Tichý konflikt so svokrou
Ahojte, pisem anonymne, clovek nikdy nevie.. Potrebovala by som nazor, mozno radu, neviem. So svokrou sme nikdy nemali konflikt, v podstate ju mam rada, nemozem povedat na nu, ze je zly clovek, ale... Byvaju dalej, takze sem tam vikendy travime u nich, ona pracuje v meste kde byvame, takze viac menej pravidelne nas navstivi. Posledne 3 razy, co sme boli u nich, tak urobila tak, ze si vzala masho syna 3 rocneho a isla s nim prec po dedine na cca 2 hodky. Vzdy to bolo tak nestastne - v 30tkach horucavach na ihrisko, tesne pred nasim odchodom domov, uz zbaleni sme cakalo, tak manzel isiel ich hladat. Nevzala si mobil. Potom zasa bolo uz dost hodin, syn.mal ist vecerat, zas ich bol hladat, zasa nemala mobil. No a naposledy rano, ze ide na cintorin, ze vezme ho a boli prec 2 hodiny, maly bez vody a siltovky, vonku horuco, zasa nemala mobil. To som uz bola dost nahnevana, vadilo mi to proste. No a teda k tomu sa pridalo este v ten den - dcerka bude mat rok a ona ked sa zobudi, tak este je tak rada na mne. Sedeli sme, dcerka na mne a uz mi ju sklbala, ze daj, vezmem si ju. Manzel spal so synom, svagor prec.. Ona si vzala malu na hojdacku, tam jej spievala a strasne ju chcela uspat este a ja som sama sedela vnutri a citila som sa ako blb. S manzelom sme sa pohadali, lebo on na tom nevidi noc zle.. Tak ja neviem.. Som prilis citliva ci ako? Ale povedala som si, ze ja tam uz nepojdem, toto nie je moja vysnivana predstava ako travit vikendy s rodinou.. Dakujem za kazdy nazor 🙂
Stručné zhrnutie
- Problém sú neohlásené alebo nedostatočne pripravené odchody starých rodičov s malým dieťaťom (opakované dvojhodinové prechádzky bez mobilu, bez vody či šiltovky), ktoré narúšajú rodičovské rituály a bezpečie dieťaťa.
- Riešenia odporúčané v diskusii sú priama asertívna komunikácia o hraniciach, zapojenie manžela do dohovoru a vopred dohodnuté pravidlá, kedy a s čím smie ísť vnúča von.
- Praktické opatrenia navrhnuté v diskusii zahŕňajú kontrolu, či má svokra mobil, pripravenie ruksačika s vodou, šiltovkou a rezervným oblečením, použitie smart hodiniek s predvoleným číslom a odmietnutie odovzdať dieťa, keď sú rodičia pripravení odísť.
Najčastejšie otázky
Q: Ako nastaviť hranice so svokrou ohľadom starostlivosti o vnúča?
A: Dohodnite konkrétne pravidlá a komunikujte ich asertívne; zapojte do rozhovoru manžela, aby so svokrou prebral dohodu o tom, kedy môže brať dieťa a akú výbavu musí mať (mobil, voda, čiapka).
Q: Ako pripraviť dieťa na prechádzky so starými rodičmi?
A: Pripravte ruksačik s vodou, šiltovkou alebo čiapkou, desiatou, rezervným oblečením a podľa potreby opaľovacím krémom či pláštenkou.
Q: Čo robiť, ak svokra odchádza s dieťaťom bez mobilu a v nevhodných podmienkach?
A: Nastavte podmienku, že dieťa pôjde len ak má svokra mobil a základnú výbavu; pri opakovaní dohodu striktne vymáhajte a nenechajte ju ísť samú bez splnenia podmienok.
Q: Ako reagovať, keď svokra preberie dieťa počas ranného rituálu (napr. po zobudení)?
A: Krátko povedzte vetu typu „nechaj mi ju ešte 10 minút, je to náš rituál,“ alebo vopred dohodnite pravidlo, že ranné rituály rešpektuje rodič.
Q: Môžem obmedziť časté víkendové návštevy u svokrovcov, ak sa tam necítim pohodlne?
A: Áno, môžete navrhnúť zmenu frekvencie návštev (napr. nedeľná káva namiesto každého víkendu) alebo zostať doma, pričom sa odporúča o tom otvorene komunikovať s partnerom, aby nebol vyradený z kontaktu s matkou.
Q: Aké technické riešenia pomáhajú pri dozorovaní dieťaťa u starých rodičov?
A: Diskutujúce odporúčali dávať dieťaťu smart hodinky s predvoleným číslom rodiča a dohodnúť pravidelné telefonické „check-iny“ pred návratom.
Závery z diskusie
Zhoda
- Treba priama komunikácia a nastavenie hraníc medzi rodičmi a starými rodičmi.
- Rodič je zodpovedný za pravidlá dieťaťa a môže odmietnuť odovzdať dieťa, kým nie sú splnené podmienky bezpečnosti (mobil, voda, čiapka).
- Mnoho diskutujúcich považuje starých rodičov za dobre mienených, ktorí chcú tráviť čas s vnúčatami.
Sporné názory
- Niektorí odporúčajú benevolenciu a nechať babku užívať si vnúča napriek drobným nedostatkom; iní tvrdia, že opakované nedodržiavanie základov (žiaden mobil, žiadna voda) je nezodpovedné a treba ho striktne riešiť.
- Niektoré hlasy radia znížiť frekvenciu návštev a presunúť stretnutia mimo víkendov; iní varujú, že obmedzovanie kontaktu s vlastnou matkou môže byť prehnané a poškodiť rodinné vzťahy.
Otvorené otázky
- Ako presne vymedziť a vynútiť pravidlá tak, aby sa svokra necítila urazená, ale rešpektovala bezpečnosť dieťaťa?
- Kedy má intervenovať manžel a kedy má riešiť rodič situáciu osobne, aby sa zachoval vzťah a zároveň pravidlá?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
smart hodinky s predvoleným číslom, ruksak/ruksačik s vodou, šiltovka, čiapka, desiata, rezervné oblečenie, opaľovací krém, pláštenka, barefoot topánky, asertívna komunikácia, nastavenie pravidiel, kontrola mobilu, odmietnutie odovzdania dieťaťa
Miesta a osoby
žiadne
Tak otvorim usta a poviem "zachvilu vam ju dam, este chvilu ju chcem mat pri sebe". Tak ti treba ked nevies tie usta otvorit... co ine ti poradit. 90percent konfliktov, co sa rozoberaju na konovi je o tom, ze jeden si mysli a domysla, druhy si mysli a domysla, ale vsetci su ticho a len po sebe zazeraju...
Svokra by si mala uvedomiť, že je len stará mama a podľa toho sa správať. Neviem, či si v mladosti málo užila prítomnosť a tuľkanie s vlastnými deťmi a teraz si to chce vynahradiť.
@mrkvicka060 povedala som, ale prekrutila ocami a potom, ked som sa naciahla za kolacom, tak si ju hned vzala, sak si zjedz v klude kolac.
staci sa nespravat ako nemá a smutná princezna z rozpravky a bude to ok. Chapem, svokra je starsia, pre teba autorita asi, ked jej nic nepovies. Staci zobrat odvahu a pokojne komunikovat a dohodnut sa, neboj, to sa naucis😉
Svokra to asi nemysli zle, len nie je velmi jemnocitna, skor taky hrubokozec, treba si najst spolocnu rec.
nie nie si prlis citliva, ziadna mama neznasa, ak jej trhaju dieta z ruk... treba povedat dost aj ked sa bude na mihalnice stavat. Ty si mama. POvedz ze dieta nedas, nech vydrzi a hotovo. Ked sa bude po nej nacahovat a nardapovat, tak ju poslem niekam, nech vydrzi pol hodinu (aj ked neviem.. po spani tulkanie, a ty ides jest kolac... nuz...) Detto... po opakovanom probleme pri vychadzkach s malym (nema telefon, vypari sa bez cohokolvek), by som jej normalne povedala, ze nikam s nim nepojde. AK ide, lebo ste dohodnuti.. skontrolujem ci ma so sebou mobil, ci ma maly ciapku, ci ma vodu (inak, nezomrie bez nej hodinu urcite) a potom ich pustila s tym.
@viestta povedala, ze o 15 min.su naspat, malemu som dala napit, isiel na biku, bez ruksaku, ze sak sa hned vratia. Odosli o 8 rano, prisli naspat pred 10.
Vzdy ked isiel maly s jednou babkou von mal v kocari aj vodu, a ked bol vacsi tak v rupsaku a aj nieco pod zub.ved si jej to mala nachystat a uzivat si chvile pokoja.zober si nabuduce knizku alevo nieco podobne a uvolni a
Tak ja zas a znova...sa idem modlit za normalnu nevestu...pre toto ty ides svokru odsudzovat na nete a dat si od cudzich zien pritakavat.ze matka tvojho muza je nemozna? Ach.jaj.to co za doba toto....kym ja budem mat nevestu.tak uz asi pisomne bude treba povolenie pytam zobrat vlastne vnuca na prechadzku....
Moja mama je tiez takato, dvakrat kej musim casto povedat, niekedy trikrat a uz raznejsie, lebo ona si tiez furt chce ist svoje, ale vzdy jej to zopakujem, ked hned nepochopi, ze mi zo nevyhovuje a pochopi. Inak moja mama to casto robi pre to, lebo ona si MYSLI, ze ma tym odbremeni, aby som si od deti oddychla, a proste ona ma v hlave ze ja ju asi nechcem zatazovat tak odmietam zo udborilosti ale ona ma teda chce presvedcit, ze jej to nevadi a kludne si mam oddychnut. Takto by to podla nej malo byt. Skus sa aj ty na to takto pozriet, ze svokra mozno naozaj ta chce jednak odbremenit, ze ved na tebe su zaveseni stale tak nech mas klud, a na druhej strane, kym ste tam, chce si vnucata uzit. A vnucatam sa to mozno aj paci. Pytala si sa niekedy syna, ci sa mu pacila prechadzka so starkou? Ci sa na nu tesi a podobne? Tak vzdy syna vychystaj ako uznas za vhodne a vybavene, nech si chodi so starkou ked sa mu to paci.
Moja svokra je tiez jedna ,,katastrofa", chovanie voci mne,mojej rodine, rozdiely robi medzi vlastnymi detmi, vnucatami, jedna prefikana osoba, a to co popisujes by mne osobne nevedalo...to je naozaj take nevinne, mozno jej len.nedochadza, co robi, mozno to ted nerobi umyselne...kde moja svokra robi veci schvalne
Ja teda deti nemam, preto pisem len hypoteticky. Ale ak by som ich mala, asi by som bola rada, ze sa svokra stara a dokaze vydrzat s vnukom bez problemov niekolko hodin. To, ze mu nezobrala vodu, nuz, asi je trosku nezodpovedna, nenapadlo jej to. treba za nou behat a pripominat jej, na tretikrat uz snad z domu nevyjde bez flase s vodou. Netreba si z nej hned robit nepriatela, asi sa len snazi byt dobrou babkou a tie veci okolo toho, ktore tebe prekazaju, nevnima. Stale lepsie ako mat svokru, ktorej by vnucence liezli na nervy a nechcela by postrazit ani na chvilu 😉
Ak pravidelne brava syna prec na "15"minut tak sa podla toho zariad. Daj jej mobil do ruky a syna nabal(voda, čiapka...) a ak budete nachystaní že pomaly odchádzate preč, tak jej už syna nedaj. Nauč sa byť trošku asertivna.
Nechaj to tak. Kašli na to. Mysli na to, že vzťah dieťa a babka je jedinečný. Mozno niekedy nahradí aj vzťah mama-dieta. Ja mám úžasné a krásne spomienky na babku. A až keď babka zomrela a ja som mala vlastne deti, som sa dozvedela od mami aká bola "mrcha" svokra. A som mojej mame neskutočne vďačná, že som to nikdy ako dieta nepocítila. Zdá sa, že máš aj pekný vzťah s muzom. Nekaz si to. Ak je dieťa stastne....priprav sa do budúcna, keď bude s babkou-vodu daj, keď aj pôjdu na chvíľku.
Na jednej strane je zlá svokra keď berie dieťa na 2 hodiny- lebo ho berie v nevhodnú dobu(čo asi ani netuší že je taký problém pre mamičku), nedá mu šiltovku ani piť(?)- tiež nechápem prečo jej tieto veci automaticky nenabalí mamička ved vie že je horko, a zjavne nenosí mobil....na druhej strane je zlá svokra ktorá sa nezaujíma a nepomáha s deťmi.....no kto by vám vyhovej mamičky?
@viestta dlhodobejšie sledujem tvoje reakcie a prepáč že ti to píšem do verejnej diskusie ale Difam že raz dospejem do tvojho rozumu žena 🤟🏼😊❤️
podľa mňa tvoj manžel má pravdu a ty preháňaš....
čo by som ja zato dala keby mi svokra zobrala deti na prechádzku....NIKDY sa to nestalo - deti už majú 10+
Autorka prosim napis idealne travenie vikendov s babkami a dedkami, lebo zacinam mat mierny stres z toho, co ak sa raz stanem svokrou, sak nebudem vediet co mozem a co nemozem🙈
V prvom rade ty si matka a ty si zodpovedná.
V druhom rade neverím že existuje babka, čo robí svojmu vnúčaťu naschvál zle (možno par psychických porúch...ale inak normálna to nespraví).
To si treba len vykomunikovať.
Na druhej strane...
Mam najstaršiu tetu, co nema deti. Učiteľku. Materský inštinkt si kompenzovala na neteriach a synovcoch (nás) a teraz aj na našich deťoch.
Moja mama a druha teta s nou márne bojovali svojho času...ona vždy bola najmudrejsia a vždy vedela všetko o výchove a stravovaní najlepšie a nikdy nerešpektovala rodičov keď niečo povedali/zakázali. Dobre si pamätám ako sme tam radi chodili a nechceli odísť (a ako napríklad moja mama za to revala), lebo u tety sme mohli všetko, kŕmila nás sladkosťami, podplacala darčekmi a nechala pozerať telku /video koľko sme chceli. A teda že to bolo naozaj nadmieru, trávili sme tam veľmi veľa času a keď dnes zadrie niečo v zmysle ako nás "ona vychovala"...až mi je zle.
S mojim dieťaťom začala robiť to isté. Furt ho na niečo namotava (zoberiem ta na prázdniny, sľubuje mu hory doly len aby malý chcel k nej ísť)...bez môjho vedomia mu sľubuje a nakecava kadečo (samozrejme veci s ktorými ja nesúhlasím). Akonáhle ma príležitosť, snaží sa s ním byť sama bez dozoru...A okamžite ho pcha sladkosťami len aby ju mal malý rad. Lenže malý už má 3,5 roka a už mi všetko povie. Kde boli co papal co pil. Doma používame zásadne barefoot topánky...ona mu doniesla nejaké "od kamarátky po niekom", povedala som ze ďakujem ale my také nepoužívame lebo...bla bla...Na druhý deň keď ho došla akože strážiť (mali sme skolku ale chcela.dojst a ze nech malého nedávam do.skolky ze ona s ním bude...), poslala mi video ako sú vonku...A samozrejme malý v tých hnusných ťažkých tvrdých topánkach. A to je len jeden príklad z mnohých.
Po dobrom nepomáhalo. Posielala som jej články, videa, vysvetľovanie...
Párkrát som jej za to potom teda na rovinu vynadala, keď nepomohlo tak som jej ho proste pol roka nedala. A potom len pod dozorom a keď ho chcela zobrať samého von tak som povedala ze nie. Ze kým nebude rešpektovať našu výchovu a zákazy...tak nikam maly nejde.
Teraz je to o niečo lepšie, keď poviem ze na hodinu môžu ísť von (akože pred bytovku), tak sú zhruba hodinu (ale aj tak zistím ze neboli vonku ale u nej, v obchode, u niekoho....)
Dnes už chápem prečo sa s ňou jej svagrovia nebavia 🤦♀️😂
Môj muž ju už má tiež sakra v zuboch...A radšej zaplatí opatrovateľku ako by mal požiadať o stráženie ju.
Našťastie býva od nás 150km takže nechodí tak často. Ale tých párkrát nám bohate stačí...malého si po každej jej návšteve dávam týždeň do poriadku. Šibe mu úplne vtedy.

ja nerozumiem tomu, že dieťa má nejaký rituál, po zobudení leží na tebe a svokra príde, povie ti aby si jej ju dala a ty jej ju dáš? a potom si nešťastná? veď nemusíš snáď plniť priania svokry. Ani syna by som jej nedávala na dvojhodinové vychádzky... a máš po probléme.