Svokra - mužský pohľad

mmzv
20. júl 2015

Zdravim vas vsetkych. Hladal som hladal ale nenasiel tak som sa rozhodol ze prispejem.
Mam mensi problem, stale sa mi to nahana po rozume, nejdem na to prestat mysliet. So zenou mame rocne dieta, byvame samostatne priblizne 100km od nasich rodicov. S jednou stranou (tou mojou) vychadzame dobre. S druhou stranou (zeninou) je to sem-tam dobre, sem-tam zle.... Svokra zije sama, pracuje a jej jedinou zalubou je zahrada - aspon ze tak 🙂 Ma 60 rokov a uz sa bohuzial pomaly ale isto zacinaju objavovat aj rozne zdravotne problemy. Bohuzial nas to caka vsetkych. Co je vsak problem? Svokra mala nedavno tromb v kolene, riedili krv a tak dalej, vsetko je nastastie dobre. Teraz tento tyzden ked sme u nej boli na navsteve, stravili sme cely piatok vecer na pohotovosti. Ruplo jej nieco v druhom kolene, cela noha opulcha ze by to bolo vidno aj pod suknou. Na otazku "kedy sa to stalo?" bola odpoved ze uz naobed (my sme prili vecer), na otazku "preco ste nesli na pohotovost?", odpoved "ako?", na moju okamzitu odpoved "ved sanitkou, oni pridu po vas", odpoved "ze to nie je take jednoduche". No asi nie je, ono je vsetko zlozite a aj ked mam 30 a pracujem v doprave ako riadiaci pracovnik, verte ze svokra to vie riadit lepsie..... 🙂 Po odchode z pohotovsti dostala barle, s prikazom nenamahat nohu. Podla mojho ocakavania si barle odniesla do auta a potom z auta domov, prekne v ruke..... Moj problem je, ze je to mama mojej zeny, moja zena je jedina koho ma. O svoje zdravia sa stara, ale tak ako ona vie a verte ze to vie najlepsie. Ma vystudovane vsetky vysoke, stredne skoly aj ucilistia. Neda si poradit od ziadneho, nikoho a nic. Kazdu noc sa desim toho, az sa jej v nohe opat urobi tromb, ten sa z casti uvolni, dostane sa do mozgu a behom par chvil mame doma so zenou dalsie rocne dieta........ Viem je to tvrde ale je to tak. S mojimi rodicmi mam jasnu dohodu, ziadne opatrovanie, rovno domov dochodcou a nech to stoji co to stoji. Jasne mi bolo povedane ze kvoli ich 5 rokom co ich budem opatrovat si neznicim manzelstvo na nalsich 30 rokov...... Svojim sposobom maju pravdu. Ale co so svokrov? Ja riesenie viem a kedze je to tu krasne anononymne, rad si vypocujem vase nazory co by ste na mojom (nasom) mieste robili, ako svokre dohovorli, aby si dala poradit......... Dakujeme 🙂

dionyzka
20. júl 2015

@oldman50plus tak toto je obdivuhodne, velmi Ti to prajem. Ale nie kazdy ma taketo zmyslanie ako Ty a zdravie tiez nemusi sluzit kazdemu do vysokeho veku a potom co :(

@mmzv ... my sme si tymto presli, neriesili sme to domovom dochodcov dovtedy, pokym nebola nutna 24hodinova zdravotna starostlivost, ktoru sme v domacom prostredi nevedeli poskytnut. Ak sa pytas ake to bolo a co to urobilo so vztahom: bolo to vycerpavajuce, niekedy neznesitelne, ale prezili sme to. Ostatnym citajucim, ktori neprezili a iba mudruju - nech si nechaju reci pre seba. Po 5 rokoch opatrovania sa nam ulavilo, ze je po vsetkom a ideme si zit vlastny zivot podla vlastnych pravidiel. Mozno tvrde, ale takto sme sa obaja citili. Myslim, ze vacsina vztahov takuto zataz nepreziju a to z toho dovodu, ze zo vsetkych stran je velky tlak. Praca narocna a rychla, do toho deti, rodina, hypoteka, opatera o stareho rodica... fakt narocne. Ziadne kino, ziadne vychadzky, ziaden volny cas, zaluby, dovolenky - nic, len povinnosti 24 hodin denne, 7 dni v tyzdni.

maria1989
20. júl 2015

@dionyzka prečo by som si reči nechávala pre seba 🙂 ani tvoj názor nemusí byť jediný správny. samozrejme, budeme riešiť, keď to príde - každý podľa seba 🙂

tomiholjubavi
20. júl 2015

@mmzv tvoj prispevok idem hned prelozit a dam to precitat svokrovi, nech vidi co to znamena mat ozaj na h*vno zata... teba mali dat na prvych 5 rokov do detskeho domova, nech to stoji co to stoji...hadam si kvoli tak nevdacnemu dietatu nepokazia vztah na dalsich 30 rokov... 🙄 fakt rozmyslanie...a to ja teda malokoho kritizujem

ada274
20. júl 2015

@maria1989 😀

dionyzka
20. júl 2015

@tomiholjubavi toto, co hovoris je ina situacia. Je rozdiel starat sa o zdraveho cloveka a choreho. So zdravym dietatom mozem niekam vyjst von, ist na dovolenku, hrat sa... jednoducho zit. A je rozdiel, ked je dospely clovek leziaci na posteli, ktoreho musis krmit cez hadicku, pichat inekcie, prebalovat, umyvat... . Neda sa to porovnavat. Je rozdiel prebalovat dieta a rozdiel dospeleho cloveka. Aspon tak som pochopila prispevok od @mmzv, ze ako starat sa o tazko choreho cloveka - toho sa boji, ze to tak dopadne.

irusa
20. júl 2015

ak máš rozum, tak ho začni používať..... karma je sviňa..nezabúdaj

tomiholjubavi
20. júl 2015

@dionyzka ano, ked je dospely clovek leziaci, alebo ma nejaku tazku chorobu, ze nevie co robi, alebo je nebezpecny pre okolie, ci pre seba...ale pani nie je tazko chory clovek, len jej praskaju kolena, to nie su ziadne hadicky ani prebalovanie... dostala barle a nie prikaz stalej opatery...prve problemy a uz by sa jej zbavil. to sa mi nepaci 😒

rebeka7501
20. júl 2015

@mmzv no bohužiaľ s chovaním svokry to bude horšie a horšie, nechce si pripustiť, že má zdravotné problémy, ktoré sa trombózou môžu iba zhoršovať a keď k tomu pridáme i nechuť a nezáujem sa liečiť, no neviem, neviem....
Ako sa hovorí : malému decku capneš po riti, ale starého ?
Niektorý sa do teba obúvajú aký si nevďačný zať a pod ...
Bývate 100 km od svokry, pravdepodobne máš stabilné pracovné miesto, pravidelný zárobok a tým pádom sa vieš postarať o rodinu. Ak sa svokre nedajbože niečo stane, MUSÍTE sa k nej presťahovať, manželka sa bude 24 hod. starať o mamu, deti, domácnosť, ty si nájdeš ak si nájdeš nejaké pracovné miesto, budete žiť od výplaty do dávok..ale hlavne, že si pre svokru niečo spravil. (a teraz sa dp mňa pustite)
Koľko mladých ľudí šupne svojich rodičov do DD bez toho aby mali zdravotné problémy, prídu ich pozrieť iba v deň dôchodku, ale dobrí a strostliví rodičia sa vzdali veľkého bytu v prospech svojich "vďačných" detí.

Musíš sa v prvom rade porozprávať s manželkou, dohodnúť si prípadný postup a rôzne alternatívy.

dionyzka
20. júl 2015

@tomiholjubavi ano, to je ina situacia. Staci ak clovek ide sam na zachod, trochu spolupracuje pri umyvani, vie sa sam najest. Posedi si na zahrade alebo v obyvacke, je mozne ho nechat nejaku hodinu sameho doma. To uplne postaci, nie je to az tak velmi vycerpavaju a domov dochodcov nie je potrebny - moj nazor.

tomiholjubavi
20. júl 2015

@dionyzka moja mama ma vozik, nie barle..a dokaze sa na 90% o seba sama postarat.
znami mali babku, ktora 10 rokov lezala po mrtvici bez vnimania, museli ju prebalovat, krmit...necitila nic len bolest...to bolo ozaj trapenie, pre vsetkych. neodsudzujem, ak to jednoducho ludia nezvladaju a prenechaju staroslivost profesionalom. je to nicive na psychiku, aj vztahy...ale ked zene opuchne koleno a zat uz rozmysla, do ktoreho domova ju pichne, to mi pride trochu nepekne.

slniecko192
20. júl 2015

@dionyzka Tak tak, presne ako hovoríš. porovnávať dieťa a starého chorého človeka je veľký rozdiel. Takisto väčšina ste hneď @mmzv odsúdili. Úprimne koľkí z vás ste aspoň videli a zažili starostlivosť o úplne imobilného starého človeka. Ja áno, moja mama sa starala o svoju svokru, do posledného dychu, a posledné dva roky pred jej smrťou súčastne dokonca o dvoch imobilných naraz o svokru a môjho otca tažkého onkologického pacienta. Poznám aj z okolia mnoho rodín, ktoré doopatrovali svojich rodičov či svokrovcov, lenže to pri 24 hodinovej starostlivosti musí jeden z manželov, väčšinou manželka zostať doma, teda bez práce bez príjmu, a dôchodok starých rodičov, to určite nenahradí. Koľkí sú schopní v dnešnej dobe aj pri najlepšej vôľi zostať doma dobrovoľne, a starať sa o takého človeka. A čo deti, ktorým sa nebudete schopní venovať, lebo nebduete mať čas. Ono každá minca má dve strany, naučila som sa, že nie je možné mať zaťato jeden svoj názor, pretože každá situácia je iná. A preto, neodsudzujem, pretože neviem akú situáciu mi život prinesie.

tomiholjubavi
20. júl 2015

@slniecko192 ja suhlasim s tebou. uprimne priznavam, ze neviem, ci by som sama zvladla starostlivost o leziaceho pacienta. a na 100% by mi to tazko padlo. nikto by ho neodsudil, ak by jeho svokra bola tento pripad..ale jej este nic neni... byva sama, je plne pricetna...keby sa jednalo o moju mamu, urcite by ma takyto pristup rozhorčil.

slniecko192
20. júl 2015

@tomiholjubavi Jasné jasné chápem ťa, ale veď hneď teraz ju tam šupnúť nechce, aspoň teda som takto ja pochopila. 😉.

tomiholjubavi
20. júl 2015

@slniecko192 ja som to pochopila tak, ze uz sa pomaly zacina rozhliadat, ako by sa jej zbavil...vôľa už je, teraz treba zamienku a sup babu do domova. este jej par krat pukne v kolene, nedajboh si nieco zlomi a je tam ...

amadora
20. júl 2015

@mmzv sa tu do teba pustili 😀 a mne sa to zase páči, rozumne uvažuješ do budúcnosti, nenapísal si to nič v zlom proti svokre ale chápem že vízia bývania so svokrou ťa nijako neláka... uvažovala by som rovnako ako ty. ja mám už len svokra ale radšej na to nejdem ani myslieť čo by bolo keby sa o neho bolo treba starať. lebo skúsili sme si pár rôčkov spoločné bývanie a div že sme sa nepozabíjali. so všetkou láskou a úctou k manželovi aj k jeho otcovi, musieť ho opatrovať tak si ho radšej odsedím 😝 (berieme s nadhľadom, áno?). keď sa na to pozriem z druhej strany, boli sme v takej situácii u mňa, maminu mám v bdelej kóme a keď sa to stalo, tvrdošijne som si hovorila že ja si ju opatrím. na moje vtedy pobúrenie mi rodina hovorila nech nebláznim, že mám 2 malé deti, manžela kamionistu, že uviazať si na krk ešte imobilnú maminu, tak skončím v kazajke... premyslela som to a nakoniec sa o maminu starajú v DSS. a keď vidím čo to obnáša, tak si to neviem ani len predstaviť že by som to robila ja, pri deťoch, domácnosti, manželovi... ľahko sa polemizuje keď niekto o tom nevie ani prd a nezažil to, ľahko sa pohoršuje že "šupli rodičov do starobinca", ale niekedy je to naozaj lepšie riešenie pre všetky zúčastnené strany a klobúk dole pred tvojimi rodičmi že takto zmýšľajú. ja tiež nechcem nikdy ostať na krku svojim deťom. neviem ako by reagovala tvoja manželka, ale najlepšie sa tak opatrne porozprávať s ňou aký má názor a potom spoločne aj so svokrou, ako to vidí do budúcna...

dionyzka
20. júl 2015

@tomiholjubavi
takato starostlivost je velmi tazka. Na jednej strane je vam velmi luto matky, otca, ktori sa starali o vas z laskou, na druhej strane po nejakom case prestanete vladat a je to nad vase sily. V nemocnici sa striedaju sluzby ale co doma: starate sa 24 hodin denne - o deti, o leziaceho pacienta, o domacnost... Spanok ziadny, neda sa vypnut ani na jeden den. To iste samozrejme plati i pre maminy, ktore maju postihnute dieta a musia mu zabezpecit vsetky potreby - z mojho pohladu, maju u mna velky obdiv. Ono je velmi tazka i ta starostlivost, ale i to, ked uz pride k tomu koncu - ako toho cloveka nechat v pokoji odist - toto plati hlavne pre maminy, ktore maju chore deticky, ci uz su postihnute alebo onkologicky chore. Neskutocne tazka zalezitost.
@slniecko192

oldman50plus
20. júl 2015

Dnes 80 roční pacienti dostávajú chemoterapie za desaťtisíce, nikto to nepovažuje za zbytočne vyhodené peniaze. 60ročný človek ak má zdravotné problémy má sa liečiť rovnako ako keď má 50-40-30-20-10.
Iste, bude častejšie chorý a nebude odpovedať na liečbu tak dobre ako keď bol mladší, ale veď často mu zdravotnú starostlivosť bude poskytovať lekár starší ako on ... Pri dnešnom pokroku v medicíne, výžive a tak sa dá žiť plnohodnotne určite najmenej do 80-ky. Dnes nie sú ľudia zodretí 16kami na poli.
Občas chodím do DD pri charitatívnych akciách a veru 60nikov tam nevidím, skôr sú tak vo veku mojej mamky. Imobilný pacient je niečo veľmi ťažké pre rodinu ale takých 60nikov je veľmi malé percento. A okrem toho oni nám svoj groš požičali a nám sa ho čoraz častejšie nechce vracať.

vintage_lady
20. júl 2015

Chlapče, ty sa velice rýchlo preberies z tvojej bubliny o domovoch sociálnych služieb. Evidentne si ich videl len na obrázkoch v časopisoch. Ani sa svokre nečudujem, že si hneď nevolala sanitku, lebo kvôli opuchnutej nohe by ani neprišla a ďalšia vec, ajtak by čakala hodne dlho.

adawada
20. júl 2015
Používateľ adawada je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od adawada.

@mmzv dohoda je jedna vec, otazka je ci budes mat na to zaludok - dat rodicov do domova. Chlapi vacsinou nemaju zabrany. Moja svokra je tiez odbornicka na vsetko, mam jej plne zuby ale postarat sa budeme musiet aj ked sa na to vobec netesim 😒 ... a druha vec... bude v domove vobec miesto? tam sa tiez paradne caka pokial viem.

charlie1980
20. júl 2015

Neviem, ci ti uz moja rada pomoze, na to je uz asi neskoro, Ale mal si sa ozenit za niekoho, kde nebola svokra vo "vyhlade" a tak by si bol navzdy odbremeneny 😀 Ale kedze je uz tu, tak manzelke nemozes zakazat doopatrovat svoju matku, pretoze tvoj postoj nie je momentalny, Ale planovany. To si si mal naplanovat uz pred sobasom! Mat takeho zata, tak sa ako svokra obesim (uz len kvoli tvojmu postoju)

mmzv
autor
20. júl 2015

no vidim ze som rozprudil zaujimavu diskusiu, precital som vsetko, okrem tych co zacinali "mat zata ako ty, cim si to kto zasluzil" a podobne. To ma nezaujima, postoj casti spolocnosti dobre poznam. Su to ludia ktori po precitani mojej otazky vidia na druhej strane monitoru satana aj s vidlami 🙂. Tak sa zamyslite aj vy nad sebou vazeni. Je to tu o diskusii o zivote. Nie je to o niecom co spravim, ale co by ste robili vy? Ako som pisal, ja viem co spravim, mame velky dom, velku izbu aj so samostatnym WC a sprchou. Preco to tak mame? Pretoze s tym pocitame........ Uzatvaram diskusiu, prijemny den 🙂

mamulka211
20. júl 2015

@mmzv tak ked s tym pocitas tak tu nezakladaj temy a neurazaj sa za pravdu , cav cav..

dionyzka
20. júl 2015

@mmzv no tak teda mas to vyriesene, vies co spravis a nasu radu si nepotreboval. Naco si teda o nu ziadal. Strata nasho casu, co sme sa Ti pokusili pomoct a nevideli sme ta ako "satana s vidlami".

suem
20. júl 2015

@charlie1980
@mamulka211 nestačim sa diviť. Citali sme rovnaký úvodný príspevok? Fakt zožrať ho aj s topankami, len preto že rozmýšľa a uvažuje. MK sa nezaprie ☹

mamulka211
20. júl 2015

@suem on rozmysla a uvazuje?o com, ako sa zbavit svokry ? :D :D

suem
20. júl 2015

@mamulka211 nie ako sa jej zbaviť. Keby chcel iba to tak nemusí zvažovať iné varianty a už vôbec o nich uvažovať. Vidíš všetko čierne, neviem akých ľudí máš okolo, keď tak negatívne uvazujes. Je leto, vybehni vonku, slnko ťa nabije pozitivnou energiou.

peneloppe
20. júl 2015

Tiez sa mi nezda zakladatel prispevku zly. Uvazuje co bude dalej so svokrou keby nieco. Co je na tom zle. Opatrovanie stareho choreho cloveka je velmi narocne, aj ked je to nasa povinnost postarat sa o rodicov ale narocne to je.

sofffia
20. júl 2015

och zeny su hrozne,.... kazdy bozí den tu citam prispevky, kde nadavaju na svokry, davaju im mena ako bosorky, dokonca som citala aj zmija... ako ich nenaviadia a nechcu im davat vnucata... a ked to zrazu napise chlap , pricom ani nic take strasne nenapisal, uz je zle.... takze na mk som prisla nato, ze to len zeny maju zle svokry a mamy tych zien su vynikajuce babicky, mamicky... strasne nieco, ktovie co si mysli chlap o vasich matkach...

charlie1980
20. júl 2015

@suem Ano, mas pravdu. Chcela som ho zozrat aj s topankami. A preco...? Pretoze on by si rad precital len tie kladne odpovede, coz dokazal v jeho poslednom prispevku, kde pise o tom, ze odpovede typu toho a toho si ani necital. No zivot a ludia nie su len o jednostrannych nazoroch, Ale aj o snahe pochopit druheho a "slabsieho" V tomto pripade svokra. Zato, ze on to ma vyriesene so svojimi rodicmi, Este neznamena, ze sme rovnaki a vsetci to tak Musime robit, ze sa k tomu Musime rovnako stavat. To, ze on to ma vyriesene v tomto smere, je jeho plus, no nie pravidlom, ze to tak musi byt aj u jeho manzelky. Jeho jednostranny nazor sa nezaprie.

suem
20. júl 2015

@sofffia presne si to vystihla 🙂