Svokrovci nechcú, aby dieťa malo priezvisko po mne

naty53532
20. mar 2021

Ahojte buduce mamičky, chcem sa spýtať ako ste riešili priezvisko dieťaťa?
So snubencom sme sa dohodli že sa bude volať po mne, kým sa nevezmeme, nemal s tym absolutne žiaden problem no jeho rodičov to vytočilo do nepričetna, vraj bude ako otec ,,nepriznaný" (neviem odkiaľ to maju) boli sme na matrike a uznali sme otcovstvo už pred pôrodom, takže v tom nevidim žiaden problem. Pred par dňami som si vypočula celkom nemilý telefonat v ktorom som na seba nepočula ani jedného pekneho slova. Same uražky, ako ho manipulujem, že všetko čo poviem spraví.. celkom sa ma to dotklo nakoľko naš vzťah je založeny na rovnoprávnosti, všetko riešime spolu. Myslia si že ma na to priezvisko nahovorili moji rodičia a podobne. Neviem ako im už mám vysvetliť že to bude v prvom rade NAŠE dieťa a skrátka nemaju nam čo do toho rozprávať, samozrejme, nechame si poradit, vypočujeme si aj ich nazor, ale vyslovene hrať na city len aby bolo po ich mi už pride trochu moc. Rovnako ako oni som aj ja dospela a myslim že mam pravo rovnako na všetko čo oni, samozrejme je tam vekovy rozdiel, no rovnako ako rešpektujem ja ich, by som chcela aby rešpektovali aj oni mňa a moje/naše rozhodnutia.
Mali ste už niekto podobnu skusenosť?

gagik
20. mar 2021

Nemat svatbu je o pohodlnosti a asocialnosti, to ze nemam zaujem si dat dolezite veci v zivote do poriadku, plus deti rodit do vztahu, o ktorom nie som od zaciatku presvedcena, ze je na cely zivot. Samozrejme, ze aj manzelia sa mozu rozviest, ale aspon idu (teda aspon vacsina) na tu svatbu so zakladnou myslienkou, ze je to na cely zivot. Kym u nepobratych parov tato myslienka aspon u jedneho z partnerov absenduje.

janage
20. mar 2021

@cacianka presne toto ja nechápem sobášny list to je: joooj načo kus papiera však naše city sa nezmenia papierom.
Rodný list s priezviskom Matky? Neexistuje! A prečo? Však taký istý kus papiera ako ten sobášny. Však hádam budúci otec nezmení svoje city voči svojmu dieťaťu kvôli jednému papieru? A určite sa o neho aj zodpovedne bude starať papier nepapier.
Prečo má RL odrazu iný status dôležitosti ako SL?
Pre mňa zaujímavé pozorovanie.

janage
20. mar 2021

@naty53532 milej svokre by som povedala, že tak ako oni sú presvedčení, že Tebe stačí mať mužove priezvisko o cca 2 roky, tak isto si ty presvedčená, že vášmu dieťaťu stačí mať to isté (mužove) priezvisko o 2 roky.
Ja žasnem tak to, že ty chceš dať dieťaťu svoje priezvisko je neodpustiteľná prekážka, ale to, že ich syn matke svojho dieťaťa nedopraje to svoje je v pohode.
Sobáš na úrade máš v pohode za 3 dni vybavený a po skončení pandémie si môžete verejne obnoviť manželské sľuby za účasti širokého príbuzenstvo a priateľov

michalka4193
20. mar 2021

@naty53532 pokiaľ nieste zobraty určite odporúčam len tvoje priezvisko

koliesko642
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
letfenixa
20. mar 2021

Myslím, že ty s partnerom rozhodnutí ste, jeho rodičia si môžu hovoriť, čo chcú. Máš chvíľu pred pôrodom, nepotrebuješ zbytočné scény. Čo si myslím, že je horšie, že vám budú kecat do kopy ďalších vecí, a to je pre prvorodicku zomletu únavou, hormónmi a emóciami veľmi náročné. Držím palce.

jaga61
20. mar 2021

Vôbec by som sa svokry nepýtala. A povedz priateľovi ako sa s tebou rozprávali. Nastav si mantinely ináč sa s nimi asi nedá rozprávať.

sashabb
20. mar 2021

@zuzubb007 nestačí aby svadbu plánoval jeden. Vieš ako sa to hovorí, "keď vtáčka lapajú...

janage
20. mar 2021

A ešte jeden postreh muži očakávajú, že žena ak ich miluje tak sa k nim bude chovať ako manželka aj bez svadby a SL, ale oni podmieňujú svoje chovanie otca zapísaním do RL.
Ešte som nezažila, aby sa nejaký muž ponúkol, že on sa bude starať o svoje dieťa (materiálne aj nemateriálne) lebo je jeho otec a nemusí byť zapísaný v RL.

janage
20. mar 2021

@naty53532 zaujímalo by ma či by taký istý názor mala tvoja nádejná svokra keby išlo o jej dcéru alebo o ňu samú.

naty53532
autor
20. mar 2021

@janage ktovie 🙁 len ma mrzi že to dopadlo tak ako to dopadlo. Chcela som aby sme mali bližši vztah.. no nejak to nevyšlo, v každom pripade čas ukaže..

janage
20. mar 2021

@naty53532 v tom prípade, ak by zas volala len povedz, že v tomto sa nezhodnete a je zbytočné ďalej to rozoberať. Buď zmeníte tému alebo končíš hovor

jaskolka
20. mar 2021

Nečítam všetky komentáre, ale ak skutočne chcete sa vziať, tak svadba mala byť, korona nekorona. Je otázne, kedy sa tento chaos skončí, nikto nevie. A keď ani o rok, ani o dva? Alebo ani potom? 🤔
. Možno preháňam, ale pozri. Pred rokom sme si vraveli, veď len to vydržíme a o rok bude už všetko normálne. Uplynul rok a opatrenia, sú ešte ťažšie a prísnejšie. Chápem, že túžisat krásnu veľkú svadbu, šaty, hostinu, áno, je to sen skoro každej ženy, aj môj tak bol 🙂.Napokon sme mali len malú svadbu, skromnú hostinu a šaty od kamarátky. Ale keby som bola tetaz v takej situácii, tak proste idem do toho aj o dvoch svedkoch.Je to len môj názor, ale mne sa jednoducho nepozdáva, keď sa žije "na hromadke" a deti aj muž, aj žena sa volajú inak.

janage
20. mar 2021

@naty53532 tak dajte teraz úradu svadbu a potom v kostole a mimochodom ak teraz vám vždy do toho niečo prišlo tak po narodení dieťa už bude toho času omnoho menej.
Alebo v kostole môžete mať teraz sobáš len vy. A neskôr obnovu manželských sľubov (tak sa to volá znova vyslovujeme manželské sľuby) opäť v kostole len s rodinou a priateľmi.
Ak Ti záleží na obrade cirkevnom tak predpokladám, že ako veriacej ti bude vadiť žiť nadivoko, či?

mandarinka555
20. mar 2021

@karpina To môžu....ale nie je to JEJ dieťa, ale je to ICH dieťa....autorky a jej frajera...on má k tomu tiež čo povedať a starých nemajú čo počúvať .

kikaaa444
20. mar 2021

@janage no a ? To so svadbou nič nemení . Aj keby sa zoberú hneď taktiež nevieš čo bude o 2 roky . Takze takto určite netreba rozmýšľať lebo to nevieš nikdy

sfialka
20. mar 2021

@naty53532 tak urobte svadbu o dvoch svedkoch a vec vybavena.Vsetci budu spokojni. Inak,ak sa vhcete zobrať tak dieťa by malo mať priezvisko po otcovi. Keď sa zoberiete budeš mať svoje priezvisko,potom budeš vybavovať zmenu aj dietatu

janage
20. mar 2021

@kikaaa444 ak by sa zobrali tak majú všetci rovnaké priezvisko a ak by sa aj rodičia rozviedli stále dieťa a mama sa volajú rovnako. Veď práve to baby píšu, že v prípade rozchodu ostali samé s dieťaťom a tam im veľmi vadili rôzne priezviská.

cacianka
20. mar 2021

@naty53532 mam poznámku k tvojej vete - "že sa ma nezastane,ale je radsej ticho"...
Toto chce slušný poriadny rozhovor.teraz, hneď, neodkladat. Nemám rada spojenie že sa muž má zastať ženy.nie za každú cenu, aj ked nema pravdu.
Ale ma podporit spoločné rozhodnutie, stopnut neprimerane reakcie okolia aj vlastnej mami/otca.
Je dospelý chlap, partner ženy, nastavajuci otec tak by uz mal vedieť ukocirovat svoj zivot aj eliminovat neblahé vpkyvy. Aj keby ste chceli zmenit svoje priezviska na uplne iné, aj keby ste chceli zit bez sobášu, je to uz vada vec. Môžete si vypočuť rady, ale rozhodnutie je iba na vás dvoch.
Neodkladaj stopku svokrovcom, netlac chlapa agresivne, ale vysvetli mu to. Ked sa nevyhrani teraz, jeho rodicia vam budu pindat vzdy a do vsetkeho, coraz viac skúšať a buzerovat vo veciach okolo dieťaťa. Kočík, dudel, svetriky, bundy, teplo mu je zima mu je, malo mlieka, vela mlieka, naco preco tak hentak.
Rieste hneď.

cacianka
5. aug 2023

Už prešli viac ako dva roky, ako pokračujete ?