rozhadanie sa so sestrami chod do toho. Tvoja mama je jedna sebecka osoba. Ona raz umrie, ju to srat nebude ze ty budes mat peklo so sestrami, jej to uz bude jedno, ona potrebuje mat niekoho pri sebe kto sa o nu postara. Ja mam dvoch bratov, s jednym nemam vobec dobry vztah, s druhym si rozumieme, pomozeme si ale keby toto chceli spravit moji rodicia, tak to odmietnem, ide tu o princip a ja mam taku povahu, mna by to skrelo.

janulicka24
19. aug 2021

Bolo by najlepsie keby vsetci ste sa stretli a pozhovarali ze ktora to chce a co to bude znamenat a vsetky info k tomu, aby potom neboli kvoli tomu zle vztahy alebo cosi, lebo to za to nestoji.

lienka.7
19. aug 2021

@0kristina0 rodinne vztahy sa mozu pokazit vzdy.
A ano, matka moze zit este aj 20 rokov v pohode. Ale autorka bude potrebovat riesit svoju situaciu skor. Cize ma k dispozocii pozemok (ktory sestry odmietli) ale podla teba ma radsej vyhodi XY tisic eur do vzduchu???
Napisala predtym, ze je ochotna sa vzdat do buducna podielu na dome keby daco.
Myslim ze je skor od sestier sebecke, keby jej robili prieky, vsak oni uz svoje byvanie maju!!!
A este si neodpustim jedno... vzdy niekto pomaha viac, niekto menej. A je uplne normalne, ze ten kto sa stara a pomaha MOZE mat viac. Ci nie??? To ako potom je spravodlive ze jedno dieta sa stara, druhe ma rodicov na haku, dojde tak akurat na sviatky a po darceky, ale ked pride na dedenie, tak potom akoze vsetko fifty-fifty?? To ti akoze v ramci zachovania pokoja v rodine pride OK??? no mne NIE!!!

0kristina0
19. aug 2021

@lienka.7 ano pride mi to ok, ja nehladim na to kto kolko pomaha, predsa nepomaham svojim rodicom aby som vsetko zdedila ja, robim to preto ze chcem, ze to svojim rodicom dlhujem, autorka nepise, ze sestry su neni ochotne rodicov dochovat alebo sa podielat o ich starostlivost v pripade potreby. To ze sestry odmietli pozemok neznamena ze odmietli aj zisk z neho. Najlepsie by bolo keby sa autorka otvorene so setrami porozprava aby aj ona vedela co presne sestry chcu a nechcu, lebo to ma podane od svojej matky, ktora to tiez nemusela povedat uplne jasne. Udivuje ma, ze jedna normalna rodina si to nevie odkomunikovat.

spadnutaslivka
19. aug 2021

@0kristina0 mňa to neudivuje. na majetkoch sa ničia a hádajú nespočetné množstvá rodín.

lienka.7
19. aug 2021

@0kristina0 zvlastne ponimanie "spravodlivosti" ale ok. Je to tvoja vec.

0kristina0
19. aug 2021

@lienka.7 na to mas aj zakon, vsetci rovnakym dielom, ibaze by rodicia vydedili a uprednostnili jedno dieta ale ako som uz pisala pre mna je to svinstvo to urobit. Jednemu dat a druhemu nedat.

lienka.7
19. aug 2021

@0kristina0 zakon je jedna vec a spravodlivost vec druha. Poznam rodinu kde toto urobili, ze vsetci akoze "zasluzene" rovnakym dielom. Po dedicskom konani uz sa spolu nebavia, ked ti co sa starali, zabezpecovali + dokonca financovali opravu domu boli na tom tak isto ako ti co fakt 15 rokov o rodicov ani nezakopli. Ale samozrejme dedicstvo to ano.. este aj z domu sa pekne nechali vyplatit, vsak maju na to narok. Akoze hnus 1.triedy. ale ked podla teba ok... ok

0kristina0
19. aug 2021

@lienka co rozumies pod pojmom starali sa? Toto je velmi dolezite definovat a to ze tvoji znamy vrazali peniaze do niecoho co neni ich je len ich blbost.

katka2602
19. aug 2021

@0kristina0 no neviem, ale ja čítam od autorky, že sestra striktne odmietla mamu dochovať a druhá sestra sa bude starať pravdepodobne o svokru.

"Lenze nedávno mala so sestrou dost velky konflikt a mama sa jej opytala ze keby ostala sama, ci si ju do domu zoberie a postara sa o nu. Sestra ju z fleku zrusila a povedala ze nech zabudne, ze si ju nikdy do domu nevezme. Druha sestra byva v meste, cca 10 min autom v byte. Ako som spomínala su to take "gaucove" typy, ktorým vyhovuje ze maju vsetko po ruke a ze sa nemusia o nic starat. Ta pocita ze budu mat do buducna na krkoch svokru, lebo jej muz surodencov nema."

0kristina0
19. aug 2021

@katka2602 to ze jej sestra odmieta zit so svojou mamou pod jednou strechou neznamena, ze sa o nu nepostara ak bude najhorsie. Aj ja by som odmietla zit s rodicmi v jednom dome ale to neznamena ze sa raz o nich nepostaram. My im tam nevidime do vztahov, toto je vsetko povedane jedno stranou mince, jej mama to tiez mohla interpretovat po svojom preto tu pisem ze autorka by si mala pohovorit so sestrami, ak sestram nebude vadit, ze si pozemok prepise na seba tak autorka nema o com rozmyslat, velmi jednoduche, jeden rozhovor a vec je vyriesena, nachapem naco to tu rozoberame uz niekolko dni ked sa to mohlo vyriesit hned.

katka2602
19. aug 2021

@0kristina0 tak zjavne tie vzťahy také nie sú, inak ako píšeš by sa to vyriešilo za "5 minut" 🤷‍♀️. Tiež som písala, nech hodí reč so sestrami a hotovo.

0kristina0
19. aug 2021

@katka2602 autorka pisala, ze vztahy so sestrami ma dobre tak naozaj nerozumiem tomu preco sa s nimi neporozprava ale rozobera to tu. My nevieme aka je situacia naozaj.