Spoločný účet s manželom verzus každý má mať svoj účet

mirkakab
14. mar 2012

Ahojte mamičky. chcem sa s Vami poradiť. v máji mi končí materská a chcem nastupiť do práce a zvažujem ako najlepšie vyriešiť peniaze. Či je lepšie mať jeden učet s manželom, alebo každý svoj? či sa dohodnuť na platbách a na nákupoch alebo ako to najlepšie vyriešiť aby nedošlo k nezhodám ...

sisaha
14. mar 2012

@mirkakab a ako fungujete doteraz? resp. ako ste fungovali pred materskou? Niekomu vyhovuje mat spolocny ucet, niekomu kazdy zvlast.

mirkakab
autor
14. mar 2012

teraz si materskú vyberám na pošte a je to v pohode len ked nastúpim do práce budem si musiet vybaviť účet. Pred materskou som učet nemala, dostavala som peniaze na ruku.

zuzulienka1973
14. mar 2012

Ahoj.My s manzelom mame spolocny.Povedal mi ,ze ked ucty neboli aj tak mi odovzdal celu vyplatu ,tak naco platit za dve vedenia uctov. Tak ale u kazdeho je to ine.Ja ti pisem len ako je to u nas.A neviem, ake nezhody myslis?Inak mozte mat kludne dve karty a jeden ucet.Treba si to v banke vybavit.

mirkakab
autor
14. mar 2012

No ked sa dá vybaviť dve karty tak by to bolo dobre. kamoška má z mužom spoločný učet a riadi ho on, ona je bez penazí, čo mne by nevyhovovalo a druha to ma tak, že každy ma svoj a platia všetko na polovicu a čo im zostane to ma každý pre seba, to by sa mi tiež moc nezdalo ☹

zabka88
14. mar 2012

ahoj, ja radím jeden účet dve karty. pred nedávnom som tu mala podobnú tému, s tým že my sme si nastavovali financie hneď po uzavretí manželstva, baby mi radili tak aj tak, nakoniec sme to vyriešili tak, že môj účet ostal ako sporiaci účet a jeho je tzv. "bežný" , máme k nemu obaja karty. Určite by som nechcela aby som bola od muža závislá či mi nejaké peniaze vyberie alebo nie.. takže jeden účet, dve karty, vstup cez IB...

liz_lemon
14. mar 2012

som jednoznacne za 2 ucty, spominat poplatky nie je vobec na mieste, lebo su banky, ktore poskytuju ucet zadarmo
nie som vydata, ale s partnerom zijeme v spolocnom byte, a vsetko sa plati na 1/2 (HU, platby spojene s byvanim, strava, benzin), a veci, ktore vyuziva len jeden z nas, si plati sam (napr. mam rada sladke, tak si ho platim sama, partner ma rad masaze, tiez si ich plati cele sam) pride mi to ako jediny mozny spravodlivy sposob, ktory budeme uplatnovat aj v pripade, ze by sme sa zobrali

zabka88
14. mar 2012

@liz_lemon bude sa ti to zdať spravodlivé aj vtedy keď pôjdeš na materskú a neskôr na rodičovskú? keď budeš mať jediné peniažky k dispozícii vo výške cca 200eur do mesiaca?

sisaha
14. mar 2012

@mirkakab tiez mame oddelene ucty. o vydavky sa delime na polovicu, resp. kazdy urcitym % zo svojho prijmu, lebo v dnesnej dobe nie je zriedkave ze zena zaraba podstatne menej ako muž. Takze aby kazdemu ostavalo na svoje vydavky priblizne rovnako.

liz_lemon
14. mar 2012

@zabka88 to je uplne ina situacia, zakladatelka temy pise, ze sa ide zamestnat, nie ze ide na MD

zabka88
14. mar 2012

@liz_lemon iste, ale zdá sami nefér, že keď je žena na materskej vtedy je jej dobrý jeden účet a keď zarába, chce mať dve.. treba si uvedomiť že i tak je to formalita, pretože v manželstve sú jeho peniaze aj tvojimi a naopak..

liz_lemon
14. mar 2012

@zabka88 to je uz jej vec, nevieme, preco sa tak rozhodla, mozno jej tiez manzel nechcel davat peniaze...tazko sudit
samozrejme, ze pocas manzelstva je BSM, ale niektori muzi akoby o tom nevedeli 🙂

zabka88
14. mar 2012

@liz_lemon jasné že je to len na nej 🙂 ja len, že i keď teraz vám to super funguje na oddelených účtoch, po vstupe do manželstva a hlavne keď prídu deti , je finančne výhodnejšie pre ženu fungovať na jednom účte s dvoma kartami.. podľa mňa čím skôr po svadbe si to tak nastavíte tým to príde mužovi prirodzenejšie a nemá s tým problém..ja som rozmýšľala rovnako ako ty, aj sme fungovali dlhodobo rovnako, ale po vstupe do manželstva som sa nad tým veľa zamýšľala a prišla som k tomuto záveru..

liz_lemon
14. mar 2012

@zabka88 kedze babo mame na ceste, rozmyslala som nad tym, a pocas MD sa nas system menit urcite nebude, a pocas RD bude samozrejme vacsinu veci financovat partner, to je nam obom jasne, kedze z 200 E sa velmi neda vyskakovat 🙂 ucty budeme mat stale kazdy svoj, to menit urcite nebudem, ved na RD nebudem navzdy 🙂
moj partner je v tomto skor taky, ze by chcel uz teraz vsetko platit sam, bola som to ja, kto zaviedol platbu rovnym dielom, keby zarabal 2-3x viac ako ja, tak nech vsetko financuje, ale jeho prijem je len o trochu vacsi ako moj, takze mi to pride spravodlive
obaja navyse setrime, aby sme pocas RD mali aspon priblizne tolko penazi ako keby som normalne pracovala

zabka88
14. mar 2012

@liz_lemon hm, my babo este len planujeme ale ucty sme si uz prepojili, ja som praveze tiez chcela vsetko na 1/2 a fungovali sme tak tri a pol roka, všetko ešte aj na benzin som mu platila zo svojho keď sme šli na dlhšiu cestu, resp. pol nadrže kedsme jazdili po meste ale po pravde bala som sa ze si na to moc zvykol a ked pride babo tak by spolocne financovanie odmietol , pre mna je tato situacia vyhodnejšia lebo mam istotu ze aj ked pridem o prijem nepridem o pristup k peniazkom a nestratim samostatnost, nezniesla by som pocit aby mi peniazky vyclenoval, alebo aby som si nevedela zaplatit nejaku kavu s kamoškou alebo kupiť darček, jasne že i tak si povieme čo kto kupuje, alebo kolko z učtu vyberieme, ale to je v manželstve asi prirodzene.. a vieš, ja by som chcela mať aj trochu prehľad či mm fakt všetko plati ako ma, lebo ked vyrobi dlhy, tak tie su už aj moje veď vieš ako v BSM..

liz_lemon
14. mar 2012

@zabka88 u nas toto naozaj nehrozi, ze by priatel nieco odmietol financovat, s takymito vecami nema nijaky problem, on to ma z domu, tam vidi ze jeho otec financuje celu rodinu, preto by to aj on chcel, ale ako som uz spominala, s tym suhlasim jedine pocas RD
a co sa tyka prehladu, toho ci plati vsetko ako ma, tak ja mam pristup do jeho internetbankingu, takze vsetko si mozem skontrolovat, my mame medzi sebou fakt velku doveru (sme spolu vyse 12 rokov), sam mi to navrhol, lebo vie, ze som v tychto veciach zbehlejsia, tak nam ziadna platba neunikne 🙂

mateson
14. mar 2012

každý svoj

koniarova
14. mar 2012

Ja si absolútne neviem predstaviť, ako môžete fungovať s dvoma účtami. Príde mi to v manželstve čudné. 😕 😕 Veď sme rodina a všetko zdieľame spolu. Radosti, starosti a aj peniaze. My máme jeden účet, dve karty, poplatia sa mesačné poplatky a so zvyškom gazdujeme spolu. Vždy sa pri kúpe väčších vecí radíme. Malé drobnosti si každý kúpi sám. 😉 😉

mirkakab
autor
15. mar 2012

ďakujem za vaše príspevky ... mám trocha z toho obavy ale šak uvidíme čo čas prinesie. najhoršie na tom je, že sama neviem ako by som to chcela a bojim sa že pristupim na niečo čo mi začne časom prekážať 😒

zabka88
15. mar 2012

@mirkakab a keď sa môžem opýtať, aký bol návrh manžela? rozprávali ste sa o tom?

mirkakab
autor
15. mar 2012

@zabka88 nerozprávali sme sa o tom, ale čo ho poznám, tak asi zo spoločným účtom suhlasiť nebude. sme obidvaja zvyknutý tak, že ked niečo chcem tak si to kúpim a manžel tak isto a bojim sa toho, že ked budeme mať spoločný účet, tak mu budem musiet povedať, ked si budem chcet niečo kupiť. a mať dva účty, a platit všetko na polovicu sa mi zdá čudné a s tým by som tiež nechcela suhlasiť nakolko manžel zarobí podstatne viac ako ja.

zabka88
15. mar 2012

@mirkakab a ako ste fungovali keď si bola na materskej? veď keď by si mala kartu od spoločneho účtu nemusíš mu nič oznamovať, teda iba keď chceš.. teda ja to riešim tak že si vyberiem hotovosť a len mu oznámim medzi rečou napr. že som si vybrala stovku ale aj keď mu to nepoviem tak to uvidí na výpise alebo cez IB, ale už mu neoznamujem čo som s tou stovkou urobila 😉 ale keď kupujeme niečo väčšie vždy sa radíme, či to fakt potrebujeme (lebo sa snažíme šetriť) to sme sa radili aj keď sme šli na polovicu a vy sa určite tiež radíte.. ide o to, že keď mu veríš že je zodpovedný a vie hospodáriť tak nemusíš mať problém s tým že budete mať jeden účet, určite však trvaj na dvoch kartách a na prístup cez internet banking.

kaja73
15. mar 2012

som vydata už pomaly 15 rokov a nikdy,ale ozaj nikdy sme nerieili co je moje a co tvoje-od zaciatku mame jeden ucet kam idu vyplaty a dve karty.
Takto to mali aj moji rodicia-su spolu už vyse 50 rokov -a aj svokra so svokrom.
V kazdom z tychto manzelstiev muz zarabal viac ako zena,niekde aj o dost vela a nikde z toho neboli ziadne problemy ci hadky,trenice.
Rodina-ci už aj na papieri,ale bez neho je podla mna aj o tomto.
Ja teraz pojdem napr na pravdepodobne neplatenu predlzenu rodicovsku a vsetko co sa tyka finacii bude mat na starosti mm.Vie preco to bude a nema s tym problem ,bude to sice o hubu,ale zdravie syna je nam prvorade.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zabka88
15. mar 2012

@fidka79 ale predpokladám že tvoj mm má kartu k tvojmu účtu aj dispozičné právo či? my to máme obdobne.. nechceli sme rušiť jeden účet resp. sme ani nemohli lebo obe sú naviazané na určité naše záväky, a muselo by sa vstupovať dozmlúv a tak. bolo by to zložité tak sme z jedného urobili sporiaci 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alice107
15. mar 2012

@mirkakab manzelstvo je o dovere a zodpovednosti.ty si pisala,ze ako poznas manzela nebude suhlasit so spolocnym uctom.ak si o tom presvedcena tak nie je co riest,ze?
pises,ze ste zvyknuti sa nedat obmedzovat pri kupovani si veci od druheho partnera nechces stratit samostatnost.takze pre vas pri vzniku manzelstva bol vhodny model zmluvy /formou natarskej zapisnice/o vymedzeni vzniku bsm az pri jeho zaniku.to znamena,ze ste sa mohli dohodnut,ze bsm dnom vzniku manzelstva nevznikne.ale az jeho zanikom .a tak ste kludne mohli mat kazdy svoj majetok/teda aj ucet/a spravovat si svoje veci kazdy sam.
dva ucty su dobre vtedy,ak manzelia si nedoveru. a minimalne jeden kona nekorekne a nezodpovedne.je sice pravda,ze peniaze z prijmov oboch manzelov patria obom manzelom rovnako.ale az dnom vyplatenia.takze napr.pri exekucii formou zrazok zo mzdy nemozno exekuovat prijem druheho manzela.ale toho,ktory je povinny vo vztahu k exekucii.
ako pisali

@kaja73
@koniarova ak manzelstvo funguje ako ma a nebolo zuzene ci zrusene bsm/,tak spolocny ucet je uplne prirodzeny sposob,ako manzelia spolu hospoderia.a nezalezi na tom,kto a kolko zaraba.u nas to funguje takto perfektne.
ale je rozdiel,ci ucet je ozaj spolocny.alebo ho ma otvoreny len jeden z manzelov a su vydane 2 karty.ale ta druha karta moze byt v tomto pripade vydana len so suhlasom majitela uctu.a ten moze aj rozhodnut ,aky limit bude mat druha karta na meno druheho manzela.a moze ju aj zrusit.bez suhlasu toho druheho manzela.
takze treba si otvorit ozaj spolocny ucet.a tam sa mozte dohodnut,aky limit kazdy z vas moze najviac cerpat.
je na vas dvoch,aky model manzelskych vztahov aj pri spocnom hospodareni si vyberiete.

mirkakab
autor
15. mar 2012

ďakujem pekne za príspevky, vidím že u každeho to funguje inak. sme dospelý ludia, dufam že sa dohodneme tak, aby nam to vyhovovalo obom. nikdy sme ohladom peňazí neriešili žiadne problémy, tak DUFAM že ani nebudeme. Mám okolo seba dosť ludí, ktorí maju velke nedorozumenia ohladom tohoto problemu, tak asi preto ma to tak trocha trápi, a možno by nemuselo 😨

zabka88
1. feb 2013

@mirkakab ahoj, môžem sa spýtať ako ste pokročili v tejto otázke?

mami.sk
1. feb 2013

my máme každý svoj účet ale zároveň máme zriadené prístupy k účtu toho druhého tak v banke ako cez internetbanking 😉 v pohode si tak presunieme peniaze medzi účtami keď je to potrebné 😉

mirkakab
autor
1. feb 2013

@zabka88 ahoj, nakoniec som si zriadila svoj účet, kedže som začala podnikať, tak to bolo potrebné ... vyhovuje nám to obom, aspon zatial 😉