Rozdelenie prác v dome

7. aug 2022

Ahojte, 2 roky bývame v dome.
Počas toho sa ešte dokončovali práce a muž teda robil to...
Teraz je už kľud no chcem sa s Vamj poradiť.
Dnu:
Varim-ja, malý syn pomáha, čiže robota navyše 😉
Periem, skladam,zehlim-ja
Vysávam-ja, muž raz za mesiac max!
Umieram prach ja
Myčka-ja, muž raz za týždeň max
Vymena posteľnej bielizne, umývanie okien, podlah -ja
Zváranie,lekvare -ja

Von:
Kosenie-manžel, ja max 1.krat, plocha 9 arov
Zahrada-ja polievanie 50/50
Kurenie-dosypanie paliet a čistenie pece - manzel

Nakupy-spolu, tam nie je problém raz ja raz on

Je to podľa vás ôk?
Ide o vnútro, zdá sa mi ze robím všetko ja, berieme mi to veľa času, čo by ste mi navrhli?

zmrzlinka2021
7. aug 2022

Nikty to nebude fifty fifty.

Ak sa ti to zda u seba vela treba racionalizovat prace, napr. vykaslat sa na zavaranie a podobne veci, varit max 2-3 krat do tyzdna na 2-3 dni - jednoduche jedla, co vlozis do rury. Tiez nezehlit - ja ani neviem ci este najdeme u nas zehlicku. Okna dat umyt niekomu, kto si chce zarobit. Postelnu bielizen vymienajte s drahym spolu - my to vzdy tak robime, on svoju, ja svoju 🙂

Vonka:
- na polievanie si dajte spravit zavlahovaci system, dobry zahradny architekt poradi

pribinak
7. aug 2022

Chodíte obaja do prace?

pribinak
7. aug 2022

@zmrzlinka2021 súhlas, nikdy to nebude za žiadnych podmienok 50:50

viestta
7. aug 2022

Prídel mu podlahy, kúpeľne, WC. Okrem v menovaného všetky vieme, že tých prác co robíš by bolo na tri strany. Keďže ste v novom ešte na nich nedošlo. Umývanie okien, veľké upratovanie v skriniach, v linke, v spajzi... Tak ci tak toho na tebe ostane viac

luccija
7. aug 2022

Kosit a polievat v zime nebude, tak co bude robit iba kurit?🤣zalezi do kedy je v praci...viac by som mu dala vyberat mycku a vysavat ci umyt kupelne.Ale zase, ak by braval syna von ci sa mu venoval spravila by som to ja...

ropucha6
7. aug 2022

Tak je dolezite, ci obaja pracujete. Ak ano, neexistuje, ze ja by som vsetko robila. Jasne, ze 50/50 to asi nebude nikdy, ale normalne mame ulohy podelene. Ked byval sam, tiez musel upratovat, takze vie, co ma robit.

mackamizjedlaskrec
7. aug 2022

Minimalizovanie prac viac casu ti ostane .To som nepochopila na mycke je co tazke ju vybrat do skriniek ?Ty co ju mas 6x za den pustenu ?

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tosomja
7. aug 2022

Skús sa tešiť, že máš umývačku riadu a umyje za teba riad. A práčka za teba vyperie. Skús zavesiť prádlo tak, aby stačilo poskladať a netrebalo žehliť.
Vysavat môžeš obden, nemusíš každý deň, respektíve stačí povysávať len tam, kde sa zdržiavate, ostatné miestnosti 2x do týždňa. Okná snáď umyvas tak 2-3x do roka, posteľné meniš raz do týždňa, niekto ani to nie, záclony tiež nemeniš každý deň. Nehnevaj sa, ale tej roboty až tak nemáš.
Ja mám 2 malé deti, už dávno som prestala riešiť, kto uprace, či vôbec. Keď mám čas, keď deti nerevu, nebijú sa, tak upratujem večer, aj to, keď sa mi chce, niekedy len hračky odkopnem na jednu stranu nech sa dá chodiť a kuknem telku 🤣🙈
Varím ja, nakupujem ja, perie práčka, ja nakladam aj vyťahujem z práčky, aj povešam, aj okná umývam, aj postele prezliekam, aj vysavam, aj zmyvam. A neviem čo ešte všetko robím. Lebo on je celý mesiac preč.

mikadooo
7. aug 2022

Pozri, ak si nespokojná, treba si sadnúť s manželom🤷. Tu to bude mať každá druhá ináč, ťažko radiť, čo je správne. Povedz mužovi, že tieto činnosti ti zaberajú viac času ako jemu kosenie a neviem čo ešte a buď asertívna - nech si vyberie, čo zo zoznamu chce robiť a to potom nech robí. U nás kopa činností funguje tak, že v podstate to robím ja, ale keď sa na to vybodnem, tak nakluše manžel a spraví (napríklad prádlo leží 5 dní na gauči neposkladane, lebo sa mi do toho nechce, alebo sporák nechám zagrclaný dva týždne, lebo jednoducho mám iné zábavky, atď.). Žehliť nežehlím a keď sa mi nechce variť, tak je donáška, alebo navarím na viac dní, alebo varím rýchle jedlá, typu praženica 😁. Čiže u nás je to tak, že viac činností je na mne, ale nie je to automatika a muž v žiadnom prípade nevyžaduje, že musím to robiť. Minule riešil gate, čo sú už asi tak tri týždne prehodené cez kreslo, že prečo sú tam, hovorím, je na nich diera, treba ich zašiť, ale nechce sa mi. Tebe sa nechce? Tak už tam ležia štvrtý týždeň, evidentne sa mu nechce rovnako ako mne 😄.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tosomja
7. aug 2022

@mikadooo 🤣

mandzula
7. aug 2022

Obaja s muzom pracujeme (z domu), on dennodenne vari, riesi nakup potravin, v zime kuri, cez leto obcas pokosi (je tazky alergik, tak to radsej urobim ja, lebo potom 2 noci pre jeho kasel nespime), napecie kolac, robi udrzbu (opravy, ziarovky, kohutiky, v zime pec...), ale zvysok je na mne a nepocitujem to ako extra zataz, a to ani umyvacku nemame (niet ju kam dat). Neglancim vsak ako besna, okna umyjem, ked mam chut, vysavac mam roboticky, pranie mam rada, zehlenie v zasade tiez, prach utriem raz za tyzden, nezavaram, na to som leniva. A ked treba, tak aj 3 tony brikiet s muzom ponosim. Pracu mam sedavu, takze pracu v domacnosti beriem ako fajn pohyb.

berenika39
7. aug 2022

Proč s nedohodnete spolu s manželem? 100 příspěvků, každý jiný, a u vás je to zase jinak....

andrejka1974
7. aug 2022

Ja mám rodinný dom aj byt na dom chodíme počas víkendov a počas leta aj dlhšie niekoľko týždňov môj muž ho celý sám rekonštruuje,čiže sa tam dosť namaka ostatné práce robím ja mám veľkú záhradu ,kde mám studňu a z tej natahane hadice postrekovače na časovač takže polieva sa to samé ,muž vonku len koši a Poora záhradu a zbiera ovocie z vysokých stromov z nižších ja zaváram ja varím na dva tri dni ,vysavam raz za čas okná sa umývajú tak raz za rok,nezehlim a hlavne sa venujem deťom takže dom aj byt je na mne ale všetko sa dá len treba poľaviť riady umýva mycka a vyložené a naloženie zaberie 10 minut treba si užívať a nepreháňať upratovaním

betulinka1
7. aug 2022

Ja uz som sa doma naucila povedat co chcem. Cize musis to muzovi povedat, co spravi on a co ty. Normalne mu to aj povedz, ze mas pocit, ze si na vsetky veci okolo domacnosti sama. Ci ti vie povysavat a ty potom rychlejsie vytries, ci ta nevystrieda vo varení a ty zatial spravis to a to….nam to tu darmo pises, kazda to mame inak aj ineho chlapa. Neporovnavaj

tosomja
8. aug 2022

@betulinka1 mne zase povie (keď je doma samozrejme) , nechaj miláčik, ja povysávam, a tri dni stojí vysávač v strede obývačky 🤣🤣 lebo on robí medzitým ďalšie 4 veci. Napríklad vysáva, zbadá odlepenu lištu, už ide pre lepidlo, medzitým v špajzi hľadá lepidlo a si uvedomí, že tam má bordel, tak všetko vysype, ukladá, triedi, nemá prázdnu debnicku, tak ide do garáže, tam má šmuhy na aute, tak lešti...a na vysávač zabudne a aj na model v špajzi, aj na to, že debnicku chcel 🤣🤣🤣 vždy mu hovorím, dorob jednu vec, nie, on začne 4 a ani jednu nedokončí, ale ja to za neho nedorobim, nechám tak. Aj 4 dní. Potom už radšej sa neponúka 🤣🤣
Ale keď sa mu chce, tak vie precízne, rýchlo poupratovať, kým ja idem na nákup s deťmi.
Za 2 hodiny povysáva, vytrie, umyje riad, odloží, pouklada hračky, dá prať. Šikovný, len to musí mať náladu 😃

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
snezienkaaa82
8. aug 2022

V dome všetko ja. Nákupy raz ja, raz manžel. Vonku väčšinou on, ešte máme kopec roboty okolo domu, som tintitko chude, čiže ja vonku po polievať, po kosiť, pozametat. Ostatné vo ku manzel

evica17
8. aug 2022

Ja dnu robím skoro všetko, on zas vonku a dnu takú chlapsku robotu ak bolo treba. Vysavam/zametam každý deň, nemám rada špinu na zemi , to zaberie možno 10-15 minút. Prach raz za týždeň, zmyvanie podlahy tiež, okná raz za rok,periem.kazdy druhý den,varím rýchle jedlá. V podstate není tej roboty až tak veľa dnu a ja som rada ak je s deťmi keď príde z roboty akoby mal pratat.

petranelkova
8. aug 2022

Toto aj u nas je tak, ale teda u nas je to tak, ze akoby nevidel co treba robit. Ked mu poviem, ze treba vybrat odtok a vycistit v sprchaci, ze treba vylozit mycku, tak to urobi, ale napriklad skladanie pradla, to parkrat robil a teda radsej si to urobim sama. Postel upratujeme napriklad na striedacku. Prevlakame tak, ze od zvlecie ja navleciem. A tak podobne.

marzuz89
8. aug 2022

Si na RD asi, ze?
Neviem, vsetko co si vymenovala robim tiez ja (tiez RD) a vobec mi to nepride ako nieco, co by som mala vnimat zle. Pri detoch navarim, napeciem, nalozim vylozim pracku, povysavam, umyjem podlahy, ozehlim.. Manzel ked pride z prace sa venuje detom, je s nimi rad, a kedze ma na ne tak 2h denne, tento cas vyuziva. Dnes bol plan, ze po praci vezme deti na hodku von a ja povysavam, pustim nejaky zaujimavy podcast a zmyjem podlahy. Prsi mi 🙈😅

Samozrejme ze ked budem chodit do prace, rozdelenie bude ine. Teraz, ked je manzel cely den v praci a nie je s detmi, naozaj po nom nechcem, aby isiel umyvat podlahy ci zavarat ovocie. Cez vikend nema problem uvarit ci urobit ranajky, vie pustit pracku, ale robim to ja v priebehu dna, nebudem cakat na neho, na co 🙂 ked ho ale poprosim, nema problem s nicim, vsetko robit vie. Vie ale, ze ma upratovanie bavi, tak vezme jeden den deti von, ja porobim, a druhy den ideme na prechadzku spolu. Ked mame navstevu, beha okolo hosti rovnako ako ja. Ked som bola tehotna, raz som umyla okna ja, raz on. Takze viem, ze ked sa vratim do prace, uplne prirodzene si prace rozdelime na "polovicku".

Ale nateraz, ked som cely den "doma" je ok, ze prevaznu vacsinu robim ja. Nebude to tak stale. Ak to ty tak necitis, v prvom rade sa porozpravaj s manzelom a najdite riesenie spolu ❤️

elizita
8. aug 2022

Neni to zvlastne si takto rozdelovat pracu vopred? Mozno ta inspirujem, u nas to funguje takto: zavaram a manzel sedi a tuka do mobilu.. normalne mu poviem, pod pomoct vykostkovat napr. Idem v nedelu rano do obchodu, poziadam ho, vyber zatedy umyvacku.. ja necakam, ze mu to dojde.. ano a niekedy ja daco stvaram a necham ho si pocuvat muziku.. lebo som jeho manzelka a myslim, ze viem odhadnut kedy to proste po praci potrebuje.. a sme obaja pracujuci, 2 deti..

bessie12
8. aug 2022

Vysavam 2-3x za tyzden a podlahu umyvam 2x do tyzdna. Riad umyvam takmer kazdy den. Varim skoro kazdy den, hoci obcas sa mi podari navarit na 2 dni. Peciem 1-2x do tyzdna. Oblecenie zehlim len vtedy, ked sa mi chce. Kazdy si perie svoje veci sam. Starostlivost o zahradku mam ja. On ma na starosti len upratovanie kupelne a toalety + nejaku tu chlapsku robotu. Nakupy robime spolocne.

mimikarol
10. aug 2022

Ja mám vnútro, on ma dvor. Polievam len keď neni doma (chodieva na viac dnove služobky). Nevadí mi že je domácnosť na mojich pleciach. Nechodím do práce, urpatujem si priebežne každý deň niečo a nikdy toho nemám veľa naraz. A to máme veľkú 4 izbový 176m2 dom. Nákupy rieši manžel, ja len keď je odcestovaný. Varenie je tak isto moje.

mamelka
10. aug 2022

Nepridelujeme prácu, kto má čas spraví danú vec, akurát ja si utieram prach, podlahu, keď odíde návšteva tak aj povysava. Keď sme na SK aj ja ukladám drevo, on nareže, poleje zahradku, aj ja, ide ku sliepkam/kackam, idem aj ja, normálne dá chytame veci co treba spraviť, prebali Máriu keď treba,keď treba na nakup ide. No a neriešime kto co spravil

sono2
10. aug 2022

@zoro9836 sorry, ale to je taká robota. Kosačka okrem toho už netreba nič urobiť hej? A kde je vyššia tráva čo? Umývačka, vysávač, ja napríklad nemám takú plochu aby mi poriadne pomohol musím ručne.
Okná? To je tak zase len tie boky musíš ručne a
stierku mam upustila som od kúpy kärchera.
Povyťahovať prádlo mhm...
Ja si neviem predstaviť, žeby som si dala také tričko do roboty.
Ja teda musím mať poriadne urobene.
To čo spomínaš sú veci urobene na oko.

sono2
10. aug 2022

A toto umytie podlahy robotom.
To jednou handrou akože, umyjeme celý byt?
Ďalšia vec, ktorá za mňa no go

bucko555
10. aug 2022

My od jari do jesene máme pridelená že ja dnu manžel vonku sem tam dačo spraví muž dnu ja zase vonku ako má kto čas ......v zime spraví viac aj vo vnútri aj navarí keď nestíham .......

evkamotka
10. aug 2022

Moj manzel robí vela domacich prac sam od seba, je to cca 50:50. Konci v praci skoro, takze stíha aj domacnost.
Ak si si to takto uvedomila, verim, ze staci otvorit s manzelom kultivovanu diskusiu, ze je to na teba vela a ze by ste sa dohodli viac o rozdeleni cinnosti.
A odporucam nezehlit. Nezavarat, kym sa ti veci neutrasu. Vysavame raz za tyzden a to mame dve male deti a nie je tu bordel-takze raz za týždeň.