Spoločný účet s manželom verzus každý má mať svoj účet

mirkakab
14. mar 2012

Ahojte mamičky. chcem sa s Vami poradiť. v máji mi končí materská a chcem nastupiť do práce a zvažujem ako najlepšie vyriešiť peniaze. Či je lepšie mať jeden učet s manželom, alebo každý svoj? či sa dohodnuť na platbách a na nákupoch alebo ako to najlepšie vyriešiť aby nedošlo k nezhodám ...

sirinka
2. feb 2013

@zuzanockamt
@libka1 alebo by si po RD nemohla anstupit do prace z nejakeho dovodu a tvoje uspory by sa minuli?

Vies, je to o nastaveni asi, my sme manzelia a mame deti... Teda sme rodina... Takze aj nase prijmy a vydavky su spolocne, nie je co tajit, nie je sa za co hanbit. Kym ty minas nasporene peniaze, lebo ti to tak vyhovuje, na bezne vydavky, na co mina peniaze tvoj muz, ktore vdaka tvojej nezavislosti usetril? To ta vlastne nezaujima....on ich zarobil, ma pravo minut ich ako chce 😉

libka1
2. feb 2013

@zuzanockamt ja nechapem co nechapes a nad cim bozekujes 😕 ved presne to si pisala, ze si si pred materskou musela nasporit, inac by si na nu nesla lebo by si na nu nemala, co je v sulade s tym co sa pytam (nie v zlom, len tomu nerozumiem...), kebyze nemas zamestnanie kde si dokazes nasporit nemate dieta teda nikdy podla toho co sa tu doteraz popisalo... aspon ja som to tak pochopila

maznacik007
2. feb 2013

mne by prislo strasne ponizujuce pytat si takto peniaze z uctu partnera lebo som chora a som na PN a potrebujem na lieky alebo ma dieta zdravotne problemy a treba peniaze na liecenie, rehabku a pod...

a ako sa to potom riesi ked je dieta chore.... kto s nim ostava doma na OCR a prichadza o prijem a je defacto diskriminovany .... aj to sa striedate aby to bolo spravodlive...

prepac ze sa tak pytam nie je to ironia len proste tento model nechapem ... najma ak je v rodine dieta ...

lenkaa33
2. feb 2013

@zuzkat1 je mi to jasne, ked si niekto chce zist na vedlajsie chodnicky, tak vzdy sa najde cesticka. netreba chytat za slova ako take, ale vnimat pointu. A vypichla som jeden z x dovodov, zaujimave, ze sa zeny chytaju prave co sa tyka ' nevery' 😉 a nie napriklad toho, ze som spomenula aj : spolocna cesta zivotom, co je moje, to je tvoje, spolocne plany do buducnosti , sme team a nie jednotlivci,ked sme sa rozhodli zit spolocne a nemame ziadne ine zamery do buducnosti. este pridam dovera, uprimnost atd atd Nebudeme aplikovat jeden nazor, ktory by mal platit pre vsetkych. Ja som si plne vedoma aj vela pripadov, kde je lepsie mat ucty osobitne.

zuzanockamt
2. feb 2013

@libka1 ja som si na matersku NEMUSELA nasporit, nechapes to??? ... mala som na ucte dost, tak ma nemusel sponzorovat muz

libka1
2. feb 2013

@zuzanockamt nechapem 😔

959touareg
2. feb 2013

@maznacik007
jeminku to mi vysvetli akym pravom si ma ziadat zuzanockamt od manzela spoluvlastnictvo bytu a to este pises minimalne ziadat ......ved ho dostal, kupil pred manzelstvom, to kde zijes? ked niekto ziska majetok pred manzelstvom a je jedno ci kupou, darom, hocicim, ako mozes ziadat po uzavreti manzelstva nech na teba prepise polovicu z neho? ved je to hyenizmus najvyssieho kalibru. ked to chce on, OK. ale ziadat to od neho? ved by som sa pod zem prepadla od hanby keby to mam urobit, pytat. boze.

zuzanockam mudro pises ze si na to nemala pravo, veru nemala a kto to tak robi sa moze hanbit.

zuzanockamt
2. feb 2013

@libka1 tak neries, ked nechapes ... podstatne je, ze chapem ja a moj muz 🙂

959touareg
2. feb 2013

@maznacik007
tebe by prisloponizujuce si pytat od muza peniaze, ale nebolo by ponizujuce ziadat od neho nech na teba prepise polovicu majetku ziskaneho pred uzavretim manzelstva? 😖 hm, zvlasne .ja nechapem tento model.

959touareg
2. feb 2013

@zuzanockamt
aj ja chapem vas model od uplneho zaciatku aj vsetko co pises. 🙂 asi sme iba my dve ine-zeby divne? asi ano podla inych. 😉

zuzkat1
2. feb 2013

@lenkaa33 ja som sa nechytila nevery,ale celkovo tych nakupov. My mame 2 ucty ale mam pristup k jeho uctu.no neviem na co mina peniaze lebo ma to nezaujima. Ako som pisala velke polozky kupujeme spolocne a male neriesim.

libka1
2. feb 2013

je mi fuk kto ma ako ucty 😀 my mame spolocny 😉

uz som toto tu raz v nejakej teme pisala tak sa budem opakovat, a je to aj extrem, ale na zamyslenie:
- manzelka na rodicovskej, aj s rodinnymi pridavkami dostava 220 eur, ma za ulohu kupit len stravu a plienky, ta setrnejsia s lepsim zarobkom mozno ma nasetrene, potom je druhy pripad, taka co nema nasetrene (bud marnotratna, alebo mala zle platenu robotu a nemala sancu setrit...) to je jedno, usetrene peniaze sa lahko rozkotulaju ked nove nepribudaju...
- manzel zaraba 3000 eur, k manzelke je slusny a hradi vsetko ostatne co sa tyka domacnosti, povedzme ze maju velku hypoteku, auto na lizing, nech hradi 1500 eur mesacne, stale mu ostava 1500

Na prvy pohlad velmi ferovy a slusny manzel.

Manzelka si moze s prepacenim dovolit hovno a kazdy mesiac tu pisetesne pred 15. v mesiaci do temy s nazvom: Uz vam prisla ropdicovska?
Manzel za zostavajucich 1500 zaplati milenke podnajom, parkrat do mesiaca s nou zajde do restauracie a cez leto na dovolenku, ved co by chodil sam a ked zena tu svoju polovicu nevie zaplatit tak nech sedi doma ...

Neberte to uplne vazne, to je skor polosranda, aj ked aj take veci sa deju.... 😉

libka1
2. feb 2013

@zuzanockamt ale s tebou aka dobra diskusia 😀

zuzanockamt
2. feb 2013

@maznacik007 co sa tyka financii na dieta ... oblecko mu kupujem zvycajne ja, nieco kupi aj muz, ked sme v obchodoch spolu, lieky kupovat netreba, lebo nebyva vazne chory, takze len vitaminy, to kupim ja ... UM - kym este pil sme kupovali napolovicu - polroka ja, dalsi rok ho kupoval on, plienky zvycajne kupim ja, obcas muz ... OCR cerpat nemusim - muz mal taku pracu, ze bol doma aj cez tyzden niektore dni, cize, ked bolo treba ostal on alebo bol krpec u svokry, kedze ja mam pracu, kde velmi vymeskavat nemozem ... hracky kupujeme spolocne, obcas ja kupim viac, kedze nemozem odolat 🙂

zuzanockamt
2. feb 2013

@libka1 a kde sa daju najst taky manzelia, co zarobia 3000 mesacne? 😅 ... spravim vymenu a hned zakladam spolocny ucet a ziadam spoluvlastnictvo na majetkoch 😀 😀 😀 ... potom tu asi zapadnem medzi vas a budem chapana ako normalna 😀 ... moj chudatko muz zarabal len 600-700

libka1
2. feb 2013

@zuzanockamt aj taky su veru 😀 a aj taky co nezarobia nic a aj ked ma manzelka peniaze na ucte oni si musia poziaciavat a kedze sa to boja povedat manzelka to zisti az ked ju vyhadzuje exekutor kvoli manzelovym pozickam z bytu ☹

zuzkat1
2. feb 2013

@libka1
@zuzanockamt co je na tom zle ze ma dost sama a nemusi pytat od muza.mne trvalo rok kym som si zvykla ze pouzivam jeho peniaze. Lenze robim v skolstve a mame hypo takze som inu moznost nemala. A veru moje materstvo podmienovali financie.kym som nemala trvaly pp tak sme si netrufli a keby som nemala robotu tak uz vobec nie.

sirinka
2. feb 2013

@zuzanockamt preco by ta mal manzel sponzorovat? Ved si na RD s jeo dietatom, tu nejde o nejaky dobrovolny prispevok. To keby ta v tom case opustil a ziadal o rozvod, ty by si sa vzdala alimentov, lebo mas dost svojich peniazkov???

libka1
2. feb 2013

@zuzkat1 ja som povedala ze to je zle ze nemusi pytat od muza? 😕 to bude nejaky omyl... my mame spolocny ucet a v zivote som od muza nepytala... zarabame obaja rovnako zhruba, ked jeden nerobil tahal druhy, setrili sme vzdy spolocne a nie za ucelom ze budeme mat dieta ale za ucelom ze povazujem za rozumne mat nejaku rezervu s vopred neurcenym cielom ale vyvolavajucu vo mne pocit ze nie som na dlazbe pri prvej neocakavanej udalosti 😉

zuzanockamt
2. feb 2013

@sirinka alimentov by som sa nevzdala urcite ... ale zase toto tiez riesit nemusim, lebo on by o rozvod nepoziadal 🙂 😉

zuzanockamt
2. feb 2013

@zuzkat1 aj ja robim v skolstve 🙂

maznacik007
2. feb 2013

@959touareg nuz ja ti to tu velmi lahko namodelujem
muz pred manzelstvom vlastni byt a auto si zoberie manzelku ktora ma na ucte nasetrene peniaze, ok funguju oddelene pracuju atd... pride dieta... zena nastupi na MD a jej prijem klesne, nasledne nastupi na RD a jej prijem klesne na cca 220 eur, zena si zvysene naklady ved zivi uz aj dieta.. /plienky, kozmetika, strava,/ kompenzuje usporami co ma na ucte... cize ide do minusu resp. sa jej znizuju uspory... zena plati naklady na dieta a stravu pre vsetkych troch... ako som pochopila z toho co pise
manzel pocas tohto obdobia si plati svoj byt kde spolu ziju a auto a mozno si aj nieco odlozi... ano plati iste zvysene naklady na energie kedze tam neni sam ale je tam o dve osoby naviac ale zasa nemusi platit stravu... takze defacto ide do plusu a zvysok si odlozi...

zratenie po skonceni RD:
zena musi ist pracovat aby mohla fungovat nezavisle...
muz si pocas jej RD dokazal aj usetrit ved zena nepytala...
Jasne ze pre toho muza je to vyhodne ... lebo on je na tom lepsie ako ked bol slobodny... co sa tyka financii a kto na tom straca no jedine ta zena.... lebo ta si minula svoje uspory, nema podiel na byte hoci toho muza prestravuje a stara sa o jeho dieta...

a ano ja by som potom za tychto okolnosti ze teda muzovi ostava vylucne pravo na byt a auto urobila to uplne teda ... ze rozratat naklady na osobu ... co sa tyka byvania ako myslim teda energii ... zistit sumu a delit dvomi a naklady na hypo na byt a stravu pre seba a polovicu stravy oblecenia a celkovo nakladov na dieta nech plati aj muz a zena nech si peniaze odklada...
ak takto nie tak potom spoluvlastnictvo 😉

zuzkat1
2. feb 2013

@libka1 tak som to zle pochopila. Mala som ten pocit z tych prispevkov pre @zuzanockamt. Ze nechapes to platenie kazdy zo svojho a pritom v principe to mate rovnake

zuzanockamt
2. feb 2013

@maznacik007 dakujem za analyzu, vezmem si ponaucenie a predlozim muzovi 😀 😀 😀

zuzkat1
2. feb 2013

@zuzanockamt vidis a mne sa nepodarilo tak nasetrit ze pocas materskej napoly. Po zaplateni uctov prakticky nic neostalo.usetrila by som jedine ak by som nic uz nekupila na seba-pre seba.

jamgurmi
2. feb 2013

cisto osobny nazor? ak je vsetko vo vztahu ok na kiho certa dva ucty. my sme s manzelkou chodili, asi 5 rokov a uz sme mali jeden ucet, ktory mame doteraz a inac ani neuvazujeme. co kto chce to si kupi, mame hranicu ktoru berieme ako kupa bez konzultacie, vsetko nad sa konzultuje. raz zarobi viac jeden, raz druhy. delenie a pocitanie, ved zijeme v jednom dome. prinajmensom je to divne nejako delit - ja toto a ty toto 😀 😀 😀

zuzanockamt
2. feb 2013

@zuzkat1 ja som pracovala od roku 2005, dieta sa mi narodilo v roku 2010, nemala som nejake extra vydavky, aj sme si dost veci kupili s muzom, pochodili po slovensku, no nestazujem si 🙂

959touareg
2. feb 2013

@maznacik007
to co pises nie je normalne.proste nie je normalne ziadat polovicu majetku od manzela ked ho ziskal pred manzelstvom. akym pravom? a keby ta vypoklonkoval z domu ani by som sa mu necudovala.

zuzkat1
2. feb 2013

@zuzanockamt presne ako ja.robim od septembra 2005 a mala sa narodila v januari 2010.no my mame ucty cca 600eur. Potom strava,mhd,benzin a nula na ucte.

zuzanockamt
2. feb 2013

@zuzkat1 no ano, ak mas hypo a trojizbak, tak to su vyssie vydavky, my mame len jednoizbak a hypo nemame, muz ma len pozicku a to nie je velka suma-presne neviem kolko plati